[- ASTRONOMIJA -] > VAŠE WEB STRANICE

Novosti u Kuhinji

(1/8) > >>

Bobo:

Pozdrav,

U Bobinoj kuhinji postoji nova rubrika, novosti. Tu ce biti najavljivana nova oprema - teleskopi, montaze, filteri, okulari, sve.

Za pocetak evo najave nove Celestronove montaze, CGEM:

http://www.recenzije.astrobobo.net/novosti/celestron-cgem-montaza.html

Naravno, kao i za recenzije, registrirani korisnici mogu sami pisati novosti!

Bobo:
Najavljeni novi Ethosi za siječanj 2009.:

http://www.recenzije.astrobobo.net/novosti/novi-ethosi-17mm-i-6mm.html

eulogy:
citiram ono sto je bobo napisao u kuhinji:
"Prije 400 godina kada je Galileo svoj mali teleskop uperio u Mjesec i Jupiter, nije niti sanjao da će jedan okular imati tri puta više stakla i težine nego njegov refraktor!"

Vratimo se unazad tih 400godina i onoj tehnologiji izrade teleskopa, sigurno nisu ni blizu bili danasnjima, a koliko su toga otkrili upravo sa tim teleskopima, nemogu ni zamisliti kako je onda bilo Svijetlosno zagadenje, a i pogledao sam onu knjigu sta je dao Korado za MM kolko toga je stavljeno pod "naked eye" da se moze vidjeti  :lol: , to su sigurno mislili da se moze vidjeti prije 400god  :mrgreen:

Ivo:

--- Citat: eulogy - 27.10.2008. u 17:30:16 sati ---nemogu ni zamisliti kako je onda bilo Svijetlosno zagadenje

--- Kraj citata ---

Sinoć dok sam gledao ZG i okolicu s Okića i sva ta svjetla dolje, pomislio sam na isto, kako je sve to izgledalo prije par stotina godina, mrkli mrak (ko da je crnom medi iz brade ispao)

Acheron:

--- Citat: eulogy - 27.10.2008. u 17:30:16 sati ---citiram ono sto je bobo napisao u kuhinji:
"Prije 400 godina kada je Galileo svoj mali teleskop uperio u Mjesec i Jupiter, nije niti sanjao da će jedan okular imati tri puta više stakla i težine nego njegov refraktor!"

Vratimo se unazad tih 400godina i onoj tehnologiji izrade teleskopa, sigurno nisu ni blizu bili danasnjima, a koliko su toga otkrili upravo sa tim teleskopima, nemogu ni zamisliti kako je onda bilo Svijetlosno zagadenje, a i pogledao sam onu knjigu sta je dao Korado za MM kolko toga je stavljeno pod "naked eye" da se moze vidjeti  :lol: , to su sigurno mislili da se moze vidjeti prije 400god  :mrgreen:

--- Kraj citata ---

Sve do zadnjih 50 godina ljudi su se grijali na drvo i ugljen tako da je smog bio veliki problem. Možda su imali manje LP-a ali su imali i manje prozirnosti. Astronomi tada nisu znali puno o fiziologiji oka i upotrebi crvenih svjetiljki. Oni su svoja promatranja vršili u mraku ili pod svjetlom svijeće ako su vodili bilješke. Teleskopi su tada bili lošiji, nisu imali kvalitetne antirefleksivne premaze, a zrcala su imala reflektivnost oko 60% i to uglavnom u žutom dijelu spektra. O montaža i kvaliteti okulara da ne govorim. Sve u svemu, nisu im tekli med i mlijeko.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju