Autor Tema: Dnevnik jednog laika  (Posjeta: 19193 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Dnevnik jednog laika
« Odgovori #10 u: 30.05.2008. u 17:06:48 sati »
Do svih tih lokacija vodi makadam koji nije baš najravniji ali je pristojan.

http://www.volja.hr/vvrhovac/Neprovjerena_lokacija.kmz
http://www.volja.hr/vvrhovac/Provjerena_lokacija.kmz

Offline bbox

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #11 u: 30.05.2008. u 17:59:09 sati »

lokacije su mi prihvatljive, sad samo drustvo trebam :lol:
SW Mak 127mm/f11.8  •  TS 10x50  •  Olympus E-510  •  Panasonic DMC-FZ8
www.flickr.com/photos/_sasha/

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 30.05.2008. u 18:00:11 sati »
Inače, Frank i ja smo samo 20-tak km od Zagreba, iza Velike Gorice, i nebo je pristojno pa kada budeš imao volje i vremena slobodno dođi.

Hvala na pozivu, svakako ću doći.

ps. davore, jesi zainteresiran

Naravno
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 02.06.2008. u 15:00:11 sati »
Pod dojmom lošeg promatračkog tjedna, a bit će da je i sparni petak kumovao, odlučih poslije posla potražiti povoljnija motrilišta u bližoj okolici. Naime, ideju mi je dao Ach spomenuvši kanal S O. Dosjetih se da isti kanal prolazi par kilometara od moje kuće. Uz nagovještaj olujnog vremena uputih se u Obrež i Obrešku šumu. Nakon  pet kilometara vožnje našao sam se u kanalu. Kanal je obrubljen nasipom dovoljno visokim da zaklanja direktnu rasvjetu Zagreba i obližnjih naselja. Problem bi mogli predstavljati prolazeća vozila, a to se da riješiti dubljim ulaskom u kanal.   Dno kanala nema asfaltiranih platoa,  samo dobro utabane staze. Sljedeći problem je upitni stupanj miroljubivosti lokalnog stanovništva po izlasku iz obližnjeg night cluba (čitaj birtije). Ajde, vjerujmo da su ljudi po defaultu dobri.  Ipak najveću brigu činila mi je loša reputacija motrilišta, u narodu ružno nazvan fukodrom. Očito ima puno više zainteresiranih za borbu protiv svjetlosnog zagađenja. Uz težah uzdah pomirih se s činjenicom da je za znanost potrebno  položiti žrtvu. Odluka je pala, a pala je i kiša. Motriliše je dobar kandidat, treba ga obići noću, idem dalje.
Nakon idućih pet kilometara, na oštrom zavoju, ravno napuštam asfalt i po odličnom makadamu, nakon petstotinjak metara zalazim na veliku livadu okruženu  divljom šumom. Šareni fazan glupavo se šeće na rukohvat, ne previše uznemiren, a ženka je izvela mlade na cestu da djeca vide auto.  Pitoreskna slika prikaza prvih ljudi u Edenu. 
Smetaju me dvije lovačke čeke u blizini. Noću si ne bumo dobri pomislih, netko će biti višak. A znam i tko. Inače generalno mi se sviđa, nebo je prostrano na sve četiri strane svijeta,  pod uvjetom da šumska vlaga ne navuče maglu. Nema platoa (nisam istražio), dakle nije za fotografiranje, samo za korištenje lako pokretne tehnike.
Dosta je bilo namakanja po pljuckavoj   kiši, sve znam, kilometri i pozicije su registrirani. Sada treba naći kompanjone s foruma za noćno izviđanje. Rečeno učinjeno. U nedjelju je pala prva noćna akcija.......

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #14 u: 02.06.2008. u 15:14:30 sati »
I?
Što je bilo u nedjelju?

Inače nije Ach tako daleko. 20-tak minuta. Samo nikako se skupiti.
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #15 u: 02.06.2008. u 15:19:58 sati »
Ja sam od petka pa na dalje na raspolaganju dan-noć.
Nemam ništa neodgodivo u planu.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #16 u: 02.06.2008. u 19:55:16 sati »
Dakle  bbox je bio čovjek za akciju. Nakon kratkotrajnog podešavanja slobodnog vremenskog rasporeda dogovor je pao za nedjelju navečer. Za inspekcijski obilazak ponijeli smo lako pješačko naoružanje, dalekozore. Na veliku radost naših umornih očiju  oba motrišta su se pokazala dobrim. Reda klase 5 do 6 . Obreška šuma zeru bolja. Daleko od idealnog, al´ ne valja biti nezahvalan. Za nizinsku blizinu velegrada i više nego dobro. Direktne rasvjete nema. 
Što smo vidjeli? 
Redom M13, M92, M3, M4, M5, M44, i što me posebno veseli M10 i M12 u Zmijonoscu koji su mi još ostali dužni od nekidan. Kada sam ih skoro oba zajedno dohvatio u vidnom polju povikao sam „oba, oba su pala“.  Toliko smo se veselili da nam je malo bilo krivo što nismo ponijeli cijevi, ali smo se složili da ne valja pretjerivati. Ujedno smo iskoristili priliku za testiranje poklonjenog foto stativa i usporedbe TS10x50 i TS10x60.  Dovoljno veselja za jednu večer. U ponoć smo bili doma, sutra se radi.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #17 u: 02.06.2008. u 20:01:31 sati »
Ništa, treba nabaciti neki forumaški star party.
Nešto slično smo imali prije 2 godine.

http://www.inet.hr/~vevrhova/promatranja/136.html

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #18 u: 02.06.2008. u 21:13:30 sati »
Ja bi dosao vidjeti kroz 300mm no ovaj tjedan sam popodne...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #19 u: 02.06.2008. u 21:35:19 sati »
Ach, organiziraj nešto, bez žurbe. Ovaj tjedan je loša prognoza. Meni najbolje odgovaraju petak i subota. Ostali dani su mi problem zbog posla. Jako rado bih želio baciti pogled kroz ozbiljne instrumente.