Autor Tema: Meteori  (Posjeta: 37383 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Meteori
« u: 10.05.2006. u 04:02:27 sati »
E pa meteorski rojevi ili potoci formiraju se po putanjama kometa koje se kod svakog približavanja perihelu malo po malo raspadaju,
  ili su se ve? raspale.Tako tjekom svake godine imamo više ,više ili manje frekventnih rojeva ili potoka koji se zovu po zvijez?ima u kojima se nalazi njihov radiant (Leonidi,Perseidi itd),ve? kako se Zemlja kre?u?i se po svojoj putanje približuje putanji doti?nog mati?nog kometa .Ako je materijal ve? skoro ravnomjerno razvu?en po putanji  (meteorski potok) ili se nalazi grupiran kao  roj koji slijedi putanju kometa (meteorski roj).....imamo pojavu da potok ima relativno konstantni broj meteora odre?enog razdoblja tjekom niza godina dok kod meteorskog roja imamo promjenu intenziteta tjekom niza godina koja ima veze s ophodnim vremenom mati?nog kometa bilo da on još postoji ili ne.Kad se desi da Zemlja pro?e jako blizu putanje meteorskog roja u vrijeme kad je on u blizini dolazi do pojave kiše meteora gdje se zna nabrojiti preko 10 000 meteora na sat....
  imam u Našem Nebu navedeno da je jednom u 19 stolje?u u Brazilu bilo nabrojeno 38000 meteora na sat...da mi je to vidjeti...tko ih je samo nabrojio.......valjda se radi o procjeni.
No to se jako teško poklopi, jer ve?inom roj pro?e kasnije ili ranije pa pojava i nije tako spektakularna....ja mislim da ?ovjek može biti zadovoljan ako vidi samo jednu pravu kišu meteora u životu...No meteori  Perseide  znaju pružiti nezaboravan prizor u kojem možemo uživati svake godine

Ovaj komet 73p koji sada možemo pratiti na nebu ,raspada se u pravi mali roj,ali ne o?ekouje se ništa spektakularno,ali tko zna ,možda za nekih 5 godina kad nam se opet vrati možda doživimo iznena?enje........nadam se ne neugodno...

Neki meteorski rojevi
Ime              Datum maksimuma        meteora u maksimumu                 mati?na kometa
Quadrantids     Jan. 4                                 110 -
Perseids          Aug. 12                               68                                    Comet 1862 III
Orionids          Oct. 21                                30                                    Comet Halley
Leonids           Nov. 17                               10                                    Comet P/Tempel-Tuttle
Geminids         Dec. 14                                58                                    3200 Phaethon

« Zadnja izmjena: 10.05.2006. u 04:13:59 sati od Krun0 »
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Meteori
« Odgovori #1 u: 26.10.2009. u 21:08:56 sati »
Nekoliko sjajnih perseida par dana osmog mjeseca
....malo se igram obradom podataka s HMM kamere..
   a ovo je ilustracija.... :mrgreen:
Deus non est !

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 27.10.2009. u 08:12:59 sati »
Izvrsno Kruno! Pretpostavljam da su crvenom bojom označeni snimljeni tragovi Perzeida.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 27.10.2009. u 09:44:52 sati »
Da..crveno su tragovi meteora...inace uz podatke s bar jos jedne kamere
   (cija polja se sjeku) da se izvuci podaci o visini pocetka i zavrsetka
    i poziciji traga u prostoru, brzini.....pa cak putanja kroz suncev sustav po kojoj je doticni meteoroid doputovao....
Za sad jos nemam tih podataka ,moram posuditi od Segona  :mrgreen: ,da probam i to...

time se daju izracunati elementi putanje vlakna,a s vremenom i raspodjela po putanji..
  kad se izgradi kvalitetna baza moci ce  se raditi prognoza vjerojatnosti
    opasnosti od mikrometeoroida za satelite i ostale letjelice kroz pojedino vremensko razdoblje..

Na tome medju ostalim radi HMM...
Deus non est !

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 27.10.2009. u 10:35:37 sati »
Da..crveno su tragovi meteora...inace uz podatke s bar jos jedne kamere
   (cija polja se sjeku) da se izvuci podaci o visini pocetka i zavrsetka
    i poziciji traga u prostoru, brzini.....pa cak putanja kroz suncev sustav po kojoj je doticni meteoroid doputovao....
Za sad jos nemam tih podataka ,moram posuditi od Segona  :mrgreen: ,da probam i to...

time se daju izracunati elementi putanje vlakna,a s vremenom i raspodjela po putanji..
  kad se izgradi kvalitetna baza moci ce  se raditi prognoza vjerojatnosti
    opasnosti od mikrometeoroida za satelite i ostale letjelice kroz pojedino vremensko razdoblje..

Na tome medju ostalim radi HMM...

To je pravi znanstveni i vrlo privlačan posao. Samo ne može to čovjek sam raditi. Morao bi se povezati s ljudima koji su involvirani, vjerojatno postoji projekt i taskovi. Korado sigurno puno o tome zna.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 27.10.2009. u 11:06:16 sati »
Pa na tome se radi u HMM, nisam rekao da je to moja ideja.....
    samo velim , da bi se mogao prakticno upoznati  (i pokazati)
    sa cijelim postupkom trebam podatke i s drugih stanica - moji nisu dovoljni....

HMM radi bazu meteora sa dvadesetak stanica koji ce biti temelj i za takve
   projekte....

Deus non est !

Offline Iv

• Astronom
  • Spol: Ženski
    • lozic photography
« Odgovori #6 u: 09.11.2009. u 21:00:08 sati »
Ime              Datum maksimuma        meteora u maksimumu                 mati?na kometa

Leonids           Nov. 17                               10                                    Comet P/Tempel-Tuttle

Taj br. meteora u maksimumu, na koji period se odnosi - sat/minut/što već? jer baš se "pripremam" za leonide, pa sam naletila na podatak da ZHR iznosi 115... to je br. u satu?

lijep pozdrav i vedro vam nebo...
iv.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 09.11.2009. u 22:03:30 sati »
Taj br. meteora u maksimumu, na koji period se odnosi - sat/minut/što već? jer baš se "pripremam" za leonide, pa sam naletila na podatak da ZHR iznosi 115... to je br. u satu?

lijep pozdrav i vedro vam nebo...
iv.

Obično se računa broj meteora po satu.

lijep pozdrav i tebi!
« Zadnja izmjena: 09.11.2009. u 22:05:02 sati od davor »

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #8 u: 09.11.2009. u 22:30:15 sati »
S tim ZHR brojevima trebaš biti oprezna, to su samo prognoze dobivene na osnovu podataka ranijih aktivnosti rojeva/potoka. Mogu biti slični ali mogu i dosta odstupati. U svakom slučaju, želim ti uspješan lov na meteore. Bude li rezultata, podijeli ih s nama :D

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Iv

• Astronom
  • Spol: Ženski
    • lozic photography
« Odgovori #9 u: 09.11.2009. u 23:17:09 sati »
S tim ZHR brojevima trebaš biti oprezna, to su samo prognoze dobivene na osnovu podataka ranijih aktivnosti rojeva/potoka. Mogu biti slični ali mogu i dosta odstupati. U svakom slučaju, želim ti uspješan lov na meteore. Bude li rezultata, podijeli ih s nama :D
Uhh, nadam se da će prognoza biti dobra, i da neću prespavati  :mrgreen:
Znam da taj br. ponekad ne odgovara realnom stanju, desilo se par puta da sam uspjela bit budna i da je od npr. prognoziranih 100 bilo vidljivo osjetno manje...
thnx