Autor Tema: Lucidni snovi  (Posjeta: 23380 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline easy156

• Jahač Kometa
  • Spol: Muški
Odg: Lucidni snovi
« Odgovori #20 u: 24.09.2009. u 20:14:46 sati »
Interesantno.....uvjek se da nauciti nesto novo
- ako je tocno to sto si naveo :mrgreen:

Ne znam, uvijek imam određenu dozu skeptičnosti prema podatcima koje nađem surfanjem, ali budem potražio profesora koji dan uvjeren sam da će on znati nešto o tome.  :mrgreen:
dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #21 u: 24.09.2009. u 20:44:01 sati »
Da ali REM faza je presudna u nasem dnevnom funkcioniranju. Jedan od osnovnih stvari u etici psihologije je o eksperimentima. I tu ide slavni primjer. Jendom su uzeli par ljudi koji su svojevoljno potpisali koliko god da molili u toku eksperimenta da znanstvenici ne prekidaju eksperiment zbog njihove trenutne slabosti. Ispitanici su bili spojeni na instrumnete koji su biljezili pocetak REM faze. Dopustili su im da spavaju ali ako bi poceli sanjati bi ih probudili. Nakon 3 dana znanstvenici su prekinuli eksperiment jer su ljudi prosvikali. Zato se pitam koliki utjecaj moze imati kontroliranje snova i pokusaj da i u tom trenutku opustanja ipak pokusamo mjenjati stvari
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #22 u: 24.09.2009. u 20:55:50 sati »
A ja sam negdje pročitao da ako smo budni 10 dana bez spavanja, nastupa smrt.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #23 u: 24.09.2009. u 21:24:03 sati »
A ja sam negdje pročitao da ako smo budni 10 dana bez spavanja, nastupa smrt.

Rekord u ne spavanju drži Randy Gardner, a rekord iznosi 264 sati.  :mrgreen:
Nije umro samo je malo halucinirao, mislio da je znak osoba, mislio da je netko drugi i slično. :100: [07* [06*
dalekozor 7x50, 7.1°

R. Pausch

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #24 u: 25.09.2009. u 08:12:37 sati »
Nisam stručnjak za san, ali za jesam za nesanicu  :D. Evo vam malo podataka na tu temu iskustveno iz prve ruke bez internetskih materijala.

Kvaliteta sna mjeri se polisomnografijom. Pritom se utvrđuje  latenca uspavljivanja, ukupno trajanje sna, efikasnost spavanja (%), relativna zastupljenost dubokih stadija spavanja, relativna zastupljenost REM stadija, WASO (wake after sleep je postotak neprospavane noći) i srednja saturacija periferne krvi kisikom. Također se mjeri pad saturacije krvi kisikom obzirom na način ležanja i način disanja, te još niz parametara vezanih za krvožilni sustav. Definirana su četiri stadija dubine sna plus REM i budno stanje, što čini šest nivoa na izlaznom dijagramu.Na kraju se na osnovu svih ovih parametara utvrđuje postotak kvalitete sna.
I još malo crtica.
Dugotrajna nesanica izaziva trajnu demenciju mozga s posljedicama sličnim alzheimerovoj  bolesti. Snovi su nam kanta za otpatke s kojima se rješavamo nagomilanih briga u podsvijesti i ne treba se opterećivati njihovim sadržajem. Time se previše ne bavi niti suvremena psihijatrija. U indijskim religijama smatra se da postizanjem visokih stupnjeva svijesti san iščezava.  
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #25 u: 03.10.2009. u 17:58:33 sati »
Ne znam, uvijek imam određenu dozu skeptičnosti prema podatcima koje nađem surfanjem, ali budem potražio profesora koji dan uvjeren sam da će on znati nešto o tome.  :mrgreen:

Da ne mislite da sam zaboravio, pitao sam i profesor mi je potvrdio odvojeno spavanje hemisfera u ptica, te kod pliskavica. (naravno da sam zaboravio zapisati koje točno vrste  [08* [21*)
dalekozor 7x50, 7.1°

R. Pausch

Offline Oma Desala

• Galaktička Zraka
  • Spol: Ženski
« Odgovori #26 u: 05.01.2011. u 13:36:22 sati »
Samo dva puta sam imao lucidni san nažalost ali koliko sam čitao to se da dosta dobro istrenirati. Prvi put kad sam postao svjestan u snu je kad sam sanjao kao dijete po 4 ili 5 put apsolutno ideticnu radnju. Nađem se sam u kući otvorim vrata i iskoci čudoviste a ja se prestrasim i probudim. U snu kada
sam bio svjestan šta će biti i sto sanjam sam Izabrao pratiti radnju, otvorio vrata i glumio da sam se prestrasio ( makar nisam jer sam znao da je san) i san je zavrsio. Vise ga nikad nisam sanjao. Drugi put sam se osvjestio bez razloga i imao sam djelomičnu kontrolu. Okolina je ostala ista ali ja sam bio šta god ocu ( jedi :D ). Mene zanima ako se uspju istrenirati lucidni snovi jel se mozak onda pri spavanju odmara ili ne?

I ja sam kao mala iz noci u noc uzastopno sanjala jedan te isti san, samo moj nije bio nocna mora vec staaro sjecanje na moj 2. rođendan, jedan od najljepsih trenutaka u mom zivotu :) Mislim da se samo zbog tih snova jos uvijek sjecam tog rođendana....
I isto sam bila svjesna da je to san i tocno sam znala sto se nalazi u svakom poklonu koji sam otvarala, ali sam opet uzivala u njemu :)

Da li se jos kome kao djetetu događalo da vise puta sanja isti san? Ima li to neke veze sa djecjom svjescu ili?
The universe is vast, and we are so small. There is really only one thing we can ever truly control... whether we are good or evil.

10x50 Olympus
200/1200 SkyWatcher dobson

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #27 u: 06.01.2011. u 01:17:24 sati »
Ja sam par puta sanjao da padam u bunar, ali već dugo nisam, niti sanjao, a niti pao u bunar :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #28 u: 06.01.2011. u 07:38:36 sati »
U dobi od 15-tak godina u jednom danu slijed događaja u trajanju od približno sat vremena potpuno se poklopio sa "sjećanjem" na posve jednak niz događaja. Kasnijeo sam od ljudi u okolini pokušao saznati neke detalje vezano uz konkretan posao (i kretanje gradom) koji sam obavljao stvarno i po "sjećanju", kako bih se uvjerio da se radi o dva odvojena niza događaja, no sve je govorilo da se radilo o jedinstvenom slijedu događaja. Još za trajanja samog slijeda posvijestio sam da prolazim već doživljeni slijed događaja jer su se događaji nizali po meni poznatom scenariju. Trebalo mi je nekoliko dana da ne mislim o tome i da se vratim u svakodnevicu. Da li je ovom nizu događaja prethodio "prekognicijski san" u kojem sam sve to prethodno proživio? Inače, sanjam izuzetno rijetko i držim da uopće ne sanjam (jednom/nijednom u godini dana), no to je subjektivni osjećaj. Naime, čitao sam da svi sanajmo, ali se sjećamo snova samo ako se relativno brzo probudimo nakog faze snova.

Što je prekognicija:
http://sindikat.shootboard.com/t356-prekognicija
http://www.objave.com/recnik_pojam_cl.php?pojam=Prekognicija
« Zadnja izmjena: 06.01.2011. u 07:48:02 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #29 u: 07.01.2011. u 13:39:33 sati »
Koliko znam, imao sam lucidne snove nekoliko puta.
Sjećam se da sam jednom sanjao neke gluposti, i sam sam sebi u snu rekao da se probudim.Probudio sam se.
Također, kod sanjanja nekih lijepih stvari bio sam svjestan da sanjam.
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM