Autor Tema: ALT AZ synscan goto u EQ !  (Posjeta: 5864 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrworf

• Moderator
  • AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Youtube
Odg: ALT AZ synscan goto u EQ !
« Odgovori #10 u: 31.10.2017. u 18:24:43 sati »
Ljepo složeno, no predlažem ti da napraviš skalameriju da možeš pomicati elevaciju za bolje usjeveravanje, ovako je zavarena na jednom položaju. Pogle kako je to riješeno na AZ-EQ6 pa probaj tako nekako. A što se tiće mjeseca, on nije kao ostali objekti na nebu, on se isto giba oko zemlje tako da nije statičan. Što znaći da mjesec promjeni poziciju tjekom noći s obzirom na ostatak neba. Ali ako si na GOTO-u baš stisnuo Moon, onda bi ga trebalo besprijekorno pratit... Btw, imaš li port za guiding?
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Šegi

• AstroAmater
  • AstroMeteor
« Odgovori #11 u: 31.10.2017. u 21:51:41 sati »
Ja sam ili prestar da se miješam u ovu temu, ili nisam dobro skontao šta si točno napravio ili pak ne kontam osnove rada ovih GoTo gadgeta - ali mislim da nema nikave potrebe ništa otpuštat po Dec.

Soft koji nakon inicjalnog alignmenta preko dvije zvijezde u altazimutalnom modu prati kako spada (u to sam se uvjerio) garant odrađuje i kompenzaciju nagiba montaže inače ne bi ni blizu mogla tako dobro pratit. Ne znam na pamet model montaže koji ponekad koristimo, ali sam 100% siguran da niti jednom nisam niti pogledao u libelu... i montaža prati super kao "nagnuta altazimutalna montaža". "Nagnuta altazimutalna montaža", ako je nagib 45° i os iz Pule gleda u smjeru sjevera, to se tada zove "ekvatorijalna montaža". I sad, ukoliko se neki smart a** od programera nije dosjetio da taj kut koji se softverski more kompenzirat ne ograniči na par stupnjeva nego da ostavi mogućnost da teleskop "visi" koliko te volja, onda bi morao pratit i kad ga nagneš po 45°. Poznavajući programere, nisu to napravili jer im to nitko nije rekao da treba napraviti.

Ajde molim te već kad ti je montaža nagnuta pod 45°, usmjeriš os odokativno na sjever, odradiš alignment kao i kad je montaža postavljena vodoravno i stvar bi morala radit jednako kao i u Az/Alt modu, komplet GoTo bi morao jednako tako dobro radit.

Što se tiče balansa, tu ćeš se morat malo poigrat...

Offline pilatus1

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #12 u: 31.10.2017. u 22:24:32 sati »
Šegi i Mrworf,

Hvala Vam na odgovorima i savjetima. Worf to što mjesec ne ide po nebu kao ostali objekti je moj danak zelenilu)))(neiskustvu i neznanju). Naučio sam nešto, hvala! Inače taj goto savršeno prati mjesec kad napravim "alignment" i zadam mu da prati mjesec. Slika u prilogu od proljeća!
Možeš mi molim te pojasniti što znači port za guding? Ne znam točno na što misliš?
Šegi, odspojio sam alt motor jer me sam zaključio da će pratiti i automatski stvarati rotaciju polja oko objekta, bez obzira što je nagnuta montaža za 45 stupnjeva(Pula lokacija).  Probam sutra pa javim da li će stvar biti ista ako je alt motor spojen. Čitao sam negdje na nekom forumu da ta početnička ALT/AZ montaža neće baš kvalitetno raditi ukoliko nije livelirana. Iako je tvoja priča logična. Lakše bi mi bilo kad bi montaža automatski sama pratila alt i az pod 45 stupnjeva kako ti savjetuješ. Javim rezultate sutra kad probam.
HVALAAA puno dečki uljepšali ste mi dan!

Offline Šegi

• AstroAmater
  • AstroMeteor
« Odgovori #13 u: 31.10.2017. u 23:17:18 sati »
Ako nije bilo prepametnih programera, pratit će i po RA i po Dec, najkvalitetnije što može - napravi 3 star alignment ako ga ima, to će softveru najbolje pojasnit položaj montaže. Rotacija polja je neizbježna kod svake montaže, ali je uglavnom neprimjetna za kraće fokuse/ekspozicije ako je iole usjevereno kako treba - no step by step.

Prvo probaj da li će radit ovako, pa ćeš onda dalje sredit i usjeveravanje  :106:

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #14 u: 01.11.2017. u 08:16:08 sati »
Guiding port ti treba ako ćeš se baviti deep space astrofotografijom kod dugih ekspozicija. Izgleda ti kao RJ-11 telefonska utičnica i ima 6 pinova. Isto tako i kabel izgleda kao telefonski. Kabel se ušteka u taj port, a drugi kraj ide u  guding kameru koja ima isti takav port. Kamera se nalazi ili na finderu/ dodatnom teleskpou ili na off axis guideru. Kamera prati jednu zvijezdu koju odaberemo te povratno uz pomoć softwarea javlja montaži kakve korekcije treba napraviti da bi praćenje bilo dobro.

Ovaj video ti dobro objašnjava:

https://youtu.be/sW8NyT3r2LU
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro

Offline pilatus1

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #15 u: 01.11.2017. u 10:43:54 sati »
hvalana odgovoru!

Imam jedino na HC synscan RJ45 i RJ11 utičnice, nemam guiding kameru. Ma u principu htio sam napraviti mini eq montažu od alt/az montaže za neko početničko fotkanje bez previše ulaganja u opremu. Najlakše je kupiti EQ5-ili 6 i dobar refraktor i svu dodatnu opremu koju ću koristiti jednom ili dva puta godišnje i potrošiti brat bratu 30 000kn.  Nisam često doma zbog posla i nemam previše vremena posvetiti se tom hobiju kojeg obožavam. Pa mi pala ideja na pamet da sklepam s onim što imam, nešto za početak dok nešto konkretno ne naučim i onda kad budem imao više vremena jednog dana kupim konkretniju opremu.
Ako danas bude dobro vrijeme a mislim da neće, javim rezultate.
HVALA!!))
« Zadnja izmjena: 01.11.2017. u 10:59:34 sati od pilatus1 »

Offline mrworf

• Moderator
  • AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #16 u: 01.11.2017. u 19:12:34 sati »
Samo deri home made! :) Jako me podsjeća na moje početke u astrofoto.

Skalamerija od satnog mehanizma i steper motora

Skalamerija, verzija 2.0 također satni mehanizam

I ubrzo prva velika ljubav <3 , propeglao sam karticu u TC-u (taman sam se riješio raspije od cure koja je popiz**** kod kupnje fotića, zamisli što bi tek bilo da sam se s ovim pojavio doma) no nažalost sam i to prodao za ništa love nekom dečecu kojeg još nisam vidio tu na forumu. Vjerojatno ga je pustilo...

Ako te interesira deepsky, onda ti predlažem možda da prodaš ovo što imaš i nabaviš ovo što sam ja imao, a to je 150/750 na EQ3 sa motorima. Doduše nije GoTo, ali nije to strašno za početak, nije teško naći messierove objekte bez GoTo-a, pa i dobar dio NGC-ova. Također sve skupa bi se dalo naći za 3000kn, a koliko znam da Boski ima negdje u ormaru EQ3 koji prodaje.
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline pilatus1

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #17 u: 01.11.2017. u 21:40:35 sati »
Evo dečki danas sam ipak nešto isprobao.
Prvo sam pritegao šaraf glavni od AZ osi tako da više nema proklizavanja i nakon malo igranja sa težištem radi bez problema( za sad).
ALignment radi i sa 45 stupnjeva nagiba. Stalak sam usjeverio koliko god sam točnije mogao sa aplikacijom kompasa na mobitelu ali sam je isto nivelirao sa istom aplikacijom tako da mi fakat bude 45 stupnjeva što točnije.
Moram priznati da sam ostao u čudu kad sam nakon alignmenta i preko stelalariuma zadao M15 koji mi se našao u okularu25mm bez ikakvih problema. To me dosta ohrabrilo pa sam našao i M2. Znam da mak127 nije za deep sky ali ipak se nešto vidi. Ts su moji prvi deep sky objetki ako ne računam orionovu maglicu koju sam promatrao sa 8' dobsonom. Kad sam ih uočio veselju nikad kraja! My day)) :hopla:
E sad problema naravno da ima i dalje. Kako je cijela montaža nagnuta za 45 stupnjeva ne mogu raditi alignment ako su objekti točno u jug i ispod 35 stupnjeva ALT. Jer teleskop onda udara u montažu.
Probati ću napraviti nosač koji je dislociran tako da ALT os nije u ravnini AZ osi. U biti kopija EQ. Ono što me izluđuje je taj konektor za napajanje. Izvuče se u okretanju čim malo kabel zbog rotacije oko montaže pruzi otpor. GRRRR!! Moram i to nekako poboljšati.
Za sada sam vrlo zadovoljan napretkom. Šegi [71* i Mrworf :215: majstori ste i hvala na savjetima.
Mrworf predive fotke, volim inovacije. Mak neću prodavati jer mi on služi za nešto sasvim deseto, ali pošto ga imam pa da se igram malo. Imam ja i dobsona 8' bez praćenja. Hvala za informaciju za EQ3.

Probati ću dočekati Oriona pa da i vidim kako izgleda kroz mak127.
Nastavak slijedi.

Offline Šegi

• AstroAmater
  • AstroMeteor
« Odgovori #18 u: 01.11.2017. u 21:57:19 sati »
 :112:
Za alignment imaš zvijezda kao u priči i van "zabranjene zone"... ali ako se ne varam, osnovni cilj ti je bila neka astrofotografija?
Osmisli sada kako ćeš dodat neki gadget za brzo usjeveravanje, alignaj po tri zvijezde i slikaj - mislim da bi ti za 50mm ovo moralo radit ko urica i bez autoguidinga... a slike, prekopaj malo šta radi ekipa ovjde sa takvim objektivima  :106:

Offline pilatus1

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #19 u: 02.11.2017. u 11:37:56 sati »
šegi,

Hvala na savjetu, znam da ima zvijezda ali ja to sve isprobavam na balkonu na 5 katu koji gleda isključivo na jug. Mjesec je naravno cijelo vrijeme osvjetljavao sve moguće zvijezde za alignment oko njega.Kad odem na selo pored Livada gdje nema zagađenja toliko i vidim veći dio neba onda ću alignment napraviti lako. Stellarium je zakon za to i s njim se lako uči što je što na nebu. Tamo vidim i polaris pa će biti puno lakše za usjeveravanje.
Vrag mi nije dao mira pa sam fotkao sa mak-om M15 i Orionovu maglicu. Slike postam kad ih skinem sa kartice. Preko 20 sec sam imao trailove...........moram to sve isprobati kad vidim polaris. Zasto sam imao traiove ne znam da li je to jer je mak pretežak pa kasni ili je razlog usjeveravanje ili praćenje oba motora. Ili sve skupa po malo.  Kad sam pratio bez alt motora 240sec imao sam mrvicu veće trailove od 30sec jučer sa oba motora. Uglavnom još moram to sve usavršiti i dotjerati koliko se to praktički može. Postam slike kad ih sredim i kako stignem zbog posla.