Autor Tema: Granica vrsta: robot - covjek - Prikrivena prijetnja buducnosti!?  (Posjeta: 18201 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Odg: Granica vrsta: robot - covjek - Prikrivena prijetnja buducnosti!?
« Odgovori #10 u: 09.07.2006. u 23:10:49 sati »
Bojim se da to vidis dosta idealisticki!Pogledaj "umjetnu inteligenciju", dobar prikaz odnosa robot-covjek.
Cak su mozda i kiborzi realnija prijetnja od robota...

Medusobna komunikacija robota ce morati biti ostvarena. Medusobnom komunikacijom, tj. njenim ubrzavanjem covjek je poceo svoj gotovo eksponencijalni napredak i kako bi bili ucinkoviti i u toku sa trenutnim zbivanjima, u ovom sve globaliziranijem svijetu, roboti iz cijelog svijeta ce morati komunicirati, bas kako to i ljudi cine. Izolacija ne dovodi napretku i uspjehu i u krajnjoj liniji kapitalu kojem korporacije koje ce prve zapoceti s robotima teze.

Forma u kojoj se roboti pojavljuju nije bitna (covjekoliki ili ne), samo nam je taj oblik, posto je najpoznatiji i najvjerojatniji, barem za robote za siroku primjenu unutar drustva (pr. sluzbenici, zabavljaci....)

Isto tako siroke mase ljudi ce sa zestoko boriti protiv robota jer ce zbog njih izgubiti posao. Roboti mogu preuzeti kompletnu proizvodnju, ali bez radnika i posla nema novca kojim ce se proizvodi kupovati i postoji vjerojatnost izbijanja ekonomske krize koja bi mogla biti povod medusobnom ljudskom sukobu u koji bi roboti isprva bili ukljuceni samo kao sredstvo ratovanja. Ali kada ta umjetna inteligencija u takvom sukobu shvati da ne mora sluziti covjeka, vec moze ne ratovati ili se za sebe boriti, prijeti sasvim realna pobuna.
Bica puno nize svijesti i inteligencija pokazuju izuzetnu agresivnost i sposobnost "ratovanja" u svoju korist, ne vidim razloga da roboti budu iznimka (opet ja na Star Trek i kada je Datin brat vodio pobunu robota...). iako nisu ziva bica, matematicki mogu iskazati da su u realnoj mogucnosti pobjediti.

Do vode se dolazi u prirodnoj hijerarhiji ekonomije gdje ce neki roboti biti pretpostavljeni "nizoj" radnoj snazi i u razvoju tog "duha vode" nije dalek put iz ekonomije u pobunu. Posebno u gore opisanim uvjetima. Upravo ce teznja vecem profitu preko organiziranije strukture hijerarhije u robotiziranoj proizvodnji i stvaranju "ekonomskih" voda moci dati vodu za pobunu. i voda ce morati biti donekle univerzalni robot kako bi imao "sve knce proizvodnje u svojim rukama".

Za ono sa planetom se slazem. Ali svakako je dobar povod, a nekad je povod sve sto je potrebno.

Ne vidim razloga da roboti ovakvog kalibra koji ja opisujem budu ovisni o covjeku. Oni su strojevi i ne mogu se napraviti ovisnima o nekoj tvari tipa odredeni enzim, hormon ili aminokiselina kojim bi ih kontrolirali kao primjerice Jem Hadare u Star Treku.
Jedina je njihova ovisnost izvor energije, ali to je lako rijesivi problem.

Razmisljajte....Komentirajte....
Pozdrav!
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 09.07.2006. u 23:17:51 sati »
Ok mozda sam off topic,ali ja govorim o vrsti koja bi niknula na mehanicko-elektricnoj tehnologiji...masine,ali bi imale slobodnu volju,svijest i mogucnost razmisljanja,a evoluirala bi iz nasih hibridnih robota bez bioloskih dijelova.....oni bi mogli proizvoditi i servisirati sami sebe...mogli bi postati autonomni,pa bi postojala paralela sa vrstom kao takvom,bez obzira na nastanak.......na zalost ovih dana nemam puno vremena za objasnjavanja,pa koristite mastu......
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #12 u: 09.07.2006. u 23:25:22 sati »
Nisi of topic, i ja govorim o mehanickim robotima, a kiborzi su samo dodatno ulje na vatru...

Problem vrste je da se ona mora moci razmnozavati i davati genetski iste ili slicne potomke koji su sposobni razmnozavati se da bi vrsta bili. Oni se mogu servisireti i proizvoditi, ali ne i razmnozavati i posto nemaju gene niti bilo kakav DNA ili RNA sadrzaj, ne mogu prenositi nikakvu informaciju o osobinama niti ispunjavati niti jednu stavku evolucije, ako sto ne zadovoljavaju niti jednu stavku zivog bica, vec inteligentnih, pokretnih stvari sposobnih djelovati u prostoru i vremenu i stoga nam nikako ne mogu biti paralelna vrsta niti bioloska vrsta u bilo kojem pogledu. I upravo tu nastaje problem. Prividno po inteligenciji i obrascima ponasanja cine pojedince i vrstu, ali to je samo prividno i nema nikakvu utemeljenu osnovu. Ali i taj privid je dovoljan da zatraze prava koja i covjek ima.

Komentirat cu dalje sutra....A i zanima me sto na ovo imate reci...
Pozdrav!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 09.07.2006. u 23:50:24 sati »
Ma nije u pitanju nikakav privid,ti si jos uvijek na starom kolosjeku...a uplitati gene je jednostrano rjesenje.....pa ima puno naprednijih nacina "razmnozavanja " i prijenosa informacija....nemoj se ograniciti na bioloske vrste....
Deus non est !

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #14 u: 09.07.2006. u 23:50:51 sati »
Gledate crno na cijelu stvar. Ljudsko se društvo i poredak mijenja kroz povijest, tako ?e biti i u budu?nosti. Ne vidim zašto bi se ljudi morali poubijati zbog toga što ?e im roboti preuzeti radna mjesta. To ?e biti idu?i korak ka promjeni poretka i društva u ljudi. Imat ?e vremena za nešto drugo, a time i na?inu života. Vrijednost više ne?e biti novac nego nešto drugo, vjerojatno ?e se novac izbaciti iz uporabe jer ?e društvo biti na takvom tehnološkom nivou gdje to više ne?e biti ni od kakve koristi. Roboti ?e raditi i proizvoditi umjesto ljudi... Ljudi ?e raditi nešto drugo... ?emu gledati crno-bijelo na cijelu tu stvar? Zapeli ste za rat, ubijanja, borbu strojeva protiv ljudi... Mislim da ?emo i jedni i drugi MORATI biti izdignuti iznad takvog nivoa jer u protivnom (zajedni?ka) budu?nost ne?e biti mogu?a. To ne?e odgovarati ni jednima ni drugima. Ponavljam, ljudsko se društvo stalno mijenja, vrijednosti s njim tako?er, na?in života i sve što ide uz to. Svijet budu?nosti nije kompatibilan sa svijetom sadašnjosti baš kao što prošlost ne može i?i zajedno sa današnjim na?inom života. Stoga smatram da je ova rasprava bespredmetna jer NE ZNAMO kakva ?e biti budu?nost. Možemo mlatiti praznu slamu i filozofirati, no pro et kontra na kraju nas ne?e dovesti ništa bliže ikakvom iole korisnom zaklju?ku.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #15 u: 10.07.2006. u 10:59:45 sati »
Mislim, mozemo mi razvijati robotiku, nije to lose, ali roboti ce biti malo korisni sve dok im ne podarimo inteligenciju (umjetna inteligencija je sad vec pitanje desetljeca, i manje). A ona je dvosjekli mac.

Ne slažem se. Roboti su superfunkcionalni upravo kakvi su sada. ?emu umjetna inteligencija kada je puno jeftinije i lakše napraviti prirodnu inteligenciju.  :wink:
Ljudi i roboti ?e koegzistirati, svaki ?e na?i svoje mjesto u društvu - neka vrsta simbioze.
Što se ti?e kiborga, mi danas bismo vjerojatno izgledali kao vrsta kiborga svojim pradjedovima - što ti je to crno neprirodno u zubu, kakva su ti to umjetna stakla u oku, šarafi u rukama nakon lomova? Mora biti vražje djelo, ako svi budemo takvi gdje ?e ovaj svijet završiti? Kako li ?e se samo ljudi izvitoperiti zbog toga?
Možemo se samo bojati da društvo ne?e biti dovoljno fleksibilno prihvatiti takve ljude. Ali tu nema pomo?i - ako se kod mene na poslu pojavi novi inženjer sa memorijskim bankama ugra?enima u glavu sa kompletnom tehni?kom enciklopedijom i priklju?kom na Internet tko ?e mene zaposliti? Ja se ne?u mo?i nositi sa takvom konkurencijom kao što se stariji inženjeri koji ne znaju za Internet ne mogu nositi sa mnom po pitanju usvajanja novih znanja.

Stoga smatram da je ova rasprava bespredmetna jer NE ZNAMO kakva ?e biti budu?nost. Možemo mlatiti praznu slamu i filozofirati, no pro et kontra na kraju nas ne?e dovesti ništa bliže ikakvom iole korisnom zaklju?ku.

Ni tu se ne slažem. Ako se kojim slu?ajem za 20 godina pokaže da sam ja bio u pravu, sigurno ne?u propustiti to istaknuti na na?in koji ?e u najmanju ruku biti neugodan onima koji nisu bili u pravu  [44* [44*
Ozbiljno, moji sugovornici mogu promijeniti barem mali dio svijeta u kojem živimo. Zašto onda ne formirati mišljenja o temama koja se ti?u budu?nosti kroz konstruktivnu raspravu?
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #16 u: 10.07.2006. u 11:38:26 sati »
Badava se mi bojimo rata s robotskom vrstom....roboti su ti koji se trebaju bojati covjeka.... :twisted:
Deus non est !

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #17 u: 10.07.2006. u 12:29:35 sati »
Bojim se da se ne razumijemo...
Znam da je ovaj pogled prilicno crn, ali je realan. Smatram da je Danijel preidealistican u pogledima.
Novac kao temelj ekonomije danasnjice se ne moze tek tako izbaciti, niti ce oni kojima novac daje moc da kontroliraju svijet dopustiti da tek tako tu moc izgube (kao sto niti robovlasnici niti kolonijalisti nisu dozvolili gubitak robova ili kolonije bez rata).
Iako je proizvodnja zahvaljujuci robotima ubrzana i gotovo besplatna sto dovodi odredenom snizenju cijene proizvoda, sirovine i proizvodnaj robota se jos uvijek kostaju novac i odredena cijena proizvoda ce ostati. Novac se ne moze teka tako zamjeniti ili izbaciti jer je temelj gospodarstva vec vise od dvije tisuce godina....Tako da sumnjam da cemo ga tek tako nadvladati.

Nadalje kada se pojavila industrijalizacija slijedili su masovni otkazi u poljoprivrednoj i manufakturalnoj proizvodnji sto je zajedno sa industrijskom prizvodnjom koja je postala hiperproduktivna na kraju proizvela gospodarski slom 1929. Robotizacija ce dosveti do masovnih otkaza u industriji i robot ice zamjeniti ljude. Nezaposlenih ce biti vise, a njihova platna moc ce pasti sto ce vodoti inflaciji.
Opet ce nastupiti svojevrsna hiperprodukcija i cijene proizvoda ce padati i situacija slicna 1929. se moze ponoviti. I to je realan opis stvari. Vec danas sve multinacionalne firme napustaju Europu i sele se na zemlje velikog gospodarstva tipa Brazil i Kina, sto je na stetu europskih radnika. Japan i Koreja snazno provode robotizaciju postrojenja na stetu svojih radnika, itd, itd. Problem se pojavljuje i bez robota (tj. i sa primitivnim robotima) koji moze eskalirati sukobom medu ljudima. Mislim da je narednih 25-50 godina, ako ne i mane sumrak kapitalizma.

Kao sto iz povijest znamo niti jedan drustveni poredak ne pada bez kvri. I feudalni i robovlasnicki i kolonijalisticki su za sobom povukli velike ratove, da bi ovaj zadnji povukao za sobom prvi svijetski rat (to je bila bit rata - kolonije). Bojimse da ce kapitalizam isto zavrsiti.

O pojmu vrste sa Krunom cu raspraviti u drugom javljanju, sada moram ici.
Slazem se sa Todorom da konstruktivna rasprava moze pomoci, i tko zna, dansa - sutra mozda ce netko od nas moci mjenjati stvari i mozda ce koja od ovih rasprava i promjeniti njegovo misljenje na korist covjecanstva.
Da se problem nafe raspravio na vrijeme, ne bi imali situaciju koju danas imamo. Najlakse je odgadati probleme...
Komentirajete...
Pozdrav!

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #18 u: 10.07.2006. u 13:08:54 sati »
Ja se ovdje slažem sa Danijelom.
?injenica je da su roboti ve? potpuno istisnuli ljude u odre?enim djelatnostima (najo?itije su auto-industrija, informati?ka industrija i sli?no, da ne spominjem ?iš?enje cijevi za hla?enje u nuklearnim elektranama). Važno je primijetiti da nisu ljudi ostali bez posla, ve? se promijenila kvaliteta posla koja se traži - više nemaš japanca u Toyoti koji cijeli život lijepi tapecirung na vrata od auta na pokretnoj traci. Ali sada Toyota zapošljava više visoko kvalificiranih radnika koji dizajniraju nove aute i osmišljavaju proizvodne procese i razmišljaju kako prodati što više auta. Sa civilizacijskog stanovišta, roboti su u autoindustriji preuzeli nekvalificirane, dosadne, repetitivne poslove (za koje se uvijek teško nalazilo zaposlenike) i oslobodili ljude za kreativne i zanimljivije poslove - udio visokoobrazovanog stanovništva sve je ve?i i ve?i svake godine.
Sre?a je da je tranzicija trajala 30-tak godina pa šok nije toliko izražen kao u 19. stolje?u u Engleskoj. Ali upravo zakon profita nalaže da se velika ve?ina "starih" industrija ne?e brzo robotizirati jer to previše košta, još uvijek više nego što se robotizacijom profitira... A dok traje tranzicija, sve je manje ljudi koji žele raditi dosadne i repetitivne poslove i sve je više kreativnih i obrazovanih.
Po meni, budu?nost sa te strane nikad nije bila svjetlija.
Trolor

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #19 u: 10.07.2006. u 13:13:37 sati »
Ja ?u re?i samo još ovo. I dalje zastupam stajalište koje sam iznio. Svi ste u pravu i nitko nije u pravu. Budu?nost ?e to ve? pokazati...

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |