Autor Tema: Nova cijev  (Posjeta: 2538 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Auriga

• AstroMeteor
  • Spol: Muški
Odg: Nova cijev
« Odgovori #30 u: 16.04.2018. u 19:10:58 sati »
i još
"That's one small step for a man, one giant leap for mankind".

Neil Armstrong, Moon, 2:56 UTC July 21, 1969

Offline Auriga

• AstroMeteor
« Odgovori #31 u: 16.04.2018. u 19:11:47 sati »
i na kraju (skice za tokara).

Mislim da bi sad trebalo bit sve jasno.

Napominjem, da je ovaj zadnji adapter za Losmandy i "D" size tip šine i razlikuje se od Vixen - Losmandy adaptera u gornjem dijelu (ima prihvate za 45 i 75 mm širine šina), dok za donji dio nisma siguran.

Kao što sam rekao, imao sam taj dupli za NEQ6 montažu, no više joj nisma vlasnik (montaži). Okvirno se sjećam oblika donjeg dijela adaptera, no dimenzije mi nisu poznate.

:sesir:
« Zadnja izmjena: 16.04.2018. u 19:19:30 sati od Auriga »

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #32 u: 16.04.2018. u 22:49:57 sati »
Puno hvala za skice...  Nisi se trebao truditi za mene, ali si svakako pomogao... a i nekom drugom to moze biti korisno.
Ja cu to nacrtat u LibreCAD kad budem imao vremena za koji dan i stavit tu u pdf formatu.

Samo jos par razjasnjenja:
Na slici vidim da adapter ne sjedi skroz do balcaka, vidi se malo golog aluminija.
Pretpostavljam da je taj konus malo "izravnan" na ø75.9 da bi sjeo u montazu?

Nisi to napravio, ali da li bi bilo korisno dodati prsten preko ostatka tog konusa, kao ojacanje?  Ipak ovdje imamo posla sa ~15kg na udaljenosti od dvadesetak cm.... dobra poluga.
« Zadnja izmjena: 16.04.2018. u 23:34:10 sati od bojan »
Amater

Offline gilecais

• Jahač Kometa
« Odgovori #33 u: 16.04.2018. u 23:28:44 sati »
Bojane ja se slazem sa Vasim razmisljanjem.Taj adapter za sinu mora da legne skroz u montazu da nema zazora izmedju njih jer ovako ne valja.Iz metalne struke sam i znam da to mora biti tako.Pozdrav od Gileta /Gilecaisa/.

Offline gilecais

• Jahač Kometa
« Odgovori #34 u: 16.04.2018. u 23:33:48 sati »
Opet ja.Kadamalo bolje pogledam sliku meni se cini da stezni vijak koji steza adapter za sinu nije dovoljno odvrnut te njegov vrh ne dopusta da adapter legne na svoje mesto.Ja kod moje EQ6 crne imam adapter i za viksena i lusmandija,ali mi nisu pri ruci da ih pogledam u vezi konusa.Pozdrav.

Offline gilecais

• Jahač Kometa
« Odgovori #35 u: 16.04.2018. u 23:41:23 sati »
Kako ste oznacili crveno to mora da se prestruze,jer na konus kako je saa nece leci uvek ispravno...

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #36 u: 16.04.2018. u 23:49:25 sati »
Kako ste oznacili crveno to mora da se prestruze,jer na konus kako je saa nece leci uvek ispravno...

Da, to je, vjerujem, i Auriga rekao...
Amater

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #37 u: 16.04.2018. u 23:53:52 sati »
Opet ja.Kadamalo bolje pogledam sliku meni se cini da stezni vijak koji steza adapter za sinu nije dovoljno odvrnut te njegov vrh ne dopusta da adapter legne na svoje mesto.Ja kod moje EQ6 crne imam adapter i za viksena i lusmandija,ali mi nisu pri ruci da ih pogledam u vezi konusa.Pozdrav.
Ovo?
Da, i meni je to cudno.. ja bi taj pokretni dio stavio "ispod" tog jezicka tako da je sina pritegnuta prema montazi.  Mora da je vijci drze lateralno... sto je valjda dosta( ?)
Bit ce prilike za modifikacije i poboljsanja.... 
Ali, taj adapter ce me kostati skup sa postarinom AUD70, a da idem na recimo ADM, to je skoro AUD300 za istu funkciju...  pa se isplati malo pimplati za tu razliku... 
« Zadnja izmjena: 17.04.2018. u 00:34:17 sati od bojan »
Amater

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #38 u: 17.04.2018. u 00:50:40 sati »
OK, naruceno...  sta god da je, to je. 
Trebalo bi stici najkasnije do kraja iduceg tjedna, ali ce biti tu ranije jer dolazi iz lokalnog skladista.
Onda treba otici do mog frenda i to potokariti, pa dodati prsten za ojacanje... i tako to.
U svakom slucaju, kad bu to gotovo, moci cu na EQ6 staviti sve moje dosadasnje objektive, plus 10" Newt, plus C11, vec kako bude trebalo...
A treba poceti i radove na observatporiju...

Moram sto prije u penziju :wink:
« Zadnja izmjena: 17.04.2018. u 05:17:37 sati od bojan »
Amater

Offline Auriga

• AstroMeteor
« Odgovori #39 u: 17.04.2018. u 07:19:18 sati »
Puno hvala za skice...  Nisi se trebao truditi za mene, ali si svakako pomogao... a i nekom drugom to moze biti korisno.
Ja cu to nacrtat u LibreCAD kad budem imao vremena za koji dan i stavit tu u pdf formatu.

Samo jos par razjasnjenja:
Na slici vidim da adapter ne sjedi skroz do balcaka, vidi se malo golog aluminija.
Pretpostavljam da je taj konus malo "izravnan" na ø75.9 da bi sjeo u montazu?

Nisi to napravio, ali da li bi bilo korisno dodati prsten preko ostatka tog konusa, kao ojacanje?  Ipak ovdje imamo posla sa ~15kg na udaljenosti od dvadesetak cm.... dobra poluga.

Eto čitam ono sa crvenim kružićem pa tek sad vidjeh ovaj crni.

Da, napravit ću "međukomad" koji će u potpunosti obuhvatiti donji dio adaptera za prihvat šine, drugi kraj tog međuadaptera ići će direkt u gornji dio kučišta montaže.

:sesir: