Autor Tema: Prizivanje izgubljenih sjećanja  (Posjeta: 12361 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Prizivanje izgubljenih sjećanja
« u: 01.02.2008. u 15:26:23 sati »
Nedavno je jedan naizgled rutinski tretman kontrole apetita pokazao novu mogućnost liječenja bolesti vezanih uz pamćenje. Naime kada su pacijentu koji je imao problema s pretilosti elektrodama stimulirali mozak u nadi da će smanjiti želju za hranom, dogodilo se da su mu navrila sjećanja iz mladosti koje je on već odavno zaboravio. Sada se istražuje može li se na taj način prizvati sjećanja i u kojoj mjeri.

Postavlja se pitanje jesmo li onda uistinu neke događaje zaboravili ili samo potisnuli? Možemo li apsolutno sva sjećanja prizvati odgovarajućim metodama? Te mogu li elektični podražaji ne samo stimulirati prizivanje sjećanja nego i višestruko poboljšati mogućnost pamćenja?

Usađivanje elektroda u mozak kao i čipova nije strano znanstvenicima. U razvoju je tehnologija koja bi čipovima u mozgu omogućila invalidima da mislima upravljaju elektroničkim uređajima i na taj način im se olakšalo snalaženje i djelovanje u prostoru. Uspješno je postignuto da majmuni s usađenim čipovima mislima (tj. bez fizikčog kontakta) pomiču strelicu miša na zalsonu računala...

Uz to već se dugo bruji o kemijskim pripravcima za brisanje pamćenja (propanolol). Mogu li onda analogno tome postojati i pripravci za prizivanje pamćenja?

Koliko mislite da su takve kiborg ideje opasne? Koje su njihove prednosti i mane? Ograničenja? Koliko riskiramo igrajući se s pamćenjem i sjećanjima?
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
Odg: Prizivanje izgubljenih sjećanja
« Odgovori #1 u: 01.02.2008. u 15:58:25 sati »
Too much questions :wink:

Čitao sa jednu zanimljivu knjigu o pamćenju (ne ove iz današnje hiperprodukcije) i autor kaže da je sve podložno zaboravu, te da bismo i vlastito ime zaboravili da ga ne ponavljamo. Jedino redovno prisjećanje na neke  događaje, te stalne aktivnosti održavaju  ih u našem sjećanju. U tom smislu ne treba se sekirati ako zaboravljamo :wink: Nadalje smatra se, ali nije dokazano, da svaki doživljaj ostavlja traga u našoj sivoj kori. Tako, ako smo zaboravili neku pjesmicu iz djetinjstva, iako se možda nećemo sjetiti da smo je nekada znali napamet, brže ćemo je ponov naučiti.
Da li se prisjećane može dozvati stimulacijama, električnim, kemijskim ili hipnozom i u kojoj mjeri pitanje je istraživanja i sigurno je da će biti nekih odgovora. A onda se to veže na inženjering budućnosti.

Da li je to opasno? Pravilo ljudskog razvoja je sljedeće: Sve što se može otkriti čovjek će otkriti pa makar to bilo pogubno za ljudski rod. To je jače od njega. I drugo pravilo: Sve što otkrije, ma kako benigno bilo, upotrijebit će i u opake svrhe. I to je jače od njega.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
« Odgovori #2 u: 01.02.2008. u 16:11:28 sati »
Tu je bilo riječi o poboljšanju kod Alzheimer-a ako se ne varam.
Nezgodna je stvar da mozak ima i funkciju zaborava kao nadgradnju samog sebe a i tko zna što još.
Tragedije, loša iskustva, potpuno nebitne stvari itd.
Rain man-pravim imenom Kim Peek ima ozbiljnih problema prouzrokovanih Savant-sindromom.
Ne može zaboraviti niti jednu stvar koju je ikada pročitao doživio itd. Po tim mjerilima on je vjerojatno najpametniji pojedinac na planetu. Zna odgovore na sva pitanja jer je "progutao" maltene cijelu knjižnicu a i pamti sve ikad pročitane časopise. No nesposoban je za mnoštvo motoričkih funkcija. Ima još nekoliko njih koji boluju od tog čudnog sindroma, manje ili više svijesnih sebe, koji po njihovim riječima to smatraju i darom.
Neumitno je to da trpe nedostatke na drugim dijelovima mozga.
Pitanje je da li se pamćenje može selektivno vraćati? Taj ustroj nam je još uvijek zamršen poput svemira.

GSO 200/1200
superplossl 25mm-plossl 10mm-TSSWM 6 mm
TS10x50LE

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #3 u: 01.02.2008. u 17:24:09 sati »
Upravo se NG iz studenog 2007. bavi pitanjem pamćenja. Pri tome donosi dva ekstrema - gospođa A.J. (tako poznata u medicinskoj literaturi, nema podataka) pamti svaki dan od svoje 11 godine i može se sjetiti nevjerojatnih detalja, dok njena suprotnost, gospodin E.P. nije sposoban zapamtiti ništa nakon 1960. Za njega sve što izađe izvan vidnog polja prestaje postojati. Uđite i izađite tri puta iz sobe i sva tri puta upoznat će vas kao da ste ušli prvi put u životu.

No zamjećena je jedna zanimljiva pojava. Svaki put kada ga je medicinsko osoblje posjetilo, zamolili su ga da rukom nacrta pravili peterokut. Svaki put iznova se čudio zadatku i pristupao kao da ga radi prvi put u životu. No crtež koji je radio postajao je sve bokji i bolji. Kao da je, unatoč tome što je on zaboravio da je to radio, u mozgu negdje ostala pohranjena informacija koja je omogućavala da nesvjesno crta sve bolje i bolje peterokute. Je li naše pamćenje jače od zaborava? Zj. možemo li uopće zaboraviti, ili to samo potiskujemo da ne radi zbrku u životu....? To se slaže i s primjerom pjesme koju drugi puta lakše naučimo....

Pitanje koje se nameće je i čine li nas naša sjećanja ljudima? Za jadnog E.P. vrijeme je stalo 1960. i ništa nakon toga za njega ne postoji... Ljudi, događaji....
Kada bismo od rođenja bili hendikepirani pamtiti išta osim osnovnih životnih funkcija bismo li bili jednaki ljudi kao i sa pamćenjem koje danas imamo? Je li gospođa A.J. više čovjek od E.P.? Kada bismo mogli selektivno brisati i vraćati naše uspomene bi li nas to činilo više ili manje ljudima u odnosu na sada? Moje je mišljenje da bi se svakako jako odrazilo na crte ličnosti i načine ponašanja te djelovanja u društvu...

O kemiji i sjećanjima... Sjetite se samo kako je miris kolačića natjerao pisca na bujicu sjećanja iz djetinstva (Proust čini mi se a djelo je "U potrazi za izgubljenim vremenom")...

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 01.02.2008. u 19:46:32 sati »
Bez pamcenja nema ucenja i nema civilizacije.
Pamcenje ne stvara zbrku i ne opterecuje. No bitan je nacin na koji ga se koristi. Ako taj nacin nije pod kontrolom e onda je moguca zbrka.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Sparky

• ZvjezdoZnanac
  • Spol: Ženski
« Odgovori #5 u: 02.02.2008. u 18:02:51 sati »
O kemiji i sjećanjima... Sjetite se samo kako je miris kolačića natjerao pisca na bujicu sjećanja iz djetinstva (Proust čini mi se a djelo je "U potrazi za izgubljenim vremenom")...
...točno...
"The Earth is the cradle of humanity, but mankind cannot stay in the cradle forever." K.C.

