Autor Tema: Lucidni snovi  (Posjeta: 29486 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
  • Spol: Muški
    • Moj blog
Odg: Lucidni snovi
« Odgovori #10 u: 24.09.2009. u 11:23:02 sati »
Samo dva puta sam imao lucidni san nažalost ali koliko sam čitao to se da dosta dobro istrenirati. Prvi put kad sam postao svjestan u snu je kad sam sanjao kao dijete po 4 ili 5 put apsolutno ideticnu radnju. Nađem se sam u kući otvorim vrata i iskoci čudoviste a ja se prestrasim i probudim. U snu kada
sam bio svjestan šta će biti i sto sanjam sam Izabrao pratiti radnju, otvorio vrata i glumio da sam se prestrasio ( makar nisam jer sam znao da je san) i san je zavrsio. Vise ga nikad nisam sanjao. Drugi put sam se osvjestio bez razloga i imao sam djelomičnu kontrolu. Okolina je ostala ista ali ja sam bio šta god ocu ( jedi :D ). Mene zanima ako se uspju istrenirati lucidni snovi jel se mozak onda pri spavanju odmara ili ne?
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #11 u: 24.09.2009. u 12:41:03 sati »
Mene zanima ako se uspju istrenirati lucidni snovi jel se mozak onda pri spavanju odmara ili ne?

U dokumentarcu koji sam ja gledao ovi su rekli da je to isto, da mozgu ništa ne smeta. Čak sam i negdje pročitao da je svrha sanjanja da dok spavamo da mozak ne "zaboravi" određene radnje, znači ne moramo svaki put kad se probudimo 10 minuta ponovno učiti hodati.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 24.09.2009. u 13:05:42 sati »
... da je svrha sanjanja da dok spavamo da mozak ne "zaboravi" određene radnje, ...
Hmm da ... zato moja baka sanja da leti.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #13 u: 24.09.2009. u 13:40:31 sati »

Sanjanje se najčešće odvija u REM (rapid eye movement) fazi spavanja koja se periodički ponavlja nekoliko puta tijekom spavanja, stoga tjekom jedne noći sanjamo nekoliko puta, ali se obično sjećamo samo zadnjeg sna. REM faza sudjeluje s oko 20% udjela u ukupnom vremenu koje smo proveli spavajući.
Isto tako koliko se sjećam REM faza je odgovorna za "ponavljanje" samo određene vrste pamćenja, isto tako ostali djelovi spavanja su odgovorni za neke druge vrste pamćenja. Također koliko se sjećam u REM fazi tijelo je "paralizirano", a zanimljivo je i to da gotovo svi sisavci osim onih koji nesu jaja imaju REM fazu.
dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 24.09.2009. u 13:56:31 sati »
Onda je moja baka sigurno sisavac.
Isprika na off-u.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #15 u: 24.09.2009. u 14:12:36 sati »

Možda tvoja baka može letjeti i u stvarnom životu  [64* :253:
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #16 u: 24.09.2009. u 14:43:32 sati »
Mene zanima ako se uspju istrenirati lucidni snovi jel se mozak onda pri spavanju odmara ili ne?
Mislim da ne koliko bi se inače odmarao. Ne možeš ti svjesno određivat kanaliće u mozgu koje treba resetirati. Kad se mozgu želi osloboditi točno određenih stvari onda nećeš moći kontrolirat snove. To je samo moja pretpostavka.

... a zanimljivo je i to da gotovo svi sisavci osim onih koji nesu jaja imaju REM fazu.
Zanimljiv podatak. A kak stojimo s gmazovima npr?

Onda je moja baka sigurno sisavac.
Ma nemoj. Sugeriraš da si i ti cicavac? :mrgreen:

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #17 u: 24.09.2009. u 15:55:24 sati »
Sada sam se baš malo više informirao i koliko sam skužio zastupljeno je mišljenje da je podjela na non-REM i REM fazu sna evoluirala zajedno s  toplokrvnošću, no te ne znači da ostatak životinjskog svijeta ne spava. Također izgleda da je profesorica koja mi je usadila u glavu da svi sisavci osim onih koji legu jaja imaju REM fazu, nije baratala s točnim podatcima.

Vinska mušica, koja se inače često koristi u raznim istraživanjima, spava, te ako ju se drži budnom duže nego inaće dolazi do slabljenja kognitivnih funkcija(ne kaže se muha bez glave uzalud :mrgreen:). Dokazano je da neke ribe također spavaju, neke se vrste čak mogu i podići do površine bez da ih se probudi, dok druge ribe pak moraju plivati cijelo vrijeme kako bi voda s kisikom strujala kroz škrge. Gmazovi također spavaju ali im se moždani valovi razlikuju od onih u sisavaca i ptica. U ptica se isto razlikuje REM i non-REM faza, ali kod njih ima jedna zanimljivost, a to je da mogu spavati samo s jednom moždanom hemisferom i u tom slučaju zatvaraju suprotno oko.
Sisavci, pogotovo "vodeni" imaju veoma zanimljive načine spavanja, kitovi spavaju izmjenično samo sa jednom hemisferom, s tim da se ta hemisfera ne budi prilikom izranjanja zbog udisaja. Neki tuljani spavaju isto na taj način dok su u vodi samo što im je onda strana suprotna onoj hemisferi koja spava oduzeta.
I još jedna zanimljivost za kraj, životinje koje hiberniraju zaustavljaju svoju hibernaciju nekoliko puta tijekom zime kako bi odspavali. :mrgreen:

dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #18 u: 24.09.2009. u 17:08:32 sati »
Zanimljivo.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #19 u: 24.09.2009. u 19:13:48 sati »
U ptica se isto razlikuje REM i non-REM faza, ali kod njih ima jedna zanimljivost, a to je da mogu spavati samo s jednom moždanom hemisferom i u tom slučaju zatvaraju suprotno oko.
Sisavci, pogotovo "vodeni" imaju veoma zanimljive načine spavanja, kitovi spavaju izmjenično samo sa jednom hemisferom, s tim da se ta hemisfera ne budi prilikom izranjanja zbog udisaja. Neki tuljani spavaju isto na taj način dok su u vodi samo što im je onda strana suprotna onoj hemisferi koja spava oduzeta.

Interesantno.....uvjek se da nauciti nesto novo
- ako je tocno to sto si naveo :mrgreen:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.