Autor Tema: Novosti u Kuhinji  (Posjeta: 14857 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Novosti u Kuhinji
« Odgovori #10 u: 04.11.2008. u 17:15:33 sati »
Eh Kruno, nisi shvatio poantu.
Želim reći da kaj se tiče omjera kvalitete optike i uvjeta promatranja, vrhunac smo dosegli sredinom ovog stoljeća. Problem je samo što je cijena teleskopa prije bila astronomska i rijetko si ga je mogao priuštiti.

@Danijel

Može, bum malo istražio i natipkao nekaj kad nađem vremena. To bu bilo za tjedan, dva.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #11 u: 04.11.2008. u 17:38:34 sati »
Ma odlično, danas se o tome gotovo ništa nezna niti netko o tome piše, a tema je jako zanimljiva i dobra za usporedbu. Osim toga, bio bi to odličan primjer s čime su se susretali stari poznati astronomi, a s čime se danas nosi moderna astronomija :hopla:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 04.11.2008. u 18:04:29 sati »
Eh Kruno, nisi shvatio poantu.

ma nemoj...od kud ti sad to..ja mislim da ti nisi...

Sredinom BTW proslog stoljeca osrednji 4-5 inchni skop pruzio je
    pogled na nebo kakav danas ne mozes dobiti s duplo vecim promjerom,
     bez obzira na kvalitetu....osim na specijalnim mjestima bez LP
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #13 u: 04.11.2008. u 18:25:08 sati »
A tko danas ozbiljno promatra od doma? Većina ozbiljnijih promatrača ide na "specijalna" mjesta bez LP-a.
Isto vrijedi i za astrofotografe. Na ovom forumu je barem 7 ljudi koji idu na PG redovito.

Astronomija nekad i astronomija danas ne mogu se uspoređivati.

Offline Filip Lolic

• AstroOdisej
  • **
    • http://filiplolic.com
« Odgovori #14 u: 04.11.2008. u 18:58:25 sati »
Evo ja kao astrofotograf nisam NIKAD snimao sa nijedne druge lokacije osim ove ispred kuce, u centru mjesta  :lol:
Newton 8" f6, GSO 8 RC
SkyWatcher ED80, SW 0.85 FF/FR
Modificirani hlađeni Canon 450D, 5D, Atik 16IC + Astronomik RGBHa, CLS filteri, KAI4022 mono kamera
Belt mod NEQ6 Pro
--- http://filiplolic.com ---
--- http://lumis.hr ---

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #15 u: 04.11.2008. u 20:28:44 sati »
A tko danas ozbiljno promatra od doma?

Evo ja promatram sve sto je "ozbiljno" od doma....sve ovo ostalo je vise druzenja radi...
   doma imam komp ,struju, net,gablec,bambus  :mrgreen:.....

A ak bi isao nesto ozbiljno osim astrofotografije (cak ni njima nije lako - vizualno gustanje i skiciranje
    je druga stvar)  raditi na teren trebao bi kamp prikolicu i goto
   montazu.....onako uz baterijicu i kartice je stvarno frustrirajuce naci npr neku zvijezdicu ili asteroid
     12. magnitude......koju uopce i ne vidim sa skopom,no A530 je vidi  i njime mogu sasvim
      dobro ocjeniti njezin sjaj ili poziciju u rangu vizualnog promatranja...

Uvjek sam najradije promatrao s balkona i za razliku od prije 20 godina kad je nebo bilo
    skoro redovno 6m i vise,kao ugljen crno....danas se skoro pa na mjesecnoj bazi osjeti
    povecanje LP ..nebo je sivo ,donjih 30 stupnjeva blijesti od LP...tu i tamo bude koja
      suha noc bez vjetra - nirvana.........no to je prije bilo redovno skoro pa 50% vedrih noci...

Citao sam izvjestaje tamo iz ceterdesetih po kojoj se da naslutiti da je nebo u Zagorju
   bilo skoro pa 7m....

Neozbiljno je spominjati nekakav smog ,kad glavni uticaj ima reflekcija LP,prvenstveno od
   neizbjezne vlage u zraku,a veliki uticaj ima i kondenzacija pare iz ispusnih plinova aviona
   koja na velikim visinama formira mrenu koja sve cesce gusi nebo za skoro magnitudu....
Deus non est !

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #16 u: 04.11.2008. u 20:44:27 sati »

Uvjek sam najradije promatrao s balkona i za razliku od prije 20 godina kad je nebo bilo
    skoro redovno 6m i vise,kao ugljen crno....danas se skoro pa na mjesecnoj bazi osjeti
    povecanje LP ..nebo je sivo ,donjih 30 stupnjeva blijesti od LP...tu i tamo bude koja
      suha noc bez vjetra - nirvana.........no to je prije bilo redovno skoro pa 50% vedrih noci...

Koji si teleskop tada imao?

Neozbiljno je spominjati nekakav smog ,kad glavni uticaj ima reflekcija LP,prvenstveno od
   neizbjezne vlage u zraku,a veliki uticaj ima i kondenzacija pare iz ispusnih plinova aviona
   koja na velikim visinama formira mrenu koja sve cesce gusi nebo za skoro magnitudu....

Neozbiljno je tvrditi da nešto poput ovog na slici (dim iz šumskog požara, ima veoma slične efekte kao i smog)
ne smeta?

A isto tako, tvrditi da Messieru nije smetalo cca 10 000 izvora dima poput ovoga:

je jednako "neozbiljno" kao i moja tvrdnja da smog utječe na prozirnost (prozirnost, ne svjetlinu neba i LP).

Vlaga u zraku je velik problem i tu se slažem. Ona mi pokvari barem 60% vedrih noćiju. Kada je vlaga kod mene niska onda LM mi raste skoro na 5.6. Da sam skriven od direktnog svjetla ulične rasvjete i susjedovih lampi imao bi vrlo dobre uvjete promatranja. Lp od Zagreba mi je ionako blokiran kućom. Sretan si jer si barem djelomično cijepljen od magle, za razliku od Franka i mene koji smo je se nagledali čak i u sred 7. mjeseca.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #17 u: 04.11.2008. u 21:02:04 sati »
mislim da je dovoljno spomenuti Tyndallov efekt... Smog je odličnih dimenzija za tako što....
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #18 u: 04.11.2008. u 21:10:32 sati »
Neozbiljno je tvrditi da nešto poput ovog na slici (dim iz šumskog požara, ima veoma slične efekte kao i smog)
ne smeta?
A isto tako, tvrditi da Messieru nije smetalo cca 10 000 izvora dima poput ovoga:
je jednako "neozbiljno" kao i moja tvrdnja da smog utječe na prozirnost

Gle ovako.....pretjerujes...u podrucju gdje je smog u ovakvoj kolicini kao od ovog pozara ljudi
   jedva disu,guse se  a ne promatraju nocno nebo ....takav smog bio je samo na par mjesta
     gdje je bila velika koncentracija industrije,a ovaj koji tako dimi pored tebe ili ne zna loziti ili nije
   vidio dimnjacara par godina ...takav dim inace ne izlazi iz dimnjaka...ako ti tak stalno dimi
    nebus se grijao.....mozes se samo ugusiti....

Smog utjece na prozirnost to nitko ne pobija...no njegov je relativni uticaj zanemariv
   poredivsi ga s reflektiranim LP  - ne zelim reci ni vise ni manje.....

Nemre ti biti "LP od zagreba blokiran kucom" ,refleksija LP se dogadja na visinama gdje se javlja kondenzacija vlage..
Vidim da u vidnom polju imas nekakvu rasvjetu ,to ti sprecava oku da se potpuno akomodira,i vidis svoje nebo tamnije nego sto i je....
Kod mene nema svjetla poslje 23h ,kad izadjem iz kuce vidim mrkli mrak....no nakon 20 minuta tek se pokaze pravi jad ...
    nebo sivo JI i J,vide se stupovi LP od Zagreba i cvorova autoputa koji se protezu preko 40 stupnjeva ...
Prema sjeverozapadu gdje nema gradova nebo vec jace vuce na ugljen.......granicna magnituda 5m8 - 30 deg oko zenita 6m

Ako ces biti u prilici da VG i Cice ostane bez sruje nocu izadji van na pol sata pa ces vidjeti koliko
  ti u stvari smeta LP Zagreba  - iznenadit ces se.....a da i ima smoga ,a bez LP nebo bi ti bilo puno bolje...

Deus non est !

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #19 u: 04.11.2008. u 21:23:10 sati »
Kao prvo, kod mene uvijek postoji izmaglica. Samo kada vjetar puše nema je. Uz jezero Čiče nalazi se asfaltna baza, nedaleko je Velika Gorica, cesta Zagreb-Sisak, aerodrom itd... Sve je to u krugu od 6-7 km od mene. Smoga ima, nije gust kao u šumskom požaru ali ga ima. Usput, ta slika je stavljena da ti ilustriram problem. Ako ne vjeruješ, dođi jedan dan do mene pa pogledaj u smjeru Sljemena. Vidjet ćeš izmaglicu koja smanjuje kontrast. To je posebno izraženo ljeti kada nastupe anticiklone od par dana, toplinski udari i nema strujanja vjetra. Tada već oko 5 popodne se počinje primjećivati žuta boja neba. Za takvih dana Sljeme se jedva vidi.

Od kuće ne vidim osvjetljeni dio neba, na taj način je LP blokiran. Kada nebi imao rasvjetu u krugu od kilometra imao bi mag 5.7 nebo. Ovako je 5.3 u prosjeku.