Autor Tema: Astrofotografski rječnik  (Posjeta: 17412 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mladen

• AstroOtkrivač
  • Spol: Muški
Odg: Astrofotografski rječnik
« Odgovori #20 u: 29.11.2009. u 13:12:19 sati »
Sve to isto napravi ali sa instaliranim CHDK-firmwareom, ima ga i za A590.
Vidi npr. http://chdk.wikia.com/wiki/FAQ#Q._How_do_I_get_CHDK_onto_my_camera.27s_SD_memory_card.3F

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #21 u: 01.12.2009. u 23:35:36 sati »
Misljenja sam da se ne kaze ufotkati ili uslikati nego fotkati, fotografirati, slikati, snimiti.
Ako se oko toga slazemo, bilo bi dobro da postane standardni oblik izrazavanja.
Molim misljenje.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #22 u: 01.12.2009. u 23:40:08 sati »
Fotkati glagol koji naglašava trajanje radnje, dok ufotkati označava svršenu radnju.  :?:

Btw, kako nazvati rezultat registaxa (rezultat obrade snimke cca 1000 frameova sa video zapisa) - jel to snimka, fotografija ili jednostavno slika?
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #23 u: 01.12.2009. u 23:46:40 sati »
Hmm, ne slazem se bas. Koristi se i u futuru. Kako je onda svrsena radnja kada se nije jos ni dogodila?
No bilo kako bilo, mislim da je to neki iskrivljeni oblik.

Ako zelite moze se pitati nekoga tko se time bavi, a ako ne koristite oblik koji vam se sviđa.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #24 u: 01.12.2009. u 23:52:33 sati »
Mene isto vrlo često ti termini zbunjuju. Da li astrofotografi slikaju ili to rade samo slikari. Pod snimkom vrlo često podrazumijevamo video ili audio zapis nekog trajanja, ali nisam baš čuo da ljudi tako označavaju fotografije.  :?
Ufotkati, pa čak i fotkati je definitivno iskrivljenje glagola fotografirati. Ali sleng ne možemo staviti u neke okvire. Ako se počne govoriti ufotkati i primjerice to svi u nekom gradu koriste, onda to nije ništa manje legitiman izraz od fotkati (u Splitu taj izraz zasigurno nitko do prije par godina nije koristio).
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #25 u: 02.12.2009. u 00:19:02 sati »
Mislim da se izvedenica ufotkati ili uslikati vise koristi na teritoriju BiH. Moguce da je migrirala.
Rijec snimanje se koristi i za filmsko i za fotografsko.
Fotografiranje ne ostavlja prostora sumnji.

Snimak je vjerojatnije fotografija, a snimka opet moze biti oboje.

Buduci da se slikarstvo pojavilo prije, pretpostavljam da je s pojavom fotografije falilo terminologije pa se koristilo rijec slika i za fotografije.
I danas nekada ljudima kazem "fotograf", a oni meni "aaa, slikar ...". Doduse sve rjeđe.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 02.12.2009. u 00:47:17 sati »
Prema Anićevom riječniku hrvatskog jezika glagol slikati ima značenje stvarati slikarsko dijelo, ali razgovorno se koristi kao snimanje i fotografiranje. Dakle nije jezična greška upotrijebiti oba izraza. Takođe postoji i izraz uslikati kojii je etnološkog korijena i isključivo se koristi u smislu fotogragiranja. Ima i ironično značenje u smislu poziranja: jesam te uslikao.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #27 u: 02.12.2009. u 08:40:41 sati »
Misljenja sam da se ne kaze ufotkati ili uslikati nego fotkati, fotografirati, slikati, snimiti.
Ako se oko toga slazemo, bilo bi dobro da postane standardni oblik izrazavanja.
Molim misljenje.

Zar je toliko bitno? Meni se sviđa imati alternativu tako da mogu birati. Znam da je u stručnim krugovima vrlo važna standardizacija kako bi se izbjegli nesporazumi ali ovdje na forumu imamo samo jednog stručnjaka u tom području, ostalo su entuzijasti. U privatnom govoru bitno mi je koristiti što više različitih riječi za istu stvar.
Inače koristim riječ uslikati baš kao što je Beorn rekao - kao svršeni glagol. Dok nosim aparat onda slikam (nesvršeno) a kad sam gotov onda pogledam što sam uslikao (svršeno). I da, koristim riječ slikanje umjesto fotografiranje. I nisu mi fotografije nego slike.  :oops:
Trolor

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #28 u: 02.12.2009. u 08:42:07 sati »
Eto, a kad sam rekao da trebamo, kao astronomi, koristiti pojam prirodni sateliti, a ne mjeseci, onda ste me popljuvali. E sad za inat ću ufotkavati sve oko sebe, uregistaksirati i uslikavati [02*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #29 u: 02.12.2009. u 08:49:32 sati »
Zar je toliko bitno?
Meni je vjerojatno bitnije nego drugima.
Sto se tice jezicnog bogatstva, slazem se. Isao sam samo za svojim osjecajem da ima nesto arhaicno u tom izrazu (Anic/Davor su to potvrdili) i nisam ga koristio nikada.
No zapravo nije bas jako bitno, ofkors.