Autor Tema: Globalno zatopljenje - mit ili realnost?  (Posjeta: 61784 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Globalno zatopljenje - mit ili realnost?
« u: 25.05.2006. u 22:06:48 sati »
Pozdrav!
Danas je u medijima sve češća tema globalnog zatopljenja. Za svaku veliku katastrofu upravo je to glavni krivac.
Za sve probleme je sve češće zatopljenje krivac, no je li uistinu tako?
Postoji li uopće globalno zatopljenje o kojimu se danas priča?
Već dugo sakupljam razne informacije na tu temu, pa bih ponudio nekoliko odgovora, tj. mogućnosti odgovora.
Argumenti za:
Sve prisutni u vidu povećanja brojnosti i intenziteta tropskih oluja i fenomena tipa El Nino, u otapanju polarnih kapa
(trenutno je na Grenlandu krizno stanje, a bolje nije ni u Kanadi, Aljasci niti na južnom polu), u širenju pustinja i invanzivnih tropskih vrsta prema sjevernim morima i krajevima, rastu morske razine, većom geološkom aktivnošću planeta (postoji veza led-tektonika), odumiranju prašuma i Velikog koraljnog grebena, povećanju količine stakleničkih plinova, izumiranju vrsta, rastu ozonske rupe...
Argumenti protiv:
Slabo poznajemo ovaj svijet. Kada bi cijelu povijest saželi u 24 sata, čovjek bi se pojavio tek zadnju minutu. Oscilacije planeta su nam nepoznate. Možda je otapanje leda i povećana geološka aktivnost samo dio prirodnog procesa. Možda živimo u vremenu između dva perioda. Isto tako, danas je svijet globaliziran i informacije brzo putuju. Puno više se katastrofa i geoloških aktivnosti izmjeri zahvaljujući razvoju tehnike, a i informacija o njima brzo putuje. Možda je njihov broj isti kao i prije, samo oh mi puno više bilježimo.
Ozonska rupa i staklenički plinovi jesu naša krivnja, no koliko oni uistinu mjenjaju klimu, a koliko je njena promjena prirodna? Zemlja prolazi kroz razdoblja zatopljenja i zahlađenja. Po A.C. Claneu postoji teorija da smo svojom aktivnošću u biti odgodili ledeno doba.
Uistinu jedno je vrijeme količina padalina rasla, a svjetske temperature padale... Kupujemo li si vrijeme prije novag carstva leda? Jesmo li na putu Marsa? Zemljino je magnetno polje također nestabilno i ne znamo kakve sve promjene za sobom vuče promjena polova. One su se već događale i možda je sada u procesu jedna... Jednostavno ne znamo kako priroda funkcionara...

Ovaj tekst vezan je za tekst "Pakao Venere, raj Zemlje i ledena pustoš Marsa" u pod "Sunčev sustav". Možemo li prirodno postati Mars ili svojim aktivnošću prouzročiti efekt Venere? Kada se prijeđe kritična temperatura, CO2 se ne može vezati u stijene i iz njih se oslobađa. U takvoj situaciji postajemo Venera. Kakva je budućnost Zemlje i u kojoj mjeri ju čovjek oblikuje?A koliko si sami dajemo preveliku važnost i mjesto koje u niti ne zaslužujemo...
Razmišljajte i pišite...
Pozdrav!
« Zadnja izmjena: 26.01.2008. u 21:28:14 sati od Frank »
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Globalno zatopljenje - mit ili realnost?
« Odgovori #1 u: 25.05.2006. u 23:01:23 sati »
Ima jedna interesantna ideja u vezi ustroja Zemljine atmosfere....ona ima prirodni regulator za kolicinu CO2 u atmosferi i mislim da se upravo to pocelo dogadjati......povrsina oceana je upravo dovoljna da vezanjem CO2 odrzava ravnotezu.....posto smo mi povecali kolicinu CO2 otopit ce se vise leda...na kraju ce nas silna voda podaviti,i vise nece biti izvora CO2. [24*.....a povecana povrsina oceana apsorbirat ce brze CO2 i nakon nekoliko milijuna godina temperatura ce se opet vratiti u normalu......oceani su spas za Zemlju da ne postane Venera...

bilo kako bilo to sam procitao negdje prije vise godina...pokusat cu se sjetiti.
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #2 u: 26.05.2006. u 08:38:12 sati »
Mislim da su dokazi da globalno zatopljenje nastupa vrlo realni. Pitanje je jedino da li je to prirodni proces ili je uzrokovan ljudskom djelatnošću.
Zna se za klimatske promjene kroz tisuće godina (Sahara je nekoć bila plodna zemlja na kojoj su ljudi lovili i skupljali bobice, Grenland slično tome) ali sada su podneseni dokazi da se tope ne samo ledenjaci stari tisuće godina nego i polarna kapa stara nekoliko milijuna godina. U tome je problem, ako je to prirodni proces onda vjerojatno postoji i prirodni regulator (kao što Krun0 kaže, "površina oceana je upravo dovoljna da održava ravnotežu", ključna riječ je upravo) jer bez njega bi sve otišlo vrit još davno, davno prije. Ako smo mi "okinuli" promjene, onda smo prevagnuli sa "upravo dovoljna" na "mrvicu nedovoljna". I onda smo u banani.
Inače, dokazi postoje za ledena doba zadnjih oko milijun godina - prije toga ih nije bilo. Očito je da je ovo razdoblje pojačane nestabilnosti klime, ali moje je mišljenje da 6 milijardi ljudskih bića sa popratnim sadržajima nije moglo ne ostaviti traga na klimatskoj ravnoteži. Zato se vozim biciklom kad god mogu.  :)

Todor
« Zadnja izmjena: 26.01.2008. u 21:29:37 sati od Frank »
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 26.05.2006. u 09:50:04 sati »
Zabadav se ti vozis biciklom kad susjed ide na loz-ulje  :lol: :cry:
Deus non est !

Offline Dark Lord

• Važna Osoba
  • VanZemljak
  • ...hide your soul, I'm coming for you...
« Odgovori #4 u: 29.05.2006. u 21:24:34 sati »
Vjerujem da ste svi gledali onaj film sa Kevinom Kostnerom u kojem glumi mutanta (ima škrge iza ušiju) koji plovi beskrajnim plavetnilom oceana, a čovječanstvo se svelo na šačicu ljudi u rijetkim ostacima kopna, kada zemlja vrijedi više od zlata?

Mislim da će se kao posljedica globalnog zatopljenja dogoditi nešto slično, mada mislim da ne baš u tim razmjerima da nestane sve kopno, ali da bi se razina oceana uslijed otapanja leda mogla podići za nekoliko ( ne znam koliko ) metara, to definitivno....
Sva područja uz mora, koja imaju malu nadmorsku visinu mogla bi se naći potopljena, ali nevjerujem da će nestati svi kontinenti, i to u cijelosti...
čovječanstvo će opstati, ali definitivno će se morati prilagoditi...

I znate što?
Spikamo o osvajanju svemirskih prostranstava, a možda ćemo se morati bazirati kako savladati oceane, vodu, tu, doma, na vlastitom planetu...kolonizirati prvo vlastito podmorje i vodena prostranstva koj bi nas mogla prekriti, a tek onda svemir...

Ponekad imam osjećaj da ništa od svemirskih putovanja dok prvo ne zavladamo u potpunosti vlastitim planetom...
Možda se varam....
« Zadnja izmjena: 26.01.2008. u 21:31:07 sati od Frank »
...Dark Lord of Underworld...

...City of Underworld, the place where the darknes is taking your soul, the place of fear, the place where all your nightmares became real...

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #5 u: 30.05.2006. u 18:14:53 sati »
Pozdrav!
Iako postavljeno kao pitanje, ono to ustvari i nije. Odgovor je naravno  - realnost.
Zanimali su me vaši komentari teme.
Ja se u potpunosti slažem da je globalno zatopljenje uzelo maha i da i mi snosimo dio krivnje za to.
Previše je znakova oko nas koji na to upućuju da bismo ih tek tako zanemarili.
Poanta regulacije CO2 je u tome da postoji granica upijanja. Mogućnost upijanja u ocean zavisi o temperaturi oceana, kao i života
u njema. Trenutno se svesrdno trudimo sniziti tu moćnost [21*
A upijanje putem šuma je također ugroženo konstantnom sječom, pa si sami uništavamo i tu mogućnost spasa [08*
Inače NG iz veljače 2004 se bavi pitanjem regulacije CO2 ("Slučaj nestalog ugljika") i nije baš opimističan.
Broj iz rujna 2004. u cijelosti je posvećen globalnom zatopljenju.
Ne postoji granica od "taman" ili "upravo te količine" jer čovjek ne koristi samo prirodne resurse, već i sam stvara višak plinova i ostalih produkata odgovornih za trenutno stanje, a to je izvan prirodne kontrole...
Moje pitanje vama je zašto je, iako je umjereni pojas najveći zagađivač, globalno zatopljenje najizraženije na polovima?
Pozdrav!
« Zadnja izmjena: 26.01.2008. u 21:33:45 sati od Frank »

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 30.05.2006. u 18:58:14 sati »
Nisam to ni shvatio kao pitanje....

Postojala je granica taman i upravo ta kolicina,no samo do onda kad je covjek poceo narusavati ravnotezu..........ta ravnoteza je i jedan od glavnih uzroka naseg postojanja !!!
Ravnoteza je sad ozbiljno narusena...no jos nije sve receno,postoje i Zemljini klimatski ciklusi....i pitanje je da li smo vec napravili nepopravljivu stetu ili jos imamo sanse..................
Nije mi poznata tvrdnja da je efekt globalnog zatopljenja izrazeniji na polovima (neznanje ?,daj neki link  :oops:),osim sto atmosferski mehanizam prenosi toplinu iz tropskih pojaseva na polove.....
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #7 u: 01.06.2006. u 10:30:01 sati »
Moje pitanje vama je zašto je, iako je umjereni pojas najveći zagađivač, globalno zatopljenje najizraženije na polovima?

Ne bih se složio sa time, zatopljenje nije najizraženije na polovima - stvar je samo da je otapanje leda lako detektirati i izmjeriti. Mjerenja temperature su previše kaotična da bi dala jasnu sliku zatopljenja, ali kad izmjeriš da se ledeni pokrivač na sjevernom polu smanjio za toliko-i-toliko kvadratnih kilometara (vrlo jednostavno mjerenje - usporediš satelitske slike danas i prije 5 godina recimo) onda imaš konkretan dokaz da se nešto promijenilo. Podsjetio bih te da se povlače i ledenjaci u Evropi tako da promjena ima i u umjerenom pojasu.
Ako, s druge strane, kreneš mjeriti prosječnu temperaturu u svibnju mislim da ćeš uvijek naći neku ekstremnu godinu koja će unijeti kaos u rezultate. Isto je i sa brojem uragana, jačinom i brojem poplava i slično. Čini se da je velićina ledenog pokrivača najjednostavniji način mjerenja utjecaja čovjeka na klimu, a leda naravno ima najviše na polovima.
Ozonske rupe jesu najizraženije na polovima, ali one nemaju veze sa globalnim zatopljenjem...

Todor
« Zadnja izmjena: 26.01.2008. u 21:37:32 sati od Frank »
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #8 u: 01.06.2006. u 12:54:13 sati »
Pozdrav!
Govoreći o ledu, ranije se odmrzava, kasnije smarzava. Kape se raspadaju brže nego ledenjaci oko ekvatora ili
u umjerenim pojasevima. Uz to najveći skok temperature je na polovima. Zemlja tamo jednostavno na očigled nastaje.
Znaju to najbolje eskimi koji se svake godine sve dublje u unutrašnjost sele, a uvijek su na obali. A naši primorski gradovi ili ekvatorske države na atolima Pacifika su još na suhome (a najugroženije su po pitanju podizanja razine mora).
I nije samo led najveći pokazatelj zatopljenja. Tu je seoba vrsta, izumiranje neprilagodljivih i već prisutno križanje polarnih vrsta sa onima umjerenih krajeva (nedavno zamjećeno kod medvjeda). I još mnogo više (vidi NG iz rujna 2004., cijeli je o globalnom zatopljenju).
A i različiti krajevi pokazuju različite sklonosti zatopljenju. Dok se polovi griju, Europa se hladi. Vjerujem da to i sam osjetiš na svojoj koži ovih dana, Jučer sam radijator palio, a lipanj je. U Begovom Razdolju 30ak cm snijega...Slično kao i ,mislim, 1975., kada je u svibnju Zagreb pobijelio...
A i ozonska rupa ima veze sa zatopljenjem. Ako se CFCovi gomolaju na polovima, onda se pretpostavljam i CO2 i ostali staklenički plinovi kreću i zadržavaju u tom smjeru i možda je to odgovor zašto je efekt staklenika najjaći na polovima. Nadam se da pretpostavka ima temelja... Trebaš uvijek povezivati svo znanje koje imas, jer Zemlja je upravo to - niz povezanih sustava koji se isprepliću i utječu jedan na drugi na načine koje niti ne možemo zamisliti. Nedavno je otkriveno da otapanje polarnih kapa uzrukuje povećani broj potresa i pojačava Zemljinu geološku aktivnost...I to možeš osjetiti. Koliko je samo potresa zabilježeno do sada u RH. Iz dana u dan se broj povećava i zapanjuje me. U prošlih desetak godina nisam zapazio toliku aktivnost.
Sad ili se više o tome piše (makar ne vidim razloga jer su potresi slabi i ne rade štetu pa nisu atraktivni kao vijest) ili se broj stvarno povećao. Ali to je tema za sljedeću raspravu koji ću kroz koji dan pokrenuti uz točnije podatke i činjenice...
Kruno sorry, ali ja ti nemam linkove. Informacije sakupljam preko različitih agencija i portala u vidu članaka i izvještaja, te putem časopisa tipa GEO i NG i sl. Zatim analiziram i uspoređujem podatke i iz njih pokušavam izvući što je moguće bolji zaključak...
Mogu ti poslati samo članke koje sam do sada spremio....Sorry...
Pozdrav!
« Zadnja izmjena: 26.01.2008. u 21:40:42 sati od Frank »

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #9 u: 01.06.2006. u 13:37:22 sati »
:109:
Huh čini mi se da nema direktnog dokaza da se temperatura na Zemlji promijenila osim smanjenja ledenog pokrivača. To što je ove godine svibanj bio hladniji ne znači ništa. Starije generacije sjećaju se snjegova u svibnju kao normalnih pojava. Prosječna temperatura se mogla i prema najcrnjim modelima promijeniti možda 0,2o - 0,5oC što je daleko premalo da bi se detektiralo u ovako kratkom razdoblju otkad postoje napredne i sistematične metode mjerenja (tako male vrijednosti naime upadaju u tolerancije instrumenata ili statističke devijacije ili pogreške u mjerenju). Postoji i problem stalne promjene klime, Grenland je nekoč bio zelena površina a ne stijena okovana u led, Sahara je bila plodno tlo i tako dalje. Još uvijek nemamo pojma što okida ledena doba na primjer.

Izumiranje i migracije životinja mogu biti i posljedice smanjivanja njihovih staništa - 6 milijardi ljudi je jaaako puno na tako malom prostoru :85: , sve se više širimo i krčimo šume. Da se razumijemo, ja kažem da postoji zatopljenje jer ne mislim da 6 milijardi ljudi ne može ne ostaviti traga na planeti. Kako Krun0 kaže, pitanje je samo da li još možemo popraviti štetu i povratiti ravnotežu ili smo pretjerali... Nada postoji sve dok ne počne neki galopirajući efekt. Meni najbolja ideja zasada je korištenje bio-dizela pri čemu se sagorijeva ugljik koji je samo mjesec dana prije bio apsorbiran iz atmosfere u biljku. Znači, uspostaviš kakav-takav kružni proces ugljika, nabiješ cijene gorivu pod oblake tako da ga koriste samo oni kojima STVARNO treba i to je to.

Što se tiče ozona, koliko me pamćenje služi iz osnovne škole - a to je bilo davnije nego se volim prisjećati  :wink: - ozon je O3 molekula koja se pod utjecajem UV zraka razlaže na O2 molekule i time apsorbira UV zrake. Nastaje upravo suprotno - O2 molekule se u ljetnim olujama uz pomoć električnih pražnjenja spajaju u O3. Zemljino magnetsko polje je najslabije na polovima, što znači da najviše UV zraka u atmosferu prodire upravo tamo. Sloj ozona je svugdje jednak (smanjen zbog upotrebe freona i sličnih sredstava) ali samo na polovima prodire dovoljno UV zraka da probije taj sloj i tako nastane rupa. Ne mislim da se ikakvi plinovi gomilaju više na polovima nego bilo gdje drugdje, ne vidim zašto bi to bilo tako?  :111:

Todor

« Zadnja izmjena: 26.01.2008. u 21:42:54 sati od Frank »
Trolor