Autor Tema: M111 kraj jednog i pocetak drugog vremena  (Posjeta: 8120 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Astronautika
M111 kraj jednog i pocetak drugog vremena
« u: 13.10.2009. u 10:25:39 sati »
najprije dobre vijesti :

zahvaljujuci milanu milosevicu site casopisa M111 (www.m-111.org ) je sada obnovljen...na prvi pogled promjene mozda i nisu toliko uocljive ali podosta se posla napravilo i prilagodilo novom vremenu i novim zahtjevima koji su pred ovim projektom

dodani su neki novi meniji a postojeci su obnovljeni i prilagodjeni - kliknite ih da tu ne pisem isto ono sto i tamo pise

obratite paznju na meni "marketing"...nazalost i nas je sustigla nemogucnost besplatnog rada kako na M111 tako i na drugim projektima

dobra je vijest i da ce M111 broj 16 ugledati svjetlo interneta na nacin kao i svi dosadasnji brojevi tijekom punih sest godina i pol od kada je casopis pokrenut..kada ce to biti - mogu najaviti u naredna dva - tri tjedna

a sada i lose vijesti
--

M111 broj 17 za XII/2009 vise nije izvjestan osim ukoliko se ne pronadje model financiranja casopisa...svi(i urednistvo i autori tekstova i svi drugi) su / smo dosad radili besplatno....nazalost to se vise nece moci tako raditi i trazimo model kako da spasimo M111

zbog nekih autora i vec dogovorenih clanaka mislim kako cemo M111 broj 17 ipak zbog moralne obveze prema njima nekako odraditi makar i u najskromnijem izdanju od dvadesetak-ili nesto vise stranica...no i to je upitno..

naprosto vrijeme je okrutno i nismo u mogucnosti nastaviti raditi na dosadasnji nacin..

moguce je da se u medjunarodnoj godini astronomije ugasi jos jedan casopis sve do vremena kada ovo drusto i privreda shvati i odluci da li joj nesto tako treba ili ne...u protivnom svi mi trosimo vrijeme i novac kojeg nemamo da bi napravili nesto za "dobrobit" drustva...izdrzali smo do sada a sto ce dalje biti  - neznamo

marino
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
Odg: M111 kraj jednog i pocetak drugog vremena
« Odgovori #1 u: 13.10.2009. u 12:32:54 sati »
Da to je besmisleno. Čini mi se da je ova Godina astronomije u našim krajevima labuđi pjev ili kako dosatojanstveno ugasiti sav  entuzjazam za poticanjem astronomije. Sve je to deklararivno lijepo, tapšu te po ramenima i hvale  poticaje i akcije koje astronomi amateri rade za popularizaciju zvjezdoznanstva, sve o svom trošku. Drže predavanja građanstvu, školama, održavaju javna promatranja, organiziraju astronomske tečajeve, izdaju časopise. To ostavlja sliku zdravog,  angažiranog društva, a lijepo govori i o ljudima koji vode to društvo.  Međutim kada društvo treba dati materijalnu potporu, tada su svi gluhi. Novaca nema.

Nemoj se sekirati. Astronomija će živjeti dok ima zaljubljenika u nebo. A fala Bogu, takvih će uvijek biti. Vremena su teža, a broj ljubitelja astronomije zamjetno raste. To puno govori. Ako su časopisi danas ugašeni nema veze, sutra će se otvoriti novi. Kao ptica feniks.   
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
« Odgovori #2 u: 13.10.2009. u 13:22:43 sati »
Jeste probali pisati nekim stranim organizacijama o stanju kod nas, mozda bude neke zainteresiranosti? Mislim zalosno je da se u jednoj godini, koja je jos i godina astronomije, ugase 2 časopisa o astronomiji na području bivše Jugoslavije.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #3 u: 13.10.2009. u 22:51:59 sati »
deseci dopisa i moljakanja gluhima...od onih galantnijih bar dobijes dopis u kojem je jedna recenica otprilike ovakva; " super ste i sve 5 samo nastavite dalje, nazalost mi vam nemozemo pomoci jer nemamo za to predvidjenih sredstava..blablabla"  -  E PA NADJITE IH...odhovor je s nase strane na kojeg vise nema odgovora..

neki dan iako najavljena izlozba fotografija nije odradjena u jednom, par dana jos jedna najavljena nije odradjena u drugoj opcini..isto tako ni dva predavanja u skoli i knjiznici...ZASTO?

zato jer te izlozbe kostaju..imaju svoju cijenu..nije se trazila lipa vise od cijene kostanja tih izlozbi..ali ne - za to nema novaca...e pa gospodo nema ni izlozbe ni predavanja ni nista!

pazi nije problem doc na PGSP, na Letenku, bilo di di smo mi odavdje u nekoj nasoj "akciji" i naparviti bilo sta...to se radi iz gusta i uz volju....ali postoji druga strana medalje

trebali smo za perzeide u dogovoru s turistickom zajednicom napraviti "event" na koji bi bilo doslo pet-sest buseva s gostima koji su ljetovali u istri..dogovor je bio tipa..pokazemo im zvijezde, stampamo letke, ugostimo ih u seoskim domacinstvima, damo im hrane, kolaca, vina..blablabla

e super sve pet..ma bravo..genijalno..moze..

odlicno i s nase strane..super dogadjaj!

e onda ide slijedece...vidite da ne bi bilo nismo znali...tu neke stvari kostaju i nas kao ekipe koja odradjuje event i odgovorna je za njega..

e onda je krenulo..ma ne pa znate to je prvi puta pa dajte to napravite besplatno, pa cemo druge (stote a ne druge) gdine nesto pronaci da se i vama plati jedna dnevnica...iiii tu je bio kraj

NE NECEMO odraditi besplatno jer to nas KOSTA!
ne trazimo da nam platite milijun kamencica vec samo realni stvarni trosak!

...nisu se dali i cak su meni osobno zamjerili da kako neki takav event nece biti odradjen...e pa gospodo event nije vas za njega ne biste se ni sjetili...a mozemo..odraditi cemo ga besplatno bez pokrivanja ikakovih troskova i bilo cega ALI U SLUCAJU da:

- autoprijevoznik besplatno vozi sest ili koliko vec autobusa i da sofere, gorivo, amortizaciju stavi na vlastiti trosak (jer - prvi se puta organizira tako nesto pa nek bude besplatno)
- restoran nahrani i napoji 300 ljudi o vlastitom trosku bez naknade (jer - prvi se puta organizira tako nesto pa nek bude besplatno)
- djelatnici tz za taj dan rade besplatno (jer - prvi se puta organizira tako nesto pa nek bude besplatno)
- da nitko ni opcina ni tz ni žćčpnjf ne prezentira taj event kao dogadjanje koje je odradjeno u sklopu rada organizacije jer - organizira se prvi puta pa ...(znate sto slijedi jelda)

e tada smo mi ispali negativci JER NIJE NORMALNO DA AUTOPRIJEVOZNIK NE NAPLATI SVOJ TROSAK (I NEKU MALU ZARADU) JER NIJE NORMALNO DA RESTORAN NE NAPLATI HRANU I PICE (I NEKU MALU ZARADU)

ALI JE NORMALNO DA MI (ASTRONOMI) ODRADIMO EVENT POTPUNO BESPLATNO I NA SVOJ PRIVATNI I DRUSTVENI (auv) TROSAK JER SE TAKO NESTO PRVI PUTA ORGANIZIRA NA TAJ NACIN PA JE NORAMALNO DA MI ASTRONOMI JEDINI ISPADAMO BUDALE I NAKON SVEGA DOMA ODEMO KO POKISLI MISEVI KOJIMA SE NA KRAJU NECE RECI NI HVALA

isprike na vikanju..ali ovo je samo par primjera kako smo si sami krivi jer naš (ne mislim tu na auv vec na sve nas astronome u rh a i sire) je rad - besplatan..u prijevodu to znaci bezvrijedan nistavan ponnizavajuce doveden do nepostovanja..

ma shvatili ste..

m

"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #4 u: 13.10.2009. u 23:33:42 sati »
Ovo je istina, do prije nekog vremena i ja bih na to gledao drugačije, no kada vidim kako propadaju časopisi, kako se astronomska društva na vrlo neugodan način raspadaju (u ovome imam i sam neugodna iskustva) i kada čovjek pogleda malo oko sebe, zaista ispada da astronomi rade besplatno, a u to isto vrijeme oni koji sudjeluju sa strane strpaju dnevnice i naplate svoje troškove u svoj džep. I kada se pobuniš na takvo stanje i kažeš da to nije u redu, onda zaista postaneš persona non grata i svi te počnu drugačije gledati jer si se, vidi bezobraznika, usudio kritizirati.

