Autor Tema: Self-made Red-dot finder  (Posjeta: 2634 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Self-made Red-dot finder
« u: 01.06.2006. u 14:13:36 sati »
Odlu?io sam napraviti red-dot finder za teleskop. Nabavio sam le?u (30mm iz dje?jeg dalekozora za 30kn), LED, baterije i ku?ište za baterije. Složio sam onako iz ruke i bilo je OK. Problem je sljede?i: nabavio sam first-surface ogledalo iz fotokopirke. Nažalost, ogledalo je široko možda 1cm i duga?ko pol metra. Setup sam napravio kao na stranici
http://www.scopemaking.com/hrv/oprema.htm
Problem je usko ogledalo koje stvara uski kut gledanja. Naime vidim crvenu to?ku i to je super, ali kad malo pomaknem glavu lijevo-desno (ovisi naravno kako sam orijentirao ogledalo) onda se to?ka izgubi  :109:
Ima li netko ideju kako bih to riješio? Ja mislim da bi rješenje bilo da ogledalo bude bliže LED-ici, ali tada mi cijeli sklop postane previsok i nezgrapan  :(  Ina?e je super ideja, kako mi?em glavu (naravno samo malo) pointer ostaje uperen na istu to?ku  [71*
Iz istog razloga mi je propao i dijagonal koji sam mislio napraviti iz istog ogledala  :(

Todor
Trolor

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
Odg: Self-made Red-dot finder
« Odgovori #1 u: 01.06.2006. u 16:11:16 sati »
imaš kakav foti?, pa nam to malo prezentiraš?

a da staviš drugo zrcalo? recimo uzmeš ono malo zrcalo kaj se dobije uz šminku? :)
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 01.06.2006. u 18:55:25 sati »
zrcalo je definitivno premalo,mozda imas kakav komadic ravne kromirane plastike ili metala,u kojem se mozes vidjeti a ne izoblicava sliku (nije deformirano).....zrcalo uz sminku nije front surface....probaj s obicnim zrcalom bar ces vidjeti kakve trebas dimenzije ,a mozda i sekundarni odraz nece biti prejak....mozda...hmmm :?
« Zadnja izmjena: 01.06.2006. u 18:58:48 sati od Krun0 »
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #3 u: 01.06.2006. u 19:51:21 sati »
imaš kakav foti?, pa nam to malo prezentiraš?

a da staviš drugo zrcalo? recimo uzmeš ono malo zrcalo kaj se dobije uz šminku? :)

Imam foti?, ali nemam što slikati. Još je u fazi slaganja - nisam lud piliti šperplo?u sat vremena da bih ustanovio da dizajn ne valja  :wink:
Ogledalo mora biti "first surface", odnosno posrebreni sloj mora biti na površini a ne zašti?en staklom kao kod normalnih ogledala - ina?e dobiješ višestruke refleksije (od stakla i od srebra i još indeks loma stakla pa pomaknuto u fazi   :?)

Pokušam opisati rije?ima dizajn:
Skroz lijevo ide LED, nakon nje ide zaslon sa sitnom rupicom - on izigrava to?kasti izvor svjetlosti. Nakon toga, dolazi ogledalo pod 45o, iznad ogledala ide le?a - sada zrake iz LEDice idu okomito, u visinu, pa pod 45o stavljam prozirnu foliju ili poklopac od CD-a (kroz taj prozor se gledaju zvijezde i na njemu je projekcija LEDice odnosno crvena to?kica). Udaljenost od zaslona s rupicom do le?e mora biti 16cm (fokalna duljina le?e). Eh sad, ako želim da mi sklop barem malo izgleda kao finder, onda udaljenost od zaslona s rupicom do ogledala mora biti puno ve?a nego od ogledala do le?e. U tom slu?aju, cijeli sklop je puno duži nego što je visok, ali tada dolazi do problema sa nestajanjem to?kice zbog malog ogledala. Ako približim ogledalo zaslonu, dobijem ve?i kut ali je cijeli sklop visok i kratak pa više ne li?i ni na što  :evil:
Problem mi je u "first surface" ogledalu koje je teško nabaviti. Krun0 ima dobru ideju, idem potražiti nešto kromirano i pove?ati napon na LEDici da ja?e svijetli. Hvala. Vidi se tko ima iskustva sa manuelnim radom  [71*

Todor
Trolor

Offline Beri

• AstroMaster
  • Biser Galaktike
  • *
  • Mrzim žarulje
    • Scopemaking
« Odgovori #4 u: 01.06.2006. u 20:48:04 sati »

Problem je usko ogledalo koje stvara uski kut gledanja. Naime vidim crvenu to?ku i to je super, ali kad malo pomaknem glavu lijevo-desno (ovisi naravno kako sam orijentirao ogledalo) onda se to?ka izgubi  :109:

Nije problem u uskom ogledalu.
Naime.... leca ti kolimira svjetlo s ledice koje prolazi kroz mali pinhole... dakle imas jako uski , skoro paralelni snop svjetla. I kao takvom mu mozes stavit zrcalo metar sa metar.,.. opet ces tocku vidjet samo ako ti pogadja zjenicu.. dakle u mraku imas kruzic od cca 6 mm "lufta"
Ja sam to bio jednom napravio... zrcalo je bilo 40x30 mm, i upravo zbog te potrebe tocnog pogadjanja svjetlosnog snopa... bio mi je nepraktican.....

PS: ako kome treba tih zrcala... ima svega kod mene po ladicama... za koje je malo vjerojatno da cu ikad upotrijebit...
« Zadnja izmjena: 01.06.2006. u 20:50:56 sati od Beri »
TS 15x70 dvogled
bez teleskopa :(
Kamera #15 Hrvatske Meteorske Mreže

http://www.scopemaking.net

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #5 u: 02.06.2006. u 10:55:38 sati »
Ah, zar onda nema rješenja za uski kut gledanja? Ili se rješenje sastoji u višestrukim sustavima le?a u grupama po dvije-tri ukupno 9 ili 10 kako bih dobio ekvivalent wide-angle plossl ili Nagler dizajnu?  :shock: :shock:

Todor
Trolor

Offline Beri

• AstroMaster
  • Biser Galaktike
  • *
  • Mrzim žarulje
    • Scopemaking
« Odgovori #6 u: 02.06.2006. u 20:44:32 sati »
Ne, nazalost.
Probaj svoj red dot finder usporedit s onim malim crvenim laserom s pazara....
Dakle, imas isto tako uski , kolimirani snop svjetla...... i da bi ga vidio u punoj snazi, moras ga nanisanit tocno u oko. Naravno, s laserom to je jako nezdravo raditi!
Jedna druga vrsta red dota bi, bar po skicama, trebala imat "sire vidno polje"
http://www.astunit.com/tonkinsastro/atm/projects/red-dot.htm

Razlika je u gledanju... dakle koristi se s oba oka.... jedno oko dobija svjetlost od zvijezda, drugo vidi crvenu tocku.... te to nas mozak "stackira" kao crvenu tocku na zvjezdanom nebu. Uz to, ne treba zrcalo, niti stakalce za refleksiju... tako da mi se ovo cini puno lakse i bolje nego "standardni" red dot s prozorcicem....
Uz to, naslonis oko na cijevcicu isto kao sto bi na okular, i s time si odmah rijesio "pozicioniranje" oka....

Mozda bi bolji rezultat dobio kad bi koristio neku drugu lecu... cca 25 - 30 mm zarisne... nemam pojma....
TS 15x70 dvogled
bez teleskopa :(
Kamera #15 Hrvatske Meteorske Mreže

http://www.scopemaking.net

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #7 u: 02.06.2006. u 23:41:32 sati »
Da, vidio sam taj dizajn. Ali, onda sam zamislio ekvatorijalnu montažu, mene kako izvodim yoga vježbe okolo teleskopa pokušavaju?i naciljati nešto u zenitu. Saginjem se, glava mi je u razini koljena, gledam u zenit (jer se tamo objekti najbolje vide, naravno  :roll: ) dok mi je vrat u obliku paragrafa pod 90o u 3D i još pokušavam sa dva oka gledati istovremeno u zvijezde i kroz finder. Khm. :?

Todor
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 05.08.2006. u 12:02:51 sati »
Ipak je problem u sirini zrcala...mucio me tvoj odgovor pa sam probao....
 kolimirani snop je tek poslje lece,zrcalo je unutar sistema i njegova sirina ovisi o udaljenosti....najlakse je isprobati po danu...naime zrcalo se mora vidjeti po cijeloj povrsini lece......u slucaju da bi umjesto LED (tockasti izvor) bio laser ,u tom slucaju sirina zrcala ne bi bila bitna,a slika bi bila postojana samo oko jedne tocke.... :wink:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.