Autor Tema: Buzz Aldrin smatra da NASA ide u krivom smjeru  (Posjeta: 5187 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Buzz Aldrin smatra da NASA ide u krivom smjeru
« Odgovori #10 u: 28.06.2009. u 15:48:17 sati »
Ja trudim iznositi činjenice koje su takve kakve su.
Mislim da ne pretjerujem jer Kina ako ima 1/5 svjetskog stanovništva ne znači da pogibija 500 ljudi ne znači ništa.
U konačnici osim brojaka bitni su i postupci koji dovode do nečega.
A kod njih su postupci brutalni jer sam njihov politički sistem baziran na nekom poremećenom hibridu tipične komunističke diktature i tržišne ekonomije niti ne pruža druge mogućnosti.
Smatram da na mala vrata tu filozofiju žele kopirati na ostatak svijeta...pa rekao bih čak i da uspijevaju.
Vodeći ljudi svjetskog gospodarstvo, u pohlepi za profitom i jeftinom radnom snagom, sele proizvodnju u Kinu srozavajući domicilne ekonomije i time non-stop degradiraju socijalna prava i status svojih radnika.
Poslije kada cijeli svijet zaspe masa jeftinih proizvoda (najčešće nekvalitetnih) iz te iste Kine i proizvodnja istih se ne isplati više nigdje kuka se o ekonomskoj krizi.
Radnici u Kini pak rade, kolokvijalno rečeno, za "šaku riže" dnevno.
S druge strane da ne budem licemjeran i mi sami uživamo i masi npr. jeftinih IT proizvoda iz te iste Kine samo tko što misli o svemu tome je druga stvar...posebice ako se zna da kao pojedinac tu ne možeš ništa napraviti. :?

S druge strane mali Tajvan (u odnosu na Kinu) je po tehnološkim i socijalnim dostignućima odavno ispred Kine i kao takav im predstavlja kost u grlu jer je dokaz da se može drugačije postupati i poslovati.
Stoga napetosti na liniji Kina-Tajvan su stalno prisutne jer što bi bilo da je cijela Kina uspješna kao mali Tajvan...a u malom Tajvanu nema sitauacija da pogine veliki broj ljudi bez da se o tome ne smije javno diskutirati. Tajvan bi se vjerovatno bez velikog opiranja ponovo reintegrirao u Kinu da kada bi se promijenio politički sistem koji vlada u njoj...ovako im ne pada napamet.

U Kini se dogode masovne brutalnosti i egzekucije i sve ostane tabu tema...godinama-desetljećima.
Tako da imaš situaciju da današnji ljudi mlađe dobi u Kini uopće ne znaju što je to bilo 1989 na trgu Tieananman jer ako upišu taj pojam u "svom" Googleu neće dobiti relevantne informacije, kao mi kada napišemo u "svom" Googleu.
Postoji odličan dokumentarac "Tank Man" na ovu temu.
Ovo pak otvara temu zašto Google i slične kompanije pristaju na deal sa kineskim vlastima da se informacije filtriraju i cenzuriraju...ali eto Kina je veliko tržište, pa ako žrtvujemo globalni pristup činjenicama nema veza, bar smo dobro zaradili.

Mislim da sistem koji je kadar ovako nešto prirediti svijetskoj javnosti na otvorenju Olimpijskih igara mora propasti kad-tad jer kakav to hebeni nacionalni interes može stvoriti ovako nešto [02*;

http://www.vecernji.hr/newsroom/zanimljivosti/3144231/index.do
(zanimljivo gornji link ne radi više(?)...ali imam sačuvanu tu vijest)
Citat:
Djevojčici s krivim zubima zabranili da pjeva na Olimpijskim igrama
Kineski dužnosnici zaduženi za svečano otvaranje Olimpijskih igara u Pekingu priznali su da su djevojčici prelijepa glasa zabranili da se pojavi na stadionu i pjeva na svečanosti samo zato što ima krive zube, prenosi Times.

Devetogodišnja Lin Miaoke, slatka mala djevojčica koja je na dan otvaranja Olimpijade pjevala “Odu domovini”, jednu od kineskih revolucionarnih himni, izabrana je zbog svojega izgleda, a na svečanom otvaranju samo je otvarala usta.

Glas joj je posudila druga, ne tako lijepa djevojčica kojoj su zabranili da se pojavi pred publikom. Glas koji je odzvanjao novim stadionom “Ptičje gnijezdo” zapravo je bio glas sedmogodišnje Yang Peiyi.

- Mala Yang Peiyi nije se mogla pojaviti na stadionu zbog svojeg izgleda. Morali smo uzeti u obzir interes cijele nacije - izjavio je Chen Kigang, glazbeni direktor svečanosti, u članku koji je objavljen na internetu i koji je razbjesnio čitatelje širom svijeta.

Da stvar bude još zanimljivija postojala su 2 videa na YouTube-u kojima je popraćen ovaj poremećeni događaj.
...obratite pažnju na razloge zbog čega ih nema više online. [02*
http://www.youtube.com/watch?v=HNejzLc09QE
http://www.youtube.com/watch?v=1qPwtImzbEI

Da ne mislite kako nešto pretjerujem pogledajte raspravu o ovome od prije godinu dana na forumu koji vodimo frendovi i ja;
http://zeljava-lybi.com/forum/viewtopic.php?p=9087#p9087

E sada se stvarno pitam jeli sve ovo slučajno ili je dio nekog većeg scenarija blokiranja informacija. :?...jer Večernjak ima još uvijek nekih vijesti sa OI 2008 u Pekingu...kud baš ova da se makne??? :219:

Izvinite na podužem OT tekstu, ali neke stvari su se same po sebi dodatno otvorile dok sam pisao. [40*

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #11 u: 28.06.2009. u 15:54:21 sati »
Da ne zvučim baš kao neki teoretičar zavjere  :) ipak se o ovoj curici može dosta toga naći ako se potraži na pravi način;
http://www.google.hr/search?hl=hr&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&hs=0Ou&q=Yang+Peiyi&btnG=Tra%C5%BEi&meta=

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #12 u: 28.06.2009. u 16:21:47 sati »
Tebi se Kina baš ne sviđa, a?
Ako je to tvoj zaključak ok...mada to nisam nigdje napisao, a ni nemam razloga za tako nešto napisati.
Ljudi kao ljudi su jedno, a politički sistem kao sistem i postupci kojima se služi nešto drugo. :wink:
Pisao sam o konkrentnim stvarima za koje mislim da su opasne ako budu globalno, nekritički prihvaćane, pa tako i po pitanju svemirskog programa i suradnje sa Kinezima.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #13 u: 28.06.2009. u 16:46:41 sati »
Dečki, nemojte previše o politici jer postoji neslužbeni dogovor da na ovom forumu neće biti toga.
Ovo nije ni mjesto, ni tema za to :)

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #14 u: 28.06.2009. u 17:40:33 sati »
Ja ako sam se dotakao politike ovdje to je isključivo zbog ideje Aldrina da se pozove Kina na suradnju u međunarodnom svemirskom programu...nisam pisao o nemirima u Burkini Faso ili o rezultatima izbora na Zelenortskim otocima. :wink:  
Iznio sam neka razmišljanja zbog čega mislim da to nije dobro provesti bezuvjetno jer kroz primjere koje sam iznio (između ostalog curica sa krivim zubima) imam osobno mišljenje da Kina tu svoju poremećenu filozofiju pokušava progurati na mala vrata cijelom svijetu.
Ako kolegu forumaša edija to sve što sam napisao iritira/smeta na neki način to je prije svega njegov osobni problem netolerancije prema napisanom...ja se nemam što ispričavati nikome jer nikoga nisam niti vrijeđao ili provocirao na ikakvi sukob. :111:
Primjeri koje edi navodi su također podložni diskusiji (ali ne ovdje) i nemaju nikakve veze sa pomenutom suradnjom na svemirskom programu pošto bi Aldrinov prijedlog trebao ići u smijeru Kine, a ne obratno.
Koliko znam sama Kina nikome nije podnijela prijedlog za takvu suradnju. :219:

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #15 u: 28.06.2009. u 17:43:47 sati »
Dečki, nemojte previše o politici jer postoji neslužbeni dogovor da na ovom forumu neće biti toga.
Ovo nije ni mjesto, ni tema za to :)

TAKO JE!!!

Nema me par sati i odmah ruše države... Molim da se držite teme ili ću zaključati daljnje komentiranje ako ode u ovom smjeru. Neću politiku u svoju butigu, rekao bi šjor Meštar [23* [18*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #16 u: 28.06.2009. u 23:10:20 sati »
BTW vidim da nitko nije komentirao njegovu one way trip to Mars ideju... Jel se to samo meni cini previse ekstremno?
Mislim da to nikako ne moze proci, gdje ce naci ljude koji ce prakticki samo cijeli zivot provesti na Mars-u? I sta ako se koji predomisli? Ako se gadno posvadaju? Cijeli zivot "trpit" jedne druge?

Mislim da je deda Buzz malo neobjektivan, i da zeli vidjeti malo vise akcije prije nego ode...

Al slazem se da treba cim vise iskoristiti (a time i poticati) privatni sektor, oni su budunost. I da, za Ares I bi stvarno morali dobro razmisliti da li je to stvarno najbolja i najpametnija solucija, mogli bi se opet zahebat ko sa space shutleovima...
« Zadnja izmjena: 28.06.2009. u 23:12:16 sati od Koki007 »

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #17 u: 29.06.2009. u 01:18:16 sati »
BTW vidim da nitko nije komentirao njegovu one way trip to Mars ideju... Jel se to samo meni cini previse ekstremno?
Mislim da to nikako ne moze proci, gdje ce naci ljude koji ce prakticki samo cijeli zivot provesti na Mars-u? I sta ako se koji predomisli? Ako se gadno posvadaju? Cijeli zivot "trpit" jedne druge?

Mislim da je deda Buzz malo neobjektivan, i da zeli vidjeti malo vise akcije prije nego ode...

Sigurno Buzz želi vidjeti još malo akcije, ali...
Kad su rusi trebali poslat prvog čovjeka u svemir onda se javljala gomila onih sa socijalnog dna koji su htjeli makar jednosmjernu kartu. Da im ime bude upamćeno.
Ja nisam takav ekstrem, ali bliže bih bio odluci da odem jednosmjerno na Mars nego da ostanem cijeli život na Zemlji. Neke ljude privlači pionirski život i mislim da su pionirski dani najuzbudljiviji trenuci u povijesti. Sve je pitanje karaktera osobe. U Rusiji/SSSR-u se, u navedenom slučaju, većina javljala zbog izlaska iz anonimnosti po cijenu života. U ovom slučaju ljudi bi se vjerojatno javljali najčešće zbog izazova. Upravo to što si naveo; što ako se posvađaju, što ako neko poželi natrag?
(Zašto se neki ljudi javljaju u specijalce, pa idu po ratištima?) Sve je stvar osobnosti.
Osim toga mislim i da ne bih mogao zamislit korisniji posao nego raditi sigurnosnu koloniju za život. Ipak, to je samo Buzzova priča. :(

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #18 u: 29.06.2009. u 14:12:52 sati »

Ja ne vjerujem da Buzz žudi za nekom akcijom nego čovjek kada je stariji jednostavno nema neke psihičke kočnice da kaže nešto što prije nije mogao iz razno-raznih razloga.
Npr. meni se ideja korištenja provjerenih raketa Atlas V ili Delta IV za kapsulu Orion čini ok, a mislim da će skorašnji probni let Ares-1X dosta reći o tom konceptu dali ide u pravom ili krivom smjeru.
Kaže ovdje da će to biti 18.09.2009.

Ako i kada ljudi krenu u jednom smjeru na Mars tamo svakako mora biti riješen problem njihovog boravišta tamo.
Projekt Biosphera2 sa 2 izvedena pokusa nije baš dao optimistične rezultate jer umjetno stvoreni ekosistem ne osigurava opstanak na duže staze.
Projekt je osim poremećenih odnosa učesnika eksperimenta (u psihološkom smislu) pokazao da tako dizajnirani ekosistem pati od manjka kisika i viška ugljičnog-dioksida zbog potcijenjenog učinka mikroorganizama na njegovu proizvodnju.
Neke životinjske vrste kao mravi preuzimaju kontrolu nad ekosistemom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Biosphere2
http://www.jstage.jst.go.jp/article/bss/19/4/250/_pdf

Prije stvaranja ikakve stalne baze trebalo bi imati potpuno funkcionalnu samodostatnu nastambu ovog tipa.
A kada se to i ostvari opet će ostati pitanje psiholoških profila potencijalnih pionira-kolonizatora koju teško tko može provjeriti na duže staze.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #19 u: 29.06.2009. u 15:17:34 sati »
Uf koja katastrofa! Projekt totalno kompromitiran i pun nekih skandala, manipulacija i mutnih poslova. Tako je to kad je puno love prisutno.
U rezultate se ne moze pouzdati ... steta.
Prethodnica BigBrothera.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)