Autor Tema: Novi Astroforum  (Posjeta: 7149 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: Novi Astroforum
« Odgovori #30 u: 08.05.2018. u 11:25:47 sati »
Kad bude, ima tu gomila posla, pa trebam uhvatiti volje i inspiracije, ne mogu to odraditi odjednom. Malo po malo, ipak sam ja star čovjek pred penziju. :251:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #31 u: 08.05.2018. u 11:32:25 sati »
Ja zbilja ne razumijem zašto je problem u nadogradnji raznih verzija, ali dobro to šef bolje zna.

Predlažem samo da smajlići imaju neke logičnije nazive umjesto brojki, barem oni koji se češće koriste. Isto tako da se neke sticky teme ulinkaju na novi forum, za referencu.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #32 u: 08.05.2018. u 13:43:39 sati »
Danijele, što je pošlo po zlu sa Zvonkom? Jel ne želi raditi seobu ovog foruma ili zbog tehničkih razloga ne može?
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #33 u: 08.05.2018. u 14:15:33 sati »
Ja zbilja ne razumijem zašto je problem u nadogradnji raznih verzija, ali dobro to šef bolje zna.

Predlažem samo da smajlići imaju neke logičnije nazive umjesto brojki, barem oni koji se češće koriste. Isto tako da se neke sticky teme ulinkaju na novi forum, za referencu.

To ti je ko i stari auto, krpaš, krpaš, on ide ali kako, sve škripi i trese se. Na kraju postane neisplativ, nesiguran i doneseš jedinu logičnu odluku, kupiš novi. Ovaj tu je star 14 godina. Zamisli si sada što znači biti 14 godina na Internetu. Koliko je tu različitih kodova ugrađeno u njega za to vrijeme. Prvo je bio na PhpBB. Pa se nakon toga importirao u SMF. Pa su se onda mijenjale verzije PHP-a, pa su se mijenjali serveri, pa su se mijenjali hostinzi kod različitih providera na kojima je Astroforum sve boravio dok se nije skrasio tu gdje je sada. Svaki puta je bilo potrebno malo programersko čarobnjaštvo da bi ga se natjeralo da radi. Ja nisam programer da to mogu držati besprijekorno čistim i znati koji dio je i zašto otkazao. Star je, krpan je i počinje otkazivati. Nitko od stručnjaka za te stvari koje sam uspio kontaktirati ne želi prebirati po kodovima. Jako dobro znaju da je to krvavi posao. To bi bilo jednostavno basnoslovno skupo i gubljenje vremena. Svi su mi nudili da instaliraju sve novo. Pa to onda znam i ja, ne trebaju mi oni niti ih za to želim plaćati.

Za smajliće ću vidjeti što se da napraviti. Ni ovi koji su tu nisu originalni nego sam ih naknadno dodavao, a kada imaš nekoliko stotina smajlića (nisu vam svi vidljivi i dostupni) budi kreativan i svakome daj originalno ime i kod pod kojim će se pozivati. Ne mogu biti dva s istim imenom i dva s istim kodom. Vidiš, i to je puno puta krpano, prepravljano, dodavano. Svakog od tih smajlića sam trebao ručno dodati, jednog po jednog i u bazi izdefinirati ponašanje za njega.

Što se tiče linkanja pojedinih tema, da, trebat će i to odraditi nekako. Vidjet ćemo. S obzirom da se ovaj forum nakon preseljenja na novi, bude napustio, ostat će za čitanje. No, i tu postoji "caka", a to je da će se prestati i nadograđivati. Već sad se to više ne može. Moguće je da se zbog toga pojave sigurnosni problemi jer svaka nadogradnja popravlja pronađene rupe u kodu. Može se dogoditi da netko od hakera pronađe rupu i hakne nam stari forum i napravi dar-mar. To mi se jednom dogodilo na hostingu gdje držim svoje druge stranice. Imao sam jedan servis koji nigdje nije nikada bio niti obznanjen, služio mi je za testiranje. Radilo se o nekakvoj knjizi gostiju. Hakeri su to nekako nanjušili, ne pitaj me kako jer mi ni dan danas nije jasno, i iskoristili tu aplikaciju da iz nje pošalju na desetke tisuća spam poruka na mailove. Nakon toga su mi Plusovci zaključali hosting i morao sam obisati sve sa hostinga da bih bio siguran da je opet čist i natrag dizati sav sadržaj. Njima su se popalili svi alarmi. Našli su i dio skripte koja je odradila taj prljavi posao, a sve se svodilo na to da u kodu nije bila ili je bila točkazarez tamo gdje nije trebalo, znači ovo ;

Dogodi li se to ovdje, možete si misliti što će biti. Za novi forum nekako i mogu biti siguran da će biti OK, no za stari forum više ne. Testiram novi forum već neko vrijeme i isto nitko ne zna da on postoji ali su mi se u njega upisale spam skripte s lažnim profilima i ubacile par tisuća spam postova. Ako se forum ne iskonfigurira kako spada i ne postave svi sigurnosni mehanizmi, to je kao da ste lopovu ostavili otvoreni prozor i on će to prvom prilikom iskoristiti. Imate li umjesto metalnih rešetki na prozoru drvene letvice, niste ništa postigli. Imate samo privid sigurnosti. Eto, nadam se da je sada jasnije u čemu je ova problematika.

Danijele, što je pošlo po zlu sa Zvonkom? Jel ne želi raditi seobu ovog foruma ili zbog tehničkih razloga ne može?

Ma nije mi se poslije više javio, napisao mi je da imaju strašno puno posla pa neka sačekam, no i njegov je stav bio da se pređe na novi forum. Čak, ako sam ga dobro shvatio, da se sa SMF napravi transfer na neki drugi. A trenutno je SMF jedan od najboljih servisa i u međuvremenu sam ga dobro upoznao pa otprilike znam što u njemu mogu mijenjati, modificirati i slično. Ima odličnu bazu podrške programera, gomilu dodataka za opremu foruma i slično. Odemo li na neki drugi, morat ću sve učiti ispočetka ili plaćati nekome da mi to održava. Kada to sve stavim na stol, dođem do zaključka da je najbolje ovo zaključati i otvoriti potpuno novi pa krenuti ispočetka. Zato sam i želio čuti vaše mišljenje, hoće li vam predstavljati problem da gradimo novi astronomski forum? Postoje i komercijslno dostupni forumi koje se treba kupiti, no oni nisu fleksibilni pout ovoga niti za njih postoje ogromne baze dodataka i podrške. Možemo i to napraviti no onda zaboravite razne skinove, dodatne smajliće ovo, ono. Vjerojatno su sigurniji jer po njihovim kodovima ne prčka puno ljudi jer ih prvo moraju kupiti, no kako rekoh, oni su zatvoreni i takvi kakvi jesu ne omogućavaju neko veće prilagođavanje potrebama i željama njihovih korisnika.

Zato recite što mislite prije nego počnem posao stvaranja novog foruma. Da ostanemo na SMF forumu ili da odemo na neki drugi? Komercijalni možda? Imate kakav konkretni prijedlog? Ideju?

Offline Spider

• ZvjezdoZnanac
    • Sesvete
« Odgovori #34 u: 08.05.2018. u 19:19:11 sati »
MyBB je mislim trenutno najbolji :)

Prije par mjeseci sam radio transfer phpbb2 na phpbb3... i uspjelo je :D a tu je trebalo baš migrirati na novu verziju.

Na jednoj drugoj domeni SMF sam samo nadogradio s 2.0.10 na 2.0.15... i radi sada :D

Uskoro ću ga prebaciti na MyBB

Offline mrworf

• Moderator
  • AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #35 u: 08.05.2018. u 19:35:32 sati »
Hakerima pomaže google da nađu stranice koje su ranjive. Tako sam ja bar to nekada tražio kada sam radio SQL injection na nekim stranicama.
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #36 u: 09.05.2018. u 15:20:26 sati »
Što se tiče organizacije novog foruma, tu sam stavio neke izmjene. Organizacija će izgledati ovako:

ASTRONOMIJA - klasično kao i ovdje
ASTROFOTOGRAFIJA - to sam izdvojio i postavio kao zasebnu kategoriju, mislim da zaslužuje jer ste tu vrlo aktivni
ASTRONOMSKI INSTRUMENTI - kao i ovdje
ASTRONAUTIKA - kao i ovdje
ANKETE - pitam se treba li ovo biti posebno ili da izbacim tu kategoriju?
PLAVI PLANET - kao i ovdje
ADMINISTRATORI - kao i ovdje.

Što mislite? Imate prijedloge za drugačiju organizaciju kategorija ili treba nešto još dodati ili izbaciti? :109:

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #37 u: 09.05.2018. u 16:51:55 sati »
Super za astrofoto  [71*
Ankete... Ne znam zašto su inicijalno postavljene posebno, ali zar ne bi bilo bolje da ih se može otvarati u svakoj temi gdje odgovaraju sadržajem?

Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #38 u: 09.05.2018. u 17:18:17 sati »
I ja mislim da je dobro da se astrofoto razdvoji.  [71*
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #39 u: 09.05.2018. u 17:21:52 sati »
To je bilo zamišljeno tako da ih se lakše nađe, jer nema mogućnosti pretrage samo anketa. Ma nema veze, neka bude, ne traži kruha. :286:

E, a sada vam dajem na razmišljanje i predlaganje naziva za grupe korisnika. Žalili ste se da vam se ne sviđaju nazivi za postojeće grupe (oni glupi pojmovi, Jahač kometa, Astro navigator, Zvjezdokrilac... itd.). Eto vam prilike da to pošaljete u ropotarnicu prošlosti i napokon izaberete nešto "pametno". :zubo:

Predlažite, da poslije ne gunđate kako ne želite biti "Astro Vrtirepi" ili nešto još gore. :218: