Autor Tema: New Horizons  (Posjeta: 35655 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: New Horizons
« Odgovori #50 u: 03.04.2015. u 22:12:49 sati »
Zanimljivo je koliko će sam prolet relativno kratko trajati a s obzirom na ugao u odnosu na orbite plutonove porodice (po)malo nalikuje na gađanje u metu.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #51 u: 04.04.2015. u 14:47:55 sati »
Obzirom na brzinu letjelice, nije ni čudno da će samo prozujati pored Plutona.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #52 u: 04.04.2015. u 18:03:08 sati »
Mogli su napraviti još jednu podsondu, koja bi se prije dolaska kraj Plutona odvojila i proletjela malo drugačijom putanjom par sati/dana kasnije ili ranije. Onda ta podsonda proslijedi podatke matičnoj letjelice koja ih pošalje na Zemlju. Tako bi se sa sličnim troškovima obavio dvostruko bolji posao. Kako samo jedna sonda mora imati sve sustave, to ne bi bilo ni teško tj. skupo izvesti.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #53 u: 04.04.2015. u 19:07:31 sati »
Mogli su napraviti još jednu podsondu, koja bi se prije dolaska kraj Plutona odvojila i proletjela malo drugačijom putanjom par sati/dana kasnije ili ranije. Onda ta podsonda proslijedi podatke matičnoj letjelice koja ih pošalje na Zemlju. Tako bi se sa sličnim troškovima obavio dvostruko bolji posao. Kako samo jedna sonda mora imati sve sustave, to ne bi bilo ni teško tj. skupo izvesti.

Kako to misliš "podsonda", koja bi uz to par sati/dana ranije ili kasnije proletela kroz plutonov "planetarni sistem" te linkovala sakupljene podatke na "New Horizons" ?

:shock:

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #54 u: 04.04.2015. u 19:12:20 sati »
Valjda misli slično kako je Cassini furao Huygens sondu koja je sletila na Titan, samo kaj ova ne bi sletila nego bi išla drugim putem.
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #55 u: 04.04.2015. u 19:45:42 sati »
Valjda misli slično kako je Cassini furao Huygens sondu koja je sletila na Titan, samo kaj ova ne bi sletila nego bi išla drugim putem.

Svakako ali kako sam kažeš, tu je reč o "lander sondi" ne o takvoj koja bi posle odvajanja od matične nastavila da orbitira oko planete.
Koliko mi je znano do sada nije bilo takvih projekata, niti su planirani...

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #56 u: 04.04.2015. u 19:53:11 sati »
Accuphase, ma nisi dobro pročitao Acheronov post, on predlaže podsondu koja bi nakon odvajanja od glavne letjelice, snimila Pluton iz drugačijeg kuta, te proslijedila info glavnoj sondi prije nego što sama ode u beskraj i ugasi se. Ne govori se o orbitiranju.

Zapravo, bila bi interesantna grupa nekoliko takvih jednostavnih podsondi, koje bi snimale svaka iz svojega kuta, te prenesle info na glavnu letjelicu. 8)
« Zadnja izmjena: 04.04.2015. u 19:55:39 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #57 u: 04.04.2015. u 20:03:35 sati »
Accuphase, ma nisi dobro pročitao Acheronov post, on predlaže podsondu koja bi nakon odvajanja od glavne letjelice, snimila Pluton iz drugačijeg kuta, te proslijedila info glavnoj sondi prije nego što sama ode u beskraj i ugasi se. Ne govori se o orbitiranju.

Zapravo, bila bi interesantna grupa nekoliko takvih jednostavnih podsondi, koje bi snimale svaka iz svojega kuta, te prenesle info na glavnu letjelicu. 8)

Neće biti tako druže, pogledaj malo bolje moj komentar ponovo...
"Kako to misliš "podsonda", koja bi uz to par sati/dana ranije ili kasnije proletela kroz plutonov "planetarni sistem" te linkovala sakupljene podatke na "New Horizons" ?"

:sesir:

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #58 u: 04.04.2015. u 20:20:39 sati »
Neće biti tako druže, pogledaj malo bolje moj komentar ponovo...
"Kako to misliš "podsonda", koja bi uz to par sati/dana ranije ili kasnije proletela kroz plutonov "planetarni sistem" te linkovala sakupljene podatke na "New Horizons" ?"

:sesir:

OK, ako sam dobro shvatio, evo dopusti onda meni da ti na svoj amaterski način, iz svoje perspektive, pokušam odgovoriti na tvoj upit:

-letjelica i podsonda se približavaju meti
-letjelica ima svoju putanju sa koje ne smije skretati, te će svoje snimanje izvršiti isključivo sa te putanje

-podsonda se odvaja od letjelice
-podsonda mijenja smijer kako bi snimila metu iz drugačijeg kuta
-osim što mijenja smjer, podsonda možda i usporava ili ubrzava, kako bi snimila podatke iz još više drugačijega kuta

-nakon snimanja, podsonda šalje podadtke svojega snimanja na letjelicu, te se isključuje, njen posao je gotov
-letjelica prima podatke sa podsonde, te ih skupa sa svojim podacima šalje natrag na zemlju
-letjelica nastavlja put dalje

Ne znam da li sam točno uhvatio poantu , ali to meni izgleda otprilike tako. Uz pomoć jeftine pomoćne podsonde, napraviti više snimanja (iz više kuteva), te dobiti više podataka.
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #59 u: 04.04.2015. u 20:33:54 sati »
Vragoder je bolje od mene opisao moju ideju.

Ideja podsonde ili pomoćne sonde je sljedeća. Kako bi njeno trajanje bilo ograničeno na par dana maksimalno, nije potrebno ugrađivati napredne sustave za kontrolu, komunikaciju, energiju. Na nju se stavi jača baterija koju napuni matična sonda, par instrumenata i metoda usmjeravanja, recimo zamašnjaci jer bi kakvi potisnici jako poskupili i zakomplicirali priču. Takva sonda ima na sebi širokopojasnu antenu koja je dovoljno jaka da s njom pošalje podatke na širokopojasnu antenu (to su uglavnom pomoćne za slučaj problema nedugo nakon lansiranja) matične sonde. Na taj način se izbjegava potreba za orijentacijom matične sonde i ona može svoj posao obaviti neometano.

Kada pomoćna sonda obavi svoj posao na njoj se potroše baterije i ona utihne. Matična sonda u međuvremenu krene slati svoje i podatke pomoćne sonde.

Ta pomoćna sonda bi mogla biti male mase, 50-100kg, bila bi jednostavna, u biti kutija s instrumentima za jednokratnu upotrebu. Recimo, bilo bi zgodno da matična sonda proleti lijevo od Plutona a pomoćna desno, na taj način bi se pokrilo gotovo 100% površine patuljastog planeta, a ne 50-70% kako je slučaj s jednom sondom.