Autor Tema: IYA 2009. - pripreme  (Posjeta: 62126 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: IYA 2009. - pripreme
« Odgovori #240 u: 08.02.2009. u 19:18:48 sati »
...Ako i tamo ne onda ili odustanem ili ga objavim kao popularan clanak. ...

Budeš li ikada imao nešto za objaviti, pošalji mi pa ćemo to objaviti na Zvjezdarnici. Bitno je da članak bude na HR jeziku, i da je namijenjen popularizaciji, odnosno da ga običan puk može razumjeti. Nije uopće važno je li objavljen ranije negdje drugdje i slično, Zvjezdarnica je otvorena svima koji imaju volje objaviti svoje članke iz svijeta znanosti.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #241 u: 08.02.2009. u 20:13:26 sati »
Pošto vidim da postoji dobra volja da se nešto promeni na bolje evo mog predloga.

Da se pokrene inicijativa za izmenu Statuta HAD (potrebno je dobro proučiti Statut HAD)

Da se na vanrednoj sednici Skupštine HAD usvoji izmena Statuta.

U Upravnom odboru HAD bi trebalo da budu zastupljeni:
1. Predstavnik Zagrebačke Zvjezdarnice
2. Predstavnik fakulteta
3. Predstavnik Planetarijuma
4. Nastavnik iz neke škole koji vodi astronomsku sekciju
5. Predstavnik iz astronomskog društva (naprimer Beskraj ZG)
6. Predstavnik iz astronomskog društva (naprimer Višnjan)
7. Predstavnik iz astronomskog društva (naprimer Vidulini)

Ovo sam čisto naveo kao primer. Vi radite onako kako je najbolje za Vas.

Ovakav radikalni zahvat imao bi uistinu veliku praktičnu snagu postavljanja astronomije u Hrvatskoj na čvrste noge.  Ne samo da bi uveo jedinstvenu koordinaciju djelovanja sveukupne astronomske populacije i odličan protok informacija, nego bi prvenstveno animirao i angažirao  mlađe ljude u kojima je najveći potencijal, a marginalizirani su.
Zanimljivo bi bilo čuti pro i kontra razmišljanja HAD-ovaca o toj ideji. 
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Dobson

• Jahač Kometa
    • Astronomski magazin
« Odgovori #242 u: 08.02.2009. u 21:15:36 sati »
Ja polazim od toga da će veliki deo posla u MGA 2009. odraditi upravo astronomi amateri. Pa treba valjda i naš glas da se čuje. Demokratski je.

Inače mi u Srbiji već imamo zakonski regulisano da nastavnik iz škole koji vodi astronomsku sekciju ili predstavnik amaterskog astronomskog društva ravnopravno ulazi u Upravni odbor kao i predstavnik Astronomske observatorije. Ne vidim u tome ništa loše.

Moj predlog je iz našeg iskustva.
« Zadnja izmjena: 08.02.2009. u 21:18:09 sati od Dobson »

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #243 u: 08.02.2009. u 21:49:34 sati »
Ne vidim u tome ništa loše.

Naprotiv! To bi bilo nužno. Najveći dio astronomskih aktivnosti leži na amaterima iz jednostavnog razloga jer su brojčano najzastupljeniji. Naravno da njihov rad nikako nije indentičan radu profesionalnih astronoma, ali i to jest astronomija. Pogotovo je hvalevrijedan rad entuzjasta predavača koji su najzaslužniji za popularizaciju ove lijepe znanosti i razvoj interesa kod najmlađih naraštaja. I zato svi moraju biti prisutni u ovakvim tijelima.  Ovakva inicjativa ništa ne košta, jer novac je za sada nerješiv problem, već iziskuje samo dobru volju. Ukoliko se stvari pomaknu s mrtve točke, a na ovaj način sigurno hoće, biti će i novaca.  :wink:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #244 u: 08.02.2009. u 22:12:03 sati »
Bravo Dobsone, mi se zapetljali i natežemo se oko nekih nepotrebnih stvari, a ti ravno u srž problema. Ovo je primjer koliko oni sa strane, koji su neutralni, jasnije vide pravo stanje stvari. Konkretno i direktno!

Offline Sale

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #245 u: 09.02.2009. u 10:23:21 sati »
Moj predlog je iz našeg iskustva.

Da, članstvo u DAS je otvoreno za sve bilo profesionalce bilo amatere (mada mi nije jasno što nemaju sajt na srpskom :109: ) ali koliko sam iz diskusije shvatio vi imate nekakvih zakonskih prepreka za objedinjavanje amatera i profesionalaca...

BTW Dobsone očekujem da se vidimo u 19h danas na Hem fakultetu  :wink:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #246 u: 09.02.2009. u 11:11:16 sati »
HAD je definiran kao strukovna udruga i clanstvo je uvjetovano titulom,
   naravno specifican profil udruge je vjerojatno bio potreban i ima svojih opravdanih razloga...
   ,mada onda ne znam zasto se zove astronomsko a ne akademsko IMHO...

I mada Danko predlaze HAD kao centar suradnje i koordinacije ,po meni on moze biti samo jedan
 od vaznih elemenata ,dok samo srediste mora biti organizacija u kojoj ravnopravno mogu
  sudjelovati sve zainteresirane strane astronomske zajednice ...

Ne vjerujem da ce se HAD mjenjati po statutu,no koja ce onda biti alternativa,
  vjerujem da ce se dogovorom moci doci do kakvog smislenog rjesenja..

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #247 u: 09.02.2009. u 13:59:51 sati »
Postoji alternativa HAD-u. Može se osnovati udruga koja neće imati takvih ograničenja, odnosno koja će biti otvorena svima, a ne zatvorena poput HAD-a. Treba vidjeti s Dankom može li se i ima li potrebe za time. Ako ustroj HAD-a predstavlja zapreku, i ne može se izmijeniti, onda preostaje jedino osnivanje nove organizacije koja neće imati takav karakter i koja će biti otvorena prema udruživanju sa svima, bez postojećih ograničenja. Pitanje je samo tko bi to trebao osnovati :wink:
« Zadnja izmjena: 09.02.2009. u 14:11:51 sati od Danijel »

Offline markoPŽ

• Astronaut
« Odgovori #248 u: 09.02.2009. u 14:44:26 sati »
Postoji alternativa HAD-u. Može se osnovati udruga koja neće imati takvih ograničenja, odnosno koja će biti otvorena svima, a ne zatvorena poput HAD-a.

....mislim da to bas i nije najsjajnije rješenje....astronomska zajednica je i ovako (čini mi se) razjedinjena boli glava,nove podjele tu mogu samo naštetiti....mislim da treba praviti alternativnu udrugu samo ako ne postoji nijedno drugo rješenje...

..ck music,let`s unite
bežte,bežte od mene sivi oblaci!

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #249 u: 09.02.2009. u 14:53:20 sati »
Kao obicno javljam se sa zakasnjenjem. Hvala lijepa sa savjetima sa strane ali mi u Hrvatskoj se moramo sloziti onako kako mi zelimo i kakove ideje nama dodu kao najbolje. Dosta mi je prijedloga kako su ovi a kako oni napravili. Mi moramo napraviti kako je nama najbolje. Prijedlozi sa strane se namecu onda kada nema sloge i dobre volje. Dakle, da budemo operativni. Na sastanku mozemo potegnuti sva pitanja koja nas tiste, i vidjeti kako ih rijesiti. Jedini uvjet da na sastanak ne dolazimo nabruseni kako cemo krivice svaljivati na druge. Idemo od pocetka kao grupa ljudi dobre volje da vidimo kako nam moze biti bolje. Status HAD-a se isto tako moze diskutirati, s argumentima a ne politikantski. Ima i drugih stvari koje se mogu diskutirati koje nas tiste. Veliki ce biti uspjeh ako se dogovorimo o nastavku i kako operativno rijesiti probleme. Dobio sam odgovor da se satsnak moze odrzati na Zvjezdarnici-Zagreb, mislim da se oko toga mozemo sloziti. Ako ima primjedbi neka se obrazloze argumentirano. Vrijeme sastanka bi moglo biti iza 22 veljace (dolazim slijedeci ponedjeljak), detaljnom danu i satu mozemo odluciti kada se vidi koliko ce biti prisutno ljudi. U tom smislu zamolio bih Danijela da prikupi imena onih koji bi zeljeli doci, naravno i ogranicenja dana kada ne mogu, eventualno da obavijeti one koji nisu na forumu, i da onda uskladimo vrijeme sastanka. Za one koji dolaze izvan Zagreba mozda je vrijeme sastanka negdje oko sredine dana. Evo toliko, i molim prijedloge.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |