Autor Tema: 100 sati astronomije  (Posjeta: 16782 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: 100 sati astronomije
« Odgovori #20 u: 27.02.2009. u 05:21:04 sati »
Probao sam registrirati naših 100 sati, ali ne ide jer mora biti u 4 mjesecu. Zato to sotavljam ovako neformalno baš naših 100 sati koje mogu raditi (i svi koji rade) kroz cijelu godinu pomalo. Nije mi interes služebeno pa se hvaliti, nego raditi. Tko želi isto tako ili ići službeno nekao ide kako ga volja.

Joj, opet čitam sve ovo i tek sad mi je doprlo do ( malog :mrgreen: ) mozga jer su sitni sati.

Da, možemo mi organizirati svojih simboličnih 100 sati astronomije kroz cijelu godinu jer se aktivnosti povodom IYA 2009. dešavaju tijekom cijele godine. Dakle, bio sam na http://www.100hoursofastronomy.org/ registrirao se i nije mi dalo da prijavim bilo kakav događaj koji je iskakao izvan onog njihovog službenog termina. To znači da u ovome trenutku to (više) nije zanimljivo jer nemam nikakvih podataka tko bi od nas baš u to vrijeme planirao bilo kakvu aktivnost, pa sam odustao od daljnje borbe sa servisima na stranici.

Zaključak je slijedeći:

- ako netko ima u planu organizirati bilo što za službenih 100 sati astronomije i to od 02.04. - 05.04. neka se službeno prijavi na http://www.100hoursofastronomy.org/ i tamo stavi svoju najavu aktivnosti.
- želi li to odraditi u sklopu astronomskog web portala Zvjezdarnica neka kontaktira Franka.
- želi li to održati u sklopu nekog od astronomskih društava neka se obrati njima.
- želi li to održati u sklopu ovoga što je napisao Jaša, neka se obrati njemu.
To je što se tiče službenog održavanja 100 sati astronomije.

Što se tiče naših aktivnosti tijekom cijele godine, mi možemo održati svojih 100 sati astronomije, koji nemaju nikakve veze s ovim službenim pa bismo to mogli nazvati malo drugačije, čisto da se ljudi ne bune oko tih naziva.
Dakle, da čujem vaša mišljenja i prijedloge u vezi ovoga [23*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #21 u: 27.02.2009. u 07:26:51 sati »
Dragi moj Bobo - moram konstatirati da si totalno "prolupao"... nebi znao što te izbacilo iz takta, da li naša opstrukcija da sve organiziraš sasvim sam bez ikakve podrške drugih ili što ti nešto smeta u svezi Zg zvjezdarnice HADa ili nečeg trećeg. Bilo kako bilo kao što sam već rekao volio bi o tome prodiskutirati u miru i sa argumentima, ako je to moguće.

Mislim da je Danko već objasnio vrlo slikovito stajalište HADa što se tiće 100 sati astronomije s kojim se ja u potpunosti slažem. Nažalost premalo nas ima da bi mogli tako veliku organizaciju iznjeti bez pomoći drugih astronoma amatera i udruga. Da li će udruge organizairati svoje ili nam pokušati pomoći to je na njima (da nebi bilo zabune ovo se odnosi na Zg).

Jaša, totalno mi je nejasno ovo stajalište. HAD želi pomoć, a kada ADI krene rezervirati mjesto za postavljanje teleskopa onda se optužuje da želi sve organizirati sam bez podrške HAD-a? Govori se o središnjem "eventu" na Trgu i teleskopima na Dolcu - ne shvaćam po čemu je naš prijedlog u konfliktu sa planovima HAD-a? I iz kojeg konteksta je g. Danko izvukao da se ADI želi odvojiti i organizirati sve po svome? Evo, to me smeta i vrijeđa.

Meni je potpuno svejedno da li će sve biti na jednom mjestu ili će teleskopi biti na nekom drugom, ali daj kvragu da se to definira! Naravno da sam prolupao jer kad iznesem prijedloge i raspitam se što je potrebno da bi se događaj organizirao onda me se optužuje da opstruiram(o) plan HAD-a!