Offline Sparky

• ZvjezdoZnanac
  • Spol: Ženski
« Odgovori #6 u: 02.02.2008. u 18:14:06 sati »
A, zanimljiva je to tema.......gledala sam jednom jedan film.....ali već davno...naslov je nešt kao "Kišni čovjek" ili tak nešt.....tip isto boluje od neke bolesti al uz to ima sposobnost pamćenja svega što pročita, vidi i sl.          Znao je primjerice cijeli telefonski imenik na pamet, sve brojeve telefona i adrese.......i sva imena ljudi koja su tamo spomenuta.
Ima još jedan film sa Johnom Travoltom gdi on nakon nekog čudesnog događaja odjednom postane strašno pametan......spava samo 2-3 sata a ostalo vrijeme čita knjige i postaje veliki izumitelj......na kraju se ispostavi da boluje od karcinoma....ne znam ni taj naziv filma. To sam sve davno gledala.

Veoma mi je zanimljiva i pojava, što kažu ljudi, da kad umireš - u tom zadnjem času, cijeli život ti preleti pred očima. Ko zna dal je to stvarno istina.........il još jedna izmišljotina..... :109:
"The Earth is the cradle of humanity, but mankind cannot stay in the cradle forever." K.C.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #7 u: 02.02.2008. u 18:27:22 sati »
"Kišni čovjek" je s D. Hoffmanom i dobio je Oscara za tu ulogu. Boluje od vrste autizma. Gledao sam i ovaj s Travoltom...

Okidači sjećanja su razni, a vjeruje se da na samrti dolazi do kaosa u organizmu kako se on bori s umiranjem. Pokušaji vraćanja u ravnotežu izaovu kaos funkcija pa se javlja i neuravnoteženo disanje, rad srca a moguće i moždanih funkcija. Moguće je da samrt izaziva kaos u glavi i nasumično okidanje različitih centara što za posljedicu ima pojavu razbih shećanja raznih djelova života što se onda čini kao da nam je cijeli život prošao pred očima. To je moje mišljenje, nemojte ga kao službeno uzimati :wink:

Ima ljudi koji tvrde da im život nije prešao pred očima iako su bili blizu smrti ili klinički mrtvi.

Efekt tunela nastaje kao posljedica promjena zjenice usljed promjena u tijelu koje nastaju umiranjem. A ojećaj izbivanja iz tijela moguće je (po novijim istraživanjima) također objasniti kaosom moždanih funkcija. Naime stimulacija određenih dijelova može izazvati izvantjelesno iskusvto (imaš više baš u ovoj rubrici  :mrgreen: ).

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #8 u: 02.02.2008. u 18:56:59 sati »
Kada bilo koje iskustvo, slika, zvucni zapis proputuje po nasme mozgu on ostvi zapis u mozgu, Elektricni impulsi trajno oznace par neurona koji taj zapis sadrze i tad na staje engram. Svatko od nas ima miljone usudio bi se reci i miljarde engrama u mozgu. Kako vrijeme prolazi ( davor je spomenuo da je sve podlozno zaboravljanju) ti engrami ne blijede nego jednostavno elektroni sve rijede prolaze tim podrucjem. Svaki neuron ima svoju (ako se dobro sjecam naziva) mijelinsku ovojnicu. Sve cescom uporabom tih neurona ona se deblja i ona omogucuje brze kolanje el. impulsa po neuronu.

Postoji tehnika recimo meditacije koja vraca sjecanja. Dakle smirimo se, ne mislimo na nista i ubrzano disemo. Cini se lako ali ko sto nije lako biti bez zraka tako niej lako biti ni prepun zrakom. Posto jedini misisc koji nes radi tamo ide veci dio kisika nego inace. Ovo dalje nisam siguran. Valjda se povecava broj el. impulsa pa kako su sve jaci uspjevaju se probiti i u slabije koristene neurone cija je prohodnost slabija i veze medu njima. Opet sam dalje sigurna za sljedece  :D .Standardno je da oko 20 ili 30 min tokom te vrst emeditacije znaju anvirati sjecanja kojia smo potpuno zaboravili.
E sada ja to nikada nisam probao tj jednom jesam ali nisam imao zivaca biti ustrojan ali mi je to pricala prof. iz psihologije. To bi trebalo valjda vise puta porbati jer meni je stvarno tesko bilo disati a imam i previse zraka u sebi.
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #9 u: 02.02.2008. u 19:07:26 sati »
Lorde, pa daj probaj to, pa nam prenesi iskustva.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.