Autor Tema: Samogradnja  (Posjeta: 7118 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: Samogradnja
« Odgovori #10 u: 28.05.2006. u 17:42:22 sati »
Za postove ?eš se sam pobrinuti jer vidim da ti to dobro ide, a sladoled sigurno dobiš kada se sretnemo. Ma, i kavu, nisam cicija  :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Beri

• AstroMaster
  • Biser Galaktike
  • *
  • Spol: Muški
  • Mrzim žarulje
    • Scopemaking
Odg: Samogradnja
« Odgovori #11 u: 29.05.2006. u 21:53:29 sati »
na više mjesta sam pro?itao da se samogradnja teleskopa ne isplati na promjerima manjim od 200-250mm. tako?er, ve?ina tekstova o samogradnji je pisana prije 5-10 godina kada još nije bilo GSO i sli?nih kinesko-tajvanskih teleskopa.

Da, ovo s Tajvancima stoji.,.. prije jos cca 5 godina, teleskopi su bili bitno skuplji nego sada.....
Cinjenica jest da ce npr 200 mm dobsa biti jako tesko ako ne i nemoguce izraditi jeftinije u samogradnji nego sto recimo kosta kupovni kod Optimusa. I on ce biti svakome dovoljno dobar, barem nekoliko godina.

Samogradnja nije za stednju novaca.... no, dobijete tocno onakav teleskop kakav ste zeljeli. Bilo izgledom, velicinom, prakticnosti, ili bilo cega drugog.
I upravo zbog ovoga samogradnja nije dobar izbor za prvi teleskop, jer onaj tko nikad nije imao teleskop jos nije sebi definirao sto i kako hoce. Koristenjem tvornickog teleskopa jedno vrijeme, skuzis kako mozda zelis trazioc na nekom drugom mjestu na tubusu, okular mozda s druge strane, da ti je previsok, prenizak, da zelis ljubicasti tubus, ili bilo sto drugo :)
I najcesce ne mozes naci gotov teleskop onakav kakav trazis. Rjesenje je napravit ga sam :)
TS 15x70 dvogled
bez teleskopa :(
Kamera #15 Hrvatske Meteorske Mreže

http://www.scopemaking.net