Autor Tema: Dostignuca amatera astrofotografije  (Posjeta: 35104 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Dostignuca amatera astrofotografije
« Odgovori #420 u: 23.11.2015. u 21:16:48 sati »
Ovo sa Leonardom ti je baš dobra usporedba.    :mrgreen:

Ali možda su baš u njegovo vrijeme bradate žene tretirane kao lijepe.

Kad su bucke bile u điru svi su crtali bucke.

Kad je mršavo u modi onda su sve slike u magazinima s mršavicama...

Trend je u svijetu da se vole saturirane HDR fotke i što je onda tu čovjek kriv. Samo je nacrtao malo deblju ženu s malo većim brkovima.
On je samo dio vremena u kojem živi.
A face iz NASE bi trebali ipak biti određeni korektor, tako da je greška na njima.
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #421 u: 23.11.2015. u 21:26:16 sati »
Ali zašto, meni se slika baš ono, baš mi se sviđa takva kakva je. :106: :hopla:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #422 u: 23.11.2015. u 22:04:19 sati »
Nemaš se na čemu ispričavati, sigurno se nećemo posvađati radi jedne slike.
Kad već razgovaramo o dotičnom uratku reći ću ti što me smeta. Prvo, ja stvarno ne volim ovakve psihodelične slike i ovakav stil smatram promašenim, to je moj stav i dozvoljavam drugačije mišljenje (ali zadržavam svoje dok me netko ne uvjeri suprotno). Čovjek je uložio gomilu truda i vremena na snimanje i onda sav taj trud potpuno uprska obradom. Pa to je kao kad bi Leonardo Mona Lisi dodao bradu i zelene obrve... I onda na kraju ovi iz NASA-e ga još nagrade APOD-om. Po mojem mišljenju to je uvreda za ostale astrofotografe koji su isto tako uložili gomilu truda i napravili (naravno opet po mojem mišljenju) bolje astrofotografije.

Ovo je tako dobro rečeno!
O ukusima se ne raspravlja ali standardi kvalitete ipak postoje.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #423 u: 24.11.2015. u 00:08:03 sati »
To ti je kao da kazes da se ne raspravlja sve dok je onako kako ti pase.

Ma da se razumijemo, ni ja ne mislim da je ovo sarenilo neka sreca, no to je autorov izbor, a zatim I APODov izbor. To je stil koji trenutno u USA prolazi I sto se tu moze. Buduci da su sve to isto kao I nase fotke, samo slikice koje I nemaju neku znanstvenu tezinu vec samo estetsku, a iza njih stoji veliki trud, ljubav I entuzijazam, cini mi se nepravedno proglasiti to smecem samo zato sto covjeka ne poznamo. Po tome vecina nase produkcije je takodjer smece, ali to ne govorimo nego se uzajamno hvalimo, pomazemo I podrzavamo u hobiju.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #424 u: 24.11.2015. u 08:03:09 sati »
Ovo je tako dobro rečeno!
O ukusima se ne raspravlja ali standardi kvalitete ipak postoje.

Slazem se. Ja sam naivno mislio da imamo konsenzus oko toga. Mi snimamo egzaktne stvari i potpuno mi je promasena ovakva fotografija. Astrofotografija nije umjetnost nego cisti produkt tehnike a obrada se treba zasnivati na zadrzavanju realnih informacija.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #425 u: 24.11.2015. u 08:42:04 sati »
Ali to ti je iluzija. Boje i odnosi boja samo su interpretacija različitih valnih duljina. Saturacija npr kao pojam, mislim da u valnim duljinama ne postoji.
Tako da ti se ovo "realne informacije" svodi na interpretacije. Nešto govori o tome i činjenica da se za znanstvene svrhe koriste isključivo neobrađene fotografije.

Mislim da je zbog zdravlja dobro staviti stvari na pravo mjesto. Mi radimo samo slikice koje je lijepo gledati i koje nama pružaju veliki užitak. Naravno da ne isključujem mogućnost da se mogu dogoditi i znanstveni pomaci kroz djelatnost amatera, no to gotovo nikada ne ovisi o načinu obrade fotografija. Iako težimo standardiziranju obrade, što je po mom mišljenju odlično, ipak je ona uglavnom subjektivna.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #426 u: 24.11.2015. u 09:24:19 sati »
Ali to ti je iluzija. Boje i odnosi boja samo su interpretacija različitih valnih duljina....

Kad tako postaviš stvari sve je iluzija.Obzirom da imamo šifrarnik tih boja i valnih duljina mislim da se treba držati toga. A mislim i da si u krivu glede korištenja isključivo neobrađenih fotografija u znanstvene svrhe.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #427 u: 24.11.2015. u 11:43:56 sati »
Da, imamo sifrarnik, no on nije egzaktan. Tko moze reci je li maglica vise ili manje crvena ili saturirana.

Za ovo drugo ne znam, mozda grijesim.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #428 u: 24.11.2015. u 15:18:25 sati »
Hah, dobra rasprava, već smo je jednom vodili.  Naše astrofotografije definitivno spadaju u kategoriju estetskih vrednota i ne vezuju se za znanost. A postignut uspjeh je isključivo odrerđen estetskim mjerilima koje su trenutno u điru. Odstupanje se anatemizira (premračna ti je pozadina, previše si peglao šum i sl.) Kada puhnu novi vjetrovi i mi ćemo pmalo za njima. Psihodelirične boje, brkate žene i tako to.  :286:

IMHO
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #429 u: 24.11.2015. u 15:51:58 sati »
jednom sam napomenuo (davor, beorn...znat ce gdje i kada :) ) kako lijepe fotografije nisu znanstvene fotografije, sada cu bit oprezniji pa rec da su sve lijepe astronomske fotografije nesto nad  cime svi mi mozemo sebi samima ili drugima koji se time bave doslovce skinuti kapu i reci; wauu

fotografije koje se koriste u znanosti/istrazivanjima obicno nisu nimalo lijepe

poantu je dao dag a ja cu se samo nadovezati da svi mi mozemo pohvalit, pokudit, pripomoc savjetom...vec kako je nas osobni stav ili mogucnost po pitanju lijepih, koloritnih fotogafija
nekome moze biti bljak nekome wow... i to je to

"pljuvanje" po necijem radu i trudu nije nimalo kolegijalno niti korektno, prozvani covjek je ulozio vremena, truda i novaca da dodje u situaciju biti kadar snimiti tako nesto, samim time zasluzio je postovanje

da je pokrao fotku, kliknuo neki autobrightnes u nekom programu i dodao svoj potpis na nju -e tada ga valja zakopat
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke