Autor Tema: 73P/Schwassman Wachmann  (Posjeta: 3687 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
73P/Schwassman Wachmann
« u: 05.05.2006. u 09:53:56 sati »
Evo sino? sam opet promatrao komet. Uvjeti su bili puno bolji, vlaga je gotovo bila na nuli (65%), temperatura je bila ugodna a jedini problem je bila mjese?ina koja je ograni?ila grani?nu magnitudu na 5.30
Opis kometa:
73P/Schwassman Wachmann C - ovaj fragment se nije promijenio u odnosu na ju?er, danas je moža nešto malo svijetliji i rep mi se ?inio duži, oko 30', mada ja mislim da su na dužinu repa više utjecali bolji uvjeti promatranja nego pojave na samom kometu.
Ta one koje nisu pro?itali moj ju?erašnji post komet se sastoji od duguljaste jezgre (1'), kome oko 3' duge i 3' široke sa umjereno zašiljenim vrhom i 30' dugim repom.
73P/Schwassman Wachmann B - ovdje su se ve? dogodile promjene. Komet je bio puno tamniji ali i dalje lagano vidljiv. Nisam više primjetio izraženu jezgru kao ju?er, nije bilo ni one male kvržice. Danas je jezgra bila velika, zantno tamnija i slabije izražena. Sam komet se u?ini nešto manjim ali i dalje je zadržao svoje glavne karakteristike. Koma se protezala neke 4', vrh joj je bio znatno tuplji nego u C fragmenta. Rep se protezao 15', više nego ju?er ali razlog su opet bolji uvjeti promatranja.
Dok sam ve? bio vani promatrao sam i M92 te ga uspješno skicirao. U Zmijonoscu sam ulovio po prvi put M14 i M107 a u Škorpionu je prvi put vi?en M80. Sve u svemu uspješna no?.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
73P/Schwassman Wachmann
« Odgovori #1 u: 05.05.2006. u 10:23:28 sati »
Ak bude danas dobro,probat cu ja .
Htio bi vidjeti i fragment B,a i napraviti koju skicu....meni je problem sto moram cekati poslje ponoci jer promatram s balkona ,pa mi je to podrucje iznad krova.....
Nemam volje u toku tjedna vuci skop van ,onda se dugo zadrzim a ujutro moram na posao.Nadam se da ce vikend biti OK.......
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.