Autor Tema: Kaos u gibanju planeta  (Posjeta: 3492 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Kaos u gibanju planeta
« Odgovori #20 u: 13.06.2009. u 16:52:45 sati »
cijeli je svemir u kaosu, pa sta, zivi smo...pa zasto ne bi onda Merkuru dojadilo putovati ko do sada oko Sunca i meni bi.

Teorija kaosa nije ništa revolucionarno i nije vezana za uvriježeni pojam totalnog nereda.Koliko se više sjećam ,davno sam se time bavio, datira već od prve polovice prošlog stoljeća, ali puni zamah dobiva razvojem računala. U stvari to je teorija koja se jedino može razvijati primjenom računala jer se radi o iterativnoj metodi izračuna kompleksne funkcije s divergirajućim rezultatima koja zahtjeva korištenje brzih računala. Dobro, to zvuči malo komplicirano, ali može se pojednostavniti. Ako svaki dobiveni rezultat označimo kao položaj točke na papiru, pa taj rezultat ubacimo u jednadžbu i dobijemo novu točku i nju nacrtamo, i to ponavljamo na tisuće puta dobit ćemo zanimljive crteže koji vrlo nalikuju kaotičnom gibanju. Tu se pojavljuju određene pravilnosti, točke gomilanja( atraktori) i druge zanimljivosti. Čak štoviše, malim promjenama parametara u jednadžbi dobiti ćemo likove koji su vrlo nalik na postojeće objekte u prirodi, bilje, životinje, oblake, galaksije...
Na taj način, povlačeći paralelu između tih sličnosti moguće je utvrditi određene  zakonitosti u ponašanju  prirodnih objekata. Kažem, nije to ništa revolucinarno, ali kao mlada grana pruža sasvim novi pristup istraživanju ne samo prirodnih nego i društvenih pojava.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Kaos u gibanju planeta
« Odgovori #21 u: 13.06.2009. u 17:10:00 sati »
Priroda je nelinearna i kompleksna . Upravo zbog našeg tjeranja na linearnost naši modeli funkcioniraju amo djelomično.

ovo si mene citirao ili (ovo je i bila bit mojeg prigovora o matematici)
 :?:  s jedne strane dobim zbog toga po nosu ,s druge dobim to isto za lekciju  :259:

BTW sjecam se tvojih objasnjenja kaosa od prije par godina,
   pa me sad svaka tvoja rijec kaos na njih asocira...sorry  :mrgreen:
Ako rijec nema neki od pridjeva onda se radi o kaosu samom po sebi sto bas i mislim
     na nije vjerojatno......
Mozda bi prvo ti morao definirati sto je za tebe kaos i o kojem kaosu pricas..

...bez obzira na definicije i sluzbene stavove imam svoj pogled na pitanje kaosa u prirodi....skraceno....
     klasicni modeli - nema kaosa niti vidim mjesto za njih ,u prirodi ga percepiramo zbog kompleksnog sistema i
         racunskih i mjernih ogranicenja (oblaci,turbulencije,n body gravitacijski problemi - nije u pitanju nikakav kaos........cim nesto matematika ne moze definirati i izracunati odmah je to kaos,
         no uopce se ne radi o kaosu (neredu) .... no ako zelite mozete to zvati kaosom,ali bilo bi
    dobro upotrebljavati definirane atribute...qvantni,deterministicki itd ...

Jedino interesantno pitanje sto se tice kaosa,je qvantna mehanika i fizika cestica......
          tu bi se moglo osjetiti mirisa nekog ogranicenog kaosa,no mozda nas i nasa percepcija vara...
    ...kako i koliko ,ako je realan takav kaos utjece na makrosvemir ...

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.