Autor Tema: Determinizam ili slobodna volja???  (Posjeta: 2793 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline adam

• AstroPripravnik
  • **
Determinizam ili slobodna volja???
« u: 13.04.2006. u 14:01:02 sati »
Da li se bog ipak ne igra kockicama ili ih ponekad baci tamo gde ni on sam ne moze da ih vidi?

Da li je sve unapred odredjeno ili ipak imamo slobodu izbora?
NAUKA NAM NE NUDI NI MIR NI SRECU,
ONA NAM SAMO PRUZA ISTINU

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Determinizam ili slobodna volja???
« Odgovori #1 u: 13.04.2006. u 15:46:42 sati »
Priroda nema izbora do unutar Planckove dužine...gdje je sve mogu?e kažemo jer ne možemo ustanoviti što se tamo doga?a - možda Bog djeluje preko nje....to je jedino dozvoljeno.....a djelovanjem preko nje mogu se stvarati i uništavati svemiri.
Sa svim parametrima mogli bi izra?unati kako ?e se svemir dalje ponašati.
(naravno ako isklju?imo djelovanje ?ovjeka - kao nestabilnog faktora)
-tu postoji zavisni determinizam......nema slobodne volje.

?ovjek ima slobodu izbora do odre?enih granica prostora,vremena i energije.....
  može na trenutak u malim dimenzijama promjeniti  fizikalne zakone itd.
Nije mogu?e predvidjeti kako ?e se ?ovjek ponašati.
-nema determinizma ..........još uvjek nije ništa odre?eno....no slobodna volja je ograni?ena.
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Dark Lord

• Važna Osoba
  • VanZemljak
  • ...hide your soul, I'm coming for you...
Odg: Determinizam ili slobodna volja???
« Odgovori #2 u: 16.05.2006. u 14:37:42 sati »
Hm, baš bvih vam nekako mogao zakomplicirati i proširiti ovu temu...

...ali ne?u, postaviti ?u pojednostavljeno neke teze na ovo pitanje...

Vidim spominje se Bog, i dali je sve unaprijed predodre?eno?
Ovako, kod mene postoji jedan paradoks kao i vjerujem kod svih ljudi koji imalo prate i bave se znanstvenim temama, bilo na profesionalnoj, bilo na ?isto amaterskoj razini, kao hobi...a to je naravno dali nas je stvorio BOG, kao što kaže Biblija, ili smo tu kao posljedica evolucije?
Osobno, na strani sam znanosti, a ipak sam odgojen u katoli?kom duhu, prva pri?est, krizma i ostali sakramenti, odlazak na misu, božje zapovjedi itd., vjera u Boga...
Kako pomiriti ove dvije kontradiktorne teze...?
Vjerujem da se svatko s tim nosi na svoj na?in...
Iskreno, kroz cijeli život pokušavam se držati onih dobrih na?ela koje nas u?i crkva, a sa druge strane sve je na strani znanosti...!
Mi zaista jesmo produkt prirodne evolucije, a što se slobodne volje ti?e, nevjerujem u sudbinu, predodre?eno nam je samo ono što je neki prirodni slijed, a tu mislim ako se ?ovjek rodi, predodre?en mu je prirodni slijed stvari, odrastanje, život, umiranje...
Sve ono što mu se tijekom života doga?a, kako živi, što ?ini, kako se kroz taj život razvija, splet je raznih okolnosti, ?imbenika koji utje?u na to kao i vlastite odluke pojedinca u kojem ?e pravcu krenuti, i zapravo jedina predodre?ena stvar je ta da sve što se rodi, jednom i umire i tu nema iznimke...

Nikome nije nešto sudbinski predodre?eno, ali naravno ako je netko za nešto nadaren, ima velike šanse da se time kasnije bavi i nešto u tome postigne, naravno uzevši u obzir mnoge faktore u životu koji to mogu pospješiti ili sprije?iti...

Zna?i, predodre?eno je samo ono što je neki slijed prirode, a na sve ostalo može se utjecati, mjenjati i stvar je slobodne volje izbora pojedinca...

Uhn narode, sada sam i sam sebi zakomplicirao, imam dojam da sam izgubio pravac kojim sam želio krenuti u ovoj pri?i te da ovako ne?u sti?i do srži na koju ciljam...  :D :D :D

Nadam se da sam rekao bar mrvicu koja se ti?e teme...
...Dark Lord of Underworld...

...City of Underworld, the place where the darknes is taking your soul, the place of fear, the place where all your nightmares became real...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 17.05.2006. u 08:36:32 sati »
Hmmm....evo mojega pogleda, mada se nekome ne?e svidjeti, je ulazim u opasne vode...(ve?ina znanstvenika su u biti licemjeri jer se prave slijepi vjernici - da im ne bude neugodno u društvu- ,a dobro znaju kako stvari stoje)......................
.................Biblija je jedna jako metafori?ka knjiga...i treba je znati ?itati i shvatiti njenu svrhu ,bez obzira na podrijetlo.....Sama Katoli?ka ,pa i bilo koja crkva nema veze s pravom prirodom Boga (Crkva nije i ne može biti glasnogovornik Boga..vidite samo što se dešavalo kroz povjest)
Crkva je ?ovjekova tvorevina......i zna se zbog ?ega je stvorena....
 (ne kažem da na?ela kojima nas crkva u?i nisu dobra...no ni ona sama ih se ne drži.....jedan banalan primjer...lokalni župnik vozi najnoviji Passat ,najskuplj model......dok tamo skuplja priloge za sirotinju-ako crkva tako prakticira svoja na?ela na tako niskom nivou.....što se tek doga?a u Vatikanu....svaka ?ast izuzecima-sreo sam i takve ali u jako malom broju)
.....ako i Bog postoji onda ima odre?eno mjesto (a to mjesto bi mogli biti sami temelji svemira - no ne može uticati na detalje u našem svemiru..ali preko mikrostrukture može stvarati i razarati svjetove)..............Zna?i ni sam Bog nema potpuno slobodnu volju....ali priznajem da u strukturi svemira postoji takvo mjesto (qvantna mehanika) gdje se samo malim pomakom kon?i?a može narušiti ravnoteža svemira......

Moj Bog je poštovanje onih skrivenih sila svemira (ma što one bile) ,do kojih možda nikad ne?emo doprijeti,a koje su stvorile takav kompleksni i prekrasni ustroj
 ---- naš Svemir.......

-ima jedan paradoks u svemu tome......naime kao jedna od doktrina crkve u srednjem vijeku je bilo zaustaviti znanstveni razvoj i napredak..
Napredak je (priznali mi to ili ne) dvosjekli ma? u rukama ?ovjeka........on uništava atmosferu,šume,stvara podjelu na bogate i one ?ija djeca umiru od gladi,razara ozonski sloj,stvara nove bolesti i oružja.............
Napredak ?ovjekove svijesti ,koja se još nalazi na razini srednjeg vijeka,ne prati dobro tehnološki napredak.....to polako nagriza temelje civilizacije.....baš kako je predvi?eno u Bibliji...Na nama je da prosvjetlimo svijest ?ovje?anstva (ili da zaustavimo napredak)..ina?e ?emo sami sebe uništiti.....no bojim se da ?ovjek (evoluirao od životine) nije baš u stanju da mjenja ?ud.....tako da bi nam se Apokalipsa iz Biblije mogla jako lako ostvariti......

Ako vam se ne svi?aju moje primjedbe o Bogu ili crkvi..možete slobodno obrisati/zamoliti Danijela da obriše ovaj post....no istina nije daleko od ovoga.......ispri?avam se ako sam nekog uvrijedio ovim tekstom....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #4 u: 17.05.2006. u 09:00:41 sati »
Zahtjev za brisanjem se NE PRIHVA?A  :twisted:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Dark Lord

• Važna Osoba
  • VanZemljak
  • ...hide your soul, I'm coming for you...
« Odgovori #5 u: 29.05.2006. u 21:04:53 sati »
Hm, moram se nekako nadovezati na Krunin post u vezi crkve...
A ti?e se svima vam poznatog i zadnjih dana ?esto spominjanog davinchijevog koda... Naime, crkva nije voljna prihvatiti neke argumente vezane za novootkrivene indicije, ne?u ih zvati ?injenicama jer nisu dokazane, ali, pa znamo na kojem je stupnju razvoja znanost danas, a samim time i metode provjere autenti?nosti ne?ega...
Pa zašto onda odmah poricati nešto, što još ni neznaju ima li znanstvenih temelja, odnosno nije prešlo iz faze indicija u fazu ?injenica? Pa zar je to tako nezamislivo? Mislim, nešto u tome smrdi, i ?im se nešto unaprijed odbacuje, e pa ja sam baš onda skepti?an u tom pravcu i još me više zanima utemeljenost...! Ovo vežem uz navode da je crkva nekada ko?ila znanost, a sada se doga?a da odbacuje unaprijed neke stvari, za koje nitko nekaže da jesu, ve? samo da bi možda mogle biti...!
...Dark Lord of Underworld...

...City of Underworld, the place where the darknes is taking your soul, the place of fear, the place where all your nightmares became real...