Zamijeni naziv astronomsko društvo u nogometni klub i odjednom se slika stubokom promijeni, više nije riječ o znanosti nego o sportu i odjednom se mijenja ponašanje društva i počinju se pojavljivati i novci i sponzori i... tada se nađu novci i za lopte, i mreže, i dresove, kopačke... treneri budu plaćeni... No, kada treba održati astronomska predavanja, odjednom se očekuje besplatni rad. Zašto je rad predavača sasvim bezvrijedan u usporedbi s radom jednog trenera u nekakvom seoskom sportskom klubu?

Na primjer, predavanja povodom Međunarodne godine astronomije u virovitičkoj knjižnici predavači će odradit besplatno, a istovremeno ravnateljica i njezini pobočnici će to dobiti plaćeno. I još je dotična tražila da joj sastavim i pošaljem tekst za plakat kojega nikada neće napraviti, da joj izradim prezentaciju u Power Pointu (na moju konstataciju da je riječ o digitalnoj knjizi i da ne vidim smisla u izradi primjerka knjige u PP obliku kad je već sve digitalno, odgovorila mi je da tako svi rade...!), a istovremeno uopće nije bila zainteresirana otvoriti članak o toj knjizi niti skinuti Vodič i pogledati o čemu se tu zapravo radi, onda se čovjek zapita tko tu kome radi uslugu, i koji je smisao toga svega. Naravno da joj te želje nisam ispunio :evil:

Popularizacija astronomije pod svaku cijenu, dok god je ta cijena 0 kuna za astronoma, a istovremeno strpati dnevnicu u džep i pisati da je posao odrađen po planu rada, ali ne od strane astronoma nego nekakvih činovnika. I ovdje na primjeru Zvjezdarnice smo to također imali prilike vidjeti, da nije vas i vaših donacija, krajem siječnja iduće godine, negdje bi (možda) bilo zabilježeno, ugasila se još jedna astronomska stranica, a za godinu dana nitko je se ne bi sjećao. Razlog: zemlja znanja zbog nezainteresiranosti i neznanja nije podržala ili prepoznala njezinu vrijednost od šireg interesa za širenje i populariziranje astronomije i znanosti. U tome bi se naša zemlja mogla ugledati na jednu Poljsku koja financijski potpomaže slične web projekte poput ovoga.
« Zadnja izmjena: 13.10.2009. u 23:35:34 sati od Danijel »

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #5 u: 14.10.2009. u 00:29:45 sati »
Što se tiče volonterskog radi imam tu dosta iskustva...

Baš na primjeru časopisa vodi mrat oko toga da iduči broj mjesnog glasila uopće izađe. U 10 godina postojanja garnitura prije mene (kojoj sam sam bio član 4 godine) je uvukla kroz list u kraj ogromne novce, prezentirala kraj prema van i iz temelja ga promijenio. No međutim cijeli list počiva na radu nekoliko pojedinaca. S dva smo pali na jedan broj godišnje, a i za to realizirati ima puno porblema. No iako me to košta i novca i vremena i uvijek dobim samo kritike i moram se nešto ispričavati i sl. ne odustajem. Znam što će se dogoditi ako odustanem. I to ne želim dopustiti. Rađe budem "budala" i čekam da se nešto možda u budućnosti promjeni nego da dignem ruke i pustim sve k vragu. Dići ruke znači biti poražen, dokazati da su uspjeli i da na kraju nisam nešto puno bolji od njih jer da jesam ne bi me pobjedili... Tako nastavljam svoj "rat"...

Slično je i s astronomijom. Masu predavanja mi nitko neće platiti, niti članaka i promatranja koja organiziramo (iako dio njih uredno plati rad i uloženi trud). No ni tu ne odustajem jer ne radim nešto zbog računice nego ljubavi pa čak i kad sam u minusu (a redovito jesam jer nemam primanja osim stipendije). Danijel je najbolje pokazao kako se radi iz ljubavi, a mi smo iz iste te ljubavi njemu onda i pomogli kad je trebalo.

Razumijem problem minusa i frustracije sa sustavom. Svi ih imamo. Ali smatram da ne smijemo dopustiti da nas takav sustav pobjedi, da odustanemo. Na muce se junaci poznaju.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #6 u: 14.10.2009. u 01:21:01 sati »
Istina je to što kažeš Frank, no kada je u pitanju novac, onda se ljudi drugačije postave. Zvjezdarnica je počela kao hobistički projekt jednog čovjeka, a zatim narasla i prerasla u nešto što je postalo više od toga. No, da bi to opstalo nije dovoljno imati samo puno ljubavi i entuzijazma, nego i novca, a to je ono što stvara probleme jer ovdje ne govorimo o nekakvoj zaradi, zarade nema niti lipe, treba platiti ono što je pretpostavka da sve opstane, i to naraste do te mjere da jedan čovjek to više ne može sam plaćati. Lako za Zvjezdarnicu, imam sreću što imam vas pa zajednički podijelimo troškove i produljimo joj život. Dok god bude trajala ta simbioza, trajat će i Zvjezdarnica.

No, što sa slučajevima poput Astronomije ili M111? Astronomiju smo plaćali pa nije uspjela preživjeti, a kako nije problem bio samo u novcu, tu ne bi pomoglo niti da smo ju plaćali dvostruko skuplje. M111 je do sada bio besplatan, radio sam nekoliko mjeseci na Vodiču pa sam stekao sliku o tome koliko je to mukotrpan posao. No, to je gotovo i iza mene i ne moramo ponovo pisati to ispočetka. M111 to prolazi nekoliko puta godišnje i tako već nekoliko godina. Problem je u tome da se čovjek s vremenom istroši, trudiš se nešto održati na životu, ulažeš u to puno svojeg vremena i novca, a na kraju to nitko ne cijeni, najmanje oni koji bi mogli pripomoći ali ne vide korist od toga. I onda jednostavno staneš, nije to predaja. Postane besmisleno.

U sva tri slučaja radilo se besplatno, ljudi su dali dio sebe u svoj hobi sa željom da ga podijele sa što više ljudi. Nitko nije razmišljao o zaradi. Naprotiv, kako i sam vidiš, daš i svoj novac da bi nešto održao na životu, ali to ne može tako funkcionirati na dulji rok. I onda počneš primjećivati oko sebe da drugi na račun tvojeg angažmana DOSLOVNO ZARAĐUJU novac, a ti nemaš nikakve koristi od toga. Hajde da i ti dobiješ dio koji si nedvojbeno zaslužio, da pokriješ troškove koje si imao, još bi imao nekakvu zadovoljštinu. Dok imaš ljude poput sebe koji će u tome pomoći pa podijeliti troškove to još nekako ide, ali to nije uvijek moguće. Jednostavno, intelektualni rad se kod nas ne cijeni, kad nastupi kriza, to imamo prilike sada vidjeti, prvo se znanosti i obrazovanju zatvori kasa. Za rezultat imamo "odljev mozgova", propadanje, zaostatak u napretku koji se ne može desetljećima nadoknaditi, izbjegavanje ulaganja u znanost i da ne nabrajam dalje. Istovremeno pogledaj koliko love ide u sport, a što dobijemo natrag kao rezultat?

I obično sve to počiva na leđima jednog ili dva čovjeka koji to vuku. Kada oni posustanu, sve stane, rijetko kada im ostali pomognu. Ja se astronomijom službeno bavim od 1980. godine (imam i člansku iskaznicu kao dokaz :mrgreen:) i vidio sam puno toga i prošao. Uspoređujući ona vremena i ova vremena, imam osjećaj da nas podjednako ne cijene, samo što to sada više dolazi do izražaja. Možda je to moje subjektivno razmišljanje, ali prije od nas nisu pravili budale. Ljudi su bili složniji. Imali smo Savez astronomskih društava SR Hrvatske i pod njihovim okriljem smo djelovali i dobivali sredstva za projekte. Da nije bilo inflacije bilo bi još više rezultata. Radili smo s profesionalcima koji se nisu postavljali iznad nas nego su nam pomagali u svemu. Cjenili smo ih koliko i oni nas. Danas su svi prepušteni sami sebi i nitko nikoga ne pita za mišljenje. Suradnja s profićima gotovo da i ne postoji, nešto se pokušalo promijeniti (sastanak u ožujku na ZG Zvjezdarnici) no to izgleda nije zaživjelo. I kome danas da se čovjek obrati za kakvu pomoć? Pogotovo ako živiš i djeluješ u lokalnoj sredini koja te uopće ne doživljava. Sve je posloženo tako da te odgovori od bilo kakve akcije. I kada se pronađe netko tko želi nešto promijeniti, naiđe na gomilu prepreka [21* [33* [08*

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 14.10.2009. u 01:30:57 sati »
Decki, vecina nas ovdje veoma cijeni vas trud I vasa nastojanja. Na vasu zalost iz vlastitog iskustva osjecate kako je to biti PRVI I vuci neki projekt u kojem ne postoji DRUGI ili TRECI pomagac, nego je sve na vama. Iza mase dobrih projekata cesto stoji jedna - dvije osobe koje vuku sve. Kada se umore od teglenja, sve se gasi.
E sad, postoji nesto sto se zove poduzetnistvo. To je jedan malo drugaciji nacin razmisljanja, ne nuzno samo kroz profit. Moze biti kao neka igra strategije a cilj je prezivjeti I eventualno narasti. U igri imamo I suradnike koji nisu mozda napaljeni stratezi poput nas, I tu dolazi na red sposobnost animiranja I stimuliranja ekipe. Glavni strateg ima viziju igre I puta do cilja, I MORA biti u stanju prenijeti svoju energiju na suigrace. Involvirati ih da aktivno sudjeluju I da pprojekt osjete I kao vlastiti. Tada se mozda I bez glavnog stratega igra nece ugasiti.
Imamo onda I ekonomski ili poslovni nacin razmisljanja kada svoj projekt nudimo sonzorima. Treba I'm govoriti ono sto oni zele cuti (ne mislim na lazi I manipulacije), odnosno sto ce oni kao sponzori tog projekta dobiti: npr. toliko I toliko min na TV, radiju, toliko objava u tisku, toliko potencijalnih njihovih musterija ce biti prisutno na eventu I dobit ce info materijal u vrecicama, karte za nog.utakmicu, itd, itd
Ako to ne prolazi, vjerojatno nesto od toga nismo dobro odradili, nismo imali prave ideje.

Nazalost da bi se sve to odradilo kako treba potreban je bas taj poduzetnicki duh koji vecina nas nema ili ne zna da ima.
Ne treba se deprimirati nego iskreno pogledati u ogledalo I procijeniti sto od toga mozemo STVARNO sami odraditi a za ostalo zamoliti nekoga od ljudi kojima je to posao da nam to odrade pro-bono u zamjenu za neki tecaj za njihov ured, njihovu djecu, stoli vec.

Okrenimo pricu, neka drugi nama cine usluge.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #8 u: 14.10.2009. u 02:55:54 sati »
Ja za sebe znam da nemam taj poduzetnički duh, smisao za biznis i slično, obično nešto skupo kupim, a obavezno jeftino prodam :(

Baš u tome i leži uspjeh Zvjezdarnice jer se nisam znao/mogao/usudio pouzdati u druge. Ono što sam želio mogao sam napraviti isključivo sam jer nisam imao nikoga tko bi mi pomogao, a nisam htio ovisiti o drugima jer bih tada izgubio svoju slobodu da sve napravim onako kako sam zamislio. Uostalom, nitko me nije niti shvaćao za ozbiljno. Osim ljudi koji su nabasali na AstroForum. Kažem nabasali jer se to dogodilo upravo tako, nigdje ga nisam oglašavao, a još je bio i na domeni danijel.info. Ti ljudi su tu i ostali pa su sada starosjedioci :D

Kada bih znao ili imao nekoga tko se razumije u to o čemu si pisao Dag, Zvjezdarnica bi bila još bolja, no možda bi izgubila "ono nešto" što ima sada. Uvijek sam govorio da bih volio svojim suradnicima platiti članke koje napišu, no nisam u mogućnosti :(
Znam da oni to ni ne očekuju, ali bi se svi bolje osjećali kada bismo barem na taj način osjetili plodove svoga rada. Uostalom tu se sada opet vraćamo na početak i M111. [37*

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 14.10.2009. u 09:31:39 sati »
Dobro, postoje manji i veci projekti, oni koje covjek moze voditi sam i oni koje ne moze sam.
Ovisi o ambicijama također, dosta je varijabli u igri i svatko mora vrlo brzo donijeti odluke koje ce mu uvjetovati nacin razvoja projekta ili ideje.
Neki ostanu mali ne zato sto nemaju potencijala nego zato sto onaj koji vuče ne zeli (ili nezna) podijeliti odgovornost s drugima, i tak, ima svega.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)