Autor Tema: Svemirski turizam  (Posjeta: 7181 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Svemirski turizam
« u: 26.01.2008. u 21:13:32 sati »
Ovih dana predstavljena je detaljna verzija modela letjelice "SpaceShipTwo" i njenog nosača "WhiteKingTwo", privatne letjelice za prijevoz turista u svemir. Više o tome:

http://www.nytimes.com/2008/01/23/science/space/23cnd-spaceship.html?ref=science

Privatni sektor u svemiru se pojačava i sve je više zainteresiranih za svemirski turizam. Rusi već uzimaju profit na tome, a i drugi planiraju slijediti. Smatrate li da bi svemirske agencije trebale podržati takve idele i letove ili ne?

S jedne strane velika je financijska dobit za ionako premalo financirano istraživanje svemira te velika popularizacija svemira i svemirskih letova, no s druge strane drastično se povećava mogućnost nesreća s fatalnim posljedicama. Koje je vaše mišljenje o tom pitanju?
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Svemirski turizam
« Odgovori #1 u: 26.01.2008. u 21:26:06 sati »
Svemirski turizam me najviše brine zbog dodatnog zagađenja visokih slojeva atmosfere.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #2 u: 26.01.2008. u 21:27:53 sati »
Pa bilo je samo pitanje vremena kada će to uhvatiti zamah, to je proces koji se ne može zaustaviti, nesreća će sigurno biti ali ta činjenica neće zaustaviti napredak privatnih svemirskih inicijativa. Privatno poduzetništvo prema svemiru dovest će do omasovljenja letova u svemir i napretka u bržem razvoju potrebnih tehnologija koje će pojeftiniti letove. Omasovljenjem padat će cijene i sve više ljudi putovat će u svemir. Naravno, velike svemirske agencije trebale bi to podržati jer to ide i njima u korist, od ubrzavanja projekata do suradnje...

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 27.01.2008. u 01:00:57 sati »
još jedan "sport" za bogataše  [02*  ... al ajd .. barem se nadam  da bu ta njihova lova onda išla u razvoj svemirske tehnologije

makar  mi ovo baš i nije nekakav "svemirski turizam"  ... za mene bi svemirski turizam bil    gostovanje na ISS  tjedan dana ili tak nekaj  ...  ovo kaj oni delaju je ko da sam došel na more    ali more taknul nisam niti sam u njega ušel
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #4 u: 27.01.2008. u 12:49:25 sati »
Treba prvo doći do mora, onda se budeš u njemu kupao.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Naravno, velike svemirske agencije trebale bi to podržati jer to ide i njima u korist, od ubrzavanja projekata do suradnje...

Mislite da bi privatan ideja mogla osvanuti možda kao rješenje za NASA-u i problem rodovnih letova?

Problem je obrazovanja i pripreme ljudi za svemi. Bojim se da će se komercijalizacija odraziti na pripremni proces i učiniti dosta nesigurnim ili bolje rečeno rizičnim te turističke letove. Uvjeren sam da će se postavljato određene rizičnegranice, no da će i glad za profitom te granice stalno smanjivati. Je li moguće da baš glad za profitom uništi ili bitno uspori tu granu ukoliko se dogodi nekoliko težih nesreća?

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 27.01.2008. u 13:08:40 sati »
Treba prvo doći do mora, onda se budeš u njemu kupao.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

istina  :mrgreen:

nego kaj nebi njima  , međutim da imaju tolko love za izradu tih aviona  i čega sve ne , bilo bolje da uložiju tu lovu u izgradnju  svemirskog dizala  ?

kad  vec ciljaju na  zaradu/profit  mislim da bi svemirsko dizalo bilo puno bolje međutim da bi mogli   u njemu  "dizati" turiste gore pa nek gledaju    a usput bi mogli  o iznajmljivati NASA-i i ostalim svemirskim agencijama  za dizanje tereta u svemir 

+ kaj bi bili bez brige  da bum svaku nočmoral gledati turiste kak mi prelječeju iznad glave

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #6 u: 27.01.2008. u 13:12:24 sati »
A da počnu turisti kao i ovi sateliti padati s neba? Onda se budeš brinuo tek.... :mrgreen:
No nećemo opet u OT...

Aj malo pojasni i opiši princip svemirskog dizala. Čuo sam za to već, no ne znam detalje. Mislim da am čitao članke vezane za specijalna ugljična vlakna i njihovo korištenje za svemirska dizala te da je prvi na ideju takvih dizala došao još Ciolkovski.... Eto znam nešto s opčetka i kraja, ale ne i ostatak priče....

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #7 u: 27.01.2008. u 13:20:17 sati »
nebi baš preveč pisal o nečemu o čemu sam isto tak samo čul  :) ... budem  samo priložil  2 linka  na kojima se more o tome pročitati

http://en.wikipedia.org/wiki/Space_elevator

http://www.space.com/businesstechnology/technology/space_elevator_020327-1.html

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #8 u: 05.02.2008. u 14:42:12 sati »
Jeli netko proitao knjigu "Velika obmana" od Dan Brown-a.  Knjiga je cisto ok ali je lijepo opisana problematika pojavjivanaj privatnog sektora u svemiru i razlozi zasto se ne dopusta da se NASA privatizira. Uglavnom htjeli oni to ili ne svemir ce postati javno dobro di ce uci i privatni sekotor. Ja sam svaki put odusevljen kada vidim svemirskog turizma jer mozda ode samo nekolicina bogatasa gore ali se razvije toliko patenata koji ce jednog dana omoguciti brzu izradu nekih drugih svemirskih putovanja.
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #9 u: 05.02.2008. u 17:11:36 sati »
Mislim da se ne može privatizirati svemir... Bilo bi to kao privatiziranje oceana....

Zdravi natjecateljski duh u razvoju svemirske tehnologije je i više no potreban, on tjera naprijed. Za sada Rusi dominiraju svemirskim turizmom...
Nadam se da će promjena političke klime u SAD-u promjeniti i dotok financija u znanost na bolje. Uz više financija također je potrebno mladih i kreativnih inženjerskih mozgova koji bi se uhvatili u koštac s postojećim problemima.

Dok se to ne ostvari privatne će financije uzimati većinu mladih stručnjaka i uzimati sve veći zamah u razvoju svemirske tehnologije. Što samo po sebi po mom mišljenju i nije loše. Pionirski i istraživački duh uvijek je vodio novim otkrićima i napretku, bio on privatni ili državni.