Autor Tema: O astrofotografiji  (Posjeta: 21743 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
  • Majstor Svjetlosti
Odg: O astrofotografiji
« Odgovori #20 u: 15.03.2009. u 10:17:31 sati »
http://www.ewellobservatory.com/bestpractices/player.html
par riječi o važnosti pojedinih koraka u pripremi oko samog snimanja (usjeveravanje, kolimacija, PAE....)
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #21 u: 13.02.2010. u 11:19:25 sati »
http://www.astrophotoinsight.com/taxonomy/term/39

Link na prezentaciju Rob Gendler-a o kreiranju hibridnih astrofotografija tj. kombiniranju razlicitih tenhika, teleskopa, filtera i kamera u svrhu kreiranja "super-astrofotke"

Nisam siguran jel se treba registrirati da bi se link vidio i koristio!
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline D@rius

• Biser Galaktike
    • Astrovizija
« Odgovori #22 u: 17.02.2010. u 17:30:16 sati »
Izvinjavam se ako je malo off topic i ako je već bilo no ovaj video o fotografiji mi se baš svidio: http://art.docuwat.ch/videos/genius-of-photography/the-genius-of-photography-01-fixing-the-shadows/?channel_id=0&skip=0  :wink:
Astrovizija - Vaš pogled u Astronomiju!

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #23 u: 30.08.2010. u 22:13:08 sati »
Jedno laičko pitanje.
Jel astrofotografija najzahtijevnija grana fotografije?

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #24 u: 30.08.2010. u 22:18:14 sati »
Ovisi s kojeg aspekta. Tehnološki? Vrlo lako moguće. Trebaš nekada imati posebno modificirane fotoaparate, vrlo jaku optiku...

No, opet, tu nema nikakvog hvatanja osobnosti kojeg imaš kada slikaš model. Jedino osvijetljenje koje trebaš imati je što bolji mrak, ne moraš tražiti nove pozicije za nikad viđene panoramske fotke itd.

Mislim, ja sam isto laik ^^
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #25 u: 30.08.2010. u 22:40:00 sati »
Jedno laičko pitanje.

Pa... teško pitanje. Večina nas se mući sa nesavršenostima optike, u najboljoj mjeri zbog financija. Dobro ja nisam astrofotograf, al mi se piše. Sa savršenom optikom, i softverima i raznim drangulijama, vidim da ljudi fotkaju na daljinski. Pa ispada, koliko uloženog toliko i dobivenog.
Za neki WOW snimak, nekog vrlo atraktivnog mjesta, životinje, ćega god, ljudi imaju (uglavnom) najskuplju opremu i onda im se potrefi samo jedan dan u godini da dobiju dobro svijetlo na recimo neku planinu ispod koje teče voda ili je jezero, a na to mjesto su dolazili nekoliko puta, prevaljujući stotine ili tisuće kilometara.
Astrofotografi imaju lakši izbor objekata, samo im se treba posrećiti sa vremenom i LP-em.
Shvati ovo kao djelomičan laički odgovor, jer pravi treba imati puno više parametara.
Ja bi rekao da nije najzahtjevnija!

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #26 u: 30.08.2010. u 23:08:13 sati »
Sori, ja sam postavio prepovršno pitanje.
Mislio sam tipa, treba praćenje, treba napajanje, treba obrada svake sitnice (točkice, zvjezdice) u fotki, treba izuzetno bistro nebo, treba oprema...
Ne znam dal u nekoj drugoj grani fotografije treba na toliko stvari obraćati pažnju.
Naravno mislio sam na ozbiljno napravljene fotke, ne samo da se raspozna da je to neka maglica ili planet ili galaksija i sl.

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #27 u: 30.08.2010. u 23:34:46 sati »
Sori, ja sam postavio prepovršno pitanje.
Mislio sam tipa, treba praćenje, treba napajanje, treba obrada svake sitnice (točkice, zvjezdice) u fotki, treba izuzetno bistro nebo, treba oprema...
Ne znam dal u nekoj drugoj grani fotografije treba na toliko stvari obraćati pažnju.
Naravno mislio sam na ozbiljno napravljene fotke, ne samo da se raspozna da je to neka maglica ili planet ili galaksija i sl.

Da, mislimo na ozbiljne fotke. Nisam pametan kaj reći ali ne mogu tvrditi da je astrofoto najkompleksnije i najzahtjevnije.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #28 u: 31.08.2010. u 01:02:37 sati »
Jedno laičko pitanje.

IMHO astrofotografija je možda tehnički vrlo zahtjevna što se tiče opreme, načina korištenja opreme i obrade fotografije. Međutim, meni se čini da je umjetničku fotografiju daleko teže snimiti zato što za to treba imati talenta odnosno "oko", nikakav fotoaparat niti objektiv neće puno pomoći ako nemaš talenta. Zato sam se i odlučio malo probati astrofoto. Na ovo pitanje najbolje mogu odgovoriti oni koji se uspješno bave i jednim i drugim  (Bobo...)  
« Zadnja izmjena: 31.08.2010. u 01:05:34 sati od orion69 »
...be open minded, but don't be stupid...

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #29 u: 31.08.2010. u 09:50:56 sati »
Sogurno je jedna od najzahtjevnijih. Posebno sto se tice hardvera.
No kao u svim djelatnostima, ako se zele prakticirati na vrhunskom nivou, postaju veoma zahtjevne.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)