Autor Tema: IYA 2009. - pripreme  (Posjeta: 62128 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: IYA 2009. - pripreme
« Odgovori #260 u: 09.02.2009. u 22:23:14 sati »
Pa eto, kao član AstroForuma bit ćeš informiran i ubuduće o svim novostima kod nas da ih ne moraš tražiti, mi smo ti vrlo ekspeditivni oko toga :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #261 u: 09.02.2009. u 22:37:36 sati »
mislim da bi bilo dobro kontaktirati HRT i videti dal bi bili zainteresirani napraviti kakvu  emisiju o astronomiji opčenito i astronomiji  u Hrvatskoj .... pa da se ta jedna serija pusti u "udarnom" terminu poslje dnevnika :) ... ili da ih se nagovori da pustiju nekakve dokumentarce iz područja astronomije  ....

Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #262 u: 09.02.2009. u 23:19:12 sati »
Upit IceFisherman-a samo pokazuje koliko nema nikakovog protoka informcije. Ako se pogleda na stranice MGA2009 pod O MGA2009 postoji lista ljudi koji rade u odboru. Postoji Darije koji se bavi odnosom s javnoscu i vec je odavno kontaktirao sve medije. Bilo je govora na njima o toj godini i obecanje da ce se nesto vise sloziti. Jos jednom se pokazuje potpuna razjedinjenost astronoma.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #263 u: 09.02.2009. u 23:28:58 sati »
Za nešto postići treba biti dosadan i to jako dosadan, To najbolje znam iz svog iskustva na polju društvene aktovnosti u mom kraju. Samo jednom ili dva puta javiti se medijima i odustati ako odbiju je skoro kao i ništa ne napraviti. Konkretan primjer je da već mjesec dana ganjam odgovore na pitanja po jednom lokalnom problemu i dobivam šutnju.. Da odustanem? Ne, idem dalje biti dosadan i pisati o tome dok se nšto ne napravi. Mislim da tako treba i s astronomijom. Dakle upit Icea je na mjestu. Treba pitati opet i opet i opet i o svakoj odbijenici ili šutnji nešti prokomentirati. I šutnja je odgovor.

Za nešto napraviti u većini slučajeva ne treba novac, već volja! Bez volje i entuzijazma nema kruha ni pomaka nigdje, pa ni u astronomiji. A uz volju ide i doza dosade prema svima onima koji mogu na ne rade ništa (pr. mediji na polju popularizacije). Te kritika istih preko vlastito stvorenih medija.

Ne vidim zašto bi bili toliko autonomni da zanemarujemo druga pozitivna iskustva. Ne moramo uzeti ničiji model (Slovenija, Italija, Srbija...), ali možemo iskoristiti nka njihova pozitivna iskustva i na temelju njih napraviti svoj model razvoja astronomije u RH.

Astronomi na ovom forumu su i te kako ujedinjeni, to govori broj ostvarenih zajedničkih promatranja, posjeta planetarijima i čak odlascima u druge države. Mislim da te podatke ne treba ničim nadopunjavati, govore sami za sebe.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #264 u: 09.02.2009. u 23:43:54 sati »
Slazem se s tobom po sva tri pitanja.....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #265 u: 10.02.2009. u 00:23:59 sati »
Samo da podsjetim, večeras je u Republici Srbiji bilo svečano proglašenje Međunarodne godine astronomije 2009. za Srbiju. Evo kako je to bilo, Sale je to ovako opisao:

Citat:
Dakle bili smo na svečanom otvaranju MGA u Srbiji.
I šta da kažem, svečana sala hemijskog fakulteta je bila mala da primi sve zainteresovane što može samo da raduje
Odmah ću krenuti od onih koji nisu bili prisutni dakle Ni Saša a ni Janko se nisu pojavili iako je jedan koordinator projekta Kapija Univerzuma a drugi projekta 100 sati Astronomije no šta je tu je. Sama svečanost je počela kraćim upoznavanjem prisutnih sa samom MGA od strane Nikole Božića, koji je ukratko predstavio i sve projekte koji su planirani  u okviru obeležavanja ova godine. Posle njega su nam se na kratko obratili, svako predstavljajući svoju organizaciju i planove istih u vezi MGA:
dr. Milan S. Dimitrijević, Društvo Astronoma Srbije
dr. Zoran Knežević, Astronomska Opservatorija Beograd
dr Miodrag Mateljević, Matematički Fakultet Univerziteta u Beogradu
dr Tijana Prodanovć, Dep. za Fiziku Nosovsadskog Univerziteta
i na kraju ispred AD "Ruđer Boškovć" dr Miodrag Dačić...
Ne znam za ostale goste ali meni nekako najviše leži stil obraćanja auditorijumu jedine dame među govornicima, vrlo opušten, ležeran i potpuno prirodan stil komunikacije je sasvim sigurno odlika prave osobe za približavanje nauke široj publici da ne kazem pravi popularizator kakvih nam treba još više (FameLab ostavljam onima koji vole da koriste Google  )...
Ustvari ostali su održali klasične govore kakvi se očekuju u ovakvim prilikama što je u redu jedino št je meni zasmetalo a to je stvarno sitnica je da su i profesionalne Astronome i Astronome Amatere predstviljali ...profesionalni Astronomi... šteta bilo bi lepo da je među govornicima bio i neko iz domaće amaterske astronomije no možda drugi put....
Na kraju svima namse obratio potpredsednik Vlade i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić koji je najavio podršku nekim određenim projektima (npr završetak Opservatorije na Vidojevici) i sredstva namenjena MGA da bi na kraju i zvanično prolgasio Međunarodnu godinu Astronomije u Srbiji otvorenom da bismo na kraju svi zajendo odgledali zvanični trejler IYA2009.
Sve u svemu jedan relativno svečan i formalan čin koji je ipak na jednom mestu okupio podosta ljudi koji se u ovim našim krajevim bave astronomijom bilo profesionalno bilo amterski ili samo kao znatiželji ljubitelji ove nauke. Naravno bilo je zadovoljstvo sresti se i porazgovarati sa starim znancima.

Čestitam našim kolegama iz Srbije, ima ih i na Astroforumu :hopla:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #266 u: 10.02.2009. u 10:26:13 sati »
Evo moj prijedlog. Uz aktivnost prema medijima pogledajmo što kome leži od posla pa to iskoristimo. Bez obzira na struku čovjek će uvijek raditi najbolje ono što mu leži (motiv je bitan). I onda neće biti nikakvih upita što je tko napravio na nekom drugom području. Ne moraju svi raditi na popularizaciji ili na mjerenjima. Ako se netko zna probiti u medije nek to radi, ako netko zna pronaći ekstrasolarni planet neka to radi, a nadopunjavati se uvijek možemo.
Ne određivati 'što je potrebno' nego što najbolje možemo napraviti.
A što se edukacije mladih tiče, pružimo im nešto konkretno. Prvenstveno mislim na promatranja i baratanja teleskopima. Koliko sam vidio to je onaj početni impuls koji privlači. Ja danas ne mogu nikom reći: dođi tamo i tamo, tada i tada i netko će te naučiti kako se snaći na nebu, kako okrenuti teleskop i sl. Mislim da o ovakvim stvarima moramo raspravljati.
I treba će dosta živaca jer će se sigurno naći ljudi koji vole izbjeći posao, al toga uvijek ima pa o tome ne treba raspravljati.

P.S. Danko, objasnit ću ti kad se nađemo zašto sam malo burnije reagirao. Znam da Jaša nije mislio loše kako je ispalo. Uostalom ja sam ga pozvao da se javi na forum i da se na još jednom mjestu povežu profesionalci i amateri. I znam da je Jaša spreman raditi i nešto napraviti.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #267 u: 10.02.2009. u 11:00:01 sati »
Uostalom, objasnit ću sada. Jašin komentar ispao je potcjenjivački za sve koji rade, a nisu imali priliku (zbog političkog ili bilo kojeg razloga objaviti). Nije bilo teško zaključiti da će oni prozvani reagirati još burnije (s punim pravom) i da bi moglo doći do prekida suradnje prije nego je i počela. Zato sam napisao nešto što nije bilo ni preblago ni preoštro, a što je po mom viđenju potpuno ispravno. Stalo mi je do suradnje. Ako sam time potakao nepotrebna prepucavanja umjesto da ih smirim žao mi je, ali ipak su se neke stvari dovele u red. Mislim da više ne bi smjelo biti priče o tome čiji je rad vrijedniji.

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #268 u: 10.02.2009. u 14:26:20 sati »
Prestanimo se prepucavati idemo na konkretno. Prije svega molim procitajte OBAVIJESTI na MGA2009 ili na stranicama HAD-a.  Mozda ce nekoga zanimati.

Svecanosti otvaranja povodom MGA2009 ima posvuda u Svijetu, treba svima njima cestitati. Bilo bi previse da se sve to objavljuje na stranicama MGA2009. Jedino je zalosno da u Hrvatskoj MGA2009 je inicijativa entuzijasta. Trebate samo vidjeti kako je HAZU po tom pitanju ispao. Zalosno!

Predlazem sastanak 28.2. (subota) u 11 sati na Zvjezdarnici-Zagreb. Tocke koje vidim da bi mogle biti predmet diskusije i koje po mom misljenju su najvaznije:

1. Objedinjavanje sustava informacije. Naime ne samo skoro svaka udruga nego i pojedinci imaju izuzetne internetske stranice i informacije, i tako treba biti i treba podrzavati. Medutim od velike bi koristi bilo da se na jednom mjestu daju informacije koje se pojavljuju na tim adresama u sazetom obliku (par recenica) s vezom tada na potpuniju informaciju na pojedinim adresama. Nikome to ne zadire u individulanost ali bi ljudi sa strane, koji nemaju vremena pretrazivati, mogli biti informirani o bitnim stvarima i naci informacije na pojedinim adresama. Npr. na ovom forumu ja nemam vremena ici na sve dijelove i zati mi Danijel upucuje na pojedine informacije. Hvala!

2. Popularizacija. Prije svega prouciti status tiskanog medija koje pojedine udruge ili pojedinci izdaju. U Svijetu to vise ne ide. I veliki znanstveni casopisi, kao i popularni sve vise odstupaju na racun elektronskih medija. U Europi je svaka zemlja imala svoj casopis, recimo, za fiziku. Kao sto danas u Hrvatskoj za astronomiju. U Europi svi su se ti casopisi, osim izuzetaka ali oni su prakticni nestali,  udruzili u jedan ili dva, ali i oni muku muce u odnose na elektronicke medije. Predlazem da o tome detaljno prodiskutiramo i vidimo sto dalje.

3. Potpora projektima. Ima dosta individualnih projekata koji svatko za sebe drzi bojeci se krade ideja. S takovom filozofijom nikuda ne mozemo. Treba se nauciti priznanje onom koji ima ideju ali i onom koji pomogne je realizirati. To je rezultat civilizacijskog razvoja, i bez njega bili bi u kamenom dobu. Pojednica moze izvuci manji projekt ali za veci treba potpora. O tome bi se trebalo pricati.

O HAD-u i prmjeni statuta, skolstvu, nerazumjevanju okoline.... jednom drugom prilikom. To su veliki zahvati, ali i bezplodni. Statuti se donose kada se vidi svrha, zajednicki interes, kada je suradnja, postovanje medu sudionicima a tu smo jos daleko. Idemo poceti od onog sto nikome ne zadire u njegov ego i na tome stvarati povjerenje. Jednom kada ce biti povjerenja tada i statut nije potreban. Stvarati statut misleci da ce biti bolje je izmisljotina birokrata, jer u problemima ne rjesavaju ljudski nego paragrafima istog.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Sale

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #269 u: 10.02.2009. u 23:05:37 sati »
.... Sale je to ovako opisao:....

Što je verovatno najduži tekst o tom događaju [37*
To čisto da ne bude kako je kod nas sve sjajno .... uostalom koga intersuje može da pročita i Zorkićev odgovor zašto nije prisustvovao otvaranju.... šteta...

No naša amaterska astronomija nije tako jaka kao npr u Hrvatskoj.... Jeste imamo Letenku koja je sjajna stvar ima tu još lepih dogašanja npr BAV i slično ima i entuzijasta ali..... neka me neko ispravi ali ne znam nikoga u Srbiji (izuzimajući IS Petnica) da ima ozbiljan program posmatranja ....