Autor Tema: Novosti u Kuhinji  (Posjeta: 14467 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
Novosti u Kuhinji
« u: 19.10.2008. u 11:16:07 sati »

Pozdrav,

U Bobinoj kuhinji postoji nova rubrika, novosti. Tu ce biti najavljivana nova oprema - teleskopi, montaze, filteri, okulari, sve.

Za pocetak evo najave nove Celestronove montaze, CGEM:

http://www.recenzije.astrobobo.net/novosti/celestron-cgem-montaza.html

Naravno, kao i za recenzije, registrirani korisnici mogu sami pisati novosti!
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
Odg: Novosti u Kuhinji
« Odgovori #1 u: 27.10.2008. u 12:21:55 sati »
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #2 u: 27.10.2008. u 17:30:16 sati »
citiram ono sto je bobo napisao u kuhinji:
"Prije 400 godina kada je Galileo svoj mali teleskop uperio u Mjesec i Jupiter, nije niti sanjao da će jedan okular imati tri puta više stakla i težine nego njegov refraktor!"

Vratimo se unazad tih 400godina i onoj tehnologiji izrade teleskopa, sigurno nisu ni blizu bili danasnjima, a koliko su toga otkrili upravo sa tim teleskopima, nemogu ni zamisliti kako je onda bilo Svijetlosno zagadenje, a i pogledao sam onu knjigu sta je dao Korado za MM kolko toga je stavljeno pod "naked eye" da se moze vidjeti  :lol: , to su sigurno mislili da se moze vidjeti prije 400god  :mrgreen:
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Ivo

• Astronom
    • ANONYMUS
« Odgovori #3 u: 04.11.2008. u 10:15:21 sati »
nemogu ni zamisliti kako je onda bilo Svijetlosno zagadenje

Sinoć dok sam gledao ZG i okolicu s Okića i sva ta svjetla dolje, pomislio sam na isto, kako je sve to izgledalo prije par stotina godina, mrkli mrak (ko da je crnom medi iz brade ispao)
Tasco 50/600, Zenit 11, Canon EOS 350D, lopata, šarafciger, kombinirke...

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 04.11.2008. u 12:03:57 sati »
citiram ono sto je bobo napisao u kuhinji:
"Prije 400 godina kada je Galileo svoj mali teleskop uperio u Mjesec i Jupiter, nije niti sanjao da će jedan okular imati tri puta više stakla i težine nego njegov refraktor!"

Vratimo se unazad tih 400godina i onoj tehnologiji izrade teleskopa, sigurno nisu ni blizu bili danasnjima, a koliko su toga otkrili upravo sa tim teleskopima, nemogu ni zamisliti kako je onda bilo Svijetlosno zagadenje, a i pogledao sam onu knjigu sta je dao Korado za MM kolko toga je stavljeno pod "naked eye" da se moze vidjeti  :lol: , to su sigurno mislili da se moze vidjeti prije 400god  :mrgreen:

Sve do zadnjih 50 godina ljudi su se grijali na drvo i ugljen tako da je smog bio veliki problem. Možda su imali manje LP-a ali su imali i manje prozirnosti. Astronomi tada nisu znali puno o fiziologiji oka i upotrebi crvenih svjetiljki. Oni su svoja promatranja vršili u mraku ili pod svjetlom svijeće ako su vodili bilješke. Teleskopi su tada bili lošiji, nisu imali kvalitetne antirefleksivne premaze, a zrcala su imala reflektivnost oko 60% i to uglavnom u žutom dijelu spektra. O montaža i kvaliteti okulara da ne govorim. Sve u svemu, nisu im tekli med i mlijeko.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 04.11.2008. u 13:03:39 sati »
Samo prije dvadesetak godina ja sam sa 47mm vidio ono sto se sad jedva nazire u
   80mm......prvenstveno smeta LP koji gazi nebo ,vec uz mali postotak kondenzata u zraku
   refleksija je takva da je nebo neupotrebljivo....posto su inace suhi dani rijetkost
      danas su dobre noci rijetke upravo zbog te refleksije koja upravo gazi prozirnost
...... tamo krajem 80tih
     vise od 50% vedrih noci bilo je fenomenalno sve do horizonta...danas imamo uski lijevak
     oko zenita ,a samo par suhih noci u godini bude fenomenalno.....

Govorim iz iskustva kopajuci po starim dnevnicima.....to se odnosi na H.Zagorje.....
Tako da mislim da uticaj smoga o kojem pricas i nije imao neki veci uticaj(osim ako zivis u
    industrijskoj zoni) prema uticaju LP
  ....danas je nebo sivo ...vec prije dvadesetak godina pod vedrim nebom nisam mogao hodati bez  baterije ,a zvijezde nisi mogao izbrojati - sjecam se da sam jednog zbog toga skoro pao u
   potok.......danas pod vedrim nebom mozes citati naslove u novinama...

Prije pedesetak godina 100mm teleskop mogao je postici puno vise nego danas 200mm skop
   bez obzira na opticke performanse...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #6 u: 04.11.2008. u 13:25:28 sati »
Kada bi uvjeti promatranja bili izjednačeni, 200mm ipak kicks ass 100mm.

Ja sam se uglavnom osvrnuo na pionire astronomije. Messier je promatrao iz središta Pariza koji je tada imao 800 000 stanovnika, javnu rasvjetu i bio je zagađen. Herschell je promatrao iz predgrađa Londona koji je tada imao 100 000 stanovnika, zagađenja ali minimalan LP. Mene čudi kako je on uspio toliko promatrati s obzirom na klimatske uvjete koji tamo vladaju.

Tek se u 19. stoljeću počinju graditi profesionalne zvjezdarnice van gradova. Prije toga su promatranja vršena uglavnom "iz dvorišta", tj iz neposredne blizine mjesta stanovanja astronoma. O njihovim životnim okolnostima je ovisilo hoće to biti centar Pariza ili Pušća Bistra
« Zadnja izmjena: 04.11.2008. u 13:30:23 sati od Acheron »

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #7 u: 04.11.2008. u 13:26:54 sati »
Kaj se tiče LP-a, ove LP karte RH koje imamo su sve više beskorisne. LP se proširio po Lici gradnjom autoceste, a obala je danas mnogo urbaniziranija nego prije 10 godina, a toliko su stari podatci.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #8 u: 04.11.2008. u 17:02:37 sati »

Ja sam se uglavnom osvrnuo na pionire astronomije. Messier je promatrao iz središta Pariza koji je tada imao 800 000 stanovnika, javnu rasvjetu i bio je zagađen. Herschell je promatrao iz predgrađa Londona koji je tada imao 100 000 stanovnika, zagađenja ali minimalan LP. Mene čudi kako je on uspio toliko promatrati s obzirom na klimatske uvjete koji tamo vladaju.

Tek se u 19. stoljeću počinju graditi profesionalne zvjezdarnice van gradova. Prije toga su promatranja vršena uglavnom "iz dvorišta", tj iz neposredne blizine mjesta stanovanja astronoma. O njihovim životnim okolnostima je ovisilo hoće to biti centar Pariza ili Pušća Bistra

E Ach, ja o ovome nisam imao pojma, bi li htio natipkati kakav člančić za Zvjezdarnicu o tim činjenicama, mislim da bi to bilo jako zanimljivo, danas je to nama kao SF :shock:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 04.11.2008. u 17:07:46 sati »

Pa to se zna....ja sam rekao da su prije nekoliko desetljeca uvjeti
   bili tako dobri da si s 100mm vidio vise nego danas s 200mm bez obzira na
    opticku superiornost 200mm i taj tvoj smog...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.