Autor Tema: Svemirski turizam  (Posjeta: 7177 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mejs

• Mjesečar
  • *
    • mejs.org
Odg: Svemirski turizam
« Odgovori #10 u: 14.02.2008. u 00:40:18 sati »
mislim da svemirski turizam ima itekako svjetlu buducnost, ali takodjer sam misljenja da ce kroz relativno kratko vrijeme (recimo... stoljece?) privatni sektor biti i u velikoj prednosti nad drzavnim i sto se tice samih istrazivanja. no na stranu to, od onoga sto nam se nudi danas, meni se najvise svidja projekt projekt Elona Muska (osnivac paypala) koji je letovima u svemir pristupio na isti nacin na koji se pristupa internet startupu, i njegova ideja je da moze dizati svoje rakete sa 30ak tona po cijeni od 70 milijuna. za usporedbu, space shuttle moze nositi manje (maksimalno 25 tona) a prosjecno kosta pola milijarde po letu. dakle unatoc tome sto sam ih usporedio, to je gotovo neusporedivo :)

sam SpaceX (Muskova kompanija) i Falcon 9 (raketa o kojoj sam pricao) su u svemu tome nebitni, mozda uspije, mozda ne uspije, ali sam takav koncept mi se cini kao buducnost i prvi korak svemirskog booma slicnog dot com boomu (bubbleu ^^)

salu na stranu, sumnjam da cemo dobiti nesto tako brzo i (u neku ruku) glupavo (dot com jel), ali ocekujem rastuci razvoj u godinama koje dolaze
« Zadnja izmjena: 14.02.2008. u 00:42:01 sati od mejs »

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #11 u: 14.02.2008. u 15:58:01 sati »
Nije problem u dot com-ovom boomu nego u dot com-ovom krahu....

Problem je da nakon booma svemirski turizam ne pogodi krah zbog, recimo, učestalih nesreća kao posljedica smanjene sigurnosti u prilog većem profitu ili možda čak ograničenost mogučnosti snabdjevanja gorivom. Ipak raketno gorivo treba proizvesti, a industrija koja ga proizvodi temelji se na nafti...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Sparky

• ZvjezdoZnanac
  • Spol: Ženski
« Odgovori #12 u: 14.02.2008. u 20:47:50 sati »
Baš sam nedavno gledala jednu dokumentarnu emisiju na HTV-u (naravno -odabrao Đelo Hađiselimović) koja je predstavila ovu letjelicu i njenog dizajnera Burt Rutana......
Bila je riječ o tome da je jedan tip prvo osnoval neki fond koji je trebal nagraditi onu osobu ili tvrtku koja prva proizvede najekonomičniju i najisplativiju i naravno funkcionalnu letjelicu koja bi se u budućnosti mogla koristiti za prijevoz "izletnika" u svemir..........bolje rečeno izvan Zemljine orbite....koliko sam ja skužila to bi bil više let u svemir kakav je doživel Gagarin....par krugova u orbiti...doživljaj bestežinskog stanja......i idemo doma...
Naravno ovaj tip, Burt Rutan, koji je u tome i uspel dobil je tu nagradu (novčanu)..... ne znam kolko je love bilo u igri....
"The Earth is the cradle of humanity, but mankind cannot stay in the cradle forever." K.C.

Offline Sparky

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #13 u: 14.02.2008. u 20:51:03 sati »
A da.......dok ja do kraja pročitam link.......oprostite.......
X Prize........
10 milijuna dolara..........
"The Earth is the cradle of humanity, but mankind cannot stay in the cradle forever." K.C.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #14 u: 14.02.2008. u 22:17:42 sati »
Zar nije to stara vijest i nagradu je dobio "Space Ship One"...Zaboravih firmu i konstruktora...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Sparky

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #15 u: 14.02.2008. u 22:48:41 sati »
Zar nije to stara vijest i nagradu je dobio "Space Ship One"...Zaboravih firmu i konstruktora...

......i ja mislim da je stara....... :?

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #16 u: 15.02.2008. u 01:46:36 sati »
Nije bilo par krugova u orbiti, nije bio ni jedan krug, ni pola kruga, bio je samo let do visine od 110 kilometara otprilike i odmah natrag dolje, znači bestežinsko stanje od nekoliko minuta :wink:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
« Odgovori #17 u: 15.02.2008. u 08:20:47 sati »

Virgin Galactic...Burt Rutan...a predsjednik i onaj koji ima novac -Sir Richard Branson.
GSO 200/1200
superplossl 25mm-plossl 10mm-TSSWM 6 mm
TS10x50LE

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #18 u: 15.02.2008. u 08:43:25 sati »
Nije bilo par krugova u orbiti, nije bio ni jedan krug, ni pola kruga, bio je samo let do visine od 110 kilometara otprilike i odmah natrag dolje, znači bestežinsko stanje od nekoliko minuta :wink:

To je bilo više kao Shepard nego kao Gagarin ako ćemo cjepidlačiti  :wink:
Trolor

Offline Sparky

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #19 u: 15.02.2008. u 19:40:13 sati »
To je bilo više kao Shepard nego kao Gagarin ako ćemo cjepidlačiti  :wink:
......ma, Gagarin mi je bio prva asocijacija kad sam na telki gledala dokumentarac, zato sam ga spomenula.........
(ne opterećujući se detaljima pojedinih letova i njihovih usporedba).......