Meditacija

Autor Tema: Meditacija  (Posjeta: 4773 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Meditacija
« u: 07.02.2008. u 12:14:45 sati »
Evo ja sam se ovdje preselio :D

Ono što je najteže postići jest sabranost ili svjesnost misli. Fluktuacija misli ili "unutrašnji razgovor" je toliko snažan da se pažnja može održati svega nekoliko desetaka sekundi. Postoje različite metode, ali valja naglasiti da one nasilne nemaju efekta. Najme, ne možete se prisilit da ne mislite ili da strogo mislite na jednu stvar. Prirodnije je biti svjestan bijega pažnje, promatrati ga i zatim se nježno vratiti nazad. A i to je vrlo teško.
Metoda koja meni najviše odgovara jest praćenje zvukova. Jednostavno registriram sve zvukove, bez ikakve analize i daljnjih razmišljanja. To mi dosta smiruje misli, a i otvara bogat uvid u svijet slušnih mogućnosti.  Također smanjuje površnost.
Naravno to je samo jedna od metoda i ne mora svakom odgovarati.
Meditativno stanje nije nešto što očekujem; pola sata ću se koncentrirati, a onda meditirati.  Očekivanja ubijaju meditaciju. Nemam cilja, ili cilj je već postignut kada sam u stanju opuštanja. Ostalo dolazi samo po sebi. 
Stanje jasnoće, unutrašnjeg uvida ili osmjeha u sebi nije lako postići. Meni to vrlo rijetko polazi za rukom. Ali nema veze. Uspjeh je dnevno provesti, makar i 20 min u kakvoj takvoj sabranosti.
O položaju tijela:
Puno je toga napisano u literaturi pa nema smisla ponavljati. Iz osobnog iskustva, kada ležim, ode ukrivo, odmah i zaspem. Sjedeći položaj je problematičan jer sablažnjavam ukućane, nemam miran kutak. Ali funkcionira dok hodam ili se vozim u tramvaju.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline B

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Ženski
  • Physics is fun... :)
Odg: Meditacija
« Odgovori #1 u: 07.02.2008. u 12:29:20 sati »
Meni najbolje funkcionira na nekom dosadnom predavanju.  :mrgreen:
Physics is fun... :)

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #2 u: 08.04.2012. u 09:03:54 sati »
Tko je onaj "Ja" koji promatra sebe koji misli? Doci iza toga (odbacivsi istovremeno logiku koja nas navodi na neke sfere postojanja "Ja-a" i time vrti u krug) je poduhvat.

Offline fritz75

• AstroKomet
« Odgovori #3 u: 08.04.2012. u 18:24:37 sati »
Fluktuacija misli ili "unutrašnji razgovor" je toliko snažan da se pažnja može održati svega nekoliko desetaka sekundi.

Mislim da je i nekoliko desetaka sekundi enorman uspjeh! Doslovce, puko brojanje do deset BEZ IKAKVIH DRUGIH MISLI OSIM SAMOG BROJANJA je izuzetno teško. Netko tko to pokuša i, ako je vrlo iskren prema sebi, brzo će shvatiti da je to zaista tako. Ako ništa drugo, već nakon broja "dva" ili "tri" će nam već pasti na pamet - "...pa ovo i nije baš tako teško kako se priča...". Ali i to je misao. Pokušajmo ispočetka pa će nam već na "jedan" pasti napamet neka slična misao nad kojom nemamo kontrolu, ali smo je odmah osvijestili... I tako unedogled. Sve je to velika vježba - ispada da puko brojanje do deset bez primisli mogu izvesti samo majstori koncentracije i meditacije... Da, čudno zvuči, ali je tako, neka pokuša tko ne vjeruje... To je jedna od onih stvari koje zvuče toliko banalno da je gotovo nevjerojatno da ih je tako teško izvesti - kao ona poznata stvar s kihanjem i pokušajem držanja očiju otvorenih istovremeno (nemoguća misija)...

Super ti je ona fora s osluškivanjem i osvještavanjem zvukova, moram to pokušati jednom... :)

Offline greg

• ZvjezdoKrilac
  • **
    • AXA Observer Gregor Srdoc
« Odgovori #4 u: 16.04.2012. u 22:33:30 sati »
Izgleda da u budnom stanju nije ni moguce ne imati misli svakoh par sekundi(neki kazu svake 1-4 sekunde).
Mozak je samo jedna velika žlijezda koja preducira misli.
Problem je sto se mi identificiramo s tim mislima...

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #5 u: 17.04.2012. u 07:27:21 sati »
Što je, sjediš i razmišljaš?
Jok, samo sjedim...
Trolor

Offline BadMad

• Galaktička Zraka
  • jesu likovi iz crtića obvezni avatari :-)?
« Odgovori #6 u: 17.04.2012. u 10:23:45 sati »
 :lol:
Skywatcher 114/900 eq1 |  kineski šrot zoom dvogled 8x50

Offline borealis1001

• AstroPripravnik
  • **
  • Spol: Ženski
  • 'cos You are the universe and the Universe is you.
« Odgovori #7 u: 10.08.2012. u 00:54:22 sati »
Ono što je najteže postići jest sabranost ili svjesnost misli. Fluktuacija misli ili "unutrašnji razgovor" je toliko snažan da se pažnja može održati svega nekoliko desetaka sekundi...
Pozdravljam meditaciju i zgodno je to sa zvukovima što ih koristiš za meditiranje, trebalo bi pokušati :106: no ... citirat ću nešto o svjesnosti (samo mala digresija):"Stalno upirući pogled prema unutra, propuštamo ono što se događa izvana. Dobar osjećaj dolazi s mogućnošću poklanjanja pozornosti vanjskom svijetu". Mislim da je najoptimalnija nekakva mješancija jednog i drugog a zanimljivo je nadasve da često puta gravitiramo prema jednom ili drugom kraju ekstrema...ili smo pretjerano introvertirani in some sense ili pak previše ekstrovertirani te time gubimo ono iskustveno i dragocjeno iznutra a u drugom slučaju propuštamo pozornošću prema vani primijetiti relevantno...

"Stanje jasnoće, unutrašnjeg uvida ili osmjeha u sebi nije lako postići" - ovo mi je tako jaka rečenica jer su stanje jasnoće i uvida jednim dijelom bit sabranosti i psihofizičkog integriteta, uviđanja sebe i svoga bivstvovanja  :76:
Olympus E-410;
40-150mm, 9-18mm, 70-300mm, 14-42mm;
SkyWatcher  Newt EQ-3, 150/750;
-just a beginning :-)-