Autor Tema: Izviđački vod na Bjelolasici  (Posjeta: 1071 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rajko

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
    • Astronomska udruga Danica Ogulin
Izviđački vod na Bjelolasici
« u: 18.09.2010. u 18:43:57 sati »
Evo upravo odoše iz Ogulina Dag i Todor sa izviđačkog pohoda na Bjelolasicu
Vrijeme prekrasno s puuuuno kiše i magle, ali da ne bih pokvario Todorovo izvješće, za sada toliko, a kasnije ćete od njega čuti o džinovskim glistama, konjima ljudožderima, hordama polarnih medvjeda i ostalim nemanima koje su nas nastojale omesti u izviđanju.
Hrabra družina je ipak sve to prebrodila, obavila zadatak, a kako je sve to izgledalo vidjet ćete kroz realno oko uvrnute Dagove kamere ( sjetite se Dagovih fotografija sa otvorenja onog dućana kojem se ne smije spominjati ime! :wink:
Celestron 8 XLT na CAM GoTo
Philips ToUcam PRO II
DFK 21AF04.AS
TS 15x70

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Izviđački vod na Bjelolasici
« Odgovori #1 u: 18.09.2010. u 19:44:05 sati »
jedva čekam :)

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #2 u: 18.09.2010. u 19:56:17 sati »
Ajde baš me zanima!
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 18.09.2010. u 21:20:41 sati »
Ja cu suhoparno.
Na povratku sam vozio malo normalnije pa je ispalo od Zg do hotela i žičare na Bjelolasici 2h. To nije tako velika razlika u odnosu na PG, a ako bi uvjeti bili bolji, vrijedi probati.
Veci dio je autoput a manji lokalna ali siroka cesta. Malo jest zavojita ali nista strasno. Jasno je oznacena i ne moze se promasiti hotel.
O hotelu necu jer ima sve na webu:
http://www.bjelolasica.hr/index.php?page=accommodation&id=2
http://www.bjelolasica.hr/index.php?page=accommodation&id=1
Ono sto je bitno jest da je stalno otvoren. Ali zato je i dosta posjecen pa je za neko masovnije druzenje bolje rezervirati.
Nekoliko desetaka metara od hotela atletska je staza. Idealno mjesto za smjestaj instrumenata. Mozda cak ima i struja koju bi se moglo zamoliti. Unutar staze veliki je travnjak - igraliste - koji nismo mogli sagledati bas u cijelosti jer je bio pod vodom.
Pogled prema istoku i jugu je slobodan, zapad tek iznad 25o, sjever vjerojatno od 30o. Sve skupa izgleda izuzetno komotno. Zahvaljujuci Rajku, moze se bez ikakvih problema dogovoriti gasenje rasvjete oko hotela. Ima okolo i nekoliko kuca ali ne mislim da bi mogle stvarati neke velike probleme. Uostalom i tu se mozda moze nesto po potrebi dogovoriti.

Parsto metara od hotela pocetak je žičare koja vozi na vrh. Radi se o sedežnici. Sjedala su za dvije osobe. Mjesto koje bi nam bilo zanimljivo za promatranje zove se Livade i do njega se treba jednom presjesti na drugu sedeznicu. Voznje su kratke i moze se brzo stici. Na srednjoj se stanici nalazi i restoran za koji se isto moze mozda dogovoriti nesto ako nas je vise. Sjedalice su prekrivene necim sto slici na kozu ili skaj i malo su nagnute unatrag tako da bi se i kutije s opremom mogle sigurno prevoziti uz adekvatno osiguranje konopom. Opremu treba smjestiti u kutije (ne kartonske nego nesto cvrsce) i kofere na nacin da nista ne moze ispasti, lijepo se zaveze za sjedalicu i na gornjoj stanici to netko doceka i skine.
Osoblje bi zahvaljujuci Rajku, sto se toga tice izaslo maksimalno ususret i zaustavljalo/pokretalo zicaru prema potrebi. Unatoc mojoj pocetnoj sumnjicavosti, price o 1300m nadmorske visine Livada i sto bi to moglo u astronomskom smislu znaciti za kvalitetu slike, prevagnule su i siguran sam da to treba isprobati.
Na Livadama mozemo dobiti 220 V i mjesto za odmor nocu (ili kontejner od GSS-a ili kucica djelatnika žičare). Teren je navodno nabijeni tucanik/pijesak/kamen. Pogled otvoren na sve strane.

Nazalost kisa je lijevala i nismo vidjeli ni vrhove planina a kamoli nebo. Istrazivanje svjetlosnog oneciscenja i nocne fotke lokacije i neba ostaju zadatak za jednu drugu prigodu.
Subjektivno, izgleda obecavajuce kako za neki star party na tartanu atletske staze, tako i za uobicajene seanse astrofotografa. A posebno me privlaci tih 1300m.

Rajku smo se obilno oduzili za gostoprimstvo.  :mrgreen:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 18.09.2010. u 21:22:12 sati »
Između njih je staklo.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 18.09.2010. u 21:22:57 sati »
Tamo je SVE veliko!

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 18.09.2010. u 21:24:10 sati »
Žičara i atletska staza na kojoj dva atleticara mukotrpno vjezbaju.

Offline Rajko

• AstroOdisej
  • **
    • Astronomska udruga Danica Ogulin
« Odgovori #7 u: 18.09.2010. u 23:16:44 sati »
ovo gdje Todor i ja stojimo nije zavoj na stazi, već ravni dio!
efekt zavoja daje Dagova kamera koja mi je cijelo vrijeme išla na živce! [02*
Celestron 8 XLT na CAM GoTo
Philips ToUcam PRO II
DFK 21AF04.AS
TS 15x70

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #8 u: 18.09.2010. u 23:49:29 sati »
Bravo dečki  8)