Autor Tema: New Horizons  (Posjeta: 33706 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline melkiot

• ZvjezdoZnanac
New Horizons
« u: 11.09.2009. u 14:16:59 sati »
http://www.nasa.gov/mission_pages/newhorizons/main/index.html

http://msnbcmedia4.msn.com/i/msnbc/Components/Interactives/Technology_Science/Space/Pluto/Pluto_New_Horizons.gif

jedva čekam 2015. godinu :hopla: :hopla:

odličan projekt, samo to sporo napreduje po svemiru,hehe [02*

I šečer na kraju, kuiperov pojas..

što mislite, kakve će slike plutona dati letjelica? Mislim da će to biti jedan veeeliki uspjeh NASAe...

Zanima me, zašto recimo na tu letjelicu nije prikačila nekakve projektile ili šta ja znam šta, da se recimo moglo lansirati u Jupiter, da mu vidimo površinu??

Jel takvo nešto ne postoji ili? Konkretno mislim na kameru koja bi bila prikvačena za manju raketicu recimo, jako dobro zaštićena...i kako letjelica putuje, tako ih lansira na sve pored ćega preleti

Offline Astro 2

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: New Horizons
« Odgovori #1 u: 11.09.2009. u 15:02:20 sati »
Citat:
Zanima me, zašto recimo na tu letjelicu nije prikačila nekakve projektile ili šta ja znam šta, da se recimo moglo lansirati u Jupiter, da mu vidimo površinu??

Jupiter ti spada u plinovite divove, a svi oni imaju veliku gravitaciju i velik tlak što bi stlačilo letjelicu(već testirano!). Budući da je Jupiter plinoviti div on NEMA ČVRSTO TLO jer se njegova površina ispod guste atmosfere sastoji od tekućeg vodika i helija. Zatim ide metalni vodik i kruta jezgra. Ne zaboravi da je s dubinom prema Jupiteru veći tlak!

Dva osnovna razloga zašto svemirsk sletjelice ne mogu doći na Jupiter:
1. Velika gravitacija od  oko 23m/s2 i velik tlak koji bi stlačili sletjelicu!
2. Nema krutog tla!

Mnoge letjelice su slikavale Jupiterove mjesece, a jedna se sletjelica Cassini spustila na Titan. New Horizons je umjesto toga poslao nove slike Jupitera i njegovih mjeseca!

Ja također iščekujem da vidim prave slike Plutona izbliza :hopla:!
Celestron C11 SCT
NEQ6 Sky Scan
Canon EOS 500d IS 18-55mm
---------------------

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
« Odgovori #2 u: 11.09.2009. u 17:54:04 sati »
odličan projekt, samo to sporo napreduje po svemiru,hehe [02*

kako mislis sporo? pa do Jupitera mu je bilo potrebno 13 mjeseci, mislim da je to brzo, a ne sporo...a do Plutona mu treba manje od 10 godina...

bitno je da ce on tamo doci i poslikati...

A za Jupiter je sve objasnjeno...on nema tlo, a rover i bilo sto drugo bi na njegovim mjesecima poginulo od radiacije, osim ako se letjelice tj. roveri nekako ne zastite, ali to onda treba uloziti dodatna sredstva...a NASA trenutno nema para za to, jer ima primarnije zadatke, za koje također nema para...

i mislim da topic o New Horizonu postoji negdi...

Offline Astro 2

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 11.09.2009. u 17:59:38 sati »
Evo misija na Jupiterove mjesece:

http://en.wikipedia.org/wiki/Europa_(moon)

Pogledajte temu sa podnaslovom Spacecraft proposals and cancellations!
Celestron C11 SCT
NEQ6 Sky Scan
Canon EOS 500d IS 18-55mm
---------------------

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #4 u: 11.09.2009. u 18:29:02 sati »
...Mnoge letjelice su slikavale Jupiterove mjesece, a jedna se sletjelica Cassini spustila na Titan...

Titan je Saturnov satelit.

Primijetio sam da mnogi koriste naziv "mjeseci" umjesto sateliti. Mjesec je naziv za Zemljin prirodni SATELIT, na taj način se stvara zbrka i krivo interpretira stvarna situacija. Astronomi bi trebali koristiti ispravnu terminologiju a ne povoditi se za medijskim napisima koje su pisali većinom laici koji to ne razlikuju i koji na taj način pridonose zbrci. U tome se trebamo razlikovati.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
« Odgovori #5 u: 11.09.2009. u 18:37:19 sati »
Evo misija na Jupiterove mjesece:

http://en.wikipedia.org/wiki/Europa_(moon)

Pogledajte temu sa podnaslovom Spacecraft proposals and cancellations!

ok, ali pošto je NASA vec u velikoj krizi sa parama, onda mislim da ce se ovaj rok malo pomaknuti sa 2020. na neku kasniju godinu, jer im je veci prioritet slanje covjeka na Mjesec nego na Europu(satelit), iako ESA može dio financiranja prebaciti na sebe, posto je to zajednicka misija...ali svasta se moze promjeniti, pa vrijedi cekat i nadati se...
Iako sam ja prije za slanje ljudi na Mjesec i kasnije na Mars, nego za slanje rovera na satelite Jupitera i Saturna, ne kazem da sam protiv, ali više bi volio ljudi na drugim svemirskim objektima-Mars, Mjesec.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #6 u: 11.09.2009. u 19:11:50 sati »
Ah, i ja sam gladan novih slika ali sto bi nam misije na Jupiter, Saturn ili Pluton novog prikazale? Nista sto vec ne znamo. To su tijela o kojima vec puno znamo i nista nam novog ne mogu otkriti. Pogotovo ne kljucnu stvar a to je postojanje zivota na tijelima u nasem Suncevom sistemu. Po mojem misljenju najvaznija je ljudska misija na Mars ali toliko znam o tome da mogu procjeniti kako je to vrlo opasna misija sa tisucu nepredvidljivih momenata tako da sad Zemljani mogu samo sanjati o tome. Nije tu bitna financijska snaga jer svi novci na Zemlji ne bi mogli garantirati siguran let i slijetanje na Mars. A kad jednom posaljes ljude na Mars onda ih moras i vratiti na Zemlju. Zasad to jos nije moguce.
« Zadnja izmjena: 11.09.2009. u 20:08:59 sati od garlic »
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #7 u: 11.09.2009. u 20:02:57 sati »
Ja također iščekujem da vidim prave slike Plutona izbliza :hopla:!

Da, i ja bih htio vidjeti te slike ali kako se cini puno bi kostale. A otkrile bi...nista. Glupa, jadna stijena kakvih u nasoj Galaksiji ima na bilijarde ali taj nesretni Pluton, koji je cak izbacen sa popisa planeta, ne bi imao sto pokazati. Osim mozda da je imao sudar sa nekim drugim tijelom i to je ostavilo traga na njegovoj povrsini...pa sta?
« Zadnja izmjena: 11.09.2009. u 20:06:03 sati od garlic »
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 11.09.2009. u 20:09:15 sati »
Slike uopce nisu toliko vazne...i upravo suprotno - nepoznanica je puno i bas na tom mjestu.......
  KB je novi dio slagalice u modelu evolucije Suncevog sistema o kojem nemamo bas puno podataka.
Podaci o sastavu i kompoziciji objekata u KB mogli bi nam ispricati do sad nepoznatu pricu
     o nacinu na koji se formiraju objekti u planetarnim sistemima..kako se mjenja sastav s
    udaljenoscu od maticne zvijezde zbog razlike temperature i uticaja suncevog vjetra....
-da li su ti objekti formirani u tom pojasu ili su u njega migrirali iz blizih podrucja...
Da li su ti podaci konzistentni s nasim danasnjim pogledom na problematiku ili cemo ustanoviti
    neke nove i bitne promjene koje se dogadjaju u ranoj fazi formiranja planetarnih sistema.

Zbog cega bi kljucna stvar bila pronaci bakteriju na Marsu...da nadjemo kakve arheoloske ostatke
   to bi bilo nesto  :mrgreen:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #9 u: 11.09.2009. u 20:21:24 sati »
Zbog cega bi kljucna stvar bila pronaci bakteriju na Marsu...da nadjemo kakve arheoloske ostatke
   to bi bilo nesto  :mrgreen:

bakterije ionak postoje već na Marsu