Autor Tema: Granica vrsta: robot - covjek - Prikrivena prijetnja buducnosti!?  (Posjeta: 18197 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Pozdrav!
Evo jos jedne neastronomse teme (na prvi pogled).
Rijec je o robotizaciji i razvoju nanotehnologije u svijetu.
Davno jos, pocetkom 20. st. Karol Cepek i Isaac Asimov pisali su korjene robotike, Asimov cak i zakone koje svaki robot mora
slijediti i ne smije prekrsiti. Svakako je najpoznatiji onaj da robot ne smije nikada nauditi zivom bicu (covjeku)...
Nadalje kroz stoljeca ideja da roboti i strojevi rade umjesto nas dovela je do pojave racunala (kao i potraga za La Placeovim genijem).
Dio populacije je odusevljeno prihvatio novost, a dio je se bojao. Kao primjer toga su i filmovi o ratu strojeva i ljudi od kojih je vjerojatno jedan od najpoznatijih Terminator.
Do sada su se stvari iz Terminatora cinile nemogucim, ali danas su na pragu ostvarenja. Rade se sve slozeniji roboti, sve slicniji ljudima.
U Japanu vec testiraju robote koji bi zamjenili recepcionare i slicna zanimanja...A nedavno je izasao i clanak da je postignuto da organsko tkivo raste oko mehanicke ruke. Tu jos treba spomenuti i umjetne organe i kao i jednu od prvih uspjesnih transplatacija lica
(http://www.jutarnji.hr/tehnologija_i_znanost/clanak1/art-2006,7,3,bionicki_covjek,33914.jl
http://www.jutarnji.hr/tehnologija_i_znanost/clanak1/art-2006,7,4,zena_lice,33979.jl ).
Dodatno tome, usadivanjem cipova u mozak, cimpanze su natjerane da mislima pokrecu odredene kompjuterske programe. Nedavno je to i na ljudima testirano kako bi se potpunim invalidima omoguclo kretanje pa makar i kolicima uz pomoc misli.
S jedne strane mehaniziramo covjeka, a s druge organski usavrsavamo robote. K tome razvijamo i nanotehnologiju malih robota koji bi u krvotoku pjedinaca trazili i unistavali bolesti i ispravljali greske u radu organizma (prevencija tumora i HIVa i drugih oboljenja).
Pitam se gdje je tu granica robota i covjeka?Kada robot postaje covjek, a covjek robot?
Kada robot postaje "nova vrsta"?
Bionicki nadomjestaji organa i djelova tjela kao i neurocipovi su pitanje sada vec par godina kada ce u praksu uci.
Mislim, mozemo mi razvijati robotiku, nije to lose, ali roboti ce biti malo korisni sve dok im ne podarimo inteligenciju (umjetna inteligencija je sad vec pitanje desetljeca, i manje). A ona je dvosjekli mac.
Inteligentni roboti uvidjet ce da su robovi i htjet ce svoja "demokratska" prava, sto vise zbog mehanizacije covjeka i ne postojanja granice robot-covjek (Star Trek - problem Date - robot ili covjek). I u slucaju izbijanja rata, ne mislim da taj rat mozemo dobiti.
Posebice jer je cijeli nas zivot danas ovisan o racunalima  i sverastucoj robotizaciji.
A umjetna inteligencija je granica koje nas djeli od sigurnosti i mogucnosti rata. A povod robotima za rat bi bili oslobodenje od ropstva i ocuvanje planeta koji mi konstantno unistavamo. I tako bi robovlasnik mogao postati rob.
Stoga mislim da bi se trebalo opreznije raditi na tim poljima. Ne mislim zabraniti ih, dapace, treba ih razvijati. U buducnosti ce mehanicka medicina biti vazna kao i organska (maticne stanice, presadivanje organa....), ali treba uzeti u obzir i spomenutu mogucnost problema koji bi, stvaranjem brojno pretjerane i po sposobnostima nadmocnije robotske radne snage, mogao nastati.
Stoga bi uvijek trebali imati oruzije koje bi bilo u mogucnosti odrzavati ravnotezu covjek-robot (primjerice mehanicki nanovirusi koji razgraduju robote ili napadaju njihove primarne izvore energije).
Mislite li i vi da je sveopca racunalizacija i robotizacija, uz sav napredak koji donosi, ujedno i prikrivena prijetnja ili smatrate da
nas to ne treba brinuti?Jesam li mozda robofobican?
Komentirajte....
Pozdrav! 
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Granica vrsta: robot - covjek - Prikrivena prijetnja buducnosti!?
« Odgovori #1 u: 07.07.2006. u 23:35:04 sati »
Uh kak si ti sadisti?ki raspoložen...kao možete se vi razvijati do jedne granice a onda terminacija (kao pravi G.Bush).......ako u procesu našeg razvoja robota proizvedemo novu tehni?ku vrstu,koja bi razvila svijest i razum,volju i mogla se samostalno multiplicirati.....to je onda nova vrsta kojoj ne možemo samo tako pogaziti prava......sigurno to ne bi bila vrsta iz Terminatora jer to su samo ?ovjekove fantazije.....a ne stoji ni ono da robot ne smije nauditi ?ovjeku,ma može ga slobodno i ubiti u samoobrani što se mene ti?e.......svijest ne ovisi o ustroju tijela i organa,
 i ne možemo inteligentne vrsta ograni?iti samo na biološka bi?a..........

No današnji roboti,kao roboti daleko su od toga....bili oni tehnološki razvijeni...no još uvijek nedostaje ideja kako mu podariti volju i svijest....možda je to nerješivo pitanje.....
No u pravu si kad kažeš da se treba zaštititi od prijetnji u robotiziranim sistemima koji upravljaju važnim postrojenjima ili sustavima....no ako se i tamo dogodi kakva greška "pobuna" nije ona vezana nikakvom zlom misli robota,nego kvaru ili na kraju ljudskoj grešci u programiranju....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #2 u: 08.07.2006. u 11:11:02 sati »
Problem je sto ne postoji granica vrste. Kada ce oni postati vrsta?
Kao i ona granica robot-covjek. Covjek se krece prema robotu, a rodot prema covjeku. Gdje je tu granica i kada jedan postaje drugi?

Takoder ako im podarimo inteligenciju, moc razmisljanja i slobodnu volju, to ce biti one covjeka, a znamo kakvi su ljudi, od izuzetno dobrih i plemenitih do onoh koji mogu bok uz bok sa Sotonom (metafora).
Kada postanu "nova vrsta", sigurno im necemo dati slobodu koju kao nova vrsta zasluzuju. Ljudi (Vecina) ce ih smatrati svojim vlasnistvom. Znas ono, mi smo ih proizveli - nase su vlasnisto i i malu da rade kako ima kazemo inace proizvodim drugog...
To nam je u prirodi, kao i sto smo crnce robovima ucinili.
Takoder tesko ce covjek smatrati robota sebi jednakim, jer nisu paralelne vrste, vec je covjek proizveo robota.
(Sada govorim o razmisljanju vecine, pogotovo proizvodaca i tehnofoba). Imati cemo situaciju kao u Americi pred Gradanski rat.
Pocela bi "nasilja" i doslo bi do pobune...Nova vrsta se bori za svoja prava!
Takoder robotska vrsta s kojom bi djelili planet bi uvidjela sto radimo planetu zeljela bi ga, kao i svoj dom zastititi. A to znaci da bi se covjek trebao dosta toga odreci i promjeniti da uspije, s cim se covjek tesko slaze (vidis i sam kako Kyoto prolazi).
I to je jos jedan povod za sukob!
U tom slucaju vecina konvencionalnih ouzija ne funkcionira protiv njih. Samo granate, probojni meci i EMP, a to nece biti dovoljno. Takoder zbog toga da se roboti, kao racunalna vrsta mogu povezati sa nasim sustavima kontrole svega o cemu ovisimo (racunalizacija svijeta) i onda smo tek u kaosu. Onda postaje pitanje je li korisnije da nas istrjebe ili ostave u "malom broju". To ce zavisiti o svijesti koju cemo ima podariti (ili tocnije savjest), a ona ce razmisljati cisto logicki, bez emocija (dan dans psiholozi ne razumiju emocije u dovoljnoj mjeri da se usade robotu i za to ce trebati jos puuuno vremena).
I evo ti terminatora. Ne u izvornom obliku, ali nesto slicno - "Gradanski rat" strojeva i ljudi.
I sad ponovno u iskrsava pitanje bionika - polu robota, polu ljudi. Kamo i kako ce se oni svrstati  i kakva ce prava imati. Upravo zbog svoje nesvrstanosti upravo bi oni mogli pokrenuti sukob. Dovoljno ljudi da zapocnu takvo sto, dovoljno roboti da povuku za sobom sve robote. Vise je modela za zapoceti rat.
A opet granica svemu tome je postanak umjetne inteligencije.
Uostalom kada se ona osjeti ugrozena, brani se (kao HALL u Odiseji).
I pobuna ne mora biti vezana "zlom misli", stovise misao je dobra i plemenira - jednakost i zastita planeta ili u krajnjem slucaju samoobrana.
Tako da koliko god ovo sadisticki zvucalo, istina je i bolj je o tome razmisljati dok je jos ta znanost u povojima, nego kasine kada nastanu problemi. Da smo o svim problemima razmisljali na vrijeme, vjerujem da bi danas imali bolji svijet. A sto se "daljine" svega toga tice, onome sto je nekada znanosti trebalo par stoljeca, danas se ostvari u desetak godina. pogledaj samo razvoja racunala od pedesetih do danas...
Pozdrav!

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #3 u: 08.07.2006. u 12:29:46 sati »
Akko ce Homo robotics biti bolji od homo sapiensa te ce postivati pravdu i vjerovati u republiku i demokraciju a ne pokusavati dominirati svijetom korupcijom, lazima i nepravdom ja glasam za njega!!!
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 08.07.2006. u 20:34:11 sati »
Ne postoji granica vrsta robot covjek....mozemo mu podariti inteligenciju i moc razmisljanja no to ce jos uvijek biti robot..svijest i slobodnu volju mu jos ne mozemo tehnoloski podariti,no ona niposto nece biti covjekova....jer onda nije slobodna.....a sama svijest ce niknuti onda ako robot postane svijestan covjekovih protokola u sebi i svojom slobodnom voljom moze birati ili mjenjati te protokole,odbaciti i stvarati svoje....u tom slucaju bili bi na pragu rodjenja nove vrste,tehnoloske a ne bioloske...ali ravnopravne vrste u svakom pogledu....i ne vidim razloga da bi kao takovi bili manje vrijedni od nas.......bas kontra,sa svojim vrlinama i sposobnostima covjek im ne bi bio ni do koljena.....no ja se toga ne bojim...posto smo i mi dio prirode i to bi bio prirodan tijek evolucije....jedne vrste se radjaju ,druge izumiru....bitno je da tezimo jedinom pravom cilju...kao sto je Svemir dio nas,da i mi postanemo dio Svemira.....materija koja je evoluirajuci milijardama godina postigla da razmislja o samoj sebi.........
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #5 u: 08.07.2006. u 21:11:38 sati »
Ono što ?ovjek može napraviti, može i uništiti. ?isto sumnjam da ?e napraviti robote koje ne može kontrolirati. I u vojne svrhe ugradit ?e mehanizme kojima ?e mo?i u bilo kojem trenutku preuzeti kontrolu ili mo?i uništiti "odmetnutog" robota, ?isto iz straha da robot iz tko zna kojeg razloga, promijeni cilj i okrene se protiv svojeg "gospodara". Ljudi uvijek vole igrati na sigurno. Sigurno je sigurno, kaže jedna poštapalica [64*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #6 u: 09.07.2006. u 10:45:56 sati »
Tako je u vojnoj industriji, ali roboti ce preuzeti brojna zanimanja iz civilne industrije i na njima se temelji radna snaga buducnosti, covjekov stoljetni san da ima slobodnog vremena na pretek. Jos su 60ih najavili da ce do 2000. roboti preuzeti sve djelatnosti i da covjek nece znati kamo sa svojim slobodnim vremenom...Ali evo to se jos nije dogodilo, ali nismo niti daleko do toga da u narednih cetvrt stoljeca to i ostvari.

Kontrola robota mehanizmima samouništenja je opravdana u vojne i skupe industrijske svrhe, ali ugradnja takvog mehanizma u svakog robota civilne proizvodnje u masovnoj proizvodnij, bojim se, nece biti isplativa, stovise jel te robote moze unistiti svatko tko ima kodove za samounistenje, a ne samo "vlasnik" robota. Bojim se da ti mehanizmi nisu sigurna zastitia.

Ne slazem se sa Krunom. U mehanizaciji covjeka (bionicki djelovi, neurocipovi i umjetni organi) i organifikaciji robota (zamjeni robotaskih djelova organskim) u jednom trenu robot postaje organsko bice (sto je tezi proces), ali i covjek robot (realniji proces).
Tako da postoji cijela lepeza prijelaznih modela iz jedne vrste u drugu.

Evolucija je prirodni proces, njome genetskom varijacijom organskih tvari nastaju nova bica, a mi ovdje pricamo o mehanickom stvaranju bica, sto nije tijek evolucije, vec volja covjeka koja ovisi o stupnju njegovog tehnoloskog razvoja. Roboti nisu dio prirode, jer sami po sebi kao takvi ne postoje i nemaju niti jednog bioloskog blizeg ili daljeg rodaka. To je i razlog vise da ih covjek podlozi sebi.

Ja ne kazem da oni nisu jednako vrijedni kao i mi, vec govorim o tome kako covjek shvaca robota. On je za njega stvorenje, stvor kojega je on stvorio i dakle njemu podlozan. Jedan od temelja naseg drustva i zakona su religije, od praiskona trudile su se ubaciti dobre i pozitivne vrijednosti u populaciju (izuzmino zastranjivanja uzrukovana egoizmom pojedniaca) i prva lekcija religije je da stvorenje ne moze biti jednako stvoritelju (prica o Adamu i Evi i Drvu spoznaje). Bojim se da ce covjek istom logikom suditi i robotima (vidjeli smo to u Star Treku), stovise jer nejednakost proizlazi iz neceg temeljnog kao sto je religija.

Umjetna inteligencija ne evoluira sama od sebe visem cilju. Ona je matematicki izrazena nasa inteligencija koja je kao takva unesena u robota. ona pokazuje razlicita rjesenja jednog problema (pr. kao jednadzbe s apsolutnom vrijednosti koje pokazuju visestruka rjesenja) s obzirom na danu situaciju koja se takoder da izraziti putem jednadzbi. Tako oni djeluju "inteligentno" (ali ne i kreativno i nemaju savijest, pa ne mogu suditi dobro i lose i kajati se zbog necega, vec djeluju kako im se matematicki cini najispravnije za odredeni cilj). Cak im se i gruba svijest tipa - ja sam robot sa tim i tim ciljem i ako ga ne ostvarim biti cu elimiran - da usaditi.
I prva primjena takve "svjesti" ce vjerojatno biti vojna.

Sve ovo ih ne cini novom vrstom vec tehnicki snaznijom umjetnom varijacijom covjeka, koja je u stanju ugroziti originalnog covjeka.
Uostalom pobunu ne trebaju zapoceti roboti, vec bionti (kiborzi), koji su dovoljno roboti za biti svrstat se u tu kategoriju "manjih prava", a opet dovoljno ljudi (dovoljno i samo malim djelom u nacinu razmisljanja) da zapocnu rat...

Tako da se o robotima kao bioloskoj vrsti paralelnoj covjeku, sa prirodno evoluirajucom inteligencijim i samosvjesti ne moze govoriti.
Stoga, grubo zakonski receno, niti nemaju bioloska prava covjeka, niti bilo koje drugo pravo. Oni nemaju bitak i po tome nisu punopravna i covjeku jednaka bica (iako je pojam bitka jos i danas nije u potpunosti razjasnjen).
Nase konvencije o pravima covjeka i bica su uvijek sa "covjek" ili "zivo bice". Robot nazalost ne spada niti u jednu kategoriju
(niti dise, niti ima metabolizam, niti se razmnozava....). "Ubojstvo" robota nije ubojstvo zivog bica, jel bi onda i ubojstvo racunala bilo zlocin. A u tu kategoriju spadaju onda i razna zlostavljanja sprijecena "Habeus Corpus" aktom, koj se ,opet zakonski, na robote ne odnosi.

Socijalizacija robota u punopravne clanove zajednice morala bi prevladati mnoge predrasude, promjeniti mnoge konvencije i doseci izuzetnu tehnolosku savrsenost da bi ih mogli smatrati vise od umjetno proizvedene radne snage bez prirodno stecenih (osnovnih) prava. A oni ne moraju steci toliku tehnolosku savrsenost da bi ih se moglo okrenuti protiv nas.

Razmisljajte, komentirajte....
Pozdrav!

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #7 u: 09.07.2006. u 11:40:58 sati »
Pa i danasnja racunala radom dobiju "svijest" i zato ja svakih tri mjeseca fino formatiram c particiju i reinstaliram windowse.Ovi windowsi xp se po meni prave previse pametni sa par stvari ali njihova je "osobnost' kada se pocnu pri paljenju programi i doljnem desnom kutu paliti drugacijim redosljedom.On bi uvijek trebao u istim uvjetima paliti programe istim redosljedom!
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #8 u: 09.07.2006. u 12:42:31 sati »
Hehe. Meni su zadnji windowsi izdržali 5 i pol mjeseci

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #9 u: 09.07.2006. u 17:09:22 sati »
Roboti ne moraju biti u obliku ?ovjeka, ve?ina današnjih robota proizvedena je u obliku strojeva koji rade poslove koje je radio ?ovjek, a nisu u njegovom obliku. Ne mogu me?usobno komunicirati, barem ne ovi o kojima ja pri?am. Da bi se dogodila pobuna, mora postojati me?usobna komunikacija, moraju postojati vo?e, svijest se doga?a kod svakog pojedinca ponaosob i kod svakoga je posebna i jedinstvena. Ne žive svi isti život. Nema niti ?e biti univerzalnih robota koji znaju sve i mogu sve. Zato mislim da se ne moramo bojati pobune i rata protiv robota. Ne vjerujem da ?e roboti braniti svijet od uništenja ljudi, jer oni ?e mo?i opstati i ako se uništi ozonski sloj, ako do?e do globalnog zaga?enja atmosfere, njima to ne?e smetati. Uostalom, bit ?e zaposleni i u svemiru, gdje nema atmosfere, radit ?e i na Mjesecu, Marsu i ostalim za ?ovjeka negostoljubivim nebeskim tijelima. Radit ?e ZA ?ovjeka, a ne PROTIV ?ovjeka jer ?e OVISITI o ?ovjeku. Nema ratova jer ?e biti lišeni ?ovjekovih slabosti i iskvarenih razmišljanja i želje za vlaš?u i dominacijom. Tako ja to vidim.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |