Autor Tema: Europa (Jupiter)  (Posjeta: 8544 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
  • Spol: Muški
    • Moj blog
Odg: Europa (Jupiter)
« Odgovori #10 u: 27.06.2006. u 13:45:07 sati »
Da to kad sam bio cuo sam se bio iznenadio ali kad sam cuo da postoje pauci koji prezivljavaju hladnoce jer imaju postotak alkohola u tjela sam se samo nasmijao jer su tu tehniku pokupili od hrvata  :D
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #11 u: 27.06.2006. u 15:38:50 sati »
Pa da, zar nisi ?uo da oni rade najbolje tulume? Njihovi partyji su nadaleko poznati, dolaze im i pauci iz drugih podru?ja, možeš ih na?i po tome što su im mreže pune praznih flaša i ?epova, s komadima razbijenih ?aša i sli?nih rekvizita poput konfeta, trubica i kapica :shock: [49* :117:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #12 u: 29.06.2006. u 13:01:31 sati »
Planetologija...obozavam ju...

Prije da su od Rusa pokupili...

Antifriz (klasicni) je alkohol - etandiol ili ti dihidroksietan - i to prilicno jednostavan pa nije cudno da ga ima u prirodi.
Opcenito alkoholi zagrijavaju tjelo, ali kratko. Slozeniji vec duze (-dioli,-trioli...). Konkretno u antifriz drzi negdje do oko -23°C teko da ti organizmi imaju i neke druge nacine zastite od smrzavanja.
U Kanadi postoji zaba koja se doslovno zamrzne preko zime i odledi na ljeto i nastavlja život (Kriohibernacija).
Trenutni je glavni primjer istrazivanja kako to isto kod covjeka napraviti (problem je u sirenju vode kod smrzavanja - raspad stanica).
Walt Disney se dao zamrznuti u nadi da ce ga jednog dana odmrznuti, ozdraviti i dati mu duuug zivot...

Nase su bakterije iznimno odrzive. Zive od vrucih izvora Yellowstonea do par kilometara ispod ledenih pustosi Antarktike.
Nalazimo ih i na vrucim izvorima par tisuca metara ispod razine mora, na izvorima vulkana. Cak i vise organizme od bakterija. A okolina je iznimno vruca, bez svijetlosti i prepuna prilicno otrovnih produkata erupcija. Takoder zive i kilometrima u Zemlji. I u najdubljim busotinama koje su radene nadene su. Tu red-oks procesima reduciraju ili oksidiraju spojeve do elementarnih tvari proizvodeci njima potrebnu energiju i velika rudna lezista. Ako sve to mogu prezivjeti, mogu i transport na Europu.
A mislim da bi i (pretpostavlja se) toplim oceanima Europe brzo napredovale i istisnule domace vrste koje nisu navikle na njih i nemaju nikakvu zastitu protiv njih (princip invanzivnih vrsta, vec sam pisao o tome).

Tako da smatram, ukoliko ne mozemo 100% garantirati sterilnost letjelice, ne bismo ju smjeli spustati na Europu.
Reakcija moze biti i povratna. Transportiramo mikroorganizme na Europu, oni se tamo razviju i mutiraju. Kasnije neka letjelica uzima uzorak s Europe i vraca ga na Zemlju i vrati mutirane bakterije koje iz losilih uvjeta dolaze u bolje i naglo se razmnozavaju i koriste nove izvore hrane (povrataka sada pk nama invanzivne vrste).

Ima jos prilicno toga za razmotriti prije nego se zaletimo spustati na taj ledeni mjesec....
Pozdrav!
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #13 u: 29.06.2006. u 13:09:10 sati »
 :D Dobili bi home made izvanzemaljce koji bi onda, tko zna, mogli biti i uzrocnici smrtonosne bolesti za ljude  :?
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #14 u: 29.06.2006. u 13:11:07 sati »
A mislim da bi i (pretpostavlja se) toplim oceanima Europe brzo napredovale i istisnule domace vrste koje nisu navikle na njih i nemaju nikakvu zastitu protiv njih (princip invanzivnih vrsta, vec sam pisao o tome).

Ovo ?u pustiti da pro?e jer trebaš u?iti za ispite.  :lol: :lol: :lol:
Kad se upišeš, onda....  [65*
Da ne bi bilo zabune, ja sam onaj desni koji lupa.  :mrgreen:
Trolor

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #15 u: 29.06.2006. u 14:53:19 sati »
Planetologija...obozavam ju...

Prije da su od Rusa pokupili...

Antifriz (klasicni) je alkohol - etandiol ili ti dihidroksietan - i to prilicno jednostavan pa nije cudno da ga ima u prirodi... blabla...

Vidiš, jako zanimljivo razmišljanje, ne bih se sjetio toga, moram priznati da mi se svi?a  :106: [71*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #16 u: 29.06.2006. u 15:25:06 sati »
http://www.nrao.edu/pr/2001/vinylalco/

?ini se da alkohola ima i u me?uzvjezdanim oblacima plina... [48*
"Stella Artois" vjerojatno...
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #17 u: 29.06.2006. u 18:52:32 sati »
 :115: Danijel...Trudim se.... :)

Todore slobodno komentiraj, ulovit cu malo vremena da procitam i odgovorim. Vidit cemo tko ce lupat, makar bi ja najradije  [48*
Na kraju krajeva ne ucim bas po cijele dane... :!:
Sam nemam vremena nove teme stavljati jer treba nesto ili procitat ili promatrat, a to ne stignem...
I ne zelim mjesati sad pred prijamni podatke iz kem i mat s drugim stvarima.
Ali uvijek se mogu posluziti glavom i vec "spremljenim" podacima i dati, nadam se, koliko-toliko kvalitetan odgovor.
Ako te muce "topli oceani" na Europi, pretpostavlja se da, kao i na maleni Io, Jupiter djeluje na nju pa se na slican nacin
razvija energija i toplina koja drzi vodu na dubini par km tekucom (a to je iznad 0°C, sto je za one prilike toplo i za vecinu bakterija i ne tako negostoljubivo, u svakom slucaju manje nego Antarktik). Pitanje je do koje se temperature dize ocean tamo (pretpostavka, moja, izmedu 0.5 do 6°C).
Pukotine na ledenoj povrsini Europe takoder sugeriraju tekucu vodu i djrlovanje Jupitera.
Uostalom sam pritisak leda bi mogao vodu na odredenoj dubini drzati tekucom (princip klizanja na ledu - klizac svojom tezinom stvara tlak koji djeluje na led i topi ga, tako da klize po jaaako tankom sloju vode na ledu, a ne cistom ledu).
A bakterije su bica kratkog vijeka i brze reprodukcije (eksponencijalne) i pocele bi mutirati vec na putu do Jupitera na samom brodu i da samo desetak njih krene, pitanje je kolike bi dosle do Europe.
Naravno brojnost im onemogucava prostor i hrana, ali ako mogu zivjeti na asteroidima i kometima (prilicno dobro utemeljena pretpostavka da je zivot dosao iz svemira), zasto ne bi i na letjelici. Veca je rasprostranjenost spojeva na letjelici nego na asteroidu.
Njima netreba konkretna hrana, vec energija i mogu red-oks reakcijama iz spojeva crpsti energiju (to rade u unutrasnjosti Zemlje sve do dubine do koje im temperatura dozvoli).
Spomenute bi bakterije bile prilicno mutirane i prilagodene na ekstremne uvjete kada bi dosle na Europu.
Potom bi naisle na "starosjedioce". Oni su medusobno dobro prilagodeni i mozda (iako nije vjerojatno) cak i drugacije kemijske osnove nego "nas" zivot. Nase bi bakterije "pale" iz ekstremnih u povoljnije uvijete sto bi pogodovalo njihovu razmnozavanju.
Sumnjam da bi ih "domaci" organizmi stigli sve istrijebiti. A one cak i da ne "ubijaju" starosjedioce direktno, mogu ih ugroziti kako te cine invanzivni organizmi tipa alge Taxifollie caulerpe ili kao sto obicni brsljan ubija drvo na kojem raste, a da ga direktno ne napada.
Mogucnosti su brojne i sve moguce.
Od toga da medusobnom interakcijom pocne brzi i slozeniji zivot, il istrebljenje domorodaca ili istrabljenje pridoslica ili nikakva reakcija uopce. Dugogodisnja zemaljska proucavanja govore da uvijelk nadvlada jedna vrsta pa opcije  jedan i cetiri prakticno otpadaju, a najcesce nadvladaju pridoslice, pogotovo ako dolaze iz surovijih krajeva od domorodaca ili ako su slozeniji. Jedan od ova dva uvjeta za nadvladavanje pridoslica sam objasnio i dokazao.
Zato smatram da je misija na Europu misija visokog rizika kontaminacije drugog svijeta i ugrozavanja njegovih domorodnih vrsta.
Pozdrav!
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Spock

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #18 u: 03.07.2006. u 04:26:14 sati »
Mislim da kolega Spock (Živio dugo i uspješno :)) želi pitati dal su ljudi što poslali (sondu, robota) na Europu.. a ne dal smo bili gore!

da , da na to sam mislio, lol, za ljude mi je savrešeno jasno, zanima me o nekoj sondi ili misiji kako god želite, zašo prije nije bila poslana ako sumnjamo na mogu? život tamo  :o :D

Offline Enceladus

• Astronom
« Odgovori #19 u: 22.02.2008. u 19:18:23 sati »

http://www.voanews.com/english/2008-02-20-voa16.cfm

Čini mi se kako najnovija otkrića dosta složenih ekosistema ispod Antartičkog leda ukazuju na solidnu mogućnost za postojanje barem  primitivnog oblika života  u  Europinom oceanu.