Autor Tema: eVscope  (Posjeta: 2137 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: eVscope
« Odgovori #40 u: 09.11.2017. u 21:07:25 sati »
U cijeloj toj priči, ja se i dalje držim onog svojeg načina bavljenja astronomijom. Tak mi je svejedno jel imam eVscope i kako on radi. :287:

Citat:
Da se u šlafroku i u šlapama, sa šalicom toplog napitka, prošetam do zvjezdarnice, otvorim krov, uključim računalo koje mi treba, ubacim okular i pogledam ono što me zanima, snimim to ako želim, pogledam Kiklopov ulov, uzmem fotić i snimim koji Iridiumov bljesak, tranzit ISS-a i guštam u onome što me toga trenutka bude zanimalo. Kad mi dosadi, pogasim sve, zatvorim krov, uzmem praznu šalicu i odem na Astroforum i napišem da sam vidio Saturnove prstene, asteroid Vestu i da mi se baš posebno svidjelo kako su Plejade bile lijepe te noći.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline toni

• Astronom
  • To je nepravda. Prava pravcata nepravda.
« Odgovori #41 u: 09.11.2017. u 22:08:35 sati »
Ja sam osobno oduševljen no ja spadam u neznalice koje vole zvijezde. Smatram da ovo može pomoći popularizaciji astronomije.
Sjećam se svog prvog pogleda kroz teleskop koji je bio razočarenje i da nisam upoznao znalce vjerojatno bi to i bio kraj zanimanja za teleskop.
Jedva čekam da pogledam kroz to čudo.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #42 u: 09.11.2017. u 23:57:08 sati »
Kad malo bolje razmislim, ne kužim zašto nekakva prepucavanja jel to dobro ili nije.
To je samo igračka u kojoj će netko uživati, a netko neće. Gledaš sliku Orionove maglice u boji - Wow!
Ali gledaš sliku, ne maglicu. Ako ti se uživa u slici uživaj. Ko ti brani. Uostalom većina astronoma želi vidjeti neki lijepi prizor. Eto prava stvar za uživanje.
Meni osobno to nije gušt. I nema to veze s napretkom tehnike jer napredak tehnike znači da se nešto toliko poboljšava da istiskuje staro, a ovo neće istisnuti klasične teleskope, jer nije poboljšanje nego nešto posve različito.
Neko uživa u krasnim bojama, neko uživa u fotonu koji mu je došao iz svemira. Svakom prema interesu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #43 u: 10.11.2017. u 01:58:39 sati »
Mora da su stari Rimljani vodili mnoge ovakve rasprave da bi umorni od njih zaključili da svi imaju pravo ili da svatko ima pravo birati što mu se sviđa: de gustibus non est disputandum - kod nas poznatija kao: sto ljudi - sto čudi; ili lokalno: neki fotografiraju a neki gledaju....

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #44 u: 10.11.2017. u 06:53:12 sati »
Rasprava pomalo podsjeća na raspravu u brijačnici u Harlemu o tome tko je najbolji boksač svih vremena.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #45 u: 10.11.2017. u 09:09:19 sati »
Ili da pitamo politbiro što je ispravno. :mrgreen:

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #46 u: 13.11.2017. u 09:26:20 sati »
U svakom slučaju - rasprava je zanimljiva ...  [10*

Offline Lagonda

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #47 u: 30.01.2018. u 19:31:30 sati »
Ma ljudi, ajmo ne brkati malo... Nije EV za sve astronome. To je samo alat za pokazivanje i nista vise. Za popularizaciju je to ok jer daje "bolje" rezultate nego ono nase cisto vizualno. Ali hej, to ljudi i zele, vidjti sto je gore. Njih ne zanima koja je razlika izmedju ED80 ili C8 i jel triplet ili Fluorite, jel GoTo ili ne... Oni jednostavno zele vidjeti kaj ima gore. I za to je super stvar. Osobno nikad to ne bih kupio za sebe. Ali sto se tice popularizacije, moze malo doprinjeti tom entuzijazmu.
E sad, netko je spomenul sto kad sa EV pogledaju na obican, hoce li biti razocaranja... Vrlo vjerojatno. Ali to tak ide.
EV je samo jedan alat. Ali to je zamjena za nase scopove i rad s njima.
Vjerujem da ce onaj tko kupi za popularizaciju cist dobro prolaziti s njim. To ne znaci da mi nemremo i dalje koristiti svoje i uzivati u njima, pokazivati ljudima i traziti izazove. :)
Mene samo zanima kako je sredeno stackiranje obzirom na pomak u EV-u. Ako ima zarisnu od 450mm onda ce i pracenje biti nekako sredjeno ili vrlo kratke expozicije i svega par komada i stackanje. Ima Sonyev IMX 224 chip pa se i ne bi cudio da lovi dosta svjetla.
Zivi bili pa vidjeli.
Prodal sve... Sad samo uzivam...