Autor Tema: izrada radioteleskopa  (Posjeta: 7236 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aleksandar

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Amaterska Astronomija
Odg: izrada radioteleskopa
« Odgovori #10 u: 10.02.2007. u 21:20:10 sati »
Stvarno su obe izvrsne-jos kada znas odakle su!!! :D :D
Skywatcher 130/900
Optisan 60/600
TS-10x50

Offline Ellie

• Astronom
  • Spol: Ženski
« Odgovori #11 u: 24.06.2008. u 10:51:04 sati »

znam da je tema zastarjela, al moze li pitanje?
sta bi od ovih pojava mogli cut amaterskim radioteleskopom, i ima li ikakve sanse da cujemo pulsare (i koliki bi morao bit radioteleskop da to cujemo)?
Is anybody out there?

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #12 u: 24.06.2008. u 18:03:18 sati »
Kako se kreću cjene prijemnika? Negdje sam pročitao da su najskuplji dio opreme.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 24.06.2008. u 21:26:00 sati »

Mislim da sam negdje vidio da amateri slusaju i pulsare...no to je amaterska elita..
http://www.moetronix.com/pulsar/index.htm

Inace s Radio Jove (oko 500 kn) prijemnikom mozes slusati oluje na Jupiteru i erupcije na
  Suncu........i kvalitetan radio-amaterski prijemnik (ICOM  oko 1500kn) je
   pogodan za takve stvari.......antene variraju ovisno o frekvenciji od razapete zice preko
     yagi ili helix do starog tanjura od satelitske....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Ellie

• Astronom
  • Spol: Ženski
« Odgovori #14 u: 24.06.2008. u 21:37:26 sati »
Mislim da sam negdje vidio da amateri slusaju i pulsare...no to je amaterska elita..
http://www.moetronix.com/pulsar/index.htm

Inace s Radio Jove (oko 500 kn) prijemnikom mozes slusati oluje na Jupiteru i erupcije na
  Suncu........i kvalitetan radio-amaterski prijemnik (ICOM  oko 1500kn) je
   pogodan za takve stvari.......antene variraju ovisno o frekvenciji od razapete zice preko
     yagi ili helix do starog tanjura od satelitske....

koliki bi tanjur trebao za detekciju pulsara? jel 3m dovoljno?  :mrgreen:
Is anybody out there?

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #15 u: 24.06.2008. u 21:54:22 sati »
Eh, vidim da vas zanima i ovaj dio astronomije pa da i ja kažem nekoliko "pametnih".

U pripremi je jedan jako poseban članak. U stvari, detalje ću ostaviti kao iznenađenje. Bit će to rad dvojice autora, Nebojše Kovačevića iz Sremskih Karlovaca - Republika Srbija (nadam se da sam dobro vidio adresu) i moje malenkosti. Pripremam ga već jako dugo međutim, kako nisam imao potrebna znanja tražio sam kompetentnu osobu koja se u to razumije više od mene i uspio sam sam se povezati s Nebojšom koji je sa radošću prihvatio biti suautor tog članka. :hopla: On je i više nego kompetentan odgovoriti na vaša pitanja pa sam ga pozvao ovdje da vam odgovori na sve što vas bude zanimalo. Bude li sve kako očekujemo, radio astronomija na Zvjezdarnici će biti češće zastupljena tako da će se o njoj napokon više znati.  :hopla:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Nele

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #16 u: 24.06.2008. u 22:21:19 sati »
Svaka čast Danijele!! :)

Vreme jeste da se počne i na ovu temu svakako. Jeste velika, ali zato će tekst koji si započeo biti zaista pravi uvod u sve to, samo da se ljudi malo strpe.

Međutim, ne može da se ne odgovori na neka od pitanja i reši bar deo nedoumica.

Program za slušanje oluja na Jupiteru verovatno ne postoji (ne znam za njega), pošto se te oluje ne čuju svakodnevno. Obično možete pronaći snimke i preslušati ih. Naravno, u svemu tome, mora se napomenuti, potrebno je poznavati neke osnove radija i biti zaista strpljiv oko učenja radioastronomije, naročito što se sluha tiče.

Oprema se može izraditi, uprkos svim ubeđenjima da nije tako. Naravno, ko je radio-ameter, već je čuo Jupiter, kao i Sunce, ali je tako nešto tim ljudima neinteresatno ili deluje potpuno besciljno, za razliku od svih vas ovde. U svakom slučaju, ako se neko od vas bavi ovih hobijem ili mu komšija u blizini to čini, eto sjajne opreme za početke osmatranja.

Dublji kosmos se moće čuti takođe, ali je potrebna nešto skuplja oprema. Istina je da je jako skupa i znatno skuplja od opreme optičkih teleskopa. Nije nedostižno, jer bukvalno SVAKI radio omogućava uvod u radio astronomiju. Kako nam se apetiti povećavaju, tako se povećava i cena, ali i sa skromnom aparaturom, možemo činiti jako zanimljiva posmatranja radio neba.

