Autor Tema: IYA 2009. - pripreme  (Posjeta: 59355 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: IYA 2009. - pripreme
« Odgovori #250 u: 09.02.2009. u 19:46:23 sati »
Odlično, Zvjezdarnica je logično mjesto za sastanak, ima mjesta za više ljudi i imamo svoj mir, a i ekipa koja je gore, Dragan Roša, Damir Hržina, Gustav Kren, Ivan Romštajn i ostali, tamo su, treba pozvati i Antu Radonića, Jašu Čalogovića i još nekoga tko je zainteresiran i tko bi bilo dobro da bude prisutan, tko želi pomoći...

E sad ovako, mi NISMO predstavnici astronomskih udruga. To moramo odmah račlaniti. Možemo pozvati i predstavnike udruga na način da oni forumaši koji su članovi neke udruge, poziv formalno prenesu svojoj astronomskoj udruzi pa da njihov predstavnik isto dođe na sastanak. Na taj dio nemamo utjecaja.

Mišljenja sam da bi sastanak trebao biti preko vikenda, jednu subotu ili nedjelju jer ćemo tada imati više ljudi. Preko tjedna ljudi rade i neće moći prisustvovati sastanku. Pogotovo mi koji putujemo, izgubimo cijeli jedan dan, put do Zagreba, boravak i povratak oduzme cijeli dan. Meni je sasvim svejedno jer sam na godišnjem odmoru, no ima onih koji nisu... Osim toga, ja putujem vlakom, a povratak iz Zagreba mi je već oko 17 sati tako da bi bilo dobro da sastanak počne ranije, recimo oko 11 sati, i zbog nas koji dođemo ranije da ne lutamo Zagrebom besposleno i zbog toga ako bude zanimljivo, sastanak se može odužiti pa da si ostavimo vremena i za tu opciju. Završi li ranije, stignemo na ćevape i cugu, a možda i do Tehničkog muzeja :106:

Što se tiče otvorenih pitanja, neka svatko za sebe napravi bilješku o onome što bi po njegovom mišljenju trebalo raspraviti tako da na sastanku ne gubimo vrijeme. Prijedloge za rasprave možete pisati ovdje pa ćemo ih nadopunjavati i da se možemo pripremiti na vrijeme.

Da ovu temu ne zatrpavamo dogovorima tko može i kada doći, to ćemo raspravljati u Astronomskom kafiću u temi Put putujem, ona je tome i namijenjena. Na kraju ćemo imati popis ljudi koji će moći doći.

I na kraju moram napomenuti da je došlo do toga da su mi se obratili forumaši koji se ustručavaju napisati svoje mišljenje iz bojazni kako će Danko reagirati na to. To mi uopće nije drago čuti jer do sada nikada nije bilo takvih autocenzura ovdje, nitko se nikada nije bojao napisati svoje mišljenje o bilo čemu. Do sada nitko to nije shvaćao kao pokušaj vrijeđanja nekoga pa smatram da taj problem nećemo riješiti tako što ćemo prestati iznositi mišljenja nego upravo suprotno, trebamo nastaviti i slobodno iznositi mišljenja jer ih samo tako možemo pravovremeno raspraviti sa svih strana. Cenzura nije nikada ništa dobroga donijela. Ovo je otvoren forum za sve koji imaju potrebu reći svoje mišljenje i zastupati svoje stavove. Do sada smo odlično tako funkcionirali, ne vidim razloga da sada prestanemo. Ako se nekome nešto ne sviđa, slobodan je to i napisati pa ćemo i to razmatrati. :amen:

Eto, da čujemo mišljenja o tome što bi trebalo raspravljati na sastanku :79:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #251 u: 09.02.2009. u 20:38:00 sati »
Odlican prijedlog Danijel. Sa svoje strane ja cu pozvati one nabrojene i jos vise. Jasa je ionako pristao, koliko znam. A sad ustrucavanja pisanja. Apsolutno prihvacam svaku kritiku ali formuliarnu argumentom. Npr. ARKTURUS je napisao
Kako znaš s kakvim političkim ili drugim osobnim motivima se neko progura u cc časopis?
ali umjesto toga moglo se postaviti pitanje
U kojoj mjeri netko s vezama moze objaviti clanak u cc casopisu?
Ta reformulacija ima potpuno drugu konotaciju i nije ofenzivna. Nije tvrdnja da se politickim vezma (sic!) moze objaviti clanak. Na tako formulirano pitanje odmah bi odgovori opisom ili argumentom i nema u tome nista strasno. Dakle, umjetnost komuniciranja medu ljudima mora se nauciti. Molim sve zeljne komunikacije, i svaka sugestija, kritika na koju covjek moze odgovoriti je dobro dosla. Moja zadnja tvrdnja da moramo sami naci put za nase probleme ima veliko znacenje. Barem po mom misljenju. Ucimo se razmisljati svojom glavom. Svojom kreativnoscu moramo naci rjesenje za svoje probleme. I tu nema za mene kompromisa, medutim svaka druga razmisljanja mozemo otvoreno prodiskutirati.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #252 u: 09.02.2009. u 20:41:36 sati »
PS HAD-a cu poslati poziv svim clanovima i astronomskim udrugama na sastanak. Naravno svi koji su na forumu neka smatraju da je poziv njima upucen.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #253 u: 09.02.2009. u 21:01:08 sati »
Ono što daje respektabilnost ovom forumu jest činjenica da su svi članovi bez obzira na svoju dob, spol ili bilo koju drugu pripadnost potpuno ravnopravni što je  jasno prepoznato i izvan granica Hrvatske, tako da su nam se s velikom radošću pridružili i pripadnici susjednih zemalja. Da, ako se ne varam imamo i jednog Poljaka. I na to smo ponosni. Na ovom neformalnom skupu svi dijelimo ljubav prema astronomiji i zajedničku želju za njenom globalnom popularizacijom.  U tom svijetlu sva razmišljanja, ideje i prijedlozi izneseni na ovim stranicama smatraju se  dobronamjerna i isključivim plodom djelovanja našeg foruma kao zajednice.
Nepobitna je istina da odnose u kući moramo urediti sami, ali ponekad, da se tako izrazim, ne treba otkrivati toplu vodu. Ako radimo komparaciju s anglikanskim miljeom ili kao primjer uzimamo Royal Society ne vidim razlog zašto ne bi koristili  dobra iskustva i drugih astronomskih društva. Ja bih to nazvao pragmatizmom. Naravno da nije nužno prijedloge prihvatiti, ali ih ne treba omalovažiti. 
Imao sam potrebu ovo napisati samo zato jer Dobsona cijenim kao izrazito tolerantnu, taktičnu i vrlo konstruktivnu osobu.       
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #254 u: 09.02.2009. u 21:19:06 sati »
Vjerujem da je Dobson to i shvatio tako, nije ovo ovdje upereno ni protiv koga, najmanje protiv njega, Dobson je uvijek bio konstruktivni član AstroForuma i njegovo se mišljenje cijeni. Stoga mi se čini da to što je on predložio ima svoje temelje i to smatram dobrim prijedlozima o kojima ćemo svakako morati raspravljati na sastanku. Danko je rekao da se o statusu HAD-a može isto raspravljati. Dakle, Dobsonov prijedlog stoji i dalje. Slažem se i s tvrdnjom da moramo sami naći svoj put, no bilo bi neozbiljno odmah odbaciti iskustva koja imaju kolege iz Srbije, smatram da nam oni mogu itekako pomoći da ne vrludamao bezglavo i uštedjeti dosta vremena i glavobolje.

Osvrnut ću se i na one negdje spomenute Mercedese i politiku. Ovdje nema politike. Ne na ovome forumu. To smo riješili prije nekoliko godina. Dakle, ovdje se nitko ne zadržava zbog politike i politikantstva. Mislim da to možemo otpisati kao temu na sastanku, jednako kao i rasprave o tome tko je ili nije zaradio Mercedes baveći se astronomijom. Tu su isključivo amateri koji su sve postigli svojim vlastitim radom i kupili opremu svojim vlastitim novcem. Stoga i takve teme neće biti na sastanku. Gubit ćemo vrijeme budemo li o tome raspravljali. Nema politike i nema nekakvog bogaćenja preko bilo čijih leđa. To zaboravimo. Da čujem prijedloge i mišljenja o temama na sastanku :251:

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #255 u: 09.02.2009. u 21:26:31 sati »
Da čujem prijedloge i mišljenja o temama na sastanku :251:
Evo jedan...  "Kako zainteresirati medije za popularizaciju astronomije"

Edit:
.. i malo štivo za čitanje :)

http://www.astronomy2009.org/static/resources/iya2009_comm_guidelines_spocs.pdf
« Zadnja izmjena: 09.02.2009. u 21:38:04 sati od IceFisherman »
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #256 u: 09.02.2009. u 21:48:39 sati »
Jos jednom ponavljam, podimo od vlastitog stanja. Mene se ne tice odakle tko dolazi i koje je boje ali svaka sredina ima svoje specificnosti. Npr. statut HAD-a je donesen prema zakonima ove zemlje, i tu ne mozemo puno toga napraviti. Moramo se u okviru toga protegnuti. Moze se pogledati kako je gdje nesto napravljeno ali najprije trebamo samo svojom glavom i idejama nesto sloziti. Otrivanje tople vode je da idemo za tim da izumimo teleskop, ali kako cemo se u vlastitom domu dogovoriti to najprije ovisi o nama, inace nastaje pakao. Po tome mozemo uzeti statute zemalja Italije, Slovenije, Madarske, Srbije, itd i provesti vrijeme kako nas dogovor uskladiti, ili cemo sjesti i na temelju nasih problema naci rjesenje.

Jedan od velikih problema sigurno je popularizacija. E sada mediji nisu zainteresirani ali mi mozemo stvoriti nas vlastiti medij. Tehnologija nije skupa i vecinom je imamo. Po tom pitanju imam nekih ideja o kojima mozemo raspraviti. Nesto kao stvoriti vlastiti internet kanal, ako vec nije tv. Ako se na taj nacin probijemo tada ce mozda i ostali mediji traziti nasu pomoc.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #257 u: 09.02.2009. u 21:56:23 sati »
Bilo je neke rasprave oko toga na hr.sci.astronomija koju je Korado potaknuo pa koga zanima, Google sve pamti :wink:

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #258 u: 09.02.2009. u 22:18:42 sati »
Ne mogu pratiti sve stranice gdje se nesto dogovara. Pogledao sam i vidim da je sto se tice casopisa o astronomiji diskusija daleko otisla. U svakom slucaju jedan casopis za Hrvatsku je izuzetno potreban. Za koordinaciju je tim vise potrebno objedinjavanje snaga. U problematiku casopisa ne bih se zelio previse mjesati jer vidim da ima dosta aktivnosti. Ono sto bih predlozio je uljucivanje u sustav http://geoset.group.shef.ac.uk/ . O detaljima mozemo pricati. Inicijativa vec postoji, nekoliko decki se time vec bave u Zagrebu, a snimanje moze svatko napraviti na svom PC-u. Svi prilozi idu na medunarodnu mrezu, ali nije potrebno da sve bude na engleskom. Prilozi mogu biti i na hrvatskom, naravno tada je potencijalna gledanost puno manja. Software za snimanje imam tako da svatko tko nesto zeli reci o nekom problemu moze to napraviti u relativno kratkom vremenu.

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #259 u: 09.02.2009. u 22:22:45 sati »
PS Onaj link se mora gledati u Internet exploreru, Firefox ne daje sliku powerpointa.