Autor Tema: Jos malo Juznog neba...  (Posjeta: 7007 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Pavdu

• Zvjezdani Skakač
  • *
  • Spol: Muški
    • Petnička meteorska grupa
Odg: Jos malo Juznog neba...
« Odgovori #10 u: 10.03.2008. u 08:39:58 sati »
Da, trebalo bi da je tako (tačnije Alfa Kentauri A)... Magnituda treba da je negde oko 0m, čini mi se...

Dok je B manje sjajna (nešto preko 1m), a Proxima je najmanje sjajna, vidiš i sam (oko 11m).
Bori se protiv svojih ograničenja, i, budi siguran, ona su sigurno tvoja.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #11 u: 10.03.2008. u 10:21:31 sati »
Ustvari, ta sjajna zvijezda je Alpha A i B.. Lako ih je rastaviti teleskopom ali na ovakvoj fotografiji je to znatno teze jer je kombinirani sjaj oko mag -0.21.... (A = 0.14 i B = 1.24) pa je sve skupa preexponirano...
Na ovoj slicici se vide rastavljene (to je napravljeno u fokusu mojeg 10" dobsona (1442mm, f5.6) sa Quickcam BW, expozicija je bila sekundu ili dvije)

[privitak je izbrisao admin]
Amater

Offline Pavdu

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Petnička meteorska grupa
« Odgovori #12 u: 10.03.2008. u 11:46:35 sati »
E, nije mesto ovde, ali nema veze.,..

Skoro su nekoliko naučnika sa Kalifornijskog Univerziteta radili jednu simulaciju nastanka planeta u sistemu Alfa kentauri (tačnije oko B komponente) i ispostavilo se da bi tamo trebalo da postoje planete slične Zemlji (sa tečnom vodom itd). Čak, oni tvrde da te planete mogu i da se posmatraju specijalnim teleskopima...

Originalni rad se nalazi na ovom linku: http://adsabs.harvard.edu/abs/2008arXiv0802.3482G
Bori se protiv svojih ograničenja, i, budi siguran, ona su sigurno tvoja.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 10.03.2008. u 14:07:06 sati »
Čestitke Bojane, ovo je uistinu fascinantno. Kako se u praksi pronalazi Proxima? Da li preko programa zvjezdanih atlasa (Cattes du ciel, HNSKY) ili drugačije?
Meni izgleda kao skureni pixel :twisted:.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 10.03.2008. u 14:11:16 sati »
Na slici ima još manjih točkica. Do koje magnitude uspjevaš snimiti zvijezde?
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #15 u: 10.03.2008. u 21:30:41 sati »
Na slici ima još manjih točkica. Do koje magnitude uspjevaš snimiti zvijezde?

Mislis na sliku sa 400D?  to ovisi... buduci da je ovdje odakle je ova slika snimljena LP strahovita, granica sa ovim objektivom je negdje oko 12.5.
Moze to i bolje dakako, ali treba veci f-broj i dulje vrijeme.
Amater

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #16 u: 10.03.2008. u 22:18:11 sati »
Čestitke Bojane, ovo je uistinu fascinantno. Kako se u praksi pronalazi Proxima? Da li preko programa zvjezdanih atlasa (Cattes du ciel, HNSKY) ili drugačije?
Meni izgleda kao skureni pixel :twisted:.
Pa, ja sam ocekivao da ce mi prvi put pomoci  GoTo (moj teleskop to moze)... Ali onda sam se nasao u novoj hrpi sitnih zvijezda, i kud i sta sad?...
Pokusavao sam onda sa kartama ali nije islo, jer se to ne vidi onako kako je nacrtano, a nemas niti osjecaj za velicinu i orijentaciju..  AAVSO karta je bila neupotrebljiva.. Onda sam probao sa postojecim fotografijama, ali tamo je bilo previse zvijezda, pa je to kombinirano sa nedostatkom osjecaja za velicinu, bilo jos vise zbunjujuce.
Uglavnom, na kraju pitao sam ljude sa lokalnog foruma koji su je nasli prije mene i nasao se je jedan koji mi je dao upotrebljive upute :mrgreen:  CdC mi je pomogao za konacnu potvrdu da zaista gledam Proximu..
Sad mi je lako jer odmah prepoznam to karakteristicno zvjezdano polje oko nje.
Da sam tada imao na raspolaganju ovakvu fotografiju (kakvu sam stavio u prvi post ovog thread-a) bilo bi mi puno lakse, jer tako to otprilike izgleda u teleskopu od 10" i sa 20mm okularom (osim boja, one su znatno manje primjetljive)
« Zadnja izmjena: 10.03.2008. u 22:23:37 sati od bojan »
Amater

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #17 u: 10.03.2008. u 22:27:09 sati »
E, nije mesto ovde, ali nema veze.,..

Skoro su nekoliko naučnika sa Kalifornijskog Univerziteta radili jednu simulaciju nastanka planeta u sistemu Alfa kentauri (tačnije oko B komponente) i ispostavilo se da bi tamo trebalo da postoje planete slične Zemlji (sa tečnom vodom itd). Čak, oni tvrde da te planete mogu i da se posmatraju specijalnim teleskopima...

Originalni rad se nalazi na ovom linku: http://adsabs.harvard.edu/abs/2008arXiv0802.3482G

Fascinantno, jel da?  Ima nade za susjedstvo...  :hopla:
« Zadnja izmjena: 10.03.2008. u 22:35:50 sati od bojan »
Amater

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #18 u: 07.07.2008. u 21:32:09 sati »
Ne znam jel' pratite što Bojan radi, no njegova rubrika Fotografije južnog neba, koje snima iz Australije, lijepo se popunila :hopla: zavirite svakako i pogledajte zvjezdane ljepote s južne hemisfere koje odavde nikada nećete vidjeti :wink:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #19 u: 07.07.2008. u 23:26:48 sati »
Ma nije to nista narocito.. Samo eksperimentiram sa opremom koju imam na raspolaganju.
Eto, ova slika konkretno je zapravo razocaravajuca, jer se na punoj rezoluciji vidi astigmatizam (MTO-1000A; zvijezde nisu tocke nego elipse sa ~4arsec po dugackoj osi)...
Mozda je to dijelom i zbog toga sto nisam cekao dovoljno dugo da se optika termalno stabilizira. Medjutim, morat cu ocito rastaviti taj objektiv i malo "popustiti" stisak montaznih prstenova na staklo, mnogi koji imaju taj objektiv vele da to moze drasticno popraviti situaciju. Interesantno je da sam ja sa njim bio jako zadovoljan do sada, kao vizuelni teleskop je bio sasvim OK (jest da se astigmatizam malko nazirao kod velikog povecanja, ali do recimo ~70x nije bilo problema uopce za visual). Tek sad kad imam postenu montazu, mogao sam ga probati fotografski.. i evo ga na.
Medjutim, jedno je sigurno potvdjeno sa ovom slikom: EQ6 prati veoma dobro, PE je manji od 10arcsec pp.
« Zadnja izmjena: 07.07.2008. u 23:34:34 sati od bojan »
Amater