Autor Tema: Lucidni snovi  (Posjeta: 23316 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jmix

• AstroPripravnik
  • **
  • Spol: Muški
Lucidni snovi
« u: 10.06.2009. u 13:48:15 sati »
Ova tema mislim da spada u psihologiju a tice se lucidnih snova ili u prevodu:
Lucidni snovi su snovi u kojima smo svjesni da sanjamo. Obično se dese kada tokom sna, zbog čudnih događaja u snu, postanemo svjesni da sanjamo. Većina ljudi koji se trude da pamte svoje snove su ovo nekad doživjeli. Moguće je da su se odmah poslije saznanja da sanjaju probudili ali moguće je da se ostane duže vremena u snu i da smo sasvim svjesni da sanjamo.

Da li možemo kontrolisati snove?

Obično uz lucidnost ide i određeni stepen kontrole nad snom. Količina dostupne kontrole sna razlikuje se od sna do sna i svakog sanjača do sanjača. Vježbanje pridonosi poboljšanju kontrole nad događajima u snu. Najčešće u lucidnim snovima sanjači mogu birati kako da reaguju na događaje u snu, dok sasvim rijetko mogu da kontrolišu sve pojave u snu - san ima svoju radnju. NPR, umjesto da pokušavate izbjeći neku opasnost kao što bi prirodno uradili kada ne znate da sanjate, možete odlučiti da se suočite licem u lice sa zastrašujućim događajem iz sna, znajući da vam se ništa ne može desiti.
Mogućnost kontrole može promjeniti san iz zastrašujućeg, frustrirajućeg ili izluđujućeg iskustva u kojem ste bespomoćna žrtva, u iskustvo u kojem privremeno možete odbaciti brige i oprez budnog života i uživati jedinstveno zadovoljstvo potpune slobode. Kao što smo naveli, rijetki ljudi mogu i da lucidnom snom postignuz stepen kontrole kada mogu formirati stan po svojoj slobodnoj volji, znači stvoriti bilo kakav svijet, proživjeti bilo koju fantaziju i iskusiti sve što zamisle!

Ja sam doziveo ovakve snove sanjao sam neki kosmar o vampirima i nekim glupostima zbog gledanja 10 serija i 2 filmova ali posto sam bio svestan malo izmenim i eto mene na nekoj plazi itd...aj kazite da nikada niste imali lucidne snove?
Preuzeto sa sajta http://www.sanovnik.org/lucidni-snovi.html
"Ako nista ne traje vecno,dali vecno traje vecno?"

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
Odg: Lucidni snovi
« Odgovori #1 u: 10.06.2009. u 14:33:38 sati »
Pitanje glasi:
da li si ti mijenjao san ili si se samo prilagodio promjeni i umislio da si to želio otprve. Kao recimo dobar menadžer.  :wink:
Trolor

Offline Miro

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #2 u: 10.06.2009. u 14:44:49 sati »
Ja sam masu puta kontrolirao san i imam čak desetak fajvorit snova u kojim sam aktivno sudjelovao, iako tok osnovne radnje je nepromjenjiv, ali meni dok sanjam poznat do u detalje. Često dok sanjam svjestan da sanjam mogu sebi naložiti-probudi se i probudim se.
Celestron C-8 CG-5 CAM GO TO,TS 65mm f/6.5 Quadruplet Astrograph - 65mm/420mm  LVI - SmartGuider SG2
Refractor 60/700
Canon EOS 500D IS18-55

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 10.06.2009. u 14:46:22 sati »
Ali samo svjesno promatras, ili mozes donositi odluke i mijenjati tok radnje?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 10.06.2009. u 14:47:45 sati »
... Često dok sanjam svjestan da sanjam mogu sebi naložiti-probudi se i probudim se.

Lako to. Ajde ti dok si noću budan i san nikako ne ide na oči naloži sebi spavaj.  :mrgreen:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #5 u: 10.06.2009. u 14:51:04 sati »
iako tok osnovne radnje je nepromjenjiv, ali meni dok sanjam poznat do u detalje

Vidiš na to sam mislio. Nisam siguran da u takvim snovima možeš mijenjati tok radnje, ali "znaš" što će se dogoditi sljedeće. Nešto kao deja vu. Samo real-time.
Trolor

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #6 u: 10.06.2009. u 15:05:21 sati »
Lako to. Ajde ti dok si noću budan i san nikako ne ide na oči naloži sebi spavaj.  :mrgreen:

Može se i to, autogeni trening, vježbama disanja postižemo upravo to  :113: [01* [59* [60* :230:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 10.06.2009. u 15:25:54 sati »
Autogeni trening radim, ali on me razbudi. Mozak mi je nakon toga potpuno budan i fit.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Miro

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 10.06.2009. u 17:10:52 sati »
Ali samo svjesno promatras, ili mozes donositi odluke i mijenjati tok radnje?
Nekad postoje i dvije razine, ja promatrač-nedodirljivi i ja trpitelj radnje koja se uglavnom ne može mijenjati. Ali ipak u par navrata sam napravio baš to-ja kao svjesni spavač idem napraviti nešto što na javi ni u ludilu ne bih i napravim tu digresiju ali tu se san obično prekida.
Celestron C-8 CG-5 CAM GO TO,TS 65mm f/6.5 Quadruplet Astrograph - 65mm/420mm  LVI - SmartGuider SG2
Refractor 60/700
Canon EOS 500D IS18-55

Offline Jmix

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #9 u: 11.06.2009. u 15:22:37 sati »
Pa ja mislim da lucidni snovi odnose se na kontrolu tela u snu znaci evo umesto sto se 90% ans prepusti snovu da ide kako nas mozak hoce a mi samo posmatramo nego da mi kontrolisemo u smilsu fizickih aktivnosti znaci ako vas  napada tigar a vi bi trbalo da bezite neznam gore po stepenicama i kroz neku rupu gde bi vi isli?a gde vas mozak?znaci ako bi isli po stepenicama tu bi ste bili dosta spori tigar bi vas stigao a ako bi hteli da se provucete kroz rupu pa i tu nije bas nesto brzo..ja i moje primere...ali kontrola snova znaci i menjati radnju ,okolinu sve..tj biti svestan da sanjas da to nije realno a li ne polu budan da jednim okom gledas koliko sati i cekas da zvoni sat to se zove masta...
"Ako nista ne traje vecno,dali vecno traje vecno?"