Autor Tema: IYA 2009. - pripreme  (Posjeta: 59436 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
Odg: IYA 2009. - pripreme
« Odgovori #190 u: 29.01.2009. u 10:30:47 sati »
Slozio bih se donekle da bi prioritet trebalo dati uvodenjem u skolstvo astronomije, odnosno dignuti na visu razinu onako kako se predaje. O tome bi najprije trebali reci profesori i, najvaznije, dati prijedloge kako poboljsati. Oni se neposredno ukljuceni u taj problem. U okviru HAD-a imamo sekciju za skolstvo i dosta je aktivna, mada malo s problemima. Popularizacija je jako vazna, da se siroki sloj ljudi upozna s najnovijim dostignucima ali i naobrazbe onih "zakasnjelih" koji nisu imali prilike cuti vise o tome sto je Svemir ili sire znanost. Nesto kao Horizon, medutim mi smo jos svjetlosne godine od takovog, najvise radi toga jer se ide za jeftinom popularizacijom tipa Big Brother. Ako MARKOPZ misli ozbiljno, a vjerujem da je njegova izjava cinicna, za takovo sto onda se toga treba kloniti kao vrag tamjana. Mogao bih nabrojati nekoliko primjera gresaka znanstvenika kada umjesto ozbiljnog rada u sirenju rezultata idu u medije.  HRT objavi svjetski rezultat, 15 min znanstvenik ima priliku biti popularan a onda padne u izolaciju. Ozbiljnom popularizacijom tek mozemo razmisljati kada smo jedinstveni i kao grupa pokazemo svu nasu vrijednost. Ima primjera kada se netko kao individua probije sa svjetskim rezultatima (Korado) i tada sigurno dode u medije.  Medutim o rezultatima mnogih koji imaju lijepe rezultate ali ipak nisu svjetski, a na tim ljudima stoje temelji znanosti, o nima se nezna. Npr. nas institut Ruder ima reputaciju jer se spominje kao ustanova kada se netko od znatsvenika probije u medije sa rezultatima. Afere za jeftinu reklamu mu ne trebaju, ili da netko ode u Big Brother.

Najveci je problem sto mnogi mladi ljudi, kreativna djeca, nemaju prilike u ranoj dobi samostalno naci mjesto gdje svoju kreativnost mogu razvijati. U Zagrebu mogu doci na zvjezdarnicu (u skoli nisam cuo o zvjezdama ali me moja znatizelja odvela na to mjesto) medutim gdje ta djeca mogu naci ostvarenje svoje maste drugdje, npr. Karlovac, Virovitica,... Tu amaterska drustva imaju odlucujucu ulogu i treba ih jako podrzavati. Moja suradnica (nije potrebno ime) iz Pule svoje je ostvarenje kreativnosti nasla u Visnjanu (tesko je to mjesto zvati amaterskim) a zatim krenula dalje. Dakle skolstvo je vazno ali moraju se odgajati, i brinuti o njima kao najdragocjenije sto imamo, kreativna djeca kojima je ionako skola samo dodadna naobrazba.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #191 u: 29.01.2009. u 12:26:28 sati »
Mali offtopic, nebi da raspravljamo o tome, ali pročitajte. Zanimljivo je:
http://www.nytimes.com/2009/01/27/science/27essa.html?_r=1&ref=science

Problem je što prema HNOS-u treba rasteretiti naše učenike i dati im "kvalitetne informacije koje će ih učiniti kompetentnim u struci...". što li već ne, pa se teži rasterećivanju. Obzirom na to, skeptičan sam glede mogućnosti uvođenja novog, dodatnog predmeta u škole. Možda bi se moglo postići da bude izborni tipa etika, vjeronauk i sl. Drugi problem u tom smjeru je naravno literatura (tiskanje udžbenika kod nas veliki je problem i prilično nastave školstva i visokog školstva radi se po zastarjelim udžbenicima) te edukacija, osposobljavanje nastavnika za rad na tom polju (tu pretežno spadaju nastavnici geografije i fizike). Kako često nastavnici imaju puno razreda te natjecanja i dodatne sate iz svojih predmeta, sumnjam da bi tek tako pristali na uvođenje još jedne dodatne obaveze. Oprostite na tako crnom pogledu, ali pokušavam ukazati na to u čemu je sgve problem u uvođenju astronomije u školstvo i edukaciji mladih po tom pitanju.

Trebalo bi razmisliti možda da prirodoslovne gimnazije uvedu astronomiju kao predmet, pošto imaju veći naglasak na prirodu od opće i manje "postranih" predmeta (možda u sklopu fizike).

