Autor Tema: 100 sati astronomije  (Posjeta: 16779 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: 100 sati astronomije
« Odgovori #10 u: 26.02.2009. u 20:52:52 sati »
Tužno je da se inicijative astronomskih društava i neformalnih skupina (astroforumaša) doživljavaju kao prijetnja Nacionalnom odboru.
Pa ovo si ti napisao ...
Zanima me zasto ti se to cini tako?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #11 u: 26.02.2009. u 21:06:31 sati »
Probao sam registrirati naših 100 sati, ali ne ide jer mora biti u 4 mjesecu. Zato to sotavljam ovako neformalno baš naših 100 sati koje mogu raditi (i svi koji rade) kroz cijelu godinu pomalo. Nije mi interes služebeno pa se hvaliti, nego raditi. Tko želi isto tako ili ići službeno nekao ide kako ga volja.

Moja sva predavanja bit će ustupljena Danijelu za zvjezdarnicu.

Bilo kakvo populariziranje znanosti, pogotvo astonomije, bilo u AstroForumaških 100 sati ili bilo čijih drugih ili bilo koji drugi projekt, ako mogu pomoći tu sam.
Ne ustručavajte se!

Bitno da se bez razloga ne raspravljamo oko nebitnih stvari. Na kraju će samo astronomija (popularizacija) patiti. A to ne želim.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #12 u: 26.02.2009. u 21:20:30 sati »

Na kraju krajeva netko tko zna i ima vremena može snimiti sliku kakvu želimo...

Idealna bi po meni bila slika gdje se vidi da hrpa ljudi promatra kroz teleskope usred grada ili neke ulice... po mogučnosti da se može prepoznati da je Zagreb ili neki drugi Hr grad.

možda bi mogli nakon sljedečeg sastanka  staviti par teleskopa van i svi se oko njih okupimo ( simuliramo nekakvo promatranje  :D) ... i na taj način dobiti jednu sliku za taj plakat  :)
... sliku malo obradimo u photoshopu i mislim da bi mogli dobiti ljepi plakat
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #13 u: 26.02.2009. u 21:28:47 sati »

Pa ovo si ti napisao ...
Zanima me zasto ti se to cini tako?

Ne želim to iznositi ovdje na forumu. Ali svejedno budem  :twisted: jučer sam imao vrlo neugodan razgovor sa Jašom jer je g. Bosanac smatrao našu inicijativu kao prijetnju organizaciji HAD-a te je čak prijetio "ostavkom" odnosno dizanjem ruku od svega jer smo mi (AD Beskraj) partibrejkeri, tj. želimo osujetiti njihove (majkomila "MI" "ONI", vrijeme je da se već nađe jedan Tito koji će reći "NE!") mudro osmišljene planove. Vjerujem da je nekim ljudima veći gušt lizati guzicu gospodina Bandića nego se konkretno raspitati o činjeničnom stanju. Meni je za to jučer bilo potrebno 30 minuta. Usred radnog vremena. Uglavnom, nebitno, svakako će biti zanimljivo u nedjelju čuti zašto Bosanac misli da smo mi (AD Beskraj) prijetnja održavanju manifestacije "100 sati".
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #14 u: 26.02.2009. u 21:34:10 sati »
Evo i mog priloga temi "100 sati astronomije".
Vidim da ovaj projekt podosta različito shvaćamo i vrednujemo, a nadam se da neće postati kamenom spoticanja i razdora.
Ja sam ga shvatio kao priliku da od 2. do 5. travnja, u vremenu kad to odgovara meni i kolegama koji imaju teleskope pokažemo našim sugrađanima Sunce, Mjesec, planete, zvjezdano nebo...
(Vidi projekt KOSCI - Virovitica:  http://www.zvjezdarnica.com/index.php?akcija=dnm&id=596 )

Na "jelovnik" se građanima mogu staviti i predavanja, izložbe, projekcije filmova, projekcije planetarija i slično. Tko može i hoće neka to pokaže i dokaže djelima jer mislim da nam nije potrebna inflacija riječi bez djela.

Podržavam svaku moguću koordinaciju na razini države gdje bi se osim spomena sve izvjesnijeg događaja u Zagrebu naglasilo da građani tih i tih gradova po Hrvatskoj poslušaju ili pročitaju informaciju lokalnih sredstava javnog priopćavanja gdje, kad i što moći pogledati/doživjeti iz ovog važnog događanja MGA 2009. koji želi integrirati sve aktere u 100 sati aktivnosti bez prekida - ali sveukupno na cijelom planetu, a ne u pojedinoj sredini!

Naravno, HAD treba ovdje pokazati i dokazati svoju ulogu koordinacije. I molim, (ne samo astronomske udruge ili astronomske sekcije po školama koje raspolažu teleskopima ili ostalom infrastrukturom za gore navedeni "jelovnik"), nego i pojedinci, oni marljivi "mravi" po tzv. provinciji koji i inače svojim sumještanima SVOJIM teleskopima pokazuju nebo - ne smiju biti isključeni iz ovoga. Ako se smatra nemogućim doći do njihovih adresa, brojeva telefona, mailova, neka svatko od nas nastoji pronaći potrebne podatke i javiti središnjici-koordinaciji. Sudim po sebi i siguran sam da svatko od nas poznaje nekoliko takvih ljudi pa smatrajmo svojom zadaćom doći do njih, barem ih o tome informirati, i dobiti informaciju žele li se uključiti.

Koordinacija treba načiniti popis svih događanja u Hrvatskoj tih dana, stavi to na vidno mjesto MGA 2009. web-stranice i javi za link obavijesnim sredstvima. Ovo držim izuzetno motivirajućim za takve "pojedinace" koji se vjerovatno osjećaju isključenim iz ovakvih događanja, a prigoda da izađu u lokalnu javnost ne bi se smjela propustiti i da ih se lokalno nakon toga više ne doživljava kao neke čudake nego obratno. Spomenuti plakat kraj njihovog teleskopa bio bi više nego poželjan i do tada ga treba svima poslati, makar i "zekinom poštom" - od ruke do ruke...

« Zadnja izmjena: 26.02.2009. u 21:37:53 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #15 u: 26.02.2009. u 21:49:01 sati »
Uglavnom, nebitno, svakako će biti zanimljivo u nedjelju čuti ...

Aaaa, pa tako reci  :wink:
Vec sam pomislio da ludim, da svi razumijete nesto sto ja ni ne vidim.
Dobro, vidjet cemo.

Za plakat, mozemo fotnuti nesto s grupom ljudova koji se guraju oko par teleskopa.
Mozemo to kod mene u studiju (kontrolirani uvjeti rasvjete i moze se poslije ubaciti zvjezdano nebo otraga) ili negdje vani (kak bu bu, ali ce sliciti stvarnoj situaciji).

Ideja je da se fotka malo odozgo, da teleskopi izgledaju veci i da dubina i perspektiva budu malo naglasene. Neki gledaju u okulare, neki gore, neki pokazuju prstom jedni drugima, i tak, malo atmosfere ...
Trebalo bi cca 3 setupa teleskopa (jedan mogu dati ja) i cca 10-12 osoba.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #16 u: 26.02.2009. u 21:53:14 sati »
Za plakat, mozemo fotnuti nesto s grupom ljudova koji se guraju oko par teleskopa.

Možemo snimiti neke ljude koi se guraju nekim drugim ljudima u izvjesne otvore. To bi bilo super.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Dobson

• Jahač Kometa
    • Astronomski magazin
« Odgovori #17 u: 26.02.2009. u 23:22:36 sati »

Offline jasa

• AstroPripravnik
  • **
    • Moj stari astro homepage...
« Odgovori #18 u: 27.02.2009. u 00:12:48 sati »
Citat:
Možemo snimiti neke ljude koi se guraju nekim drugim ljudima u izvjesne otvore. To bi bilo super.

Dragi moj Bobo - moram konstatirati da si totalno "prolupao"... nebi znao što te izbacilo iz takta, da li naša opstrukcija da sve organiziraš sasvim sam bez ikakve podrške drugih ili što ti nešto smeta u svezi Zg zvjezdarnice HADa ili nečeg trećeg. Bilo kako bilo kao što sam već rekao volio bi o tome prodiskutirati u miru i sa argumentima, ako je to moguće.

Mislim da je Danko već objasnio vrlo slikovito stajalište HADa što se tiće 100 sati astronomije s kojim se ja u potpunosti slažem. Nažalost premalo nas ima da bi mogli tako veliku organizaciju iznjeti bez pomoći drugih astronoma amatera i udruga. Da li će udruge organizairati svoje ili nam pokušati pomoći to je na njima (da nebi bilo zabune ovo se odnosi na Zg).

Citat:
Dakle, svi astroforumaši koji budu radili nešto po tome, bez obzira otkuda su iz Hrvatske biti će uključeni u tih 100 sati, a u to ulaze i predavanja koja su se održala i koja se budu održavala, poput jučerašnjeg Frankovog predavanja o kometima u Tehničkom muzeju, pa zatim promatranja i slično. Čemu sada opet prijavljivanje na http://www.astronomija2009.org/index.php?option=com_performs&formid=1 kada se to ionako prijavljuje direktno

Dakle da još jednom pojasnim - ovaj formular na astronomija2009.org se odnosi na Zagreb gdje nam je stvarno potrebna pomoć oko organizacije i provođenja 100 sati astronomije. Ostale udruge po Hrvatskoj bi trebale sto prije ubaciti svoj program na stranicu http://www.100hoursofastronomy.org/eventsmain. Nadam se da ćemo onda barem 10tak ili više dana prije samog događanja imati cjelokupni program - tako da se može po potrebi štampati.

@Dag: da li imaš vremena da ev. u nedjelju nakon sastanka napravimo tu sliku negdje na cesti ili kod tebe u studiju pa ubacimo zvijezde u pozadinu? Možemo koji teleskop sa zvjezdarnice posuditi, a možda ako je nekome zgodno može i vlastiti teleskop donjeti. Onda u ponedjeljak mogu već poslati sliku za poster tako da je gotov do kraja sljedećeg tjedna i ide u štampu. Da li ima netko kakvu ideju za neki slogan na posteru?

Pozdrav
J.

« Zadnja izmjena: 27.02.2009. u 00:15:25 sati od jasa »

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #19 u: 27.02.2009. u 02:20:13 sati »
Dakle da još jednom pojasnim - ovaj formular na astronomija2009.org se odnosi na Zagreb gdje nam je stvarno potrebna pomoć oko organizacije i provođenja 100 sati astronomije. Ostale udruge po Hrvatskoj bi trebale sto prije ubaciti svoj program na stranicu http://www.100hoursofastronomy.org/eventsmain. Nadam se da ćemo onda barem 10tak ili više dana prije samog događanja imati cjelokupni program - tako da se može po potrebi štampati.

Hvala Jaša na pojašnjenju, to me je zanimalo [71*

Dakle, želi li netko pripomoći, a iz Zagreba ili okolice je, neka se javi Jaši, ostavimo sada međusobne prepirke za poslije, na primjer za nedjelju, idemo vidjeti možemo li učiniti nešto konstruktivno za astronomiju. Krajnji "korisnici" su ljudi, obični građani kojima je to i namijenjeno, oni se ionako ne razumiju u "NAS I VAS" niti ih to zanima :251:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |