Autor Tema: IYA 2009. - pripreme  (Posjeta: 59354 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dobson

• Jahač Kometa
  • Spol: Muški
    • Astronomski magazin
Odg: IYA 2009. - pripreme
« Odgovori #230 u: 07.02.2009. u 23:33:25 sati »
Hteo sam nešto da predložim u vezi sastanka u ZG posvećenom MGA 2009.

Obavezno da dođe predstavnik iz svakog astronomskog društva ili pojedinac zainteresovan da pomogne u obeležavanju MGA 2009. Pojedinac ili predstavnici astronomskog društva neka napišu na papiru šta su do sada uradili i šta imaju u planu da urade. Obavezno da dodaju ime i prezime osobe za kontakt sa društvom, brojeve telefona i adrese za elektronsku poštu.

Zovite na sastanak ljude sa fakulteta, Antu iz Planetarijuma, predstavnike iz Zagrebačke Zvjezdarnice i sve astronome amatere koje znate.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #231 u: 07.02.2009. u 23:38:02 sati »
Što se popularizacije tiće moram priznati da sam ipak oborio dosta zidova (POU i knjižnica).

Zidova nema dok radim o svom vremenu i trošku i neslužbeno. No čim bih htio da imaju djeca neke konkretne koristi od toga, da se nešto službeno organizira, malo pripomogne (naime moja stipendija od 1000 kn uz sve druge troškove jedva pokriva i astronomiju) - no u moram iznimno pohvaliti Zajednicu tehničke kulture koja je s nekim sredstvima uskočila. Zahvaljujući tome sve ću djeci na CDove složiti da na kraju imaju, mogu im bez problema kopirati sve materijale i još ću im neke astropoklone na kraju pripremiti koji su najviše bili i volje pokazali....

Puno hvala na materijalima ,ako ja mogu s čime pripomoći, samo javite!

@ dobson
Odličan prijedlog. Kranut ću u akciju barem cijela toga :)
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #232 u: 08.02.2009. u 08:42:35 sati »
Hteo sam nešto da predložim u vezi sastanka u ZG posvećenom MGA 2009.

Obavezno da dođe predstavnik iz svakog astronomskog društva ili pojedinac zainteresovan da pomogne u obeležavanju MGA 2009. Pojedinac ili predstavnici astronomskog društva neka napišu na papiru šta su do sada uradili i šta imaju u planu da urade. Obavezno da dodaju ime i prezime osobe za kontakt sa društvom, brojeve telefona i adrese za elektronsku poštu.

Zovite na sastanak ljude sa fakulteta, Antu iz Planetarijuma, predstavnike iz Zagrebačke Zvjezdarnice i sve astronome amatere koje znate.

Eh Dobsone, to nije baš tako jednostavno. Nemamo nikakvih podataka koliko u Hrvatskoj ima astronomskih društava, pogotovo ne onih koja su uopće aktivna. Ima ih koji su samo na papiru, (poput Astronomske udruge iz Virovitice), a u praksi zapravo ne postoje. Popis na DMOZ-u pokazuje što otprilike imamo u Hrvatskoj. Isto tako, ovdje ima puno ljudi na forumu, no koliko od njih je učlanjeno u astronomska društva ne znamo. Ne družimo se ovdje po astronomskim društvima nego su tu prije svega pojedinci, najvjerojatnije nisu članovi niti jedne udruge. Ima puno ljudi koji žive u sredinama u kojima nema astronomskih udruga, niti znaju za još kojega astronoma u svojoj blizini. Ovaj je forum pomogao u nekoliko slučajeva da se ljudi povežu jer su tu pronašli još astronoma iz svoje okolice, a da se nisu poznavali prije toga. Do sada u Hrvatskoj nitko nije vodio računa o astronomskim društvima tako da ne postoje nekakvi službeni podaci koliko ih ima i gdje. No, to je posljedica svega ovoga što se (ni)je događalo svih ovih godina i što želimo promijeniti. Bilo bi dobro da nam napišeš kako je to kod vas u Srbiji, kako ste organizirani, tko vodi računa o astronomskim društvima kod vas, o vašim planovima za IYA 2009 i slično, mislim da bi nam to puno pomoglo oko sređivanja ovog zapuštenog stanja u Hrvatskoj. Tim više što će ovo pročitati i naš novi glavni šef, Danko, koji se prihvatio ove nezahvalne uloge dovođenja nekakvog reda u astronomiju u Hrvatskoj. I njemu će to biti od velike koristi, kao i nama. Dakle i vaš doprinos u tom pogledu može pomoći nama ovdje.

Što se tiče prijedloga da zovemo ljude iz Tehničkog muzeja, fakulteta i sa zagrebačke Zvjezdarnice, to je jako dobar prijedlog i mislim da oko toga neće biti problema :hopla:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #233 u: 08.02.2009. u 09:38:28 sati »
Što se popularizacije tiće...

Zidova nema dok radim o svom vremenu i trošku i neslužbeno. No čim bih htio da imaju djeca neke konkretne koristi od toga, da se nešto službeno organizira, malo pripomogne (naime moja stipendija od 1000 kn uz sve druge troškove jedva pokriva i astronomiju) -

nadovezujem se na tvoj tekst ali i prijasnji od svih pomalo oko znanstvenika i edukatora / znanosti i edukacije...u sad i po evropi, japanu, kini....znanstvenik/ci nece dobiti ni jedne jedine lipe ni lipice za ma bilo kakav znanstveni projekt ako u njega nije ukljucen korpus edukacijskih sktivnosti i popularizacija u javnosti /mediji i edu/..kod nas ispada da znanstvenike skoro pa nesmijes ni pitati kako se zovu a kamo li sto rade...znanost i znanstvenici koji nemaju elementarnog vremena za edukaciju i popularizaciju nemaju nikakvog smisla...to da covjek /znanstvenik, institucija, projekt../ razumije, istrazi, shvati kako "krijesnica upali lijevo zadnje svjetlo" te da to moze promijeniti svijet, ne znaci ama bas nista ako o tome nitko ziv osim troje ljudi na svijetu i jedan casopis ("cc") kojeg cita glavni urednik i jos poneki od clanova urednistva nema pojema...nitko nece prepoznati vrijednost i valjanost toga...javnost se odmice od znanosti jer je to nesto strano i veliko i nerazumljivo...a znanost je svuda oko nas i lijepa je i zanimljiva je i primjenjiva je...

isticem kako ne pljujem po osobama ni titulama, karikiram stvari na nacin da se shvate i da se na njima djeluje u nadi da cemo uspijet izvuc nesto iz svega toga..

frank! samo izdrzi i radi, u nadi da ce se stvari u ovoj jadnoj zemlji promijeniti na nacin da se ljude plati za njihov nesebican rad..prokleta i politika i naredbe izvana koje nas zele napraviti kolonijom (duga prica) nesposobnih neznalica...kada se pocne placati za ovo sto svi mi tu radimo tada cemo znat da je stvar krenula (ne zato jer marino, ili danijel, ili netko treci hoce novac, mi cemo ovo sto radimo raditi ovako i onako, ali bi uz potporu sve islo bolje, brze, jace, vise, ali TAJ glas moramo uz pomoc i danka i jase i drugih i NAS samih pronjeti dalje.
(uostalom jedna velika medijska stvar upravo se kotrlja u zavrsnoj fazi, no o tome ce darije /d@rius, s hsa/ reci prve rijeci kada dodje vrijeme...
m
m
« Zadnja izmjena: 08.02.2009. u 09:45:13 sati od 2001 »
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #234 u: 08.02.2009. u 10:56:22 sati »
Uh, dok sam pročitao sve od svog posta mogo sam održat 100 sati astronomije  :mrgreen:

Al da pojasnim. Danko se uvrijedio iako nisam ništa zlo mislio, a ponajmanje nisam aludirao na njega. Masnim slovima sam napisao jer bih volio čuti odgovor na to pitanje. A da budem doslijedan  napisat ću masnim slovima da nisam rekao da cc časopisi nemaju istinski vrijednih radova!
Samo sam čini se počeo 'analizu svetog pisma'. Htio sam reći da cc ne treba biti dominantniji pokazatelj od praktičnog uspjeha. I sve treba analizirati, a ne vjerovati nekom kog je netko postavio da ocjenjuje. Moj stav je da svatko treba vjerovati svojoj analizi i procjeni jer, ako ništa drugo, kad pogriješi neće si moći predbaciti da je bio glup i povjerovao nekom drugom.
I još nešto. Svaka ideja je dobrodošla, ali ako ju svijet nije sposoban prihvatiti, ma kako ona dobra bila, onda ju i neće prihvatiti. I tu ništa ne možemo koliko god se trudili. Zbog toga se ne treba uzbuđivati. Onaj maslinar za mene je napravio izuzetno vrijedan rad (ako je to radio planski), a to što mu svijet to ne priznaje to je gubitak svijeta koji je morao naći način da to iskoristi. Sličan, ali puno poznatiji gubitak svijeta zove se Giordano Bruno. Nadam se da sam sad jasno napisao i da Danko, Jaša i svi ostali neće shvatiti to kao da omalovažavam njihov trud. Al dobro je da se stvari raščiste.

Offline jasa

• AstroPripravnik
  • **
    • Moj stari astro homepage...
« Odgovori #235 u: 08.02.2009. u 14:22:30 sati »
Citat:
Uh, dok sam pročitao sve od svog posta mogo sam održat 100 sati astronomije... 

Otprilike se slažem sa ovom izjavom - nisam pretpostavljao da će se razviti tolika diskusija.

Kao prvo vezano za CC radove - da se razumijemo, ne tvrdim uopće da je cc rad mjerilo koliko je netko dobar znanstvenik, nažalost imamo takav sistem i neki sistem mora postojati. Dapače da opet okrenem priču na drugu stranu ima "ajme meni" cc radova koji su mlačenje prazne slame. No s druge strane ipak ti radovi prolaze neki review i čita ih obično netko tko ih u potpunosti razumije. Za razliku od toga na npr. zvjezdarnici.com ili nekom drugom časopisu se mogu objaviti rezultati bilo kakvi, malo tko će provjeriti njihovu vjerodostojost.

Zabluda je da profesionalni astronomi se bave SAMO promatračkom astronomijom, promjenjivim zvjezdama i exoplanetima! To je blisko amaterima jer oni obično dolaze iz tih promatračkih voda pa smatraju da je astronomija samo vezana za takve teme i stvari.
Moja tema doktorata i time čime se ja bavim nema veze sa promatračkom astronomijom - bavim se kozmičkim zračenje, oblacima, utjecajem Sunca i kozmičkog zračenja na klimu, predikcijom spaceweathera i sl. Moja osobna dobra volja (koja me u principu odvlači od toga što trebam napraviti) je možda jednoga dana srediti hvarski solarni teleskop. Također drugi ljudi koji rade na OH se također bave spaceweatherom (Bojan), modeliranjem Sunca (Tomislav) i predikcijom sunčevog ciklusa (Roman). Ti ljudi stvarno puno rade i imaju dobrih radova... njihov problem je što si nisu odvojili vremena da se malo približe amaterima naprave neku stranicu ili napišu tekst o tome čime se točno bave.
Slažem se sa Marinom da profesionalni astronomi premalo vremena odvajaju za popularizaciju astronomije, ali tomu je djelomično i kriv sistem. Sistem je takav da ja mogu organizirati 500 predavanja, staviti u pognon 100 teleskopa i napisati 100 članaka u ČiSu i drugim takvim časopisima i to mi se ne broji ni 0% kod našeg ministarstva. Broji se samo jedna jedina stvar koje minsitarstvo gleda (za napredovanje u zvanju, odobravanje projekata, novaka, novac itd.) - broj cc radova! I sasvim im je svejedno jel su ti radovi mlačenje prazne slame ili vrhunski znanstveni radovi. U svijetu je također slično... prema tome sam sistem već navelike odvlači profesionalce od popularizacije!

Druga stvar koja vidim da se povlači ovdje je neka ljubomora jer amateri misle da profesionalci sjede na novcima, ništa ne rade i oduzimaju novce amaterima koji bi htjeli raditi. Uvjeravam te da je situacija toliko loša da trenutačno kupujem valstiti papir da si printam članke na poslu, imam vlastitu mrežnu opremu i laptop na kojem radim na Opservatoriju Hvar. Također tu su se nagomilali ogromni dugovi i svemu prijeti zatvaranje!

@Greg:
Hvala ti za ponuđenu pomoć oko promatranja - trebat će i to, ali trenutačno tražim nekoga tko je dobar elektroničar i tako bi pomogao da se 6motora od teleskopa spoje na upravljački kompjuter pomoču releja i upravljačkog sklopa. Sve se zna i sve je dostupno (ako treba dio ću platiti i iz vlastitog đepa, jer trenutačno nema novaca, ali možda nešto bude) samo da se to napravi.

Što se tiće 65cm teleskopa, to nije moja domena niti sam se ikad time bavio. Time se bavi Hrvoje i znam da dosta mjeri jer je on najčešće na Hvaru. Ako te nešto točno zanima pitaj mene (imaš moj mail pa ću ga ja pitati kad ga vidim). Neznam točno podatke koje rezultate sve ima - no pogledaj možda nađeš koji članak koji tražiš na http://bib.irb.hr/lista-radova?autor=96760.

Pozdrav
J.

« Zadnja izmjena: 08.02.2009. u 14:29:48 sati od jasa »

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #236 u: 08.02.2009. u 14:48:41 sati »
Malo kasnim ukljuciti se u diskusije jer je vremenska razlika. Osim toga nedjelja je a crkao mi je punjac za laptop a bareija je gecrk. Dakle, i ja se pridruzujem onima koji su rekli da je puno toga napisano, i jednostavno nisam sve procitao. Mozemo do besvjesti pricati o cc radovima, znanstvenicima, amterima ali odgovor je jednostavan. Ja u svojem poslu radim na problematici gdje smatram da za moje rezultate netko mora cuti, i tada idem objaviti tamo gdje znam da ce najsiriji broj znanstvenika to procitati. Mherilo za casopis koji ima siroku citanost je cc oznaka. Dakle ako smatram da rezultat koji imam je ogromnog znacaja saljem ga u NATURE, i tada dobijem odgovor: rad nije od interesa ili stvarno je znacajan. Odbijenica ne znaci neuspjeh nego jednostavno idem u casopis s manjom citanscu ili za uzi krug ljudi. Ako i tamo ne onda ili odustanem ili ga objavim kao popularan clanak. Da se razumijemo ovo zadnje ne znaci degradacija nego jednostavno rezultat nije novi. Jedan takav casopis je Amrecina Journal of Physics, koji je pretezno namjenjen skolskim profesorima, ali objaviti tamo rad je veliki uspjeh, i on se izuzteno cijeni. Dakle, cijeni se rad, sto znaci koji je vrijedniji onaj tko dobije Nobelovu nagradu ili onaj koji je odgojio dijete za ljubav za znanost i kasnije dobio Nobelovu nagradu. Nikakv kreativan rad se ne smije potcjenjivati, jer je svaki vrijedan kao rezultat, a to sto netko objavi svoj rad u CC ili posalje satelit u Svemir sve su to forme. Medutim, u svemu tome mora se imati razina medusobnog postovanja, vrijedanju nisam naviknut, samo argumentima.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #237 u: 08.02.2009. u 14:51:29 sati »
Dodatak: Citam odgovore Jase. Citajte ga detaljnije jer jako dobro pogada srz problema.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #238 u: 08.02.2009. u 15:52:11 sati »
Opet ja, jer evo kasnim, ali kasnim i citajuci diskusiju. Vidim dosta ima tema za diskusiju i ja cu sa svoje strane pokusati dobaviti sto vise zainteresiranih ljudi, ujedno je to i poziv svima koji citaju forum da dodu. Danijel i ja smo se dogovorili da cemo o tome se dogovarati po mojem povratku. Popularizacija je izuzetno vazna, i po tome pitanju donosim neke prijedloge. Medutim kao sto je Jasa napisao, postoje veliki problemi oko toga, ne orgnaizacijski nego svakodnevnog zivota. Pritisak na ljude je velik da se bave svojom strukom a pri tome se napusta sira aktivnost. Ovdje na Harvard-Smithsonianu dobro poznajem situaciju i dosta ljudi, od top-brass do postdoktoranada. Pritisak na objavljivanje je ogroman i vrlo mi cesto govore da mi zavide jer se uspijem baviti u znanosti projektima o kojima oni ne smiju niti razmisljati. Oni moraju objavljivati a tu nema mjesta istrazivati neke hipotetske probleme. Zasto si ja mogu to priustiti, o tome na sastanku. Sve je stvar pogleda na zivot. Donosim jedan prijedlog projekta kojim bi popularizacija bila daleko laksa i brza.

Offline Dobson

• Jahač Kometa
    • Astronomski magazin
« Odgovori #239 u: 08.02.2009. u 16:11:27 sati »
Pošto vidim da postoji dobra volja da se nešto promeni na bolje evo mog predloga.

Da se pokrene inicijativa za izmenu Statuta HAD (potrebno je dobro proučiti Statut HAD)

Da se na vanrednoj sednici Skupštine HAD usvoji izmena Statuta.

U Upravnom odboru HAD bi trebalo da budu zastupljeni:
1. Predstavnik Zagrebačke Zvjezdarnice
2. Predstavnik fakulteta
3. Predstavnik Planetarijuma
4. Nastavnik iz neke škole koji vodi astronomsku sekciju
5. Predstavnik iz astronomskog društva (naprimer Beskraj ZG)
6. Predstavnik iz astronomskog društva (naprimer Višnjan)
7. Predstavnik iz astronomskog društva (naprimer Vidulini)

Ovo sam čisto naveo kao primer. Vi radite onako kako je najbolje za Vas.