Autor Tema: VR  (Posjeta: 925 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
VR
« u: 13.03.2018. u 21:09:08 sati »
Prije par dana sam konačno nabavio Oculus Rift pa da pitam ima li tko na forumu neki VR headset da razmijenimo iskustva?
Dosad sam isprobao ED i IRacing, mogu reći da je doživljaj vrlo teško opisati ako se osobno ne isproba...   :204:

...be open minded, but don't be stupid...

Offline igorb

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astrofotke
Odg: VR
« Odgovori #1 u: 13.03.2018. u 21:20:05 sati »
Ja sam složio google cardboard, jel se to broji?  :zubo:

GSO 250/f5 dob; TS 200mm f/4 Fotonewton; SW Explorer 130P
EQ3; HEQ5 SynTrek

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #2 u: 13.03.2018. u 21:23:31 sati »
Nisam probao, ali sumnjam...    :286:

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #3 u: 13.03.2018. u 23:08:02 sati »
Imaš li problema sa "Motion sickness"  ili po domaće morska bolest? Mene su odvratili od kupnje upravo s tim argumentom.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #4 u: 14.03.2018. u 00:03:45 sati »
Imaš li problema sa "Motion sickness"  ili po domaće morska bolest? Mene su odvratili od kupnje upravo s tim argumentom.

Dosta široka tema...
Mogu reći moja iskustva u ova 3-4 dana koja ne moraju biti relevantna jer je stvar vrlo subjektivna.

Kad se radi o tzv. "room experience" tu nema nikakvih problema, sve je vrlo realno i prirodno ako se tako može reći. "Svijet" je stacionaran (odnosno kamera), hodaš po određenom prostoru kao u stvarnosti.

Što se tiče Elite Dangerous probao sam samo trening misije s mišom i tipkovnicom (flight stick i ostalo mi dolazi tijekom tjedna) također skoro potpuno bez problema, osim kad dignem pogled skroz gore i radim sulude lupinge onda mi se javi kratkotrajna lagana vrtoglavica koja nestaje čim prestanem raditi ekstremne gluposti.

Što se tiče iRacing osjetio sam laganu vrtoglavicu (ma nije to baš vrtoglavica, ne vrti se ništa u glavi već je više osjećaj neočekivane inercije, u ovom slučaju izostanka inercije  :76:) kad sam prvi put krenuo iz boxa, nestalo nakon 100-njak metara.
Zatim sam imao isti osjećaj na corkscrew zavoju na Laguna Seca stazi (auto je Indycar Dallara) koji je svaki dan sve manji, jučer navečer odvozio 32 kruga bez stajanja i mogu reći da je sada skoro sve normalno izgleda da se mozak vremenom prilagođava.
Osjećaj vrtoglavice (dizziness) zasad najviše osjećam kod vožnje unatrag i to kad dugo vozim i onda sletim pa moram u rikverc. Vjerojatno je u ovom slučaju problem što se to relativno rijetko događa. Osjećaj prolazi nakon par sekundi vožnje u normalnom smjeru.

Generalno problem kod VR-a je kad se "svijet" okreće oko točke gdje stojiš/sjediš. To nije toliko izraženo u autu ili cockpitu nekog (svemirskog  8)) broda već kad se recimo gledaju ponovljene snimke vožnje kao tv snimka, a kamera se miče lijevo/desno. Takve ponovljene snimke bi na VR-u trebalo potpuno maknuti. Ili recimo u Google Earth kad rotiraš kameru, prilično neugodno ispočetka kasnije donekle podnošljivo.

Offline blackhole

• AstroMeteor
    • CHDK
« Odgovori #5 u: 14.03.2018. u 13:51:24 sati »
Dosta široka tema...
Mogu reći moja iskustva u ova 3-4 dana koja ne moraju biti relevantna jer je stvar vrlo subjektivna.

Kad se radi o tzv. "room experience" tu nema nikakvih problema, sve je vrlo realno i prirodno ako se tako može reći. "Svijet" je stacionaran (odnosno kamera), hodaš po određenom prostoru kao u stvarnosti.

Što se tiče Elite Dangerous probao sam samo trening misije s mišom i tipkovnicom (flight stick i ostalo mi dolazi tijekom tjedna) također skoro potpuno bez problema, osim kad dignem pogled skroz gore i radim sulude lupinge onda mi se javi kratkotrajna lagana vrtoglavica koja nestaje čim prestanem raditi ekstremne gluposti.

Što se tiče iRacing osjetio sam laganu vrtoglavicu (ma nije to baš vrtoglavica, ne vrti se ništa u glavi već je više osjećaj neočekivane inercije, u ovom slučaju izostanka inercije  :76:) kad sam prvi put krenuo iz boxa, nestalo nakon 100-njak metara.
Zatim sam imao isti osjećaj na corkscrew zavoju na Laguna Seca stazi (auto je Indycar Dallara) koji je svaki dan sve manji, jučer navečer odvozio 32 kruga bez stajanja i mogu reći da je sada skoro sve normalno izgleda da se mozak vremenom prilagođava.
Osjećaj vrtoglavice (dizziness) zasad najviše osjećam kod vožnje unatrag i to kad dugo vozim i onda sletim pa moram u rikverc. Vjerojatno je u ovom slučaju problem što se to relativno rijetko događa. Osjećaj prolazi nakon par sekundi vožnje u normalnom smjeru.

Generalno problem kod VR-a je kad se "svijet" okreće oko točke gdje stojiš/sjediš. To nije toliko izraženo u autu ili cockpitu nekog (svemirskog  8)) broda već kad se recimo gledaju ponovljene snimke vožnje kao tv snimka, a kamera se miče lijevo/desno. Takve ponovljene snimke bi na VR-u trebalo potpuno maknuti. Ili recimo u Google Earth kad rotiraš kameru, prilično neugodno ispočetka kasnije donekle podnošljivo.
Sve ti je to samo dok se ne naviknes.
Meni je nakon mjesec dana sve postalo normalno.

Sent from my GT-|9301| using Tapatalk

TS 114/900
EQ3,DK-V
Refractor 60/600
Canon A590 IS CHDK-PTP
Bresser 10x50
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
http://www.astrofoto.pondi.hr/

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #6 u: 14.03.2018. u 13:59:32 sati »
Da, tako su mi rekli i na iRacing forumu.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #7 u: 14.03.2018. u 21:38:40 sati »
Hvala na opširnom odgovoru. Pitam zato jer sam imao prilike kupiti VR za PS4pro, no kao što sam gore spomenuo, odgovorili su me zbog tih problema. Mogu li se uopće uspoređivati Oculus i VR za PS4?
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #8 u: 14.03.2018. u 22:33:51 sati »
PS VR je nešto slabijih karakteristika no najveća razlika je naravno što je rađen za konzolu.
Ne mogu komentirati kako to radi jer nisam probao.
Problem s konzolama je što većina softwera koji mene zanima ne postoji, također velika većina periferije koju imam ne može se koristiti na konzoli...
Konzole su prilično ograničene što se toga tiče, rađene su više za mlađu populaciju (barem ja tako vidim).

Offline mrworf

• Moderator
  • AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #9 u: 15.03.2018. u 02:43:15 sati »
Stari oculus=mučnina i loša rezolucija, novi oculus=vrh vrhova
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom