Autor Tema: Mjesec u komadima  (Posjeta: 8798 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mladen

• AstroOtkrivač
  • Spol: Muški
Odg: Mjesec u komadima
« Odgovori #20 u: 17.01.2009. u 17:42:14 sati »
Bez mjeseca ne bi bilo dugo zabavno na zemlji, koliko se sječam on dosta utjeće na zemljino magnetsko polje koje nas ipak štiti od kozmičkog zračenja.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #21 u: 18.01.2009. u 10:29:54 sati »
A kaj da se dogodi ovakav jedan nevjerojatan slučaj?

pod tim kutem mjesec bi bio izbacen iz putanje ili dignut na visu putanju
 ...sad sve ovisi o brzini i masi projektila...pretpostavimo projektil koji je dovoljno masivan
    za devastaciju Mjeseca....
  prvi problem je sam prolazak takvog tijela blizu Zemlje....tako veliki plimni val sigurno bi pokrenuo
   niz vulkana i potresa,i to takvih kakve jos nismo vidjeli....pitanje kako bi reagirala unutarnja
 kompleksna strujanja koja odrzavaju magnetsko polje i koliko bi se promjenila diferencijalna rotacija
  Zemljine osi  - zavisi o putanji tijela....o brzini tijela ovisi da li ce se to tijelo stopiti s mjesecom
    i izbaciti ga iz putanje - u tom slucaju javit ce se oscilacije zemljine putanje i njezini elementi ce se
    promjeniti i s vremenom ustabiliti  - jos jedan uticaj na klimu....
U slucaju velike brzine mjesec i objekt ce se istopiti i raspasti u fragmente ,vecina mase ce biti izbacene iz putanje ...dio materijala izbacen prilikom sudara i izlaznog vala izgubit ce potebnu kolicinu gibanja i eventualno zavrsiti na zemlji u roku od sljedecih nekoliko stotina godina ,ili ce se rasporediti po
     nizim putanjama (tj kod takvog kuta bi bili i moguci nekakvi prsteni (ovisi da li ce sudar proizvesti
      dosta finog materijala - jer sam kut udara ima predispozicije za stvaranje materijala
       sa cijelim spektrom relativne kolicine gibanja)....materijal od povratnog vala bi mogao
     formirati  satelit s jako izduzenom putanjom,ako ne zavrsi na Zemlji.....njegova putanja
      bi sjekla eventualne "prstenove" te je upitan njihov integritet.....
   To su samo nebuloze......to su kompleksni dogadjaji i postoje velike razlike u posljedicama
    ako samo malo promjenimo pocetne uvjete ,te treba tocno zadati pocetne parametre...
     brzinu,gustocu i kompoziciju,putajnju pa cak i rotaciju tijela..
Moguce i da postoji uticaj mjeseca na odrzavanje zemljinog magnetnog polja,kako je Mladen spomenuo,
    pa bi i to bio secer na kraju... ,
    Od zemlje koja bi eventualno uz velike potrese,poplave i vulkane bila svjedokom vatrometa na nebu
     kisi meteora na pragu ledenog doba  pa do zemlje izbombardirane kilometarskim fragmentima
      i izokrenutom korom gdje je Afrika na polovima,a polovi na ekvatoru ,bez magnetskog polja
       samo je mala razlika  :mrgreen:

Ovako blizak prolaz blizu Zemlje upitan je i za integritet tijela ,
isto tako takav prolaz bez sudara imao bi velike posljedice po Mjesecevu putanju...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #22 u: 18.01.2009. u 10:50:50 sati »
Ma to je samo skica, vidiš da nisu stvari u mjerilu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #23 u: 18.01.2009. u 11:10:54 sati »
Promatrati to je kao da stojiš koji kilometar od H bombe kad pukne. Fascinantan prizor koji djelić sekunde.
Raspad Mjeseca je apokaliptični scenarij kako god okrenete. Na civilizaciju zaboravite! Sve što ima kralješke ima male šanse za opstanak.

Postoji teorija o pretaljivanju Venere koja ne ukljucuje udar...
   i jako je dobro definirana
Ovo ćeš mi morati pokazati jer mi treba da razmotrim jednu drugu hipotezu. Jel znaš di si pročito to o Veneri?

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #24 u: 18.01.2009. u 11:59:43 sati »
Promatrati to je kao da stojiš koji kilometar od H bombe kad pukne.

S tim se ne slazem..
..ima scenario u kojem bi mjesec bio devastiran a zivot na zemlji bi se kako tako odrzao..
Koji km od H bombe nemas nikakve sancse pa cak i ako si pod zemljom...

Ovo s Venerom ,moram se podsjetiti iz biljeski da ne izvalim neku nebulozu....
Deus non est !

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #25 u: 18.01.2009. u 13:25:43 sati »
S tim se ne slazem..
..ima scenario u kojem bi mjesec bio devastiran a zivot na zemlji bi se kako tako odrzao..
Koji km od H bombe nemas nikakve sancse pa cak i ako si pod zemljom...
Ovo je bilo samo umjetnički rečeno. Napuhano. A nisam reko da bi život bio uništen.
Al moglo bi se i o tome. Npr. baš ako si pod Zemljom. Poznato je da površinska eksplozija ne iskopa preduboku rupu. Recimo da u slučaju da obična A bomba eksplodira na vrhu Keopsove piramide ova sasvim sigurno ne bi bila cijela razorena (bar ne ako ju zakopaš do vrha).
A čuda se događaju pa tako npr. Hirošimu je preživjela ženska koja je bila iza betonskog zida u zgradi, udaljena oko 200 m od epicentra (a koji je oko 500 m ispod eksplozije). To je bilo najbliže kolko sam ja čuo.
H bombe, istina, možemo pojačavati do besvjesti pa u tom pogledu si potpuno u pravu.
No draži mi je raspad Mjeseca, malo duže ću živjeti.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 22.01.2009. u 09:52:48 sati »
Ovo ćeš mi morati pokazati jer mi treba da razmotrim jednu drugu hipotezu. Jel znaš di si pročito to o Veneri?

Nisam ovo zaboravio,samo ne stignem ima veze sa korom i uvjetima u atmosferi,
    i po simulaciji sve stima....isto kako i postoji mogucnost za prevrtanje venerine osi bez udara
    .... prvom prilikom.. :wink:
  btw o cemu je tvoja hipoteza
Deus non est !

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #27 u: 22.01.2009. u 16:11:47 sati »
  btw o cemu je tvoja hipoteza
Zemlja.
Al neću o tome na forumu dok dobro ne provjerim jesam li na pravom putu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #28 u: 22.01.2009. u 16:33:47 sati »
ajoj pa nisi na ispitu...bit je u tome da raspravljamo o hipotezama...
Dobro cujemo se kad pohvatam konce,moram pronaci gdjesam to zabiljezio...
Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #29 u: 22.01.2009. u 17:29:21 sati »
Ovako...da ne zmisljam toplu vodu...sto se tice rotacijskih parametara Venere

http://www.imcce.fr/Equipes/ASD/preprints/prep.2002/venus1.2002.pdf

A sto se tice pretaljivanja..

""Around 700 million years ago, the entire Venusian surface appears to have melted and reformed,
which may have been a continuation of the greenhouse warming that dried out the planet.
 According to David Grinspoon(on je astrobiolog- ali opet nije kresist), once Venus lost its water,
plate tectonics would have stopped and so the planet would lost the most efficient way for it shed
its internal heat. Eventually, the heat built up under the crust until it reached melting temperatures,
 allowing heat to be more quickly radiated into space.""

I dalje je to razradjivano racunski prema poznatim podacima.... na vise mjesta..........
   prije par godina kad sam to malo podrobnije pregledavao cinila mi se logicka mogucnost i jedno i drugo,
    barem isto tako vjerojatna kao PK udar ...cak i mozda vjerojatnije...jer PK udar prije 700mil godina bi
     morao biti jako uvjetovan i precizan da bi proizveo tako savrsen rezultat ,sto se tice excentriteta i
      vektora energije itd...
      ...prije bi se radilo o kombinaciji navedenih uzroka....

pa mozemo malo prodiskutirati o ovome...
Deus non est !