Radi se o spektru frekvencija. Vidljiva svetlost je samo jako uzan opseg svega onoga što zrači oko nas. Kada uzmemo to u obzir, mi vidimo samo jako usko polje, dok sve ostalo ostaje van našeg domašaja. A svaki uređaj za detekciju, na drugačijoj frekvenciji, pokazuje nam isti objekat, ali drugačijim očima.
U tome je draž radioastronomije. Upravo njome, mi omogućavamo sebi da "vidimo" ono što "čujemo", ali uz pomoć radija, koji konvertuje sve te visoke frekvencija na naše niskofrekventne.

Lično se bavim radioastronomijom desetak godina već, a evo, današnji dan je baš bio plodonosan, pošto je aparatura koju sam koristio dopunjena prvim pravim profesionalnim prijemnikom, koji će omogućiti i najzanimljivija istraživanja u praćenju "vodonikove linije zračenja" iz kosmosa, na frekvenciji od 1420MHz.
Tek dolaze uzbudljiva vremena.

Jako je velika tema i lepa, a nadam se da će se proširiti toliko, da će nas biti sve više koji ćemo raditi na ovoj oblasti. U tom cilju, sva pitanja su dobrodošla, kao i predlozi u vezi odabira elemenata, elektronike, antena, načina slušanja... šta god je potrebno.

Nadam se da sam bar malo pomogao.

Svaka vam čast na otvaranju teme i svim divnim postovima o njoj :)

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #17 u: 24.06.2008. u 22:30:30 sati »
Dame i gospodo, evo to je Nele, odgovorit će vam na sva vaša pitanja o radio astronomiji. Vidim da tu ima ljudi koje zanima radio amaterizam, a time i radio astronomija. Mislim da bi to trebalo iskoristiti i približiti ljudima "tajne" zvukova iz svemira :hopla:

Offline Nele

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #18 u: 24.06.2008. u 22:57:07 sati »
Hvala Danijele! :)

Videh neka pitanja, pa da počnemo: pulsari se mogu detektovati amaterski. Ovo "amaterski" zaista treba staviti pod znake navoda, jer je jako veliko pitanje koliko su amateri u ovoj oblasti zaista amateri. Oni su obično toliko požrtvovani, da većinu novotarija smišljaju sami, kao i prerađivanje i poboljšavanje opreme.

Detekcija pulsara se može raditi na raznim frekvencijama, ali da bih krenuo od najprostijeg, reći ću to da nije potreban tanjir velikog prečnika (iako takva stvar nikako ne škodi). Parabole su jako skupe, teško se montiraju i teško se njima manipuliše sa zemlje. Detektori u fokusu parabole se obično moraju izrađivati, a to je jako neugodna stvar ukoliko nemamo iskustva.

Detekcija pulsara se može raditi (verovali ili ne), na opsegu 88-108MHz. Naravno, primećujete da je u pitanju klasičan radio difuzni opseg kojeg svi imamo na svojim radio prijemnicima. Jedino što nam fali, jeste mod rada, a to ne može biti FM. Svi znamo da radio aparat poseduje bar dve vrste rada, AM i FM. Nama je potreban AM i to isključivo, dakle Amplitudna Modulacija (ili njeni bočni pojasevi), što se može načiniti kao izmena na klasičnim uređajima za difuzni FM opseg.
Dalje, potrebno je da taj prijemnik bude što je moguće osetljiviji. Ukoliko nije, dodaje se antensko predpojačalo, koje se često može jevtino kupiti ili napraviti (bolja opcija).
Na ovaj način, prijemnik je tu, kao i PC za logovanje podataka.

Dalje, preostaje antena, koja mora biti neki tip usmerene antene. Može se koristiti klasična Yagi antena za ovaj opseg i to što duža, sa što više elemenata. Može se i napraviti.
Znači, pulsari se mogu čuti uopšte na VHF (very high frequency) opsegu, od 50MHz do gornje granice na kojoj počinju termalni izvori, na preko 10GHz.

U svakom slučaju generalno pravilo je: što osetljiviji prijemnik, sa što manje šuma i što usmerenije antene.

Antene za ovu svrhu se mogu načiniti jako jevtino... nekoliko desetina eura.

Ko poseduje radio amaterski uređaj koji radi na poznatom 70cm opsegu (433MHz), taj uređaj je još bolji za ovu svrhu, naročito ako poseduje i AM vrstu rada. Obično ima dovoljno jevtinih modela.

Trenutno pripremam jednu Yagi antenu za opseg od 408MHz, opseg koji je ostavljen slobodan za radioastronomiju, dakle nema smetnji zemaljskih stanica, a na njoj se može pratiti jako mnogo objekata u svemiru. Detalji o anteni će biti objavljeni svakako.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #19 u: 24.06.2008. u 23:05:14 sati »
Inače, pomoću Yagi antena (popularno zvanim - grablje) možete slušati i meteore, a radio amateri takve propagacije koriste da bi na FM-u ostvarili daleke veze koje se inače nebi mogle održati :wink: