Autor Tema: Atmosferski uvjeti  (Posjeta: 9900 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Atmosferski uvjeti
« u: 10.07.2006. u 20:00:52 sati »
Evo da nas ne ispitujete 200x istu stvar

Seeing - seeing iliti "vi?enje" je rije? koja se koristi za opisivanje atmosferske stabilnosti.
Loš seeing zna?i da ste ograni?eni na niska pove?anja i promtranja difuznih objekata, npr. maglica, galaksija. Loš seeing je uvijek kada se izmjenjuju hladna i topla fronta. Kada puše vjetar tada je seeing tako?er loš ali je prozirnost ?esto fantasti?na. Osim toga na seeing utje?e okoliš. Ako ste okruženi betonom zaboravite na dobar seeing jer se beton lako zagrijava i lako hladi pa iznad njega zrak primjetno struji. Loš seeing je najlakše zamisliti kao lelujanje slike nastala u fatamorgani.
Dobar seeing zna?i da je atmosfera mirna i stabilna te da je zrak homogen tako da nema dodatnih refrakcija zraka svjetlosti. Pri takvim uvjetima teleskopi daju maksimum i mogu se koristiti pove?anje preko 200x. Dobar seeing je ?eš?i u primorju gdje zrak stalno struji s mora koje je jednoliko ugrijano. Dobar seeing je najrije?i u gradovima i zale?ima planina. No?i s najboljim seeingom ?ešto imaju lošu prozirnost ili su maglovite.

Transparency - ili naški prozirnost. Prozirnost je uvjetovana koli?inom aerosola koja blokiraju svijetlost zvijezda. Tako?er prozirnost je povezana i s
grani?nom magnitudom, što je prozirnost ve?a to je grani?na magnituda ve?a. Blizu urbanih podru?ja prozirnost utje?e i na boju pozadine neba. Tako ako je prozirnost loša aerosoli ?e reflektirati ve?e koli?ine svijetlosti i nebo ?e imati svijetliju pozadinu. Naravno kod dobre prozirnosti je u?inak suprotan. Tako?er uo?io sam da dok vlažnost zraka ne pre?e 90% da koli?ina vlaga u zraku nema znatnijeg utjecaja na prozirnost.

Pickering - je bio ameri?ki astronom koji se bavio planetarnim promatranjima i dvostrukim zvijezdama. On je razvio skalu za ocjenjivanje seeinga koju je podijelio na 10 stupnjeva. Kako koji stupanj te skale izgleda možete vidjeti na super animiranoj web stranici http://uk.geocities.com/dpeach_78/pickering.htm
« Zadnja izmjena: 11.07.2006. u 01:43:16 sati od Acheron »

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Atmosferski uvjeti
« Odgovori #1 u: 11.07.2006. u 01:42:36 sati »
Na što bi mogla pomisliti moja cura ako ovo vidi :109:

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #2 u: 11.07.2006. u 10:44:10 sati »
Da ti volis primati a o Kruno saditi cvijece.Nisi ti kriv sto ti ona nikad ne kupi cvijece pa ti ga mora Kruno slat
!
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 12.07.2006. u 13:27:22 sati »
Cuj moram te razocarati ako mislis o necem drugom  :twisted:

Ali cvijetic je izricito nagrada za trud kod opisivanja uvjeta.... :wink:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 30.07.2006. u 13:37:20 sati »
Samo da pitam, vezano uz ovu temu, kak se odre?uje ona transparentnost neba, jel to ono T4, T5  :?:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 30.07.2006. u 15:25:22 sati »
Tak se oznacuje....T1 do T6.....ima i 7 ali to ne budes kod nas dozivio...mozda u pustinji Arizone.....
Ima metoda gdje se broji broj zvijezdi u odredjenom ogranicenom podrucju,ali to je bez veze prekomplicirano...mi odredjujemo na osnovu srednje granicne magnitude koju vidimo okom...pa tako T5.4 znaci da mozemo okom detektirati zvijezde do 5m4.....pojednostavljeno ali efikasno.....isto tako S skala za seeing ili stabilnost slike.

TRANSPARENCY SCALE

0. Do Not Observe - Completely cloudy or precipitating.
1. Very Poor - Mostly Cloudy.
2. Poor - Partly cloudy or heavy haze. 1 or 2 Little Dipper stars visible.
3. Somewhat Clear - Cirrus or moderate haze. 3 or 4 Little Dipper stars visible.
4. Partly Clear - Slight haze. 4 or 5 Little Dipper stars visible.
5. Clear - No clouds. Milky Way visible with averted vision. 6 Little Dipper stars visible.
6. Very Clear - Milky Way and M31 visible. 7 Little Dipper stars visible.
7. Extremely Clear - M33 and/or M81 visible.

ASTRONOMICAL SEEING

LEVEL 1 - Severely disturbed skies: Even low power* views are uselessly shaky. Go read a good book.
LEVEL 2 -  Poor seeing: Low power images are pretty steady, but medium powers are not.
LEVEL 3 - Good seeing: You can use about half the useful magnification of your scope. High powers* produce fidgety planets.
LEVEL 4 -  Excellent seeing: Medium-powers are crisp and stable. High-powers are good, but a little soft.
LEVEL 5 - Superb seeing: Any power eyepiece produces a good crisp image.
* The PRACTICAL LOWEST power magnification for any telescope is approximately 7 times for each inch of aperture. Example: 28X for a 4-inch (100mm) diameter telescope.
* 'The PRACTICAL HIGHEST power magnification for any telescope is approximately 50 times for each inch of aperture. Example: 200X for a 4-inch (100mm) diameter telescope.
Deus non est !

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #6 u: 30.07.2006. u 18:24:40 sati »
Ok. Hvala!
Danas budem baš probal to odrediti. Ina?e, meni se ?ini da je kod mene uvijek T5, T6, kad se uvijek vidi MW.  :D

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #7 u: 30.07.2006. u 18:49:09 sati »
Ok. Hvala!
Danas budem baš probal to odrediti. Ina?e, meni se ?ini da je kod mene uvijek T5, T6, kad se uvijek vidi MW.  :D

Onda si bogme sretan ?ovjek!!
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 30.07.2006. u 19:02:10 sati »
 :D :D :D

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 30.07.2006. u 21:51:40 sati »
Pa ne znam da li si bas u pravu jer kod mene to ovisi dosta o vlazi ,kad je
  40-50 % onda je T5,ali kad je 60-70% onda zna biti i T3.........
MW se vidi u zenitu i kod T4.5......no oprezno s T6 ,tu moras vidjeti 8-9 zvijezda u Plejadama,...Kod T6.5 se mora nadzirati indirektno M33 - kod nas utopija........a kod najbistrijeg neba T7 trebao bi se indirektno vidjeti donji dio NGC7000 (Mexico) okruzen tamnim "oceanima"........nema teoretske sanse. :shock:

Po mojoj statistici  60% je vedro od toga otpada 20% na neupotrebljivu sumaglicu...ostaje mi 40%...od toga 15 % pojede Mjesec.........znaci imam
  25%   od cega  je          5 %   T5.5- T5.8
                                      10%    T4.8 -T5.4
                                      10%    T4.2 - T4.7

Preneseno u mjesec dana to bi izgledalo da je 1-2 dana sa super uvijetima,i jos + 6 dana s ok uvijetima za promatranje (naravno na to jos mozemo dodati par dana za promatranje Mjeseca)...ako od toga iskoristim 50% zbog obaveza mogu biti sretan......

Sorry zbog gnjavaze...preispitaj svoje nebo..ako je stalno t5-t6 kad je vedro....selim se u tvoj kraj... :mrgreen:

BTW.....koristis kakav software (planetarium) ili imas zvjezdani atlas....
« Zadnja izmjena: 30.07.2006. u 21:53:13 sati od Krun0 »
Deus non est !