Možemo sastančiti koliko kod treba, ali to je gubljenje vremena. Internet je sjajan medij, događaji se mogu dogovoriti preko foruma i mailinglista. Meni je malo teško s tobom komunicirati uživo jer sam nestrpljiv da kažem svoje mišljenje, a to je teško kada mi ne dozvoljavaš da dođem do riječi i onda moram vikati i biti bezobrazan. Ovo mi se čini puno kulturnije. Plus činjenica da se preko interneta može komunicirati i ako je jedan sugovornik, recimo, u Finskoj.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 27.02.2009. u 08:28:34 sati »
@Dag: da li imaš vremena da ev. u nedjelju nakon sastanka napravimo tu sliku negdje na cesti ili kod tebe u studiju pa ubacimo zvijezde u pozadinu? Možemo koji teleskop sa zvjezdarnice posuditi, a možda ako je nekome zgodno može i vlastiti teleskop donjeti. Onda u ponedjeljak mogu već poslati sliku za poster tako da je gotov do kraja sljedećeg tjedna i ide u štampu. Da li ima netko kakvu ideju za neki slogan na posteru?
Moze. Ajmo prvo na cesti blizu Zvjezdarnice pa cemo vidjeti da li je prihvatljivo.

To bi bilo snimljeno odozgo prema dolje, u prvom planu su objektivi i teleskopi a u drugom lica ljudi. U toj varijanti nema bas ubacivanja zvijezda (mislim) ali trebao bi se vidjeti ambijent grada, ulica, zgrade, i sl. Ako se u međuvremenu smrači, ta varijanta vjerojatno otpada.

U studiju bi bilo zgodnije snimiti jednu odozdo prema gore ili samo ravno, s tamnom pozadinom u koju se moze ubaciti neki nocni pejsaz. Pada mi napamet Bobova fotka startrailsa s P.G.

Mislim da bi u oba slucaja bila dovoljna 2 teleskopa i 7-8 osoba. Vazno bi bilo da ima ženskog svijeta i da budemo svi raznih uzrasta po mogućnosti.

Tko će se angazirati oko moljakanja ljudi jer trebat ce za fotkanje poslije sastanka odvojiti par sati.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline jasa

• AstroPripravnik
  • **
    • Moj stari astro homepage...
« Odgovori #23 u: 27.02.2009. u 10:07:18 sati »
Citat:
Što se tiče naših aktivnosti tijekom cijele godine, mi možemo održati svojih 100 sati astronomije, koji nemaju nikakve veze s ovim službenim pa bismo to mogli nazvati malo drugačije, čisto da se ljudi ne bune oko tih naziva.
.

Po meni je smisao 100 sati astronomije da je događaj globalan, jer će tako grupe udruge i pojedinci imati jaču potporu medija i logistike i samim time postići veći efekt. Stoga mislim da je smislano svima da naprave promatranja u tom terminu. Ostatak godine nema veze sa 100 sati astronomije i može se svati kako god čovjek hoće.

Citat:
Jaša, totalno mi je nejasno ovo stajalište. HAD želi pomoć, a kada ADI krene rezervirati mjesto za postavljanje teleskopa onda se optužuje da želi sve organizirati sam bez podrške HAD-a? Govori se o središnjem "eventu" na Trgu i teleskopima na Dolcu - ne shvaćam po čemu je naš prijedlog u konfliktu sa planovima HAD-a? I iz kojeg konteksta je g. Danko izvukao da se ADI želi odvojiti i organizirati sve po svome? Evo, to me smeta i vrijeđa.

Pa kad čovjek priča o x lokacija na drugim mjestima, kad bez ikakve najave ili obavijesti prema drugima počne rezervirati određene lokacije i napravi dogovore onda mislim da će svatko normalan zaključiti da taj želi nešto sam za sebe organizirati. Ja ne shvaćam - ja tebi nisam apsolutno NIŠTA zabranio! Samo sam rekao da onda naše akcije i trud nemaju smisla ako im se nitko neće priključiti i organizirati će svoje. To nas vrijeđa isto tako...

Citat:
Mislim da bi u oba slucaja bila dovoljna 2 teleskopa i 7-8 osoba. Vazno bi bilo da ima ženskog svijeta i da budemo svi raznih uzrasta po mogućnosti.

Teleskopi neće biti problem, ženske osobe bi mogle biti problem, ali naći čemo nekoga, a što se tiće vremena nadam se da će se netko htjeti žrtvovati nakon sastanka za taj plemeniti cilj kolko treba vremena budući da je nedjelja. :) Dogovorimo se sve na sastanku onda u detalje. Možda bi bilo dobro da netko ponese teleskop za to ili da ga ima pri ruci... možda i žensku osobu...  :lol:

Offline Bobo

• AstroPjesnik
    • Astrobobo.net
« Odgovori #24 u: 27.02.2009. u 11:57:01 sati »
Gle, ja odustajem. Organizirajte kako vam paše, budemo se pojavili kad odredite mjesto i datum.
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #25 u: 27.02.2009. u 13:01:39 sati »
A ne, nemoj odustati,dapace ti kao afirmirani organizator javnih promatranja trebao bi
   sudjelovati u organizaciji kao jedan od predstavnika amaterske zajednice
    ,bez obzira sto inicijativu mozemo prepustiti njima, s obzirom na sluzbeni status
     ....sa svojim iskustvom u takvim dogadjajima mozes puno pomoci u organiziranju,
      nije mi jasno zasto te oko toga nisu kontaktirali (mozda i jesu - nisam upoznat)
      nije dovoljno samo postaviti obavjest na net - treba provoditi aktivnu koordinaciju
      ,glavni sudionici bi morali kvalitetnije
       komunicirati ako zelimo ostvariti produktivnu suradnju....
       - organizator bi morao pravovremeno voditi racuna o tome,pa nije valjda tesko
           poslati par mailova na par adresa - jer inace dolazi do ovakvih nepotrebnih
             konflikata..........
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #26 u: 27.02.2009. u 14:58:58 sati »
Ne znam što je i kako rađeno na sastanku pa mi se glupo mješati, ali moram.

Imam dojam da je cijela organizacija otišla k vragu je se ide zbrda-zdola. Prvo je trebalo sudionike, potom cilj i kako taj cilj ostvariti. Po tom je trebalo raspodjeliti obaveze.
 npr. Ivo Ivić - fotografije i plakati
Pero Perić - prikupljanje teleskopa
Marko Marković - odnosi s gradom
itd.
Kada bi se tako napravilo i jednako raspodjelilo obaveze svima, i amaterima i profesionalcima, onda bi se moglo govoriti o hvale vrijednom zajednički ostvarenom projektu. Ovako krene neorganizirano, bojim se da će jedini rezultat svega biti nesporazum koji će prerasti u nepotrebnu svađu.

Zaboravite sad svoje razmirice i razmislite da se već baveliko šuška o javnom promatranju. Bit će velika medijska sramota i za profesionalce i za amatere ako sve to propadne zbog loše organizacije i kojekakvih razmirica.

Dakle glave skupa i u organizaciju!
Ako ja mogu kako pomoći, javite.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #27 u: 27.02.2009. u 16:02:04 sati »
Ako i ja mogu kako pomoći, samo recite [64*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #28 u: 27.02.2009. u 16:46:58 sati »
Svidjelo bi mi se pročitati ovakav dijalog:

Jaša - Sorry sto smo te napali jer si se odmah aktivirao i napravio nesto prije svih.
Bob - Sorry sto nisam i vama javio da sam vec odradio kontakte oko lokacije.

Frank ima pravo. Tko god je ovdje zaduzen za organizaciju, to je poceo lose. Organizacije nema.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Bobo

• AstroPjesnik
    • Astrobobo.net
« Odgovori #29 u: 27.02.2009. u 16:52:53 sati »
Hm, pa javio sam. Na internu mailing listu i kratki info ovdje na forumu. Nisam stigao ništa niti objasniti a već su me napali. Sorry što sam krenuo nešto organizirati!