Autor Tema: Čuvajte se gedora!  (Posjeta: 4105 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Čuvajte se gedora!
« Odgovori #10 u: 20.11.2008. u 15:06:09 sati »
Čudi me da se to desilo upravo gospođi. Da je neki astronaut izgubio torbicu bilo bi jasno da se radi o šlampavom muškom. Ali pretpostavljam da je gospođa na Zemlji  i te kako rutinirana u rukovanju sa ženskim torbicama.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Mali princ

• Astronaut
« Odgovori #11 u: 20.11.2008. u 15:45:44 sati »
Čudi me da se to desilo upravo gospođi. Da je neki astronaut izgubio torbicu bilo bi jasno da se radi o šlampavom muškom. Ali pretpostavljam da je gospođa na Zemlji  i te kako rutinirana u rukovanju sa ženskim torbicama.

Davor, ma stvar je u tome da to i nije baš neka ženska torbica, posebno ne neka od lijepe umjetne ili kakve druge kože. Više mi zvuči na mušku mehaničarsku torbu :-)

Offline Mali princ

• Astronaut
« Odgovori #12 u: 20.11.2008. u 15:51:13 sati »
Sve torbe, alati i astronauti su vezani sigurnosnom uzicom ili čičkom. Iz nekog razloga, zaboravila je torbu prikopčati, a posljedice su poznate. Ona nije mogla "doplutati" do nje jer se nije snašla, naime sve uzice kojima se astronauti prikopčaju imaju svojevrsni kolotur koji se može odmotati na potrebnu duljinu. Da se snašla i otpustila kočnicu kolotura, mogla je dohvatiti torbu. Manevarsku jedinicu ne nose sa sobom, a nije mi jasno zašto jer ju nisam puno viđao na snimcima. Doduše, za posao kojega obavljaju na samoj ISS nije im ni potrebna, više bi smetala nego bila od koristi. Da je gospođa otplutala, lovili bi ju shuttleom jer druge opcije nema.
Točno, ona prava manevarska jedinica previše je glomazna i smetala bi im pri radu. Ne bi baš puno mogli raditi s rukama. Međutim, sadašnja odijela imaju ukomponirani mali manevarski sustav koji bi mogli uporabiti u slučaju da odlete. Međutim, za ovaj specifični slučaj, to sve zahtijeva određenu proceduru, nije da se to može baš pukim refleksom odmah otići skoknuti, jer bi prvo trebalo odmotati traku s kojom je spojen za ISS.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #13 u: 20.11.2008. u 17:31:56 sati »
Nagovaram Sašu Kovačevića da napiše nešto o svemirskim odijelima ali se neda baš nagovoriti. Ima li netko volju obraditi tu temu? Čini mi se zanimljivom jer nisam naišao ni na jedan tekst o tome na našim prostorima [54*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #14 u: 20.11.2008. u 19:44:04 sati »
Nagovaram Sašu Kovačevića da napiše nešto o svemirskim odijelima ali se neda baš nagovoriti. Ima li netko volju obraditi tu temu? Čini mi se zanimljivom jer nisam naišao ni na jedan tekst o tome na našim prostorima [54*

Ako ti treba zgodna animacija

http://www.nasa.gov/audience/foreducators/spacesuits/home/clickable_suit.html
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars