Autor Tema: Mjesec u komadima  (Posjeta: 8800 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Suki

• Mjesečar
  • *
  • Spol: Muški
Mjesec u komadima
« u: 17.01.2009. u 10:51:25 sati »
Hmmm! Imam jednu ideju za temu. Što bi se dogodilo sa zemljom dugoročno i kratkoročno kad bi komet pogodio mjesec i rastavio ga na komade?  :shock: I recimo da ga je pogodio pod takvim kutem da nisu oni največi fragmenti udarili u zemlju, nego ostali u orbiti oko zemlje! Iznesite svoja mišljenja i vizije.  :109:

« Zadnja izmjena: 17.01.2009. u 10:55:20 sati od Suki »
Celestron PowerSeeker 80EQ

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Mjesec u komadima
« Odgovori #1 u: 17.01.2009. u 11:07:36 sati »
meni padaju na pamet sljedeća dva slučaja:
1) kroz interakcije zbog gravitacijske sile, neki bi bili prebači u druge putanje ili izbačeni iz sustav Zemlja-Mjesec
2) s vremenom bi se spojili u novo tijelo

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #2 u: 17.01.2009. u 11:14:11 sati »
Pa sad... Dobili bi planetarni prsten jer su tako vjerojatno nastali prsteni jovijanskih planeta. Izgubili bi jedno veliko svjetlo na nebu, obije vrste pomrčina. Kako i je li bi se vidio prsten, ne znam, prepuštam stručnijima od mene  :mrgreen:

Bio bi jak utjecaj na život na Zemlji. Nestalo bi plime i oseke, a mnogi organizmi su prilagođeni tome. Također mjesečni ciklusi važni su i za mnoge organizmi koji ne ovise o moru. Postoje taorije po kojima Mjesec utjeće i na klimu našeg planeta kao vrsta moderatora.

Znam da Mjesec putem plime i oseke usporava rotaciju Zemlje, ali usporava je i svojim udaljavanjem od nas (prije 410 mil godina jedna je godina imala 400 dana, a svaki je trajao 21.8 sati).

Mjesec ima utjecaj i na gibanje Zemlje, tako da bi njegov nestanak utjecao i na zemljinu precesiju (s nutacijom).
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #3 u: 17.01.2009. u 11:16:58 sati »
A čini mi se da bi ovaj prsten bio gori od trenutnog periodične smetnje koju radi Mjesec (Đubre) tokom promatranja i fotkanja.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #4 u: 17.01.2009. u 11:18:30 sati »
Zato kažem da ostavljam stručnjacima za promatranja  :mrgreen: :wink:

Osim spajanja ili lansiranja van sustava Mjesec/Zemlja postoji vjerojatno i mogućnost da ih Zemlja podrobi u fini prsten. No to zavisi o njihovoj veličini i kompaknosti...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #5 u: 17.01.2009. u 11:22:55 sati »
Zato kažem da ostavljam stručnjacima za promatranja  :mrgreen: :wink:

Osim spajanja ili lansiranja van sustava Mjesec/Zemlja postoji vjerojatno i mogućnost da ih Zemlja podrobi u fini prsten. No to zavisi o njihovoj veličini i kompaknosti...

Mislim da je Mjesec predaleko da ih Zemljin utjeca podrobi u kakav prsten. U najboljem slučaju bi imali asteroidni pojas koji bi se polagano mrvi i isčeznuo.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #6 u: 17.01.2009. u 11:25:41 sati »
A što bi se dogodilo kad bi blizu Zemlje uopće došlo tijelo dovoljno masivno da razbije Mjesec?
Ne treba ga razbit, samo da malo gravitacijski utječe na Zemlju.
Ne znam zašto mi se čini, al takvi problemi su baš za Krunu. :D
Ako želiš znati što bi bilo kad bi Mjesec bio u komadima zamisli rađe da ga je neko flexericom izrezo pa sad ti komadi nesuvislo kruže po putanji oko Zemlje. Zbog nagle promjene djelovanja plimnih sila recesiju koja sad vlada zvali bismo zlatnim dobom. Život bi svakako opstao, al nemam pojma na kojoj razini bi bila civilizacija (ako uopće i danas postoji).
Dugoročno sve bi se vratilo u normalu i za koji milion godina Neil i Buzz bi napravili prve korake na ostacima Mjeseca.

Kak su svi skočili! Oću poslat poruku kad odjednom još tisuću poruka!

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #7 u: 17.01.2009. u 12:20:50 sati »
Onda bi imali model s tri tijela i to veoma komplicira stvari, posebice što bi 3. tijelo bilo značajne mase.
Ako bi sustav Zemlja Mjesec zarobili takvo tijelo mislim da bi se vrlo brzo našlo izbačeno zbog orbitalnih interakcija. Zemlja i Mjesec se ponašaju gotovo kao dvojni planet i teško je tu ravnotežu narušiti. Nisam ni sam dovoljno pametan, čekam zrnce mudrosti od Krune

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 17.01.2009. u 12:27:02 sati »
Kak su svi skočili! Oću poslat poruku kad odjednom još tisuću poruka!

A kaj ovo znaci   :?:

BTW..moze malo specificni problem..jer o ovom se da dosta nebulozirati u raznim pravcima
....da li se usredotocujemo na razbijen mjesec od strane treceg tijela,ili ga je arcturus
     razrezao motorkom ili je nestao   :?:

Da je razrezan,ne bi bauljao uokolo,trece tjelo koje bi imalo svojstva za razbiti
    mjesec ne bi moglo biti zarobljeno ,kod sudara bi neminovno nesto zavrsilo na zemlji...
   no ostaci u putanji bi se na kraju sakupili natrag.....jer su za prsten predaleko...
Implikacije na zivi svjet bile bi ocite .... no zavise o scenariju...

Moze konkretni problemi...

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 17.01.2009. u 12:31:48 sati »
Najgori scenario ,ako zanemarimo bombardiranje zemlje krhotinama od sudara bilo bi
   da mjesec nestane  :mrgreen: onda bi bilo i mrtvih...

čekam zrnce mudrosti od Krune

BTW kaj ste se svi mene uhvatili,sad sam dadilja,hranim djecu koja vriste i razbacuju okolu,sto
  bas nije dobro za astrofizicke koncentracije  [66*

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.