Pogled prema asteroidima

Autor Tema: Pogled prema asteroidima  (Posjeta: 3986 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dodo

• Biser Galaktike
  • Spol: Muški
Odg: Pogled prema asteroidima
« Odgovori #20 u: 22.02.2018. u 17:00:15 sati »
Sto se mene tice, isto je ok proslo. Potpisujem i opaske od c2.. Dvaput sam izdrzao, budem se kad tad opet vratio i odrzao predavanje. Upoznao sam i damu s foruma, Sabinu, kojoj zahvaljujem na podrsci. Hvala i sefu i galileu na ustupljenim materijalima koji su obogatili predavanje. Hvala i c2 na pohvalama, nismo se upoznali jucer? Hvala i Dariju, mom starom prijatelju koji me opet pozvao, valjds mu se jos nisam zamjerio pa me i dalje zove da dodjem..
PS Probao sam s par sala pokrenuti ljude, ali bilo im je smijesno kao goli klaun na sprovodu...da je ljeto, culo bi se zujanje muha.. Al ok, valjda su sale bile bijedne.
200/1200 SkyWatcher Dobson

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #21 u: 22.02.2018. u 18:24:55 sati »
Nisuim dali ništ kratko za pop't prije predavanja. :286:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Sabina

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #22 u: 22.02.2018. u 22:08:09 sati »
Evo da i ja napišem dojmove.
Bilo je baš dobro. dodo je bez nervoze i nesigurnosti održao predavanje. Tema solidno obrađena, bilo je super osvježiti staro znanje i dopuniti ga novim podacima.
Genijalna mi je bila vizualizacija onog asteroida koji je došao izvan Sunčevog sustava. Inače su uglavnom krumpiri.  :D
Palo je legendarno pitanje iz publike - koliki postotak asteroida je do sada otkriven od ukupne količine? Mislim da se onda čovjek odmah ispravio, ali nemre ti ne pobjeći osmjeh.
A što se fora tiče, dodo bio si općenito prilično ozbiljan (ne znam jesi li inače takav ili je to bio gard za predavanje) tak da ja isto nisam ubrala šale. Ali znam o čemu pričaš, ja sam se prestala skroz šaliti pred nepoznatim ljudima, nikad me ne shvate.  :?
I jako mi je drago da smo se upoznali.  :106:

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #23 u: 22.02.2018. u 22:14:15 sati »
Ja se ne moram ni šalit, svi se smijulje čim me prvi put vide tak da ni ne držim predavanja, ne shvaćaju me ozbiljno. :zubo:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline dodo

• Biser Galaktike
« Odgovori #24 u: 23.02.2018. u 17:30:53 sati »
Evo da i ja napišem dojmove.
Bilo je baš dobro. dodo je bez nervoze i nesigurnosti održao predavanje. Tema solidno obrađena, bilo je super osvježiti staro znanje i dopuniti ga novim podacima.
Genijalna mi je bila vizualizacija onog asteroida koji je došao izvan Sunčevog sustava. Inače su uglavnom krumpiri.  :D
Palo je legendarno pitanje iz publike - koliki postotak asteroida je do sada otkriven od ukupne količine? Mislim da se onda čovjek odmah ispravio, ali nemre ti ne pobjeći osmjeh.
A što se fora tiče, dodo bio si općenito prilično ozbiljan (ne znam jesi li inače takav ili je to bio gard za predavanje) tak da ja isto nisam ubrala šale. Ali znam o čemu pričaš, ja sam se prestala skroz šaliti pred nepoznatim ljudima, nikad me ne shvate.  :?
I jako mi je drago da smo se upoznali.  :106:
Ne znam dal sam toliko bio ozbiljan, mozda mi je lakse kao totalnom amateru kad sam bio vise fokusiran i okrenut na predavanje. Ali nakon tih par ajmo reci posalica, nisam ni pokusavao ne biti ozbiljan.. Ma iskreno uopce nisam imao cilj zabavljati publiku, cisto su kao neke upadice, sto se mene tice sve ok.
Sjecam se pitanja o postotku otkrivenih asteroida, ali mislim da to nije samo tako dati brojku, mozda jedino od velikih i samo u Suncevom sustavu, ja eto ne znam brojku i bez srama to priznam. Dapace, da je bar netko od prisutnih tamo rekao..
Hvala ti Sabina, nadam se da se vidimo opet, mozda opet na mojoj prezentaciji, ako nista na cugi i astro-cakulanju...
« Zadnja izmjena: 23.02.2018. u 17:50:51 sati od dodo »

Offline Šegi

• AstroAmater
  • AstroMeteor
« Odgovori #25 u: 23.02.2018. u 19:34:04 sati »
ja eto ne znam brojku i bez srama to priznam.

Ni ja ne znam, a mislim da oni koji bi istrčali sa bilo kakvim brojkama lupetaju.
Za dat bilo kakve procjene treba prvo definirati na koji se dio Sunčevog sustava to odnosi, pa onda proći kroz povijest otkrića i razvoj instrumenata kojima su otkriveni da bi se moglo procijeniti koliko smo u tome efikasni, i tek onda se uz velike ograde može nešto reć. Pod uvjetom da nam je naravno poznata distribucija masa - a to pak ne možemo znati dok ne dosegnemo potrebnu razinu osjetljivosti sustava da bi mogli nać sve ove sitnije u nekoj zoni...  :?

Offline dodo

• Biser Galaktike
« Odgovori #26 u: 23.02.2018. u 20:30:59 sati »
Hvala Šegi! Uostalom, bez obzira i na tehnologiju, broj asteroida je promjenjiv, zbog međusobnih razbijanja kojih ima i danas (doduše manje nego prije), ali treba onda ubrojiti i lutalice i one koji dolaze od izvan Sunčeva sustava (kao što je to bio prošle godine Oumuamua ili kak se već piše)..
Kužim da pitanje intrigira, ali točnog odgovora nema..
 :111:

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #27 u: 24.02.2018. u 15:19:03 sati »
.....   Imali su malih poteškoće s pokvarenim mišem pa su prezentacije bile bez filmića i šefova snimka prolaska asteroida nije došla do izražaja.
......  Uz istu je falio podatak (bilo je pitanje) o ugaonim dimenzijama slike i brzini prolaska. .....

1. 
Kasno sam saznao za ovo predavanje (... Kasno je objavljeno na Astroforumu), a sama tema o asteroidima pružila je mogućnost prikaza raritetnih snimki bliskog prolaz NEA asteroida 3122 Florence (Danijelov materijal iz rujna 2017.) i bliskog prolaza NEA asteroida 3200 Faetona (moj materijal iz prosinca 2017.)

Prezentaciju sam mailom poslao na Zvjezdrnicu iza 19 sati, a Dariju sam savjetovao da 20-tak slajdova sa cropanim snimkama Faetona, radi efekta animacije, zadrži samo 1 do 2 sekunde, a da ostale produži na nekloiko sekundi.
Dakle, prezentaciji nisam stigao podesiti trajanje pojedinih slajdova niti ostale poželjne efekte, a koji bi jednostavnim
pretvaranjem u filmić cijelu stvar sveli na POKRENI/ZAUSTAVI.

2.
Kutna veličina snimke načinjene teleskopm Ceslestron SC 203/2000mm @ f/6,3 i DSLR Nikon D5200 (razl. 6000 - 4000 px) je  61,4 x 40,9 kutih minuta. Da se Faeton bolje uoči i prati na animaciji sve snimke sam cropao. Na drugom nizu cropanih fotki to je 23,6 x 21,1 kutnih minuta (prvu fotku iz ovog niza prilažem ispod -->  ).
Sve fotke snimao sam s osjetljivošću ISO 6400, a ekspozicije su bile po 30 sekundi.

Prosječna orbitalna brzina 3200 Phaethona je 19,9 kilometara u sekundi.
Nije mi znano kolika mu je bila brzina tih dana prosinca 2017.   :sesir:
« Zadnja izmjena: 24.02.2018. u 16:20:30 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home