U svakom slučaju mislim da bi nastavnici koji bi se odvažili ući u projek astronomije u školama trebali biti u kontaktu i dobrim odnosima s astronomskim društvima, zvjezdarnicom i HAD-om. Službene institucije trebale bi se brinuti za literaturu i stručne skupove (usavršavanja u struci - kao skupovi koje imamo na Zvjezdarnici svaka 3 mjeseca), a amaterska društva za probleme u hodu - pojašnjavanje praktičnog rada s teleskopom i snalaženja na noćnom nebu. Iskusni promatrači trebali bi biti redoviti gosti u školama.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #192 u: 29.01.2009. u 13:36:29 sati »
Iskusni promatrači trebali bi biti redoviti gosti u školama.
Točno! Ako se u ovoj situaciji uvede u školu predmet astronomija bilo bi to: 'ah ne još jedan predmet!'
Ako bi to vodili profesori i njima bi to bilo: 'ah ne još jedan predmet!'
Međutim ako to rade ljudi iz ljubavi prema astronomiji i ako to slušaju učenici kojima nije obavezno slušanje onda su mogući dobri rezultati.
Drugim riječima redovni tečajevi, a ne redovni predmeti.

Što se medija tiče stanje bi se moglo vrlo kratko izraziti
Mediji kontroliraju znanost umjesto da znanost kontrolira medije (ovo drugo mislim u pozitivnom smislu).
Ispada da su urednici u medijima pametni, a znanstvenici blesavi.

Opet ponavljam, ne treba zapustiti znanstveni rad ni popularizaciju, ali obrazovanje je ključ.
I ne treba očekivati rezultat za godinu dvije, nego dugoročno.
Ovaj forum dođe kao brain storming, pa nek se nađe i moje mišljenje. A da se trebamo naći i porazgovarati i to je točno.

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #193 u: 29.01.2009. u 13:51:55 sati »
prošle godine sam ja na faksu ( na satu engleskoga ) imal  prezentaciju o upotrebi računala  u astronomiji.......  prezentaciju sam popunil sa razno raznim slikama  iz svemira .. i svaki put kad se je okrenul slide je bilo "wooow" ..... tak da očigledno ima ljudi koji su zainteresirani  slušati(ili barem gledati slike )   o astronomiji  8)

... a i uvek se bu našel neko ko bu rado o tome pričal
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #194 u: 29.01.2009. u 14:59:29 sati »
Već treću godinu za redom, ovo je jedan od najčitanijih članaka na Zvjezdarnici. Zašto, ni dan danas mi nije jasno? :shock:

On oslikava (dio) stanje znanosti u RH...

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline markoPŽ

• Astronaut
« Odgovori #195 u: 29.01.2009. u 18:50:14 sati »
cini mi se da sam sinoc malo skrenuo s teme.... al evo samo još redak il dva....
ja kad sam bio klinac gledao sam sa tatom dokumentarce,poneki crtić il´film i Muzički tobogan.....danas 80% djece odrasta tražeći uzore u Big brother Dvinama, Marku L. i Ivanu H. kud to vodi? kako će nam izgledati država za 10 godina,ako se to ne promjeni?
.. i svaki put kad se je okrenul slide je bilo "wooow" ..... tak da očigledno ima ljudi koji su zainteresirani  slušati(ili barem gledati slike )   o astronomiji 
.....kul!
bežte,bežte od mene sivi oblaci!

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #196 u: 31.01.2009. u 03:50:27 sati »
Cestitke Zvjezdarnici.com na 3 godine postojanja. Nije samo postojanje sto je vazno nego kvaliteta koja je isla s njom. Citam o clanovima tima, impresivno, i nadam se upoznati ih osobno. Mislim da imamo o cemu pricati. Umorana sam i nemam previse inspiracije za pisanje, a sutra putujem rano za Harvard, sada sam na Florida State University. Zapravo na Harvardu idem vec godinama na Harvard-Smithsonian Observatory, koji imaju sekciju teorijske atomske i molekulske fizike, obuhavacaju veliko podrucje istrazivanja svemogucih procesa u rasponu energija od pozadinskog zracenja do sok valova nakon supernove.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #197 u: 05.02.2009. u 00:05:35 sati »
Što je s naših 100 sati astronomije? Idemo u taj projekt?

Ja bih počeo za dva tjedna s prvim predavanjima u tom projektu....

I da.. U solinu imaju projekt "100 sati astronomije!"....mislim da su nam uzelu ideju... :(

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #198 u: 05.02.2009. u 00:42:48 sati »
Nisu nam uzeli ideju, to može održati tko god hoće. Možemo napraviti svojih 100 sati astronomije by Zvjezdarnica ili AstroForum :wink:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #199 u: 05.02.2009. u 01:21:30 sati »
Ma znam...  :mrgreen:

Dakle ne znam jel tko počeo s time, ali ako nije ja počinjem 25.02...Bit će još najava...