Autor Tema: Atmosferski uvjeti  (Posjeta: 10216 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Atmosferski uvjeti
« Odgovori #10 u: 31.07.2006. u 15:11:47 sati »
Evo, ju?er sam baš malo promatrao nebo, negdje od pol 11 do 12, i obratio sam pozornost na ove T oznake da probam odrediti stupanj prozirnosti neba :
MW se vidjela veoma dobro, od Kasiopeje do Strijelca, a najizraženija je bila u ljetnom trokutu, s tim da ju u Strijelcu nisam dobro vidio jer mi drve?a zatvaraju taj prostor  :(,
Vidiio sam svih 7 zvijezda Malog medvjeda,
M31 se nazirala golim okom.
Dakle, rekao bih da je bilo T5 ili T6  :?:
Ina?e, živim na vrhu brijega, u selu gdje nema rasvjete, samo se na susjednom brijegu vidi desetak lampi  :x koje poprili?no kvare dojam, ali kad promatram iz dvorišta ne vidim ih, tak da bih mogao re?i da sam na prili?no tamnom mjestu, veoma dobrom za promatranje neba.  :D
Na kompu imam StarCalc, Hnsky, Stellarium, i Cartes du Ciel. Najviše koristim StarCalc jer je najjednostavniji, premda ima nekih mana. Ali pošto nemam laptop, nemam baš previše koristi od tih programa na promatranjima.
Za promatranje koristim kartu neba sa SkyMaps.com ( http://skymaps.com/downloads.html ) i planisferu s Berijeve stranice ( http://www.scopemaking.com/hrv/charts.htm ).
Evo, malo sam se raspri?al, al dobro, nadam se da vam ne dosa?ujem :lol:.
P.S. 99% sam siguran da sam vidio M16 i M17 sa svojim 10×50 dalekozorom. Jel to mogu?e?

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 31.07.2006. u 17:46:16 sati »
Sam ti pricaj..tako razmjenjujemo zapazanja i iskustva........
Ne vidim razloga da ne vidis M16 i M17 uz dobru transparentnost i bez LP sa 10X50.....
M17 je dosta svijetla maglina,a M16 je kombinacija otvorenog jata i magline...sad je jedino pitanje da li si primjetio da su zvijezde M16 okruzene maglinom....nesto poput Plejada ali izrazenije.....

[prilog je obrisao administrator]
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 31.07.2006. u 17:53:54 sati »
Znaci ti imas puno bolje uvijete od mene pa ti je nebo vecinom T5.5 - T6 .....
    super.......vidis li sa svojim dalekozorom M33  :?:

Ja koristim HNSKY....jer je laksa navigacija i ima ove slikice objekata...
   a Ciel jer lakse pronalazim zvijezde po oznakama.........koja je nadmorska visina brijega.......ja kad se dignem iznad 300 m uticaj maglica s horizonta je znatno manji...no kod mene na 150m znaju biti jake sumaglice tako da se jedino dobro vidi konus 90 stupnjeva oko zenita.......
Deus non est !

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #13 u: 31.07.2006. u 19:33:46 sati »
M17 je dosta svijetla maglina,a M16 je kombinacija otvorenog jata i magline...sad je jedino pitanje da li si primjetio da su zvijezde M16 okruzene maglinom....nesto poput Plejada ali izrazenije.....
Nisam ih baš dugo promatrao, jer sam bio na prili?no neudobnom položaju (sa krovnog prozora, stoje?i na lojtrici), pa nisam primjetio zvijezde, al budem drugi put obratio pažnju. Nego, mislim da su to M16 i M17 zbog razmještaja okolnih zvijezda. Naime, ja tak provjeravam objekte koje gledam. Kroz svoj dalekozor ionak vidim samo sive mrljice, pa pogledam u nekom planetariumu kakav je razmještaj zvijezda oko tog objekta i tak skužim.  :lol:
    super.......vidis li sa svojim dalekozorom M33  :?:
Moram priznati, da sam sve dosad mislio da je M33 neki mali satelit od M31 :oops: (pomiješal sam sa M32), tek sam sad, kad sam pogledal u Messierov katalog, vidio kakav je to objekt. Budem baš pogledal danas, ak me vrijeme nebu iznevjerilo.  :D

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #14 u: 31.07.2006. u 19:48:58 sati »
.........koja je nadmorska visina brijega.......ja kad se dignem iznad 300 m uticaj maglica s horizonta je znatno manji...no kod mene na 150m znaju biti jake sumaglice tako da se jedino dobro vidi konus 90 stupnjeva oko zenita.......
Neznam to?no, trebao bi pogledati karte, ali mislim da sam negdje na 200-300m nv.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #15 u: 05.08.2006. u 12:57:07 sati »
Blago tebi....ti imas kod kuce uvjete,kakvi vladaju na mojem "brijegu" za promatranje  :(

[71*
Deus non est !