Autor Tema: IYA 2009. - Obilježavanje!  (Posjeta: 17069 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: IYA 2009. - Obilježavanje!
« Odgovori #50 u: 20.01.2010. u 18:04:33 sati »
Koliko ja znam manifestacija povodom MGA u Hrvatskoj bilo je dosta, medutim u najvecem broju slucaju bez koordinacije HAD-a. HAD je svoje odradio, uz pomoc clanova drugih drustava ali ne i sluzbenog zajednickog. Izuzetak je prva manofestacija na trgu Bana Jelacica. Nakon toga bili smo ostavljeni sami, naravno,ponavljam, uz pomoc nekih clanova ostalih drustava. Mi smo imali malu svecanost na Zvjezdarnici, gdje smo se malo proveselili, svi koji su ucestvovali. Izuzetak su neki izvan Zagreba koji nisu mogli doci. Zadnja je manifestacija bila "Zene u astronomiji". Na toj se maloj svecanosti dogovorilo da nastavimo i dalje na zajednickoj suradnji, za nas MAG nije zavrsila. Ove godine barem 3 manifestacije. Osim toga uskoro, slijedeci tjedan, imamo jedan dosta vazan sastanak u svezi svjetlosnog oneciscenja. Kljucne osobe ce se sastati koje ce mozda moci nesto i zakonski taj problem istjerati. Dakle, MGA, sto se tice HAD-a, nije zvrsila.

Nadam se da ova naša suradnja, ma koliko malena bila, neće ostati na tome nego da ćemo se i dalje družiti i surađivati, pa makar samo zato da pokažemo svima da se bavimo istim stvarima i da smo u stanju nadvladati nadam se trenutačne i privremene nesuglasice oko astronomije. U to ime ŽIVJELI :128:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #51 u: 20.01.2010. u 18:33:25 sati »
Naravno, i ja se nadam suradnji. Ne znam jedino sto znaci nesuglasice. Ne znam koje? Moje ne pojavljivanje na forumu mora se pripisati vise povratku mojim drugim obvezama. A imam ih dosta. Povremeno pogledam na forum i vidimda diskusije idu smjerom gdje ne mogu previse suradivat. Inace u HAD-u imamo aktivnosti. Slijedeci tjedan dolazi Vernesa Smolcic na Ruder odrzat predavanje, a ona je prvorazredni astrofizicar. To je jedan vid aktivnosti. Ne znam u kojoj mjeri na forumu to je od interesa.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #52 u: 20.01.2010. u 20:01:21 sati »
Pod onim "nesuglasice" sam mislio na ono što nas je priječilo ranije da uspostavimo suradnju, a još je uvijek negdje prisutno u našim glavama. Baš zbog toga bismo trebali biti aktivniji, mislim na zajedničke susrete i aktivnosti.

Slijedeci tjedan dolazi Vernesa Smolcic na Ruder odrzat predavanje, a ona je prvorazredni astrofizicar. To je jedan vid aktivnosti. Ne znam u kojoj mjeri na forumu to je od interesa.

Eto, informaciju si dao, javi samo točno vrijeme održavanja pa ako nekoga od forumaša to bude zanimalo, vjerujem da će rado doći :106:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Dobson

• Jahač Kometa
    • Astronomski magazin
« Odgovori #53 u: 23.01.2010. u 10:18:53 sati »
MGA 2009 Srbija
Ceremonija zatvaranja
Beograd

Dodatne informacije:
http://www.facebook.com/event.php?eid=260843649723&ref=mf

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #54 u: 11.09.2010. u 17:53:53 sati »
U manifestacijama obilježavanja Međunarodne godine astronomije 2009, prema završnom izvješću Međunarodnog astronomskog saveza, sudjelovalo je najmanje 815 milijuna osoba u 148 država...
http://www.astronomy2009.org/news/pressreleases/detail/iya1006/

Završno izvješće ima 1336 stranica (92 MB)
http://www.astronomy2009.org/resources/documents/detail/iya2009_final_report